Studentet.info
« 1 ... 173 174 175 (176) 177 178 179 ... 214 »
Lajme : Asnjė student nuk do tė ripėrsėrisė vitin
Kyqur 29-06-2005 0:48:20 (2341 Lexime)

Ekonomiku heq stazhin pėr tė gjithė studentėt

Tiranė, 29 QERSHOR-Nė Fakultetin Ekonomik tė Tiranės ėshtė hequr stazhi. Humbja e njė viti akademik, ngaqė nuk i ke marrė tė gjitha provimet, nuk do tė ndodhė mė. Ata qė pėrfitojnė nga ky ndryshim, duke filluar nga ky tetor, nuk janė pak. Mendojeni: vetėm vitin e kaluar mbetėn 730 studentė tė Ekonomikut nė Tiranė!
Rregulli i ri ėshtė ky: studenti qė nuk ka marrė provime (nuk ka rėndėsi sa) do tė kalojė qetėsisht nė vitin tjetėr dhe gjatė kėsaj kohe mund tė shlyejė provimet qė s’i ka marrė dot mė parė. Lajmin e ka pohuar dje vetė dekani i fakultetit, Dhori Kule. Sipas tij, anėtarėt e Senatit tė Fakultetit kanė votuar thuajse tė gjithė pro heqjes sė stazhit. “I ftoj edhe fakultetet e tjera tė bėjnė tė njėjtėn gjė”, - shtoi dekani.

Mė shumė...

Lajme : JEANEE CLARK SHPJEGON GJITHĒKA RRETH BURSĖS PRESTIGJIOZE FULBRIGHT
Kyqur 28-06-2005 10:55:05 (1949 Lexime)

Si tė fitojmė njė vit studimi nė SHBA

Shkup, 28 QERSHOR- Njė nga bursat mė prestigjioze amerikane “Fulbright Schollarship” tani ofrohet edhe pėr studentėt e vendit tonė. Kjo bursė edhe pse nuk u mundėson studentėve njė diplomė universitare, ajo u ofron atyre mundėsi tė ndryshme, familjarizim me sistemin edukativo-arsimor amerikan, jetėn amerikane dhe njohuri tė reja nė aspektin e pėrgjithshėm.
Nė shumė vende tė ndryshme tė botės, interesimi i studentėve pėr tė fituar njė bursė Fulbright ka qenė gjithmonė i madh. Pėr kėtė flet edhe fakti si shumė shtetarė, apo nobelistė kanė pasur fatin tė marrin kėtė bursė. Pėr shembull: Havier Solana - pėrfaqėsuesi i Lartė i Bashkimit Evropian pėr Siguri, Millton Friedman fitues i ēmimit Nobel pėr Ekonomi, Rita Dove fituese e ēmimit Pulitzer, e tjerė kanė qenė bursistė tė Fulbright programit.

Mė shumė...

Lajme : MAKROT BĖNĖ REGJISTRIMIN E NXĖNSIVE NĖ SHKOLLA TĖ MESME
Kyqur 28-06-2005 10:52:22 (1484 Lexime)

DREJTORTORĖT NDROJNĖ LIBRIN E AMZĖS PĖR 1000 EURO!!!

Tetovė, 28 QERSHOR- Rigjistrimi I semimaturantėve nė shkolla tė mesme kėtė vitė, ka paraqitur paradoksin e radhės nė Maqedoni. Rritja e notave tė nxėnėsve, gjegjėsishtė pėrmisimi I notave nga klasa e pestė deri nė tė tetėn, ka qenė njė praktik e mir me tė cilėn disa prindėr dhe disa drejtorė tė shkollave nė disa shkolla nė Shkup, dhe nė disa qytete tjera nė Maqedoni, kanė pėrfituar shuma tė mėdha parashė.
Asnjė nga drejtorėt, deri sot nuk ėshtė kapur me “presh nė dorė”, mirpo shumė nxėnės nė Shkup, janė ankuar se kolegėt e tyre tė cilėt pėr katėr vite nuk kanė mėsuar dhe kanė qenė nxėnės mesatr, mbrenda dy ditėsh I kanė marė tė gjitha dėftesat me notėn maksimale 5.0.

Mė shumė...

Lajme : KOSOVA GO INTERNATIONAL
Kyqur 28-06-2005 8:19:12 (1396 Lexime)

Po zhvillohet Forumi ndėrkombėtar “UBT 2005”

PRISHTINĖ, 28 QERSHOR- Nėn moton “Kosova go International”, ėshtė duke u zhvilluar Forumit Ndėrkombėtar UBT 2005, qė po organizohet nga Universiteti pėr Biznes dhe Teknologji nė bashkėpunim me disa nga Ministritė e Qeverisė sė Kosovės, partnerė dhe disa organizata ndėrkombėtare. Forumi ka filluar me datė 26 dhe do tė zgjasė deri me datėn 30 tė kėtij muaji. Aktiviteti po realizohet nė ambientin e Hotelit Grand, qėllimi i tė cilit ėshtė qė nė bashkėpunim me partnerėt vendorė dhe ata ndėrkombėtarė tė prezentohen rezultate shkencore dhe tė ipen rekomandime lidhur me aspektet kryesore me ta cilat pėrballet Kosova dhe pėrspektiva e saj, thuhet nė njė shkresė, e ardhur nė redaksinė tonė.

Mė shumė...

Lajme : Nė Universitetin Shtetrorė tė Tetovės filloi afati i parė i regjsitrimit
Kyqur 27-06-2005 9:18:20 (1621 Lexime)


USHT-ja do tė shpėrndajaė indeksa pėr 1890 brucosh


Tetovė, 27 QERSHOR -Universiteti Shtetėror tė Tetovės (USHT) sot ka hapur dyert pėr brcoshėt e rinj nė kuadėr tė afatit tė parė tė regjistrimit pėr vitin akademik 2005/2006.
Nė gjitshjet katėr fakulte dhe njė shkollė tė lartė vende tė lira ka pėr 1.890 dhe nuk ka provim pranues, por kandidatėt do tė rangohen sipas suksesit tė arritur nė shkollėn e mesme. “Prej numrit tė pėrgjitshėm tė studentėve qė do tė pranohen kėtė vit akdemik, 1050 do tė jenė me kuotė shtetrore, 540 me vetfinansim dhe 330 student do tė jenė me korespondencė. stundetėt qė do tė studjonė me kuotė duhet tė paguajnė 200 euro pėr njė vit akademik, kurse ato me vetfinansim 500 euro” deklaroi sekretari i pėrgjithshėm i USHT-sė Bashkim Selmani.


Mė shumė...

Lajme : Memorandum bashkėpunimi
Kyqur 27-06-2005 6:01:44 (1422 Lexime)

UP dhe Fondacioni Mjekėsor pėr Kujdesin ndaj Viktimave tė Torturės nėnshkruan memorandum bashkėpunimi

Prishtinė, 27 QERSHOR- Universiteti i Prishtinės dhe Fondacioni Mjekėsor pėr Kujdesin ndaj Viktimave tė Torturės kanė nėnshkruar sot njė memorandum qė ka pėr qėllim bashkėpunimin nė zbatimin e modulit njėvjeēarė tė trajnimit nė lėmin e traumave psikologjikė si pjesė e studimeve master tė departamentit tė psikologjisė.
Ky modul do tė pėrqendrohet nė ndikimin e torturės dhe tė dhunės nė tė mbijetuarit tė komunitetit tė gjerė. (RTK)


Lajme : Konkurs
Kyqur 27-06-2005 2:53:31 (9390 Lexime)


Programi pėr Fakultetin e Drejtėsisė

Tiranė, 27 QERSHOR - PROGRAMI PĖR KONKURSIN E PRANIMIT NĖ FAKULTETIN E DREJTĖSISĖ, UNIVERSITETI I TIRANĖS
VITI AKADEMIK 2005 – 2006
Ēfarė duhet tė studioni pėr tė fituar Juridikun?

Ashtu siē ka bėrė pėr ditė me radhė, „Shekulli“ vazhdon tė botojė sot programet pėr konkurset e sivjetshme tė pranimit nė shkollat e larta publike shqiptare. E ka radhėn ai i njė prej fakulteteve mė tė lakmuara: Drejtėsisė nė Tiranė. Nė programin e botuar sot do tė gjeni tė gjitha temat dhe tekstet qė duhet tė studioni pėr tė fituar konkursin. Dhe pėrveē tyre, pėr tė patur njė ide mė tė qartė se si mund tė jenė pyetjet e konkursit, gazeta boton edhe testin e konkursit tė njė viti mė parė.


Mė shumė...

Lajme : DUHET LUFTUAR DEVIJIMET NĖ ARSIMIN E LARTĖ
Kyqur 25-06-2005 6:53:37 (1555 Lexime)

“Studentėt” dhe rrugaēėt kėrcėnojnė profesorėt

Shkup, 24 QERSHOR- Pėrshkrimi, vjedhja, kopjimi nga kolegu, ėshtė njė lloj korrupsioni nė arsim, mirėpo sipas profesorėve tė universiteteve, kėrcėnimi qė u bėhet atyre ėshtė sihariqi i radhės.
Shumica e profesorėve janė ankuar se kanė kėrcėnime tė mėdha nga ana e studentėve, e veēanėrisht gjatė kohės sė provimeve. Ata nuk i kanė hedhur poshtė tė dhėnat dhe faktet se edhe profesorėt po keqpėrdorin studentėt, mirėpo pėr “Fakti”-n kanė sqaruar edhe anėn tjetėr tė medaljes.
Afati i provimeve ka sjellė shumė trysni te profesorėt, pėr shkak tė kėrcėnimeve qė u bėhen atyre nga vetė studentėt dhe nga persona tė tretė nga rruga, tė cilėt i porositin studentėt.
“Nėse shteti nuk merr masa rigoroze pėr tė parandaluar korrupsionin, ai do tė bėhet pjesė e jetės sė qytetarėve pa tė cilin nuk do tė mund tė jetojmė dhe ne nuk do tė kemi mundėsi tė realizojmė misionin tonė si duhet”, u shpreh profesori nga Fakulteti Pedagogjik.

Mė shumė...

Lajme : STUDENTĖT E TRASNFERUAR PROTESTUAN PARA MASHT-IT DHE UNMIK-UT
Kyqur 25-06-2005 6:50:59 (1445 Lexime)

Protestė nė heshtje por me shumė fakte

PRISHTINĖ, 24 QERSHOR- Studentėt e ish-Fakultetit tė Mjekėsisė tė UT-sė tė transferuar nė UP, edhe dita e sotme i gjeti nė protestė. Kėsaj radhe cak kishin selinė e MASHT-it dhe atė tė UNMIK-ut. Ajo qė e karakterizoi protestėn e sotme ishte heshtja. Studentėt nuk u prononconin por pankartat e tyre ishin tė qarta dhe sikur nuk kishte fare nevojė pėr fjalė. ‘Ne sot nuk do flasim, le tė flasin FAKTET’, ishte njėra nga ato pankarta dhe qė nė tė dyja anėt ndodheshin shkresat e Ministris sė Arsimit ku njėra u garantonte status tė njejtė studentėve tė transferuar ndėsa tjetra shkelte njė mori tė drejtash qė u takojne kėtyre studentėve.

Mė shumė...

Lajme : NĖ SHĖNJESTĖR PROFESORĖT BICAJ, RUGOVA, BACAJ POR EDHE DACI
Kyqur 25-06-2005 6:48:40 (4292 Lexime)

SIA kėrcėnon me jetė tre profesorė tė Departamentit tė Kimisė

PRISHTINĖ, 24 QERSHOR- Sigurimi i Atdheut (SIA) ka kėrcėnuar me jetė tre profesorė tė Universitetit tė Prishtinės prof. dr. Mujė Rugova, prof. dr. Muhamet Bicaj dhe prof. dr. Mustafė Bacaj. Jo vetėm atyre mund tu kanoset ky rrezik por edhe familjarėt e tyre mund tė jenė nė shėnjestėr tė kėsajė organizate. “Jeni nė pėrcjellje tė vazhdueshme nga SIA” ishte zėri kėrcėnues qė iu dha profesorėve nepėrmjet telefonėve, ditėn e dielė. Njė ditė mė pas, ata para zyrave tė tyre, tė Departamentit tė Kimisė, gjetėn edhe letrat kėrcėnuese me anė tė tė cilave profesorėt paralajmėroheshin se kjo ėshtė vėrejtja e fundit “pėr sjelljet dhe dezinformatat qė bėhėn ndaj SIA-s dhe LDK-sė”. Kohė mė parė ishte akuzuar edhe akademik Nexhat Daci, mėsimdhėnės nga ky department, por qė akuzohej pėr dhunime seksuale tė studenteve tė tij.

Mė shumė...

« 1 ... 173 174 175 (176) 177 178 179 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio