Studentet.info
« 1 ... 168 169 170 (171) 172 173 174 ... 214 »
Lajme : Pushteti vendor nė Berat, Fier dhe Durrės garanton hapjen e universiteteve
Kyqur 09-08-2005 3:10:55 (2112 Lexime)


Universitetet e reja nė tetor, gati tė hapin dyert

BERAT, 9 GUSHT- Berati, Durrėsi dhe Fieri do tė kenė kėtė tetor universite pa kurrfarė dyshimi. Garancinė e jep qeverisja vendore. Zhurma e akademikėve tė kryeqytetit nuk e ka lėkundur zellin e krerėve tė arsimit nė tre universitetet e reja. Ata kanė mundur qė tė hartojnė me detaje planin pėr hapjen e universiteteve, fill pasi kanė marrė miratimin e qeverisė. Kėshtu Berati dhe Fieri ka zgjidhur pėrfundimisht mjediset ku do tė studiojnė tė rinjtė si dhe konviktet. Durrėsi pėrkohėsisht do tė pėrshtatė mjediset e njė shkollė 9-vjeēare pėr tė pritur studentėt e parė dhe vetėm vitin e kaluar pritet ndėrtimi i universitetit tė ri.

Mė shumė...

Lajme : Ja dokumentet e nevojshme pėr t’u regjistruar nė fakultete
Kyqur 08-08-2005 2:34:53 (2548 Lexime)


Universitetet, nisin sot regjistrimet nė konkurse

Tiranė, 8 GUSHT- Nė tė gjitha universitetet e vendit nisin sot regjistrimet pėr konkurset e pranimit. Kandidatėt duhet tė paraqiten nė sekretaritė e fakulteteve pėr tė regjistruar emrin e tyre nė listat e konkurrentėve pėr studentė, duke filluar nga ora 09.00-16.00, ndėrkohė qė afati i fundit i mbylljes sė regjistrimeve ėshtė 30 gusht ora 18.00. Sipas udhėzimit tė Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės, procedurat e regjistrimit do tė kryhen pranė sekretarive tė fakulteteve.

Mė shumė...

Lajme : Kolegji i Profesoriatit “Studentėt qė do tė pranohen nė universitete tė testohen
Kyqur 06-08-2005 4:36:36 (2064 Lexime)

Maturantėt, test kombėtar pėr pranimet nė universitete

Tiranė, 6 GUSHT- Nėse sivjet diskutimet mbi liberalizimin ose jo tė universiteteve do tė ndjekin rrjedhėn e debateve, vitin qė vjen premtohet njė strukturė mė e plotė dhe moderne pėr pranimin e studentėve nė universitete. Kolegji i Profesoriatit ka propozuar qė mot, maturantėt qė duan tė ndjekin arsimin e lartė, pėrveē provimit tė pjekurisė t’i nėnshtrohen edhe njė testi, i cili do tė matė njohuritė e tė rinjve, duke orientuar profilin qė ata duan tė ndjekin. Sipas kryetarit tė Kolegjit tė Profesoratit Shqiptar, Ismail Hoxha, ky sistem seleksioni konsiderohet nga mė tė suksesshmit nė Evropė, duke shmangur korrupsionin gjatė procesit tė konkurseve.

Mė shumė...

Lajme : FILLOJNĖ PUNIMET PĖR TA SJELLĖ SHTATOREN E AKADEMIK FEHMI AGANIT
Kyqur 06-08-2005 3:31:39 (1985 Lexime)


SHTATORE QĖ PĖRKUJTON NJĖ VEPĖR SUBLIME

Prishtinė, 6 GUSHT- Institucionet e Kosovės nuk po e harrojnė kontributin e jashtėzakonshėm qė dha akademik Fehmi Agani, qyshė nga themelimi i UP-sė, krijimi i shtetėsisė sė Kosovės nė vitet e 90-ta por edhe veprimtarisė patriotke tė tij nė luftėn e fundit. MASHT-i po e financon projektin pėr vėnjen e shtatores sė Prof. Aganit para Fakultetit Filologjik. Punėt po vajnė pėr sė mbari dhe i tėrė ky projekt ėshtė nė fazen e fundit tė realizimit.
Nė gjashtė vjetorin e rėnies sė pishtarit tė dijes e tė lirisė dhe njėrit prej themeluesve tė Universitetit tė Prishtinės, akademik Fehmi Aganit, nėn patronatin e Presidentit tė Kosovės z. Ibrahim Rugova, ishte vėnė gurthemeli i pėrmendores sė tė ndjerit Agani, para Fakultetit Filologjik tė Universitetit tė Prishtinės.

Mė shumė...

Lajme : Krerėt e universiteteve e konsiderojnė vendimin e qeverisė si tė papėrshtatshėm
Kyqur 05-08-2005 2:40:58 (1548 Lexime)


Rektorėt kundėr Nanos pėr universitetet e reja

Tiranė, 5 GUSHT- Hapja e tre universiteteve tė reja ėshtė pritur me kritika tė ashpra nga tre rektorėt e universiteteve mė tė mėdhenj nė vend. Vendimi i Kėshillit tė Ministrave pėr universitetet e Fierit, Beratit dhe Durrėsit ėshtė quajtur nga krerėt e universiteteve tė Tiranės si njė vendim i nxituar politik, i cili nuk ėshtė aspak i pėrshtatshėm pėr situatėn qė po kalon arsimi i lartė. Shumė prej tyre janė ēuditur me vendimin e fundit tė kryeministrit, ndėrkohė qė ata prisnin qė vendimi qė duhej firmosur me urgjencė, duhet tė ishte miratimi i kuotave tė pranimit. Pėr rektorin e Universitetit tė Tiranės, Shezai Rrokaj, ky vendim nuk ka marrė kurrsesi konsulencėn e Konferencės sė Rektorėve, qė ėshtė edhe organ konsultativ nė rastet kur merren vendime madhore.

Mė shumė...

Lajme : Universitetet e reja do tė pranojnė sivjet nė auditore 800 studentė
Kyqur 04-08-2005 2:31:13 (2016 Lexime)


Nano miraton hapjen e tre universiteteve publike

Tiranė, 4 GUSHT- Arsimit tė lartė publik i janė shtuar dje me njė vendim tė Kėshillit tė Ministrave, edhe tre universitete tė reja. Vendimi i ri parashikon tre universitete nė Durrės, Fier dhe Berat, tė cilėt pritet qė shumė shpejt tė garantojnė ngritjen e stafeve akademike dhe pranimet e reja. Hapja e universiteteve tė reja nė kėto tri qytete vjen pėr shkak se prurjet qė kanė kėto rrethe me tė rinj qė duan tė ndjekin universitetet, vit pas viti kanė qenė nė rritje. Pėr tė tre universitetet e reja janė parashikuar 800 kuota pranimi, ku 400 i pėrkasin Universitetit tė Durrėsit, 200 kuota Universitetit tė Fierit dhe 200 Universitetit tė Beratit. Sipas ligjit pėr pranimet nė shkollat e larta, pritet qė tė gjithė kandidatėt do t’i nėnshtrohen konkursit me anė tė testit. Por nuk dihet ende nėse njė vendim i ardhshėm i qeverisė do tė mundėsojė liberalizimin e plotė nė universitete, qė si rrjedhojė do t’i hapė rrugė pranimeve pa konkurs edhe nė 3 universitetet e reja tė sapomiratuara nga qeveria.

Mė shumė...

Lajme : Shumė fakultete tė punojnė edhe me dy turne”
Kyqur 02-08-2005 5:39:25 (1646 Lexime)


Konkurset, Berisha takon Rrokajn dhe Ēelėn

Tiranė, 2 GUSHT-Lideri demokrat, Sali Berisha, ėshtė takuar dje me rektorin e Universitetit tė Tiranės, Shezai Rrokaj dhe dekanin e Fakultetit tė Drejtėsisė, Kudret Ēela. Berisha ka garantuar mbėshtetjen e qeverisė sė tij ndaj universiteteve dhe reformės nė arsim, duke konfirmuar se pika mė e fortė mbetet ajo e liberalizimit tė universiteteve. Mėsohet se takimi ėshtė fokusuar mbi detajet e fundit qė po kryhen pėr organizimin e konkurseve tė pranimti nė universitete dhe mundėsinė e liberalizimit, akt ky i cili ka shumė gjasa qė tė finalizohet me njė vendim nga qeveria e ardhshme. Rektori i Universitetit tė Tiranės, Rrokaj, ka pohuar se ka patur njė takim konfidencial me kreun demokrat, por nuk ka dashur tė hyjė nė detajet e bisedės.“Kemi folur me zotin Berisha nė pėrgjithėsi pėr arsimin, por nuk mund tė prononcohem konkretish pėr ēka biseduam, pasi ajo ēfarė diskutuam ėshtė konfidenciale”, - pohoi ai.

Mė shumė...

Lajme : Ja datat e konkurseve pėr tė gjitha universitetet e vendit
Kyqur 02-08-2005 5:37:32 (1897 Lexime)

Tė hėnėn nisin regjistrimet nė konkurset e pranimit

Tiranė, 2 GUSHT- Ka mbėrritur si nė tė gjitha universitetet e vendit, urdhri pėr datėn e konkursit, rregullorja si dhe kuotat e pranimit. 8 qershori ėshtė vendosur nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės si data e fillimit tė regjistrimeve pėr konkurset e sivjetshme, ndėrkohė qė njė rregullore e detajuar shpjegon rregulloren e konkurrimit si dhe kuotat e prainit pėr ēdo universitet. Rektori i Universitetit tė Tiranės, Shezai Rrokaj, pohon se udhėzimi i ministrisė, i cili ka mbėrritur nė tryezėn e tij tė punės, u ėshtė dėrguar tė gjitha dekanateve, tė cilat pritet qė fillimjavėn e ardhshme tė nisin procedurat e regjistrimit.

Mė shumė...

Lajme : FAKTORI NDĖRKOMBĖTAR PĖRKRAH NDĖRHYRJEN NĖ UP
Kyqur 01-08-2005 7:33:34 (1446 Lexime)


CIDA lavdėron MASHT-in pėr kthimin e qeverisjes ligjore nė universitet

PRISHTINĖ, 1 GUSHT- Ministria e Arsimit Shkencės e Teknologjisė vazhdon tė marrė lavdata nga faktori ndėrkombėtar pėr kthimin e qeverisjes ligjore nė Universitetin e Prishtinmės. Zyra pėr Informim e UP-sė, nė adresėn e studentet.info, ka dėrguar njė letėr tė Agjencionit Kanadez pėr Zhvillim Ndėrkombėtarė (CIDA), e cila i jep mbėshtetje tė plotė MASHT-it dhe Kėshillit Drejtues tė UP-sė pėr t’i vazhduar pėrpjekjet rreth krijimit tė jetės institucionale dhe demokratike nė UP. Letra i ėshtė dėrguar ministrit tė ASHT-sė Agim Veliu, Sekretarit Permanent nė MASHT Isuf Zenelit dhe kryesuesit tė Kėshillit Drejtues tė UP-sė Jahi Hoxha.

Mė shumė...

Lajme : FILLOJNĖ PĖRQARJET EDHE NĖ MES ORGANIZATAVE STUDENTORE
Kyqur 01-08-2005 7:31:31 (1503 Lexime)

(S’)do tė ketė protestė studentore me 9 gusht

PRISHTINĖ, 1 GUSHT- Katėr ditė mė parė ėshtė paralajmėruar njė protestė gjithė popullore nga organizatat studentore tė cilat kundėrshtonin vendimin e qeverisė pėr shkarkimin e Arsim Bajrami, tashmė ish-rektor i UP-sė. Nė mbledhjen e sotme qė realizuan kėto organizata studentore punėt nuk u vajtėn sikur kishin planifikuar. Fillimisht ka plasė sherri pėr numrin e anėtarėve tė organizatave tė cilėt do ta pėrfaqėsonin Kėshillin Organizativ tė Protestės, e mė pas edhe ndarje qėndrimesh nė mes organizatave. Shkurt, USSH nuk do ta pėrkrahė kurrfarė proteste ndėrsa UPSUP i ka dhėnė vetės kohė pėr tė menduar, dhe nė dy tre ditėt e ardhshme do ta prezentoi edhe qėndrimin e sajė.

Mė shumė...

« 1 ... 168 169 170 (171) 172 173 174 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio