Studentet.info
« 1 ... 164 165 166 (167) 168 169 170 ... 214 »
Lajme : PREZANTOHET STRATEGJIA PĖR ARSIMIN E LART PĖR PĖRIUDHĖN 2005-2015
Kyqur 09-09-2005 6:57:40 (2438 Lexime)

Strategji moderne evropiane nė arsimin e lartė

PRISHTINĖ, 9 SHTATOR- Tė enjėten MASHT-i nė “Vila Gėrmia” e organizoi njė takim informativ me rastin e pėrfundimit tė procesit tė hartimit tė Strategjisė pėr Zhvillimin e Arsimit tė Lartė nė Kosovė 2005- 2015. Nė kėtė takim, pėrveē ekspertėve qė hartuan strategjinė, morėn pjesė edhe zėvendėskryeministri i Kosovės Adem Salihaj, ministri i MASHT-it Agim Veliu, ministrja e Shėrbimeve Publike Melihate Tėrmkolli, si dhe pėrfaqėsues tė institucioneve publike tė Kosovės.
Ministri Veliu tha se nė Kosovė pėr herė parė u hartua njė Strategji e cila ka zhvilluar tė gjitha fazat e punės sė njė strategjie moderne evropiane. “Ky dokument vlerėson realisht problemet me tė cilat pėrballet sot arsimi i lartė nė Kosovė dhe propozon masat pėr tejkalimin e kėtyre problemeve”, tha Veliu.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt drjet ka Evropa
Kyqur 08-09-2005 16:00:25 (1510 Lexime)

Dhjetė studentė kosovarė nisen pėr studime pasdiplomike nė universitete evropiane

Prishtinė, 8 SHTATOR - Dhjetė studentė tė rinj do tė ndjekin studimet pasdiplomike nė ēėshtjet evropiane nė disa nga universitetet mė prestigjioze tė Evropės, nė kuadėr tė njė programi tė financuar nga Bashkimi Evropian (BE). Ky projekt ėshtė pjesė e pėrpjekjeve tė BE sė pėr forcimin e administratės publike nė Kosovė. "Kandidatėt e pėrzgjedhur kanė shfaqur njė motiv dhe vullnet tė fort tė shėrbejnė nė administratėn publike tė Kosovės pasi tė pėrfundojnė kėto studime. Ky ėshtė njė rast i veēantė pėr tė fituar mė shumė njohuri pėr ēėshtjet evropiane", tha Odran Hejs, kryesues i operativės nė Agjencinė Evropiane pėr Rindėrtim, e cila e menaxhon projektin.

Mė shumė...

Lajme : KĖSHILLI DREJTUES MERRĖ VENDIMIN PĖR TRANSFORMIMIN E SHKOLLAVE
Kyqur 07-09-2005 4:50:49 (2388 Lexime)

Universiteti i Prishtinės edhe me tri fakultete tė reja

PRISHTINĖ, 7 SHTATOR- Kėshilli Drejtues i Universitetit tė Prishtinės dje ka diskutuar gjatė njė mbledhje, propozimin e Senatit pėr shndėrrimin e dy shkollave tė larta nė fakultete. Ėshtė fjala pėr shkollėn e lartė tė Biznesit nė Pejė, dhe dy shkollat e larta teknike nė Mitrovicė dhe nė Ferizaj. Pas prezantimit qė kanė bėrė drejtorėt e kėtyre shkollave para Kėshillit Drejtues, pėr mundėsit dhe kapacittet ekzistuese tė kėtyre shkollave pėr tė bėrė njė transformim nė fakultete, KD-ja ka studiuar gjerė e gjatė pėr mundėsitė reale tė kėtyre shkollave dhe ka pasur vėrejtje lidhur me kuadrot qė aktualisht ata kanė. me Kėtė rast KD-ja, ka propozuar qė kėto shkolla tė larta t’i reduktojė nė njė pjesė tė drejtimeve tė reja, tė cilat tashmė janė propozuar tė ngriten nė nivel tė fakuteteve trevjeēare, si thuaja tė gjitha studimet nė UP.

Mė shumė...

Lajme : TAKIMI I BORDIT KĖSHILLĖDHĖNĖS NĖ ZVICĖR
Kyqur 06-09-2005 7:17:05 (1436 Lexime)

UEJL-ja me programe tė reja mėsimore

Tetovė, 6 SHTATOR- Universiteti i Evropės Juglindore, vazhdon tė profilizohet nė aspektin cilėsor. Nė St. Gallen tė Zvicrės ėshtė zhvilluar takimi i rregullt vjetor nė nivel tė Bordit tė Universitetit tė Evropės Juglindore, nė tė cilin rektori i UEJL-sė Alajdin Abazi paraqiti tė arriturat e shqetėsimet qė solli viti akademik 2004/05.
“Nga UEJL-ja u prezantuan rezultatet e evaluimit qė i bėn vetė institucioni e studentėt stafit akademik e atij adminitsrativ, ku u vlerėsua se nė kėtė drejtim ky institucion akademik vazhdon tė profilohet cilėsisht”, sqaroi shėrbimi pėr informim i kėtij institucioni.

Mė shumė...

Lajme : Njė projekt i USSH-sė pret miratimin e Qeverisė, pėr t’u krijuar lehtėsime
Kyqur 06-09-2005 7:08:50 (1385 Lexime)

A do tė bėhet realitet karta e studentėve kosovar!?

RISHTINĖ, 6 SHTATOR- Jetėsimi i njė projekti tė tillė do t’i krijonte shumė privilegje studentėve, pėrfshirė kėtu lehtėsime nė institucione publike, por me mundėsi edhe nė ato private, edhe njėkohėsisht zbutjen e qmimeve pėr studentė deri nė 20-30 pėr qind, si nė mjetet e transportit, dyqane, vende pėr ushqim, klinika shėndetėsore, kinema, teatro dhe vende tė tjera. Jo vetėm kaq, por ka pretendime qė nė njė tė afėrme tė afėrt studentėve kosovarė kjo kartė t’u mundėsojė edhe kalimin e kufijėve.

Mė shumė...

Lajme : PĖRFUNDOI AFATI I DYTĖ I REGJISTRIMIT NĖ UNIVERSITETET E MAQEDONISĖ
Kyqur 05-09-2005 8:05:37 (2021 Lexime)

Janė plotėsuar pothuaj tė gjitha vendet

Tetovė, 5 SHKURT- Universiteti Shtetėror i Tetovės, dje ka publikuar listėn preliminare tė konkursit tė afatit tė dytė tė regjistrimit nė fakultetet ekzistuese, me ē’rast janė pranuar 40 pėr qind e studentėve nga numri i pėrgjithshmė qė kanė paraparė pėr secilin fakultet.
Interesimi mė i madh i studentėve, sipas zyrtarėve tė kėtij Universiteti, ka qenė nė Fakultetin Ekonomik, Juridik, nė Fakultetin e Shkencave Humane dhe atė tė Politeknikut.
Universiteti i Tetovės nė vitin e dytė tė legalizimit tė tij ka pranuar 1890 maturantė. Numri i tė interesuarve ėshtė shumė i madh kėtė vit, kanė njoftuar zyrtarėt e Universitetit Shtetėror tė Tetovės, mirėpo nė 5 fakulte gjithsej do tė pranohen vetėm 1890 brucoshė.

Mė shumė...

Lajme : Kryeministri i Maqedonisė pėr herė tė parė viziton edhe USHT-nė
Kyqur 05-09-2005 8:03:42 (1460 Lexime)

Mbėshtetje sistemit tė mirėfilltė nė arsim

Tetovė, 5 SHTATOR- Kryeministri i Maqedonisė, Vllado Buēkovski, sot pėr herė tė parė ka vizituar Universitetin Shtetėror tė Tetovės. Me tė arritur nė Tetovė kryeministri mori pjesė nė inaugurimin e objektit tė ri tė shkollės sė mesme mjekėsore “Nikolla Shtejn” nė Tetovė. Nė ceremoninė e prerjes sė shiritit kanė marrė pjesė ministri i Arsimit, Aziz Pollozhani dhe kryetari i Komunės sė Tetovės, Hazbi Lika.
Pėr punėt dhe mbarėvajtjen e procesit arsimor tė shkollės sė mesme mjekėsore foli drejtori i shkollės, Irfan Shabani, i cili falėnderoi kryeministrin, qeverinė dhe tė gjithė ata qė dhanė kotribut nė ndėrtimin e objektit tė kėsaj shkolle. Kjo shkollė tashmė ka 70 mėsonjėtore, 14 kabinete dhe njė ambulancė stomatologjike.

Mė shumė...

Lajme : NĖ OHĖR VETERINARIA NĖ QENDĖR TĖ VĖMENDJES
Kyqur 04-09-2005 6:24:55 (1487 Lexime)

Veterinaria si njė hallkė e rėndėsishme e shoqėrisė

OHĖR, 3 Shtator - Nė organizim tė Fakultetit pėr mjekėsi veterinare pranė Universitetit "Shėn Cirili dhe Metodi" dhe nė bashkėpunim me Zyrėn pėr ndihmė teknike dhe kėmbim tė informative pranė Komisionit Evropian dhe Federatės sė veterinarėve tė Evropės, prej dej ka filluar semnari rajonal nė Ohėr emėrtuar "Clinica Veterinaria" dhe do tė vazhdoj deri mė 7 Shtator.
Seminaritn e hapi ministri i Arsimit dhe i Shkencės Aziz Pollozhani, ndėrsa mes tė ftuarve qė marrin pjesė ishin edhe ministri i Bujqėsisė, Pylltarisė dhe Ekonomisė sė Ujėrave, Sadulla Duraku dhe rektori i Universitetit "Shėn Cirili dhe Metodij" nga Shkupi, Gjorgji Martinovski.

Mė shumė...

Lajme : DELEGACIONI QEVERITAR VIZITON UNIVERSITETIN E SHKUPIT
Kyqur 02-09-2005 7:09:37 (1416 Lexime)

Njėqind studentėt mė tė mirė do t’i marrė Qeveria

SHKUP, 2 Shtator - Kryeministri i Maqedonisė, Vllado Buēkovski, me disa anėtarė tė kabinetit qeveritar ka vizituar dje rektoratin e Universitetit "Shėn Qirili dhe Metodi" nė Shkup, ku u takuan me rektorin e kėtij universiteti, Gjorgji Martinovski.
Kryeministrin e shoqėruan ministri i Arsimit, Aziz Pollozhani, ai i Financave, Nikolla Popovski dhe Shėndetėsisė, Vllado Dimov.
Delegacioni qeveritar me rektorin Gjorgji Martinovski dhe me anėtarėt e Rektoratit ka biseduar pėr problemet me tė cilėt pėrballet universiteti dhe pėr vazhdimin e bashkėpunimit tė ndėrsjellė si dhe pėr planet dhe projektet e ardhshme nė arsimin e lartė.

Mė shumė...

Lajme : UPS formoi kryesin e re
Kyqur 01-09-2005 15:30:47 (1482 Lexime)

Pėrēarje pėrbrenda Unionit tė Pavarur tė Studentėve tė UP-sė

Prishtinė, 1 SHTATOR- Feim Maliqaj nga Unioni i Pavarur i Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės (UPS-UP) pohon se me mbajtjen e kuvendit tė jashtėzakonshėm tė kėtij unioni ėshtė shkarkuar nga detyra kryesia e vjetėr e UPS-sė , ndėrsa Sejdi Hoxha, nga kryesia e vjetėr e kundėrshton kėtė duke deklaruar se kuvendi do tė mblidhet javėn e ardhshme.
Nė njė konferencė pėr media tė enjten, shefi i porsazgjedhur i zyrės pėr informim tė UPS-UP-sė nga kryesia e re, Feim Maliqaj tha se nė njė mbledhje tė jashtėzakonshme tė kuvendit ėshtė shkarkuar nga detyra kryesia e vjetėr, ndėrkohė qė ėshtė formuar kryesia e re dhe miratimi i saj pritet nga kėshilli i studentėve.

Mė shumė...

« 1 ... 164 165 166 (167) 168 169 170 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio