Studentet.info
« 1 ... 174 175 176 (177) 178 179 180 ... 214 »
Lajme : UP SHPALLĖ KONKURSIN, MASHT-I E KONSIDERON PRIVAT ATĖ
Kyqur 23-06-2005 3:44:31 (1684 Lexime)

Zhurma rreth konkursit nuk i pengon maturantėt pėr tė aplikuar

PRISHTINĖ, 23 QERSHOR- Ėshtė dita e tretė qė kur Universiteti i Prishtinės ka shpallur konkursin pėr regjistrimin e studentėve tė rinj, nė vitin e parė tė studimeve pėr vitin akademik 2005/06. Ky vendim ėshtė marrė nga Senati i UP-sė duke u bazuar nė nenet 118 dhe 119 tė Statutit tė UP-sė edhe pėrkundėr paralajmėrimeve tė MASHT-it se shpallja e paautorizuar e konkursit do tė konsiderohej nismė private nė njė bartės publik tė arsimit tė lartė dhe do tė merren masat pėrkatėse ndaj kėtij vendimi. Edhe pse tė shqetėsuar, maturantėve nuk u interesojnė, edhe aq, mardhėniet e brishta nė mes kėtyre institucioneve. Ata tashmė janė nė ethet e konkurimit dhe sytė i kanė tė orientuar nė ditėn e mbajtjes sė provimit pranues. Aplikantėt bėjnė thirrje pėr korektėsi nė selektim.

Mė shumė...

Lajme : Konkurset
Kyqur 22-06-2005 4:56:52 (6942 Lexime)


Konkurset, programi dhe modelet e testeve pėr Historinė

Tiranė, 22 QERSHOR- Nė 12 shtator, ju qė dėshironi tė bėheni studentė tė historisė nė Tiranė, do tė konkurroni pėr tė fituar. Ēfarė temash, tekstesh duhet tė mėsoni pėr tė marrė tė drejtėn e studimit nė degėn e historisė? Pėrgjigjen e gjeni sot nė faqet e “Shekullit”, i cili ka botuar jo vetėm programin mėsimor qė duhet tė shfrytėzoni, por edhe njė model testi nė konkursin e historisė. Kėshtu ju mund tė krijoni njė ide mė tė qartė se ēfarė ju pret nė 12 shtator. Duke ju uruar suksese, gazeta ju kujton se vazhdon tė botojė qė prej katėr ditėsh programet mėsimore tė konkurseve tė pranimit dhe se do tė vazhdojė ta bėjė kėtė edhe pėr shumė ditė nė vazhdim.

Mė shumė...

Lajme : ZGJIDHJE E ARSYESHME NGA SENATI PĖR STUDENTĖT E TRANSFERUAR
Kyqur 21-06-2005 14:26:02 (1752 Lexime)

Greva ndėrpritet, nuk pėrjashtohen protestat

PRISHTINĖ, 21 QERSHOR- Dje, studentėt e mjekėsisė tė transferuar nga UT nė UP kishin rėnė nė ujdi me Rektorin e UP-sė dhe Dekanin e FM-sė qė tė heqin dorė nga greva nėse do tė mblidhej Senati i kėtij universiteti pėr tė diskutuar pėr ēėshtjen e tyre dhe pėr tė prurė vendime tė reja konform kėrkesave tė tyre. Kjo edhe ndodhi dhe sot studentėve iu realizua kėrkesa qė ka tė bėjė me pranimin e notav. Ata ende nuk janė pajisur me indeksa, meqė ministria ua kushtėzon dhėnien e tyre me pagesėn e 570 eurove. Studentėt mendojnė se vendimet e senatit janė tė arsyeshme dhe pėrgjegjėsinė do ta kėrkojnė tek ministri Agim Veliu i cili para njė muaji u pat dhėnė garanci me shkrim studentėve se nuk do tė paguajnė mė shumė se studentėt e rregullt tė UP-sė. Nėse nuk ministry nuk qėndron prapa fjalėve tė tij, studentėt do tė protestojnė para MASHT-it.

Mė shumė...

Lajme : Fitoi ēmimin per Shoqeri Qytetare dhe Demokratrike
Kyqur 21-06-2005 5:16:45 (1454 Lexime)


UEJL FITOI CMIM NGA QMBJ

Tetovė, 21 QERSHOR- Universiteti i Evropes Juglindore fitoi cmimin per Shoqeri Qytetare dhe Demokratrike per te ariturat nga viti i kaluar, nga Qendra Maqedone per Bashkepunim te Jashtem, cmim ky qe ndahet cdo vit.


Mė shumė...

Lajme : Organiza qė bėri projektin: Mesazh qė tė kthehen sytė nga kjo zonė e ndotur
Kyqur 21-06-2005 2:17:43 (1594 Lexime)


Njėqind studentė nga Azia pastrojnė Porto Romanon

Durrės, 21 QERSHOR- Studentė aziatikė mbėrrijnė nė Durrės pėr tė hequr mbeturinat e Porto Romanos. Ditėn e djeshme rreth 100 studentė aziatikė, nga Korea e Jugut dhe Japonia, tė mbėshtetur nga disa studentė shqiptarė, kanė punuar pėr tė pastruar plehrat e Porto Romanos, njė nga zonat mė tė ndotura tė vendit tonė. Ka qenė njė projekt i organizatės "Federata e Familjes pėr Paqen Botėrore dhe Bashkim", i cili ka sjellė nė Porto Romano studentė tė aziatizė, qė pėr 10 orė hoqėn disa kuintalė plehra urbane nė bashkėpunim edhe me banorė tė kėsaj zone. Njėri prej pjestarėve tė kėtij projekti, Sokol Rexhepi, ka thėnė se "kjo federatė ka filialet e saj edhe nė Shqipėri. Disa prej anėtarėve janė nga zona e Porto Romanos dhe janė pikėrisht ata qė kanė sensibilizuar krerėt e federatės pėr tė realizuar njė projekt nė kėtė zonė tė ndotur tmerrėsisht".

Mė shumė...

Lajme : Konkurset
Kyqur 21-06-2005 2:17:03 (10476 Lexime)Konkurset, programi dhe modeli i testit pėr gjuhė-letėrsiTiranė, 21 QERSHOR- Cilat tema, tekste duhet tė lexoni pėr tė fituar konkursin e gjuhė-letėrsisė, nė Fakultetin e Historisė dhe Filologjisė nė Tiranė? Ky i fundit e ka hedhur tashmė nė internet programin mėsimor qė duhet tė shfrytėzoni kėtė vit pėr tė fituar gjuhė-letėrsinė.
Ēfarė duhet tė mėsoni pėr tė fituar gjuhė-letėrsinė?Mė shumė...

Lajme : Fillon Greva e studentėve
Kyqur 21-06-2005 2:15:47 (1585 Lexime)


Studentėt e transferuar nga UT hynė nė grevė

Prishtinė, 20 QERSHOR- Studentėt e Fakultetit tė Mjekėsisė tė Universitetit tė Tetovės, tė transferuar nė Universitetin e Prishtinės, kanė hyrė sot nė grevė, pėr shkak tė mosrealizimit tė kėrkesave tė tyre bazė. Ata kėrkojnė tė pajisen menjėherė me indeksa, t’u njihen provimet e kryera nga Universiteti i Tetovės dhe tė trajtohen nė mėnyrė tė barabartė me studentėt e Universitetit tė Prishtinės. Rektori Arsim Bajrami tha se kėto kėrkesa janė tė realizueshme.

Mė shumė...

Lajme : Flasin drejtuesit e universiteteve tė Shkodrės, Vlorės dhe Elbasanit
Kyqur 21-06-2005 2:00:24 (2891 Lexime)

Rektorėt e rretheve: Ja ēfarė ndryshon sivjet nė konkurse

Shkollat e larta shqiptare pėrgatiten pėr tė arritur standardet e Bolonjės, pjesė e tė cilės do tė bėhen qė nga viti akademik 2005-2006.

Shqipėri, 20 QERSHOR- Ndėrsa, kandidatėt pėr studentė pėrgatiten pėr t’u futur nė kėto shkolla,Rektorėt kanė pėrgatitur propozimet e tyre pėr Ministrinė e Arsimit, qė nga datat e konkurseve, mėnyrėn se si do tė zhvillohen ato, pėrgatitjen e testeve dhe mėnyrėn e korrigjimit tė tyre.
Kėtė vit, rektorėt e universiteteve janė nė njė mendje. Konkurset duhet tė jenė mė transparente. Pėr tė realizuar kėtė ėshtė vendosur qė korrigjimi i testeve pėr konkurset e pranimit nė shkollat e larta tė jetė elektronik. Eksperienca ėshtė krijuar nė vend, sepse dy universitetet mė tė mėdha tė Tiranės edhe vjet eksperimentuan kėtė metodė.

Mė shumė...

Lajme : KUR HAPEN KONKURSET NĖ UNIVERSITETE?
Kyqur 20-06-2005 2:48:44 (2340 Lexime)


Kryeneqėisa e institucioneve dėmton maturantėt

PRISHTINĖ, 20 QERSHOR- Ndryshe nga paralajmerimet e zyrtarėve tė Universitetit tė Prishtinės se nė javėn qė po lėmė do tė shpallet konkursi pėr pranimin e studentėve tė rinj, MASHT-i i ka bėrė me dije universitetit se mund tė marrė njė vendim tė tillė por ky konkurs do tė konsiderohet nismė private, e qė mund tė mirren masa karshi aktorėve tė hapjes sė konkursit dhe universitetit nė tėrėsi. Pos kėrcėnimeve qė i janė drejtuar UP-sė kjo ministri ua ka tėrhequr vėmendjen edhe institucioneve private tė pa licencuara se nuk mund tė shpallin konkurset pa mos marrė licencėn nga MASHT-i.

Mė shumė...

Lajme : Hoxha: Kam kėrkuar tė bėhet vetėm njė konkurs
Kyqur 18-06-2005 6:20:11 (1770 Lexime)

Konkurset, datat dhe kuotat e pranimit te Politekniku

Tiranė, 18 QERSHOR- Njė konkurs apo disa tė tillė, sipas fakulteteve? Ata qė kėtė vit do tė masin forcat pėr tė hyrė nė Universitetin Politeknik tė Tiranės ende s’mund ta marrin njė pėrgjigje tė saktė. Por, mesa duket, deri tani kryeson varianti i dytė: konkurse nė data tė ndryshme, sipas fakulteteve. “Pėr sa kohė qė nuk ėshtė marrė njė vendim nga Ministria e Arsimit, mbetet nė fuqi vendimi i Senatit tė Universitetit, tė cilin unė nuk e hedh dot poshtė. Senati ka kėrkuar qė tė zhvillohen konkurse mė vete nė ēdo fakultet. Madje ka propozuar edhe datat”,-tha dje pėr “Shekullin” rektori i Universitetit Politeknik, Pėrparim Hoxha. I cili, nė fakt, ėshtė kundėr kėsaj ideje dhe i ka propozuar Ministrisė sė Arsimit qė pėr tė gjithė konkurrentėt e Politeknikut kėtė vit tė zhvillohet vetėm njė konkurs pranimi, pavarėsisht degės.

Mė shumė...

« 1 ... 174 175 176 (177) 178 179 180 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio