Studentet.info
Lajme : “Molerėt” e rektorit Rugova i pret pėrjashtimi
Kyqur 18-02-2011 10:40:53 (1680 Lexime)


Gjuajtja me ngjyrė nė rektorin e Universitetit tė Prishtinės, Mujė Rugova, pritet t’u kushtojė me pėrjashtim nga Universiteti studentėve Rron Gjinovci dhe Durim Jashari.

Dekani i Fakultetit Filologjik, Ramush Mavriqi, i ka thėnė gazetės Koha Ditore se qysh tė hėnėn pritet tė mblidhet Kėshilli i kėtij fakulteti dhe pas raportit tė Komisionit disiplinor do tė merret vendimi pėr pėrjashtimin e Rron Gjinovcit, i cili ėshtė student nė vitin e parė nė drejtimin e Filozofisė nė kėtė fakultet.

Mė shumė...

Lajme : Shėnohet 16 vjetori i ligjėratave tė para tė USHT
Kyqur 17-02-2011 10:06:57 (1802 Lexime)


Tetovė, 17 SHKURT - Universiteti Shtetėror i Tetovės sot shėnoi 16 vjetorin e ligjėratave tė para, tė filluara nėpėr shtėpi private tė fshatit Poroj tė Tetovės. Aktivitetet pėr kėtė pėrvjetor kanė filluar qė nė mėngjes, me vizitėn nė bustin e dėshmorit tė parėt tė USHT-sė Abdylselam Emini.

“Dita e sotme, pėr USHT-nė shėnon njė datė tė rėndėsishme nė historikun e tij 16 vjeēare. Kjo datė shėnon ditėn mė tė ndritshme tė arsimit sipėror nė gjuhėn shqipe dhe ditėn e veēantė pėr shqiptarėt e Maqedonisė, sepse vendimi historik pėr themelimin e universitetit me mėsim nė gjuhėn shqipe, ishte njė hap historik dhe vizionar pėr zgjidhjen njėherė e pėrgjithmonė tė ēėshtjes sė arsimit sipėrorė nė gjuhėn shqipe nė Republikėn e Maqedonisė”, deklaroi Agron Reka, rektor i USHT-sė.

Mė shumė...

Lajme : Kush tenton ta njollosė Universitetin
Kyqur 16-02-2011 5:15:40 (1255 Lexime)

Selim Bezeraj

Universiteti i Prishtinės pėr 41 vjet punė dha kontribut tė qenėsishėm nė fushėn e arsimit, tė shkencės dhe artėve, shtylla kėto tė ngritjes tė identitetit modern tė Republikės sė Kosovės. Ky institucion ishte dhe do tė mbetet vatėr e dijes, e zhvillimit dhe e progresit tė kombit tonė. Kushdo qė tenton tė bėjė ndonjė fyerje apo tė hedhė ndonjė njollė mbi Universitetin e Prishtinės mbi pikėpamje tė ēfarėdo natyre qofshin ato do tė pendohet dhe do tė pėsojė keq. Universiteti i Prishtinės ėshtė tempull i shenjtė pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės, andaj ėshtė i paprekshėm dhe i mbrojtur me gjakun e mijėra trimave e trimėreshave qė sakrifikuan jetėn pėr tė mbrojtur kėtė universitet. Ėshtė i paprekshėm dhe do tė ruhet nga gjenerata tė tėra qė morėn dije, u afirmuan dhe u nderuan shumė personalitete nė kėtė universitet.

Mė shumė...

Lajme : Vetėvendosja “skuq” rektorin Rugova
Kyqur 15-02-2011 6:50:29 (1663 Lexime)


Gjatė mbajtjes sė ceremonisė sė 41 vjetorit tė themelimit tė Universitetit tė Prishtinės, derisa rektori Mujė Rugova mbante fjalėn e rastit, dy aktivistė tė Lėvizjes Vetėvendosje i hodhėn ngjyrė tė kuqė rektorit Rugova, ndėrsa rektori i zėnė nė befasi, i falėnderoi studentėt dhe tha se jemi nė demokraci dhe nė demokraci ndodh.

Nė pėrfundim tė fjalės sė tij, Rugova mori njė pėrkrahje morale nga tė pranishmit nė sallė, ndėrsa i falėnderoi studentėt qė u kujdesėn t’i japin ngjyrė tė kuqe mė shumė.

“Unė vesha sot rrobe tė zeza me njė kravatė tė kuqe, faleminderit pėr studentet se nuk kisha vu mjaft ngjyrė tė kuqe”, tha ai.

Mė shumė...

Lajme : MASH fsheh tė dhėnat e kontrollit nė USHT
Kyqur 14-02-2011 17:33:29 (1560 Lexime)


Ministri i Arsimit, Nikolla Todorov, i fsheh rezultatet e kontrollit nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės. Edhe pse javėn e kaluar paralajmėroi se sot do t’i shpalosė tė dhėnat nga inspektimi nė kėtė institucion, njė gjė e tillė nuk ndodhi, me arsyetimin e se konferenca e sotme pėr shtyp ėshtė e caktuar pėr njė temė tjetėr.

Nga kontrollet e bėra nė USHT, duhet tė konstatohet se a ka parregullsi gjatė punėsimit tė familjarėve tė kreut tė BDI-sė, Ali Ahmeti, nė kėtė institucion tė lartė arsimor. “Sot do tė bisedojmė vėtėm pėr temėn,jo jo...”, tha Nikolla Todorov, ministėr i Arsimit dhe Shkencės.

Todorovi gjatė javės sė kaluar, bėri tė ditur se tė premten do tė takohet me drejtorin e Inspektoratit Shtetėror pėr Arsim, Gjorgji Arsov, pėr t’i shqyrtuar rezultatet nga inspektimi nė USHT.

Mė shumė...

Opinione : Revolucion apo Evolucion
Kyqur 07-02-2011 6:45:55 (2723 Lexime)Nga Arben Halili

Proceset e kohėve tė fundit treguan pėr mungesėn e njė lidershipi tė mirėfilltė nė parapritjen e aktiviteteve dhe nuhatjen e kurtheve nga mė tė ndryshmet.

Mbajtja e zgjedhjeve nė Kosovė, shoqėruar me njė varg problemesh si nė formėn organizative po ashtu edhe nė gatishmėrinė e pjesėmarrėsve pėr tė pranuar rezultatin e zgjedhjeve si rezultat i zgjidhjes sė bėrė nga vet qytetarėt e Kosovės, bėri qė ky proces tė humb primatin e zgjedhjeve tė tilla siē ishim mėsuar tė shohim deri para kėtyre tė fundit, kur Kosova konsiderohej lider i organizimit dhe mbarėvajtjes sė kėtij procesi nė rajon.

Mė shumė...

Lajme : Sulmohet gazetari i gazetės “Koha” nė Strugė
Kyqur 02-02-2011 6:07:34 (1433 Lexime)

Gazetari i tė pėrditshmes “Koha” nė Strugė, Patriot Lumani sot ėshtė sulmuar brutalisht nga njė person i njohur, qė e ka paraqitur pranė organeve kompetente.


Nė prononcimin pėr agjencinė e lajmeve INA, gazetari Lumani theksoi se njė shkrim i tij i publikuar nė gazetė ka bėrė qė ai tė jetė cak i sulmit.


“Unė jam sulmuar nga personi E.P nga Struga, lidhur me njė shkrim timin qė e kisha pėr statusin dhe aspektin pronėsor tė hotelit ‘Drim’. Ai mė sulmoi me pretendimin se ėshtė keqpėrdorur prononcimi i tij lidhur me kėtė ēėshtje”, theksoi Lumani.

Mė shumė...

Lajme : Adem Demaēi mori titullin "Doctor Honoris Causa"
Kyqur 18-01-2011 3:53:18 (1222 Lexime)


Veprimtari i njohur nga Kosova, Adem Demaēi mori sot titullin “Doctor Honoris Causa” i Universitetit tė Prishtinės.

Ky ēmim iu dha pėr "kontributin e tij pėr ēėshtjes kombėtare shqiptare, angazhimin pėr mbrojtjen e vlerave tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės si dhe pėr angazhimin nė mbrojtjen e tė drejtave dhe lirive tė njeriut".

Mė shumė...

Lajme : Studentėt e Vjenės: Mjaft pėrēarjeve nė Maqedoni
Kyqur 24-12-2010 4:08:50 (1627 Lexime)

Shoqata e studentėve “Societas Albania” nė Vjenė reagon kundėr situatės sė krijuar politike nė Maqedoni, ku siē thuhet peng e kėsaj politike mjeruese po merren tė rinjtė shqiptarė.

Kjo shoqatė i ka bėrė thirrje tė gjeneratės sė re shqiptare tė jetė mė aktive dhe tė bėhen pjesė e zhvillimeve politike, sepse e ardhmja do tė varet nga gjeneratat e reja.

“Nuk duhet tė na mbajė peng e kaluara dhe errėsira e saj, qė sjell vetėm pėrēarje dhe frikė, e qė ndalon ҫdo zhvillim dhe na rrėmben shumė kohė. Mjaftė kohė dhe liri na kanė rrėmbyer, na kanė pėrҫarė e na kanė shfrytėzuar”, thuhet nė reagim.

Mė shumė...

Opinione : Nė shenjė tė pėrvjetorit tė universitetit tė Tetovės
Kyqur 22-12-2010 3:59:21 (1543 Lexime)

Luan SHARI

U bėnė gjashtėmbėdhjetė vjet nga fillimi i punės sė Universitetit tė Tetovės dhe po tė bėjmė njė analizė tė mbarėvajtjes sė punėve nė kėtė institucion tė arsimimit tė lartė tė cilin plot dhjetė vite e mirėmbajti populli, pėrkundėr kėrcėnimeve e pengimeve nga ana e pushtetit, do tė pėrfundonim se ėshtė arritur, por jo sa ėshtė dashtė e sa ėshtė mundur.

Problemet mė tė mėdha ky Institucion i pėrjetoi dhe po i pėrjeton nė kėto gjashtė vitet e fundit, dhe e gjithė kjo ,,falė,, politikės, e cila nė vend qė tė ndihmojė, ajo pėrkundrazi e pengon mbarėvajtjen e procesit mėsimor.

Mė shumė...

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio