Studentet.info
« 1 ... 163 164 165 (166) 167 168 169 ... 214 »
Lajme : NDIHMĖ UNIVERSITETIT TĖ PRISHTINĖS
Kyqur 16-09-2005 6:24:35 (1890 Lexime)

U prezantuan rezultatet e programit tė Tempusit nė UP

PRISHTINĖ, 16 SHTATOR- Tempusit nė Kosovė prezantuan sot rezultatet e programit tė Tempusit nė Universitetin e Prishtinės dhe mundėsitė pėr investime tė reja nė sistemin e arsimit tė lartė nė Kosovė. Tempusi ėshtė program i Komisionit Evropian, i cili financon institucionet e arsimit tė lartė nė vendet e Evropės Juglindore, pra edhe nė Kosovė. Ndihma e Komisionit Evropian pėr sistemin e arsimit tė lartė nė Kosovė, pėrmes programit tė Tempusit, vjen nė njė kohė shumė tė rėndėsishme pėr zhvillimin dhe avancimin e reformave nė Universitetin e Prishtinės dhe tė strategjisė sė pėrgjithshme tė arsimit nė Kosovė. Kėshtu tha zėvendėsministri i arsimit shkencės e teknologjisė, Fevzi Berisha nė prezantimin e aktiviteteve tė programit tė Tempusit nė Kosovė.

Mė shumė...

Lajme : KONKURRENCĖ E MADHE NĖ FAKULTETET E REJA
Kyqur 15-09-2005 14:49:01 (3419 Lexime)

Katėr aplikacione pėr njė vend “brucoshi” nė Fakultetin e Biznesit nė Pejė

PEJĖ, 15 SHTATOR- Krahasuar me vitet e kaluara interesimi pėr tė ndjekur studimet nė bankat e Fakultetit tė Shkencave tė Aplikuara tė Biznesit nė Pejė ėshtė dyfishuar, ndėrkohė qė pėr vitin e parė tė vitit tė ri akademik aplikojnė katėr veta pėr njė vend tė lirė nė drejtimet ekzistuese. Edmond Beqiri, drejtori i kėtij fakulteti qė deri kėtė muaj quhej “Shkolla Universitare e Biznesit” interesimin e rritur e mbėshtet nė faktin se studentėt me diplomėn e kėtij fakulteti po gjejnė mė lehtė punėsim nėpėr kompani tė ndryshme private ngase, sipas tij, punėdhėnėsit po tregojnė mė tepėr respekt ndaj punės profesionale tė kėtij fakulteti dhe studentėve me diploma tė tij.

Mė shumė...

Lajme : LEGALIZOHET FARMACIA, GJUHA GJERMANE DHE FIZKULTURA
Kyqur 14-09-2005 14:23:35 (2026 Lexime)

“Diskriminohen” aktorėt

SHKUP, 15 SHTATOR- Dega e aktrimit mbeti jashtė kornizės ligjore. Komisoni pėr akreditim si organ autonom i Minstrisė sė Arsimit nuk ka marrė vendim pozitiv vetėm pėr degėn e aktrimit, edhe pėrkundėr traditės 10-vjeēare tė funksionimit me sukses tė tij nė kuadėr tė Univeristetit tė Tetovės.
Kėshilli i akreditimit nė krye me Tito Beliēanecin kanė akredituar Degėn e farmacisė nė kuadėr tė Fakultetit tė Shkencave Natyrore, gjuhėn gjermane nė kuadėr tė Fakultetit tė Shkencave Humanitare dhe Degėn e Fizkulturės.

Mė shumė...

Lajme : Licencimi i universiteteve
Kyqur 14-09-2005 14:15:32 (2025 Lexime)

Licencimi i universiteteve private pritet tė bėhet javėn e ardhshme

PRISHTINĖ, 14 SHTATOR- Ministria e Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė (MASHT), ka formuar komisionin pėr vlerėsimin e kėrkesave pėr licenca nga ana e universiteteve private dhe pritet qė nė javėn e ardhshme tė publikohen rezultatet konkrete. Zyra pėr Informimin e MASHT-it, njoftoi tė mėrkurėn se ekspertėt e ministrisė janė duke bėrė inspektimin e universiteteve private, pėr tė shikuar se a i plotėsojnė kushtet pėr licencim, pėr vitin akademik 2005-2006. Kriteret pėr licencimin e universiteteve private bazohen nė udhėzimin administrativ nr. 14/2003, mbi licencimin e bartėsve privatė tė arsimit tė lartė. Nė kėtė udhėzim administrative, kushtet dhe kriteret e veēanta, qė duhet t’i plotėsojnė universitetet private, janė: fakulteti duhet tė ketė 600 studentė; universiteti duhet t’i ketė sė paku pesė fakultete, me 3000 studentė; bartėsi privat i arsimit tė lartė duhet tė ketė auditorėt e mėsimit dhe laboratorėt (sipas fushave pėrkatėse); programet lėndore sipas viteve dhe fushave arsimore, tė akredituara nga agjenci vendore ose ndėrkombėtare; numrin e planifikuar tė studentėve pėr regjistrim pėr vitin akademik vijues etj.

Mė shumė...

Lajme : Nuk pranojmė mė premtime boshe
Kyqur 14-09-2005 14:13:50 (1587 Lexime)

Studentėt e transferuar tė UT-sė janė ngujuar nė Ministrinė e Arsimit tė Maqedonisė

SHKUP, 14 SHTATOR- Studentėt e transferuar tė Fakultetit tė Stomatologjisė nga Universiteti i Tetovės nė atė tė Shkupit, janė ngujuar tė martėn nė Ministrinė e Arsimit. “Nuk pranojmė mė premtime boshe, i duam notat qė i kemi nė indekset e mėparshėm, kjo ėshtė njė lojė me ne. Nuk do tė dalim nga kėtu deri sa tė mos zgjidhet problemi ynė”, shprehet njėri nga drejtuesit e studentėve grevistė. Studentėt e transferuar, tė martėn, patėn njė takim me Sefedin Elezin, inspektor nė Ministrinė e Arsimit. Siē informoi studenti Mirsad Ibrahimi, nga ky takim nuk ėshtė arritur asgjė, pėrveē asaj qė Elezi ka dėgjuar hallet e studentėve tė transferuar dhe u ka premtuar se sė shpejti do tė zgjidhet problemi i tyre.

Mė shumė...

Lajme : MATURANTĖT I MBUSHĖN UNIVERSITETET
Kyqur 14-09-2005 3:17:46 (1652 Lexime)

Viti i ri akademik me probleme tė vjetra

Tetovė, 14 SHTATOR- Universitetet e Maqedonisė janė me shumė studentė, por pa kushte. Kjo ėshtė gjendja reale e univeristeteve shtetėrore nė Maqedoni. Kėtė vit akademik sa i pėrket implementimit tė Procesit tė Bolonjės, si njė ndėr reformat nė arsimin e lartė, Maqedonia ėshtė shumė larg realizimit pėr shkak tė mungesės sė kushteve teknike, thonė ekspertėt e arsimit.
Nė dy afatet e regjistrimit tė studentėve nė tri universitetet shtetėrore janė regjistruar gjithsej 16029 studentė. Ndėrsa Universiteti i Evropės Juglindore ėshtė nė shqyrtim e sipėr tė kandidaturave tė maturantėve, qė kanė konkurruar pėr tė fituar njė indeks tė kėtij universiteti.

Mė shumė...

Lajme : EDHE 4OOO STUDENTĖ TĖ RINJ NĖ UP
Kyqur 12-09-2005 12:59:23 (1864 Lexime)

Shpallet konkursi i dytė pėr pranimin e studentėve nė Universitetin e Prishtinės


PRISHTINĖ, 12 SHTATOR- Universiteti i Prishtinės ka shpallur sot konkursin pėr pranimin e mbi 4.000 studentėve tė rinj, tė cilėt do tė regjistrohen nė afatin e dytė. Afatin e kaluar nė UP janė pranuar 5 mijė e 700 studentė, kėshtu qė numri i pėrgjithshėm i studentėve qė do tė fillojnė vitin e ri akademik do tė jetė rreth 8 mijė, ndėrkaq rreth 19.000 tė rinj kanė pėrfunduar sivjet shkollimin e mesėm.
Kryetari i Kėshillit Drejtues tė Universitetit tė Prishtinės, Jahi Hoxha tha se nga 4 mijė e 39 studentė qė do tė pranohen nė afatin e dytė, 1 mijė e 400 studentė do tė jenė tė rregullt 1 mijė 334 me korrespodencė. Sipas Jahi Hoxhės 1 mijė 196 studentė qė do tė pranohen me vetėfinancim nuk do t’i nėnshtrohen provimit pranues:

Mė shumė...

Lajme : Universitetit tė Prishtinės nė shtator i shtohen edhe 4039 studentė
Kyqur 12-09-2005 5:47:28 (1747 Lexime)

Tė hėnė shpallet konkursi i ri nė UP

PRISHTINĖ, 12. SHTATOR- Nė Universitetin e Prishtinės nė afatin e vjeshtės do tė regjistrohen mbi 4 mijė studentė, duke e ngritur pėr herė tė parė nė dhjetė mijė numrin e brucoshėve, qė nga pas lufta, kanė pohuar burime nga UP-ja dhe ministria e Arsimit. Poashtu pėrherė tė parė kėtė vit do tė pranohet edhe njė numėr i studentėve tė rregulltė me vetfinancim, por qė kostoja e saj do tė jetė mė e ulėt se e atyre qė do tė regjistrohen me korrespodencė.

Mė shumė...

Lajme : NJĖ PJESĖ E UP-SĖ ĖSHTĖ UZURPUAR NGA PRIVATNIKĖT
Kyqur 12-09-2005 5:45:51 (2080 Lexime)

Vazhdon tė ushtrohet biznesi nė pronė tė Universitetit

PRISHTINĖ, 12 SHTATOR- Po tė kalosh pranė Bibliotekės Kombėtare dhe Galerisė sė Arteve, dy Institucioneve Kulturore mė tė mėdha nė vend, ajo qė menjėherė tė bie nė sy ėshtė objekti njėkatėsh i ulėt ku nė shikim tė parė tė jep tė kuptosh se aty ėshtė vend ku rregullohen makinat dhe vend ku mund tė pishė njė kafe apo vend ku mund tė argėtohesh nė njė ditė pushimi (siē ishte tė premten mbrėma ku pothuajse tėrė natėn kishte muzikė dhe lokali ishte i mbushur pėrplot dhe kjo ndodhė ēdo natė). A thua Prishtina nuk ka vende tjera pėr argėtim dhe ndreqje veturash!? Vendndodhja e objektit pėr ēudi ndodhet nė prone tė Universitetit, pronarėt e tė cilit objekt mendojnė se qėndrimi i tyre nė kėtė pronė ėshtė i ligjshėm meqė ata kanė kontratė me Fakultetin e Edukimit. Ndėrsa, zyrtarė tė Ministrisė sė Arsimit dhe Rektoratit thonė se, ‘’Tė gjitha objektet qė janė brenda pronės sė Universitetit nuk mund tė qėndrojnė”, por me gjithė ato pohime objekti vazhdon tė funksionojė.

Mė shumė...

Lajme : VAZHDOJNĖ PAQARTĖSITĖ SE KUSH UDHĖHEQĖ NĖ MĖNYRĖ TĖ LIGJSHME ME USUP-NĖ
Kyqur 09-09-2005 14:23:21 (1562 Lexime)

Mbledhja e Kuvendit tė UPSUP-sė prapė mė Sejdi Hoxhėn

PRISHTINĖ, 9 SHTATOR- Para disa ditėsh Unioni i Pavarur i Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės me ‘prijėsin’ Elbasan Hoti, mbajtėn mbledhje tė Kuvendit brenda Rektoratit tė UP-sė, ndėrsa tė enjten nė Qendrėn e Studentėve ėshtė mbajtur nga e njėjta organizatė, Kuvendi tjetėr nė krye me Sejdi Hoxhėn. Nė mbledhje ishte i pranishėm Destan Halimi Sekretar i Pėrgjithshėm i UP-sė, qė ua bėri me dije kryesisė dhe Kuvendit tė UPSUP-sė, se nėse zgjedhjet i mbani sipas normės, tė cilat janė nė Statutin e Organizatės ku do tė marrin pjesė tė gjithė delegatėt e zgjedhur atėherė vendimet e marra do tė jenė tė vlefshme. “Nėse nuk marrin pjesė tė gjithė delegatėt, qė kanė qenė nė fillim, vendimet sigurisht do t’i kontestojnė edhe tė tjerėt. Kėtė ua kam thėnė edhe atyre qė e kanė mbajtur mbledhjen nė Rektorat”, tha Sekretari i UP-sė.

Mė shumė...

« 1 ... 163 164 165 (166) 167 168 169 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio