Studentet.info
« 1 ... 175 176 177 (178) 179 180 181 ... 214 »
Lajme : Dje Universiteti Bujqėsor i Tiranės shpalli formulėn 3+2+3
Kyqur 18-06-2005 6:18:08 (3731 Lexime)

Peēuli: Kush s’mbaron studimet brenda 3 vjetėsh, tė paguajė mė shumė

Tiranė, 18 QERSHOR- Universiteti Bujqėsor i Tiranės, nė auditoret e tė cilit mėsojnė rreth 5 300 studentė, dje ka shpallur futjen e plotė nė procesin e Bolonjės. “Sot ratifikojmė krejtėsisht futjen tonė nė Kartėn e Bolonjės, nė sistemin arsimor tė saj”- tha dje rektori i kėtij universieti, Velesin Peēuli. Gjatė njė konference tė gjatė, ku ishin tė ftuar qindra veta, qė nga presidenca e deri tek ambasadat e huaja nė Shqipėri, Universieti Bujqėsor deklaroi strukturimin e plotė tė tij. Duke filluar qė nga ky tetor, arsimi i lartė bazė nė tė gjitha fakultetet e tij do tė zgjasė 3 vjet, masteri 2 vjet dhe doktoratura 3 vjet. “Formula qė ne zgjodhėm ėshtė 3+2+3, por strukturimi i viteve tė studimeve tė larta ėshtė vetėm njė pjesė e kėtij procesi. Pėrveē kėsaj ne hartuam edhe kurrikulat e reja”,-deklaroi pėr “Shekullin” Peēuli.

Mė shumė...

Lajme : VAZHDON ODISEIADA E PROBLEMEVE TĖ STUDENTĖVE TĖ TRANSFERUAR
Kyqur 17-06-2005 11:26:48 (1477 Lexime)


E hėna i gjenė nė grevė studentėt ‘refugjatė’ nga Tetova

PRISHTINĖ, 17 QERSHOR- Dita e hėnė do t’i gjejė nė grevė studentėt e mjekėsisė tė transferuar nga UT nė UP. Kėtė vendim studentėt e morėn sot, dhe i cili ka rezultuar pas neglizhimit qė i bėhet ēėshtjes sė tyre. Nė njė informatė tė ardhur nė redaksinė tonė thuhej se “Ky vendim yni bėhet si pasojė e zvarritjes sė zgjidhjes sė ēėshtjes sonė, me ē’rast nuk na janė plotėsuar asnjėra nga kėrkesat tona. Kėto kėrkesa ia kishim adresuar Rektoratit tė UP-sė dhe Dekanatit tė FM-sė, por qė deri mė tani pothuajse nuk ėshtė bėrė asgjė nė drejtim tė pėrmbushjes sė tyre. Prandaj deri nė pėrmbushjen e tė trija kėrkesave ne nuk do tė heqim dorė nga kjo grevė. Greva do tė realizohet nė godinėn e Dekanatit tė Fakultetit tė Mjekėsisė”.

Mė shumė...

Lajme : Gjatė njė seminari
Kyqur 16-06-2005 4:44:00 (1351 Lexime)

Universitetet, eksperti italian: Mos bėni gabimet tona

Tiranė, 16 QERSHOR- Njė nga ekspertėt e Kėshillit tė Evropės pėr ēėshtjet e arsimit tė lartė, Alberto Febbraio, deklaroi dje nė Tiranė se ishte mė mirė qė studimet bazė nė fakultetet shqiptare tė drejtėsisė tė zgjasin 4 vjet. Ashtu siē edhe janė. Kurse masteri i tyre tė mos jetė 2 vjet, si nė shkollat e tjera tė larta, por vetėm 1 vit. “Para disa vjetėsh nė Itali ne kishim sistemin 4 (arsimi bazė) + 1 (masteri) + 3 (doktoratura) nė fakultetet juridike. Pastaj e ndryshuam atė nė 3 (arsimi bazė) + 2 (masteri) +3 (doktoratura). Por pamė se vėshtirėsitė janė tė mėdha, progami mėsimor pėr tri vitet e arsimit tė lartė bazė ishte shumė i ngjeshur dhe pėrballohej me vėshtirėsi. Kėshtu qė kemi vendosur ta kthejmė atė ashtu siē ishte: 4 + 1 + 3”, - tha Febbraio. I ftuar pėr tė dhėnė kėshillat e tij nė kuadėr tė reformimit tė shkollės sė lartė shqiptare nė kuadėr tė Kartės sė Bolonjės, eksperti i huaj ka qenė i pranishėm nė njė seminar bashkė me pėrfaqėsuesit e Ministrisė sė Arsimit, Fakultetit tė Drejtėsisė nė Tiranė, nė Shkodėr dhe Vlorė. “Mėsoni nga gabimet tona dhe mos i pėrsėrisni ato”, - u tha ai.

Mė shumė...

Lajme : Do tė pranojmė nė shkollė tė gjithė tė regjistruarit
Kyqur 16-06-2005 4:36:34 (1674 Lexime)

Ekonomiku, gati tė fusė 1 500 studentė pa konkurs

Tiranė, 16 QERSHOR- Dekani i Fakultetit Ekonomik nė Tiranė deklaroi dje se do tė pranonte pa konkurs tė gjithė tė rinjtė qė do tė regjistrohen pėr t’u futur nė vitin e parė tė studimeve. Por kjo nuk ėshtė thjesht deklarata e radhės bėrė nga Dhori Kule. Ai tashmė ėshtė i sigurt se kėtė vit pranimet nė Ekonomikun e Tiranės do tė bėhen pa konkurs. “Jam krejt i sigurt. Unė kam kėrkuar qė studentėt e vitit tė parė tė futen pa dhėnė konkursin e pranimit dhe fakulteti ėshtė krejt nė gjendje pėr ta pėrballuar kėtė”, -tha dje dekani pėr “Shekullin”. Madje Kule deklaroi edhe shifrat e pranimeve.
1 200-1 500 pranime pa konkurs.

Mė shumė...

Lajme : UEJL-ja nėnshkruan memorandum bashkpunimi me ZELS-in
Kyqur 15-06-2005 12:28:39 (1567 Lexime)


Stundentėt e UJEL-sė do tė aftėsohen nė komuna


TETOVĖ, 15 QERSHOR-Rektori i Unversitetit tė Europės Juglindore (UEJL) nė Tetovė Alajdin Abazi dhe kryetari i Shoqatės sė Njėsive tė Vetqeverisjes Lokale(ZELS) Andrej Petrov sot nė Tetovė kanė nėnshkruar njė memorandum mirėkuptimi pėr tė siguruar bashkėpunim tė mėtejshėm nė fushėn e edukimit dhe tė trajnimit mbi qeverisjen lokale. “ZELS, sė bashku me komunat anėtare dhe UEJL janė tė vendosur tė punojnė sė bashku pėr t’u siguruar studentėve njė edukim me cilėsi tė lartė nė teori dhe praktikė nė fushėn e qeverisjes lokale” deklaroi rektori i UJEL-sė Alejdin Abazi


Mė shumė...

Lajme : PROCESI DHE PUNA PAS ZYRTARIZIMIT TĖ USHT-sė
Kyqur 15-06-2005 10:33:56 (1648 Lexime)


Komisioni i akreditimit viziton USHT-nė

Tetovė, 15 QERSHOR-Nė USHT pėr vizitė zyrtare ka qėndruar Komisioni pėr Akreditimin e Universiteteve tė Republikės sė Maqedonisė i kryesuar nga prof.dr.Tito Beliēanec dhe anėtarėt prof.dr.Sheqibe Beadini, prof.dr.Izet Zeqiri dhe prof.dr.Adnan Jashari. Komisioni nė fjalė pati takim me stafin udhėheqės tė Rektoratit tė USHT-sė pėrkatėsisht nga rektori Nexhbedin Beadini tė cilit iu dorėzua dokumentacioni i kompletuar qė pėrkon me rrjedhat e gjithmbarshme tė kėtij institucioni tė lartė arsimor.

Mė shumė...

Lajme : Konkurset pėr pyetjet
Kyqur 15-06-2005 4:43:59 (2235 Lexime)


Konkurset, ja cilat fakultete do t’i shesin ose jo pyetjet

Tiranė, 15 QERSHOR- Shumica e fakulteteve shqiptare do tė nxjerrin nė shitje pyetjet e konkurseve. Pas diskutimit dhe dhėnies sė lejes nga Ministria e Arsimit, universitetet kanė filluar punėn. Por jo tė gjitha. Ka edhe nga ata qė s’kanė ndėrmend t’i nxjerrin nė shitje pyetjet dhe pėr kėtė japin njė varg arsyesh.

Mė shumė...

Lajme : UP SHPALOSĖ OFERTEN PĖR VITIN AKADEMIK 2005/06
Kyqur 14-06-2005 14:34:21 (1767 Lexime)


7000 studentė pranohen, 12000 maturantė ngelin jashtė

PRISHTINĖ, 14 QERSHOR- Me moton “Pėr njė Universitet tė Evropianizuar” Universitreti i Prishtinės ka prezentuar sot para maturantėve, studentėve dhe tė pranishmive tė tjerė ofertėn akademike pėr vitin shkollor 2005/06. Nė kėtė vit akademik pritet tė pranohen nga universiteti 7000 studentė ndėrsa 12000 maturantėve nuk mund tu realizohet ėndėrra pėr t’i vijuar studimet nė UP. Me kėtė rast, rektori i UP-sė, Arsim Bajrami, duke folur pėr reformimin e kėtij universiteti ka vlerėsuar “nėse tė tjerėt flasin pėr Deklaratėn e Bolonjės ne veqėse kemi tė diplomuar gjeneratėn e parė tė Bolonjės, dhe nė kėtė drejtim kemi ecur jo dy por katėr hapa pėrpara shteteve tė rajonit e mė gjėrė”. Nė fund drejtuesit e universitetit i janė pėrgjigjur pyetjeve tė tė pranishmiv rreth disa ēėshtjeve tė cilat i preokuponin ata.

Mė shumė...

Lajme : Projketi i Maks van Der Stulit dha frutet e para
Kyqur 14-06-2005 14:33:26 (1953 Lexime)


UEJL-ja nė stilin evropian promovoi gjenetarėn e parė tė akdemikėve

TETOVĖ, 13 QERSHORĖ-Nė stilin e universiteteve evropiane dhe amerikane Universiteti i Evropės Juglindore (UEJL) nė Tetovė tė shtunėn nė mėnyrė solmene ka promovuar gjenetarėtn e parė tė studetėve qė kanė mbaruar ligjėratėt nė kėtė universiet dhe janė bėrė kanidiat potencial pėr tė marė diplomat universitare.
Nė njė atmosefrė festive nė parkun kampusin universitarė studentėt e tė gjitha fakulteteve tė kėtij inisitucioni kanė marė cerfitikatet se kanė mbaruar me studimet nė kėtė inisitucion, kurse diplomat zyrtarisht do tė marin nė shtatorė. Promovimi i gjeneratės sė parė ėshtė realizuar sipas traditave tė universitetve amerikane tė cilat promovojnė gjeneratat pėrpara se ato ti marin diplomat.

Mė shumė...

Lajme : Si mund tė aplikojnė nė internet studentėt nė Perėndim
Kyqur 14-06-2005 3:59:13 (1706 Lexime)

“Praktika 2005”, si tė punėsohesh gjatė verės

Tiranė, 13 QERSHOR- Njė projekt pėr tė punėsuar tė rinjtė qė studiojnė jashtė Shqipėrisė, nė universitetet e Perėndimit. Ideja e fondacionit “Mjaft”, (degė bamirėsie e lėvizjes “Mjaft”), tashmė ka faqen e vet nė internet: www.praktika-online.com. Mos u nxitoni, nuk bėhet fjalė pėr tė diplomuarit jashtė, por pėr ata qė janė studentė. Sidomos nė vitin e tretė ose tė katėrt tė universitetit.
Jo para, por kredite
Sipas njėrės prej koordinatoreve tė projektit, Jona Rrepishta, priten qė gjatė verės tė punėsohen rreth 30 tė rinj shqiptarė me studime jashtė shtetit. “Ėshtė njė punėsim i pėrkohshėm.

Mė shumė...

« 1 ... 175 176 177 (178) 179 180 181 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio