Studentet.info
« 1 ... 177 178 179 (180) 181 182 183 ... 214 »
Lajme : Njėvjetori i Fondacionit Shqiptarė tė Bursave
Kyqur 07-06-2005 5:59:14 (1912 Lexime)


Fondacioni mbėshtet arsmin sipėror tė shqiptarėve tė Maqedonisė

SHKUP, 7 QERSHOR- “Dituria nuk mund tė asgjėsohet” ėshtė motoja e Fondacioni Shqiptar tė Bursave, i cili ėshtė ndoshta i vetmi fondacion ndėrshqiptarėt e Maqedonisė. Qėllimi i formimit tė kėtij fondacioni ėshtė zhvillimi i kuadrove shqiptare nė lėmitė specifike ku shqiptarėt kanė mungesė kuadrosh.
“Bursat ndahen nga ky fonacion pėr studentėt qė dėshirojnė tė studjojnė nė Maqedoni, por edhe pėr ata qė dėshirojnė tė studjojnė jashtė Maqedonisė, nuk ka asnjė kufizim. Mirpo pėr tė fituar bursa, duhet tė plotėsohen tre kritere elementare, si : suksesi i shkelqyeshėm i studentėve, lėnda deficitare dhe gjendja financiare e studentit.

Mė shumė...

Lajme : KOMUNIKATĖ NGA UNIVERSITETI SHTETĖROR I TETOVĖS
Kyqur 07-06-2005 4:43:46 (1403 Lexime)


Vendimet e reja tė Kėshillit Mėsimor tė USHT-sė

Tetovė, 7 QERSHOR- Nga mbledhja e Kėshillit Mėsimor - Shkencor tė mbajtur mė 06.06.2005 nė praninė e tė gjithė anėtarėve, pėrveē prof.dr. Hamit Mehmeti i cili mungon pėr arsye shėndetėsore, pėrveē tjerash u morėn kėto vendime: Kėshillli Mėsimor- Shkencor e rikonfirmoi mbėshtetjen e parezervė tė prof.dr. Sulejman Metės qė tė vazhdojė tė udhėheqė Qendrėn pėr Shkenca Politeknike. Kėshilli edhe njėherė e informon Rektoratin dhe opinionin publik se nuk e njeh emėrimin e z.Mendi Dokės pėr drejtor, pasi qė ai ėshtė i emėruar jashtė gjitha rregulloreve dhe normave ligjore pėr emėrimin e strukturave udhėheqėse tė USHT-sė.

Mė shumė...

Lajme : TAKIMI I PARĖ I SEKRETARĖVE
Kyqur 07-06-2005 4:41:59 (1381 Lexime)


Manastiri bashkon pėrfaqėsuesit e gjitha universiteteve

Tetovė, 7 QERSHOR- Gjatė kėsaj jave nė qendrėn universitare tė Manastirit u takuan sekretarėt e pėrgjithshėm tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės, Shkupi, UEJL dhe ai Manastirit.
Qėllimi i kėtij takimi kishte tė bėnte me ndryshimet dhe plotėsimet nė statutin e interuniversiteteve tė Maqedonisė. Pėr ndryshimet qė pėrkojnė nė interes tė USHT-sė Bashkim Selmani sekretar i pėrgjithshėm dekraroi se “nė kėtė statut pėsuan disa ndryshime qė janė nė interes tė tė gjitha universiteteve tė vendit, ndėrsa pėr sa i pėrket institutit qė unė e pėrfaqėsoj mund tė them se USHT-ja ėshtė anėtare nė kėtė konferencė interuniversitare dhe nė bazė tė kėtij statuti nė mandatin e ardhshėm ėshtė paraparė qė posti udhėheqės t’i takojė USHT-sė pėrkatėsisht do ta drejtojė Rektori ”.

Mė shumė...

Lajme : UNIVERSITET I PRISHTINĖS PENG I MOTIVEVE POLITIKE
Kyqur 07-06-2005 4:23:51 (2021 Lexime)


Vazhdon konflikti nė mes MAShT-it e rektoratit tė UP-sė

PRISHTINĖ, 7 QERSHOR- Po bėhen afėr tetė muaj qė kur kanė ndodhur zgjedhjet nė Universitetin e Prishtinės, tė cilat e kanė sjellė si rektor universiteti Arsim Bajramin, e i cili vazhdon edhe sot tė mos njihet nga MASHT-i si ushtrues legjitim i kėtij funksioni. Kohė mė parė ėshtė sjellur njė vendim nga Gjykata Supreme e Kosovės, vendim tė cilin e interpretuan si deshėn zyrtarėt e Rektoratit dhe ata tė MASHT-it, kuptohet nė favorin e tyre. Pos gjykatės kanė pasur edhe disa tentative pėr shuarjen e kėtij konflikti, dhe pėr njė marrėveshje tė mundėshme nė mes tė kėtyre institucioneve, por tė cilat deri mė tani nuk kanė pasur ndonjė sukses.

Mė shumė...

Lajme : Do diplomojė gjenerata e parė nė UEJL
Kyqur 04-06-2005 8:25:16 (1803 Lexime)


Ismail Kadare do tė ndaj gėzimin me tė sapodiplomuarit

Tetovė, 4 QERSHOR- Ardhja e shkrimtarit Ismail Kadare dhe emėrimi i studentėve tė parė tė diplomuar nė UEJL do tė jenė dy nga ngjarjet mė tė rėndėsishme tė ditėve tė ardhshme nė kėtė instuticion tė lartė arsimorė thanė autoritetet e kėtij Universiteti. Pritet qė javėn e ardhėshme nė Tetovė tė arrijė shkrimtari i madh Ismail Kadare, i cili nga UEJEL do ta marr ēmimin “Honore Kauza” konfirmoi ligjeruesja dhe pėrgjegjėsja e zyrės pėr informim Adelina Marku.
Pyetjės se cilat do tė jenė tė veēantat e ardhjes sė kėtij shkrimtari me pėrmasa dhe a janė bėrė pėrgatitjet me kėrė rast . Marku tha se do tė jetė njė ceremoni vėrtet madhore dhe e veēant si dhe njė ndėr pėr UEJL-nė.

Mė shumė...

Lajme : Viti I Parė Pas Legalizimit Tė Usht-Sė
Kyqur 04-06-2005 8:24:49 (1444 Lexime)


U mbajt akademia solemne me rastin e mbarimit tė vitit akademik

Tetovė, 4 QERSHOR- Me rastin e mbarimit tė kėtij viti akademik nė USHT, rektori i kėtij institucioni tė lartė arsimor nė mėnyrė solemne shėnoi mbarimin e vitit me njė program shumė tė pasur artistik.
mė kėtė ceromoni ėshtė vazhduar tradita rreth njė organizimi tė kėtijlloji. Sekretari i pėrgjithshėm i USHT-sė Bashkim Selmani e ka vlersuar kėtė akademi solemne si njė simbol qė ka domethėnie tė shumėfishta ngase pėrmbyllet njė vit akademik qė ėshtė mė i veēant nga tė tjerėt, sepse tanimė ky instuticion i lartė arsimor ėshtė nė kuadėr tė shtetit dhe manifestimi ka pasur mė shum kėtė qėllim.

Mė shumė...

Lajme : Arsimi i lartė
Kyqur 04-06-2005 8:24:02 (1397 Lexime)


POLLOZHANI: QEVERIA E MBĖSHTET KONCEPTIN PĖR DISPERSION TĖ ARSIMIT TĖ LARTĖ

Shtip, 4 QERSHOR - "Koncepti pėr dispersion tė arsimit tė lartė tani pėr tani ėshtė mė i pranuar se formimi i universitetit tė ri shtetėror, pėr shkak se pėr atė nevojitet pėrpunim i elaboratit tė hollėsoshėm pėr kapacitetet, por edhe pėr nevojat nė rajon. Qeveria e mbėshtet idenė pėr dispersion tė arsimit tė lartė dhe nėse kėnaqen kapacitetet, atėherė nė shtator do tė mund tė shpallet konkurs pėr pranimin e studentėve tė studimeve tė dispersuara nė Univesitetin e Shkupit", deklaroi ministri i Arsimit, Azis Pollozhani.

Mė shumė...

Lajme : Tė respektohen me maksimumin e korrektesės
Kyqur 04-06-2005 3:33:03 (1701 Lexime)


Universitetet, tė gjitha oraret e pritjes nė Ambasadėn Italiane

Tiranė, 4 QERSHOR- Pas tri ditėsh, pra kėtė tė hėnė, Ambasada Italiane nis pritjet pėr tė rinjtė shqiptarė qė kanė kėrkruar tė regjistrohen nė universitetet e vendit fqinj.
“Duke filluar qė nga dita e hėnė, datė 6 qershor 2005, studentėt qė kanė paraqitur kėrkesė pėr regjistrim paraprak nė universitetet e Italisė, do tė priten pėr kompletimin e procedurės sipas kalendarit”, - thuhet nė njė njoftim tė sajin pėr shtyp. Kalendari, sipas saj, do tė afishohet nė stendėn jashtė Ambasadės Italiane nė Tiranė dhe nė Zyrėn Tregtare tė Ambasadės nė “Rrugėn e Elbasanit”. “Ju kujtojmė tė gjithėve qė tė paraqiteni personalisht tė pajisur me paraportė. Do tė priten vetėm studentėt qė kanė paraqitur kėrkesė pėr regjistrim paraprak, brenda afatit tė parashikuar, pra brenda datės 18 maj”, - ėshtė theksuar nė njoftim.

Mė shumė...

Lajme : Universitetet
Kyqur 04-06-2005 3:31:13 (1398 Lexime)


Universitetet, kuotat miratohen nga qeveria brenda 15 qershorit

Tiranė, 4 QERSHOR- Ministria e Arsimit deklaroi dje se kuotat e sivjetshme tė pranimit pėr shkollat e larta shqiptare do tė miratohen brenda 15 qershorit. “Propozimet tona, sipas atyre qė na u dėrguan nga rektoratet e universiteteve, u janė dėrguar tashmė ministrive tė linjės: asaj tė Financės dhe asaj tė Drejtėsisė. Parashikojmė qė brenda 15 qershorit qeveria tė nxjerrė njė vendim pėr to”, - deklaroi zėdhėnėsi i shtypit nė Ministrinė e Arsimit.
Sipas tij, janė duke u zhvilluar bisedime pėr kapacitetet mbajtėse tė universiteteve, meqė janė propozuar shtime tė kuotave tė pranimit. (E.S)


Lajme : BASHKĖPUNIM I NDĖRSJELLĖ I STUDENTĖVE SHQIPTARĖ
Kyqur 02-06-2005 9:41:04 (1395 Lexime)


Njė delegacion i USSH-sė udhėtoi pėr nė Tiranė

PRISHTINĖ, 2 QERSHOR- Me ftesė tė Akademisė Diplomatike tė Tiranės, tė disa nga institucioneve mė tė larta tė shtetit Shqiptar por edhe tė Organizatave Studentor tė Shqipėrisė, njė delegacion i Unionit tė Studentve Shqiptarė, i kryesuar nga kryetari i pėrgjithshem, Petrit Nimani, ka udhėtuar sot pėr nė Tiranė. Gjatė qėndrimit atje, ky delegacion do tė rrahė ēėshtje tė ndryshme qė kanė tė bėjnė me studentėt shqiptarė nga tė tre qendrat universitare: Tiranė, Prishtinė e Tetovė.

Mė shumė...

« 1 ... 177 178 179 (180) 181 182 183 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio