Studentet.info
« 1 ... 169 170 171 (172) 173 174 175 ... 214 »
Lajme : LARGOHEN NGA KOSOVA STUDENTĖ E PROFESORĖ NDĖRKOMBĖTAR
Kyqur 01-08-2005 3:29:15 (1558 Lexime)


Perfundoi punimet edicioni i pestė i Universitetit Veror tė Prishtinės

PRISHTINĖ, 30 KORRIK- Mbrėmjen e sė premtes nė Prishtinė ka pėrfunduar edicioni i pestė i Universitetit Veror tė Prishtinės, i cili ėshtė mė i madhi nė Evropė dhe i cili stimulon proceset e transicionit dhe tė rindėrtimit nė rajon. Ky universitet, me aktivitetet e veta, sidomos pėrkrah bashkėpunimin ndėrkombėtar dhe rajonal.

Mė shumė...

Lajme : PASI QEVERIA SHKARKOI NGA DETYRA REKTORIN ARSIM BAJRAMI
Kyqur 29-07-2005 5:42:00 (2056 Lexime)


MASHT-i konstituon Kėshillin Drejtues tė Universitetit tė Prishtinės

PRISHTINĖ, 29 KORRIK- Kėshilli Drejtues i UP-sė, qė do ta drejtojė universitetin, pas vendimit tė Qeverisė pėr shkarkim nga detyra tė rektorit Arsim Bajrami ku kryetar i Kėshillit ėshtė zgjedhur Jahi Hoxha, i cili edhe deri mė tash ka udhėhequr kėtė kėshill, nėnkryetar ėshtė Demė Hoti, ndėrkaq anėtarė janė: Rahmil Nuhiu, Enver Mehmeti, Abdullah Aliu, Ibrahim Gasi, Isa Mustafa, Dukagjin Popovci dhe Haki Demolli. Kėshilli nuk ka pėsuar asnjė ndryshim, mu sikur edhe gjatė tetė muajve tė qeverisjes sė Arsimi Bajramit, por qė tash plotėsoshet edhe me katėr anėtarė tė Ministrisė sė Arsimit.

Mė shumė...

Lajme : PAS SHKARKIMIT TĖ REKTORIT REAGON OPOZITA DHE SHOQATAT E DALA NGA LUFTA
Kyqur 28-07-2005 9:00:06 (4931 Lexime)


Hashim Thaqi: Shkarkimi i rektorit ndėrhyrje e motivuar politikisht

PRISHTINĖ, 28 KORRIK- Hashim Thaqi, shef i Kabinetit tė Qeverisjes sė Mirė, nė mbledhjen e sotme, vendimin e Qeverisė sė Kosovės pėr ta shkarkuar rektorin Arsim Bajrami e ka konsideruar si ndėrhyrje tė pa ligjshme dhe njėkohėsisht tė motivuar politikisht. Nė anėn tjetėr shoqatat e dala nga lufta e UĒK-sė kanė dhėnė tone kritike ndaj Qeverisė sė Kosovės duke e akuzuar atė se ėshtė bėrė vegėl e UNMIK-ut, nė rastin e shkarkimit tė rektorit tė universitetit nga posti i tij, ndėrsa thonė se UNMIK-u kėtė kontest po e pėrdorė si bombė tymi pėr kryerjen e decentralizimin sipas kėrkesave tė qeverisė serbe.

Mė shumė...

Lajme : JO TĖ GJITHĖ STUDENTĖT PĖRKRAHIN REKTORIN BAJRAMI
Kyqur 28-07-2005 8:58:51 (1423 Lexime)

ORSUP pėrkrah vendimin e qeverisė pėr shkarkimin e rektorit

PRISHTINĖ, 28 KORRIK- Jo tė gjithė studentėt mendojnė qė Arsim Bajrami duhet tė ushtroi detyrėn e rektorit tė UP-sė, pas vendimit tė Qeverisė pėr shkarkimin e tij nga ky post. E njė ideje tė tillė ėshtė edhe Organizata e Re Studentore e UP-sė. Me anė tė njė komunikate, qė ka ardhur sot nė redaksinė e studentet.info, kryesia e ORSUP-sė perkrahė vendimin e Qeverisė sė Kosovės pėr sharkimin nga postet udhėheqėse e tė gjitha institucioneve vendimarrėse tė rektoratit tė UP-sė.

Mė shumė...

Lajme : STUDENTĖT NĖ PĖRKRAHJE TĖ REKTORIT ARSIM BAJRAMI
Kyqur 28-07-2005 7:15:59 (1598 Lexime)


Hudhja e vezėve pėrlyenė Ministrinė e Arsimit dhe Qeverinė

PRISHTINĖ, 28 KORRIK- Disa qindra studentė tė Universitetit tė Prishtinės sot kanė protestuar para selisė sė MASHT-it, Qeverisė sė Kosovės dhe selisė sė UNMIK-ut, pėr tė shprehur pakėnaqėsinė e tyre ndaj vendimit tė Qeverisė pėr shkarkim nga detyra tė rektorit Arsim Bajrami. Ata kanė gjuajtur me vezė nė drejtim tė Ministrisė sė Arsimit dhe Qeverisė sė Kosovės, duke kėrkuar dorėheqjen e kryeministrit Bajram Kosumi, mėnyrė e hudhjeve tė vezėve qė ėshtė parė vetėm ndaj Vuk Drasgkoviqit kur vizitoi Kosovėn. Protesta ishte e organizuar nga Unioni i Pavarur i Studentėve, Unioni Studentor Shqiptar dhe Lista Studentore ‘Reforma’. Ajo ka zgjatur rreth njė orė dhe nuk ėshtė vėrejtur ndonjė incident, pos njė tentative tė pjesėtarėve tė SHPK-sė pėr ta arrestuar njė studentė, tė cilėn gjė nuk e lejuan masa sepse ata sot kishin vėnė moton ‘njė pėr tė gjithė, tė gjithė pėr njė’

Mė shumė...

Lajme : DOKUMENTET QEVERITARE PĖR SHKARKIM TĖ REKTORIT TĖ UP-SĖ
Kyqur 28-07-2005 7:14:49 (1648 Lexime)


Udhėzimi Administrativ dhe Vendimi pėr shkarkimin e Arsim Bajramit

PRISHTINĖ, 27 KORRIK- Revista virtuale studentet.info, me punėn e saj vullnetare mundohet qė t’i ofroi lexuesit, nė theks tė veqantė studentit, informacionin e pavarur, tė shpejtė dhe njėkohėsisht ekskluziv. Kėsaj radhe ka pėrgatitur njė specialitet duke servuar para jushė Vendimin e Qeverisė sė Kosovės me tė cilin miratohet Udhėzimi Administrativ i Ministrisė sė Arsimit, Shkencės e Teknologjisė pėr rivendosjen e qeverisjes sė ligjshme nė Universitetin e Prishtinės. Prandaj ne ju ftojmė qė tė njiheni me tė dyja kėto shkresa, pėrkatėsisht me tekstin origjinal tė tyre, tė cilat kanė quar nė shkarkimin e rektorit Arsim Bajrami.

Mė shumė...

Lajme : QEVERIA: ĖSHTĖ SHKARKUAR VETĖM REKTORI
Kyqur 28-07-2005 7:12:41 (1709 Lexime)

Ministri Veliu (s)bėnė gafė, i rrėshqasin fjalėt ‘rektori Arsim Bajrami’

PRISHTINĖ, 27 KORRIK- Qeveritarėt kosovar nuk i ka kėnaqur qė postin e rektorit ta ushtroi Arsim Bajrami dhe sot ata kanė njoftuar se vetėm ai ėshtė shkarkuar ndėrsa Senati i kėtij universiteti nuk ėshtė shpėrndarė. Po ashtu, edhe dekanėt mund tė flejnė tė qetė meqė mund ti gėzojnė postet qė kanė. Miratimi i Udhėzimit Administrativ ka tė bėjė vetėm me rektorin ka bėrė tė ditur sot zėdhėnėsi i qeverisė. Ndėrsa nė ditėn e djeshme ministri Veliu ka bėrė njė gafo kur ka konfirmuar shkarkimin e rektorit Bajrami. Deri dje ai gjithnjė ka mohuar se Arsim Bajrami ėshtė rektor i universitetit dhe atė e ka konsideruar vetėm si mėsimdhėnės universiteti, ndėrsa para opinionit tė gjerė dje ai nė mesin e njė fjalie ka thėnė “…rektori Arsim Bajrami…” qka len tė kuptosh se deri dje ėshtė konsideruar si rektor ndėrsa nė anėn tjetėr kontestohej nga ministria tė cilėn e udhėheqė Agim Veliu.

Mė shumė...

Lajme : NJĖ DITĖ PAS VENDIMIT TĖ QEVERISĖ PĖR SHKARKIMIN E REKTORIT
Kyqur 28-07-2005 6:25:53 (1504 Lexime)


Senati dhe studentėt kundėr vendimit, UNMIK dhe OSCE pro tij

PRISHTINĖ, 27 KORRIK- Njė ditė pasi Qeveria e Kosovės ka vendosur pėr tė pushuar nga puna rektorin e UP-sė Arsim Bajrami, nė vend janė zhvilluar ngjarje me rėndėsi. Sė pari nė mbledhjen e jashtėzakonshme tė Senatit tė UP-sė ėshtė kundėrshtuar ashpėr dhe unanimisht vendimi i qeverishė pėr ndėrhyrje nė universitet, ndėrkohė studentėt kanė vendosur qė me protestė tė shprehin pakėnaqėsinė ndaj qeverisė pėr kėtė ndėrhyrje tė dhunshme siq e quajnė ata tė qeverisė. Nga ana tjetėr UNMIK-ku dhe OSCE-ja e pėrgzojnė Qevrinė e Kosovės pėr hapin e marr pėr vendosje tė ligjėshmėrisė, siq konsiderohet nga ta, nė Universitetin e Prishtinės, ndėrsa qeveria e ka obliguar Ministrinė e Arsimit qė ta zbatojė vendimin pėr shkarkim tė rektorit tė Universitetit tė Prishtinės, dhe brenda afatit prej tri javėsh tė formojė Grupin e ekspertėve pėr monitorimin e procesit.

Mė shumė...

Lajme : QEVERIA FUTĖ POLITIKĖN NĖ UNIVERSITET
Kyqur 27-07-2005 3:12:37 (1426 Lexime)


Shkarkohet rektori Bajrami, dekanėt e UP-sė si dhe shpėrndahet Senati

PRISHTINĖ, 26 KORRIK- Sot Qeveria e Kosovės, ka shkarkuar nga posti i rektorit tė Universitetit tė Prishtinės Arsim Bajramin, ka shpėrndarė Senatin e Universitetit tė Prishtinės dhe gjithashtu ka shkarkuar nga detyra tė gjithė dekanėt e fakulteteve dhe shkollave tė larta tė emėruar nė zgjedhjet e fundit universitare. Kėtė e ka konfirmuar ministri i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė, Agim Veliu pėr agjencinė e lajmeve ‘kosovalive’. Nga ana tjetėr Arsim Bajrami e ka qujtur kėtė vendim tė Qeverisė tė ngjashėm me atė tė qeverisė sė dhunshme tė Beogradit nė vite e 90 –ta. Ai ka thėnė se do tė pranojė vetėm vendimet e atyre qė e kanė zgjedhur duke aluduar kėshtu nė Senatin e UP-sė. Me formimin e bordit pėr drejtimin e punėve deri nė zgjedhje tė reja, qeveria ka vendosur qė drejtuesit e rektoratit tė jenė nė shumicė nga LDK-ja, parti kjo qė mbanė timonin nė strukturat udhėheqėse tė vendit.

Mė shumė...

Lajme : STUDENTĖT NUK PAJTOHEN ME GJENDJEN NĖ UNIVERSITET
Kyqur 27-07-2005 3:11:16 (1227 Lexime)

Pos protestave paralajmėrohen greva dhe bojkotim mėsimi

PRISHTINĖ, 26 KORRIK- Iniciativat shterpe tė institucioneve qeversisėse vendore dhe atyre ndėrkombėtare, pėr zgjidhjen e kontesteve qė ekzistojnė nė mes Ministrisė sė Arsimit dhe Rektoratit tė Universitetit tė Prishtinės, i kanė irituar tej mase studentėt e kėtij universiteti. Rrugė tė vetme pėr ta zgjidhur kėtė problem studentėt e shohin protesten, grevėn e ndoshta edhe bojkotin e mėsimit nė vitin e ardhshėm akademik. Fillimisht studentėt do tė protestojnė tė enjėten para MASHT-it, Qeverisė sė Kosovės dhe para selisė sė UNMIK-ut, ku do tė qėndrojnė nga 15 minuta para selive tė secilit institucion. Kjo ėshtė bėrė e ditur sot, nė njė konferencė shtypi, tė organizatorit tė protestės, Unionit tė Pavarur tė Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės

Mė shumė...

« 1 ... 169 170 171 (172) 173 174 175 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio