Studentet.info
« 1 ... 167 168 169 (170) 171 172 173 ... 214 »
Lajme : Universiteti i Shkodrės do tė ketė probleme
Kyqur 20-08-2005 4:11:22 (2385 Lexime)

“Luigj Gurakuqi”, s’ka ambiente pėr kuotat shtesė

Shkodėr 20 GUSHT- Universiteti i Shkodrės “Luigj Gurakuqi”, do tė ketė probleme kėtė vit akademik lidhur me ambientet e mėsimdhėnies si dhe pajisjet pėr laboratore. Kėtė fakt e pranojnė vetė titullarėt e kėtij universiteti, sipas tė cilėve, gjithēka do tė shkaktohet nga fluksi i madh i studentėve qė pritet tė vijnė pas shtimit tė madh tė kuotave nga ana e qeverisė. Sipas zėvendėsrektorit tė kėtij universiteti, Fatmir Vadahi, vetėm gjatė javės sė parė janė regjistruar 1 332 maturantė, ndėrsa nė auditore nė vitin akademik 2005-2006 mendohet tė ulen 2 638 studentė

Mė shumė...

Lajme : Kėshillat e Fakulteteve do tė paraqesin raport konkret mbi gjendjen akademike
Kyqur 20-08-2005 4:09:51 (1484 Lexime)

Konkurset nė UT, regjistrimet do tė mbyllen mė 27 gusht

Tiranė, 20 GUSHT- Njė pėrgjigje pėrfundimtare lidhur me kuotat e pranimit nė universitete, dekanėt e kryeqytetit do ta japin ditėn e mėrkurė, javėn qė vjen. Kohė kur do tė zhvillohet njė tjetėr mbledhje nė Rektorat dhe secili dekan do tė paraqesė njė raport tė detajuar tė mundėsive akademike dhe atyre qė duhen plotėsuar pėr pėrballimin e kuotave shtesė. Nė mbledhjen e zhvilluar dje mes rektorit tė Universitetit tė Tiranės dhe dekanėve ėshtė debatuar gjatė lidhur me problemin e madh qė krijon shtimi i paargumentuar i kuotave tė pranimit. Madje disa dekanė kanė pranuar si zgjidhje refuzimin e kuotave, duke e dėrguar ēėshtjen nė Gjykatėn e Apelit.

Mė shumė...

Lajme : Rektori Hoxha: “Do tė bėjmė konkurs pėr tė ruajtur cilėsinė nė universitet”
Kyqur 20-08-2005 4:08:17 (1536 Lexime)

Politekniku, pranimet vetėm me prag minimal pikėsh

Tiranė, 20 GUSHT- Universiteti Politeknik do tė zhvillojė konkurse edhe nėse nuk plotėsohen kuotat e miratuara nga qeveria. Mbledhja e djeshme e dekanėve ka zyrtarizuar tashmė se tė gjithė kandidatėt pėr studentė duhet t’i nėnshtrohen konkursit. Pėrpos udhėzimit tė Ministrisė sė Arsimit, i cili pėrcakton se nė rast kur nuk plotėsohen kuotat e miratuara hyrja e tė rinjve nė universitete do tė jetė e lirė, rektori i Politeknikut, Pėrparim Hoxha, konfirmon tė kundėrtėn. Sipas tij, nuk ka gjasa qė hyrja nė auditoret tė bėhet pa njė prag minimal pikėsh. Ky do tė jetė njė tjetėr kusht mjaft i rėndėsishėm, i cili, sipas Hoxhės, do tė garantojė cilėsinė e tė vetmit universitetit tė kėtij lloji nė vend

Mė shumė...

Lajme : Zgjidhja e strehimit pėr Qendrėn e Trajtimit tė Studentėve nė Elbasan
Kyqur 18-08-2005 2:32:18 (1608 Lexime)

Elbasan, nė konvikte vetėm 1 600 studentė


Elbasan- 18 GUSHT- Vetėm 1 600 studentė tė universitetit “Aleksandėr Xhuvani” do tė strehohen nė konvikte, ndėrsa rreth 2 mijė tė tjerė duhet tė sigurojnė shtėpi me qira. Kjo ėshtė zgjidhja e strehimit pėr Qendrėn e Trajtimit tė Studentėve nė Elbasan, ku rritja e numrit tė kuotave do tė shfrytėzojė me njė kapacitet prej 6-8 personash pėr dhomė nė tri godinat e konviktit. Sipas drejtorit tė konvikteve, Bashkim Tahiraj, pėrpos pėrmirėsimit tė kushteve tė jetesės, sivjet do tė jetė shumė e vėshtirė tė pėrballohen kėrkesat e shumta pėr strehim

Mė shumė...

Lajme : Fakultetet deklarojnė se do tė negociojnė pėr mundėsinė e pėrballimit tė kuotave
Kyqur 18-08-2005 2:18:18 (1766 Lexime)

Politekniku, nesėr nis diskutimi mbi pranimin ose jo tė kuotave

Tiranė, 18 GUSHT- Tė premten e parafundit tė gushtit, Universitetit Politeknik do tė diskutojė pėr menaxhimin e kuotave tė miratuara nga qeveria. Rektori i kėtij universiteti, Pėrparim Hoxha, pas njė konsulte qė ka pasur dje me krerėt e fakulteteve, ka vendosur qė senati i universitetit tė vendosė pėrfundimisht pėr mundėsitė ose jo tė pranimit tė kuotave qeveritare. Po kėtė fundjavė pritet qė Universiteti i Tiranės tė diskutojė rreth sė njėjtės temė, pėr tė gjykuar nėse fakultetet janė nė gjendje tė pėrballojmė numrit e propozuar tė kuotave, i cili ėshtė disa herė mė i madh, krahasuar me propozimin. “Takimi i nesėrm i Senatit tė universitetit do tė fokusohet te kapacitetet fizike dhe akademike qė kanė dekanatet pėr tė pritur fluksin e propozuar.

Mė shumė...

Lajme : GARA E KĖNAQĖSISĖ
Kyqur 11-08-2005 5:49:55 (1610 Lexime)


STUDENTJA NATALI, NDĖROI 64 BURRA PĖR NJĖ NATĖ

DORTMUND, 11 GUSHT- Dy studente nga Dortmundi I Gjermanisė, kanė vėnė bastė pas njė ‘grindjeje” se cila prej tyre mund tė ndrėroj mė shumė burra brenda 24 orėve. Shoqet Natalie dhe Tina kanė sfiduar njėra tjetrėn nė garėn tė cilan e kanė publikuar nė interenet, ku nė tė njejtėn kohė kanė kėrkur konkurent pėr garėn e tyre, tė cilėve u kanė premtuar edhe nga 50 euro. Bastie ėshtė fituar nga Natalie, e cila arriti qė bėj seks me 64 mėshkuj, ndėrsa humbi shoqja e sajė e cila pasi kaloi nė shtrat me mashkullin e 52 u dorėzua dhe nuk kishte fuqi mė.

Mė shumė...

Lajme : Ndalohet protesta
Kyqur 09-08-2005 5:55:01 (1369 Lexime)

Unioni i Pavarur i Studentėve stopon protestėn

PRISHNTINĖ, 9 GUSHT- Kėshilli Organizativ i pėrbėrė nga tri organizata studentore- Unioni i Pavarur i Studenteve tė Universitetit tė Prishtinės, Unioni i Studenteve Shqiptarė dhe Lista e Studentėve, kanė stopuar protestėn e paralajmėruar pėr sot kundėr vendimit tė Qeverisė pėr shkarkimin e rektorit tė Universitetit, Arsim Bajrami. Kėto tri organizata kanė shprehur qėndrimet e tyre ndaj vendimit tė Qeverisė pėr ndėrhyrjen nė Universitetin e Prishtinės.

Mė shumė...

Lajme : Filloi regjistrimi nė fakultetet e Shkodrės
Kyqur 09-08-2005 3:24:59 (1742 Lexime)


Shkodėr, fluks regjistrimesh nė Juridik dhe Ekonomik


SHKODĖR, 9 GUSHT- Ka filluar dje procesi i regjistrimit tė kandidatėve pėr studentė nė Universitetin e Shkodrės, pėr vitin akademik 2005-2006. Burime pranė sekretarisė sė kėtij universiteti bėjnė tė ditur se sot mė sė shumti janė paraqitur kandidatė pėr studentė qė kėrkonin tė dinin pėr dokumentacionin e duhur pėr tė bėrė regjistrimin. Ndėrkohė nuk kanė munguar dhe regjistrimet e para, ku mė sė shumti kanė qenė ato pėr degėn e juridikut dhe infermierisė, dhe mė pas ato tė ekonomikut e psikologjisė. Pėr dy degėt e reja qė do tė hapen sivjet nė kėtė universitet, atė tė Frėngjishtes dhe Punės Sociale, nuk ka filluar regjistrimi, kjo pasi Ministria e Arsimit dhe e Shkencės nuk ka sjellė dokumentacionin pėrkatės

Mė shumė...

Lajme : Afėrsia e universitetit "Alekasandėr Xhuvani" e rrit numrin e studentėve
Kyqur 09-08-2005 3:22:44 (2833 Lexime)


Elbasan, kėrkesa nė rritja nga trevat jashtė kufijve


ELBASAN, 9 GUSHT- Rritet numri i kandidatėve pėr studentė nga trevat shqiptare tė Maqedonisė nė Universitetin “Aleksandėr Xhuvani” tė Elbasanit. Nė ditėn e parė tė regjistrimeve nė kėtė universitet, ėshtė vėnė re njė trefishim i kėrkesave tė shqiptarėve maqedonas. Sipas drejtuesve tė kėtij universiteti, rritja e numrit tė konkurrentėve bashkatdhetarė lidhet edhe me afėrsinė qė ka universiteti "Alekasandėr Xhuvani" nga vendbanime tė tyre, krahasuar me universitetet e tjera. Nė rritjen e kėrkesave pėr tė studiuar nė kėtė universitet ka ndikuar edhe shtimi i tri degėve tė reja pėr kėtė vit akademik

Mė shumė...

Lajme : Durrės, universiteti fillimisht vetėm me 30 studentė
Kyqur 09-08-2005 3:14:30 (2447 Lexime)


Durrės, gati sheshi dhe godina pėr universitetin e ri

DURRĖS 9 GUSHT- Bashkia e qytetit tė Durrėsit ėshtė shprehur e gatshme pėr tė zgjidhur ēėshtjen e krijimit tė infrastrukturės pėr ndėrtimin e universitetit tė ri. Sipas nėnkryetarit tė bashkisė sė qytetit tė Durrėsit, Sokol Kokomani, Bashkia e Durrėsit ėshtė e gatshme qė tė krijojė kushtet provizore pėr vėnien nė funksion tė universitetit, nė njė kohė qė ka dhėnė dhe variantet e mundshme pėr ndėrtimin e universitetit tė ri. “Bashkia e Durrėsit ėshtė e gatshme qė tė krijojė kushte pėr vėnien nė funksion tė universitetit nė vitin e ri akademik, duke vėnė pėrkohėsisht nė dispozicion shkollėn e 9-vjeēare qė po ndėrtohet nė zonėn e Currilave.

Mė shumė...

« 1 ... 167 168 169 (170) 171 172 173 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio