Studentet.info
« 1 ... 16 17 18 (19) 20 21 22 ... 214 »
Opinione : Shujni-shujni se po fle zv.kryeministri!
Kyqur 16-12-2010 6:23:09 (1881 Lexime)


Ju lutem qė edhe kur ta lexoni kėtė copė letėr, mos bėni zhurmė sepse zv.kryeministri ėshtė nė gjumė dhe nuk bėn t’ia prishim rehatinė! Lexojeni me zė tė ulėt, mundėsisht nė ndonjė skutė dhe pa zhurmė! Nėse e lexoni nė gazetė, kujdes kur t’i shfletoni faqet, nėse e lexoni nė internet, kujdes me tastierėn se ndoshta del ndonjė zė qoftė edhe i vogėl!!!
E fillova me gjithė kėtė ironi, lexues i nderuar, kur shoh se ēfarė i bėn bossi qeveritar (VMRO DPMNE) BDI-sė. E fillova nė kėtė mėnyrė, i shtyrė nga inati dhe mllefi kur shoh se si sot disa bilmezė tė mbledhur anekėnd Maqedonisė, i kanė vėnė shqiptarėt nė shina, pikėrisht si para luftės sė vitit 2001… E fillova kėshtu i shqetėsuar pėr fatin e popullit tim dhe natyrisht edhe tuajin…

Mė shumė...

Opinione : Wikileaks, NATO-ja dhe Maqedonia
Kyqur 08-12-2010 14:15:44 (1789 Lexime)Nga kėtu lind dyshimi nėse Maqedonia ėshtė futur nėn ombrellėn e Rusisė pėr t’u mbrojtur nga “graviteti” i NATO-s dhe BE-sė, njėlloj si shumė vende tė ish-Bashkimit Sovjetik. Sabri Godo thotė se vetėm Rusisė mund t’i konvenojė largimi i Maqedonisė nga strukturat e NATO-s. Po ēfarė thotė Wikileaks-i?


Xhelal NEZIRI

Fenomeni “Wikileaks” mund tė shpjegohet edhe si njė hakmarrje e gazetarėve hulumtues ndaj hipokrizisė sė politikės botėrore, ndaj fshehjes sė vazhdueshme tė informacioneve qė kanė tė bėjnė me fatin e qytetarėve dhe ndaj keqpėrdorimit tė punonjėsve tė medieve ana e politikės, duke i llogaritur ato si mjet qė manipulohen lehtė nėpėrmjet Spin-doktorėve apo PR-ekspertėve. Hakmarrje pėr shkak tė mosfunksionimit si duhet tė ligjeve dhe akteve pėr qasje tė lirė deri te informacionet nėpėr shtetet e ndryshme botėrore dhe njėkohėsisht manifestimin e fuqisė sė gazetarisė hulumtuese.

Mė shumė...

Lajme : Ish studenti shqiptar ia dhuroi njė milion dollarė Universitetit bullgar
Kyqur 01-12-2010 6:00:40 (2307 Lexime)Bullgari- Ish studenti shqiptar, Elvin Guri ia dhuroi njė milionė dollarė Universiteit tė Blagojevgradit nė Bullgari. “Elvin Guri kėtė shifėr kolosale e pagoi nė fund tė tetorit”, tha rektori i kėtij universiteti, David Huwlier.

Shqiptari i cili diplomoi nė histori dhe ekonomi mė 1996, dhuroi paratė nė kesh, pasi qė u bė milioner, shkruan gazeta bullgare “Standard”.

Guri nė Bullgari themeloi kompaninė “Jet Finances”. Kur para disa vitesh erdhi nga Tirana nė Blagojevgrad, ai mori njė bursė, pasi vinte nga njė familje e varfėr. Sot, Guri ėshtė anėtar i kėshillit tė Universitetit.

Mė shumė...

Opinione : Mėsimdhėnia nė universitet - nė udhėkryq
Kyqur 01-12-2010 2:13:53 (3267 Lexime)


Dr. Avzi MUSTAFA

Modeli pluralist kėrkon vlerėsimin shumėkomponentėsh. Studimi pėr studentin nuk ėshtė as zgjidhje e hallit, as kalkulim individual, siē po bėhet me studentėt tanė. Rezultati ėshtė produkt i investimit tė studentit dhe kėrkesės sė tregut tė punės

Kohėve tė fundit nė emėr tė reformimit tė mėsimit universitar po ndėrmerren masa si nga aspekti i jashtėm, ashtu edhe nga aspekti i brendshėm, me qėllim qė tė ndryshohet diēka nė universitetet e vendit, qoftė universitete publike ose universitete private. Cilėsia e mėsimit nė universitet publike, pėr sa i pėrket metodologjisė sė mėsimdhėnies, ende po animon me tė vjetrėn, kurse nė ato universitete profitabile, gjoja duke e pėrmirėsuar tė vjetrėn, po bėhen disa risi qė, si duket, as ata qė i bėjnė nuk e dinė se ēka synojnė tė ndryshojnė nė ngritjen e cilėsisė sė mėsimit. Tė gjitha kėto ndodhin nė proceset gjoja reformuese arsimit.

Mė shumė...

Opinione : Gazetarė kujdes, policia nuk hesht!
Kyqur 30-11-2010 10:01:56 (1641 Lexime)Sefer TAHIRI

Ndodhi ndėrhyrja brutale e organeve tė shtetit tė shoqėruara me polici tė armatosur deri nė dhėmbė nė ndėrtesėn Pero Nakov, ku gjendet Televizioni A1 dhe u pamė. E pamė se ēfarė pushteti kemi, ēfarė opozite kemi dhe mbi tė gjitha pamė se nė ēfarė halli e kemi median nė shoqėrinė tonė "demokratike". Besa e pamė se reagimi qytetar nuk ishte i vogėl edhe pse ishte nė organizim tė opozitės.

Njė aksion i ngjashėm ndodhi para njė muaji e gjysmė edhe nė TV ALB. Inspektorė tė tė gjitha organeve tė shtetit u bashkuan dhe ‘vėrshuan’ televizionin, tė shoqėruar me policė multietnikė. Ishte mesazh nga ndėrtesa Ilindenska! E dekodoi edhe publiku.

Mė shumė...

Lajme : Rrėzohet kulmi i spitalit nė Tetovė, vdes studentja
Kyqur 29-11-2010 8:37:57 (1826 Lexime)


Tetovė, 29 Nėntor - Ėshtė rrėzuar njė pjesė e kulmit tė repartit internist nė spitalin klinik tė Tetovės, duke shkaktuar vdekjen e njė studente, ndėrsa tre persona tė tjerė janė lėnduar. Sipas informative tė para studentja ka vdekur menjėherė nė vendin e ngjarjes, ndėrsa janė dėmtuar edhe dy makina qė kanė qenė aty pranė. Nė vendin e ngjarjes ndodhet pėrfaqėsuesit e ekipeve zjarrfikėse pėr tė shmangur njė katastrofė mė e madhe. Mėsohet se tė lėnduarit janė transferuar nė Spitalin e Shkupit.


Lajme : Alajdin Abazit i jepet titulli Honoris Causa
Kyqur 20-11-2010 6:28:28 (1507 Lexime)TETOVĖ, 19 NĖNTOR - Nė Universitetin e Evropės Juglindore nė Tetovė, tė premten ish rektorit tė kėtij universiteti Alajdin Abazi, i ėshtė dhėnė titulli doktor Honoris Causa.

Nė fillim kėsaj ceremonie, rektori I tanishėm I kėtij universiteti Zamir Dika, tha se muaji nėntor ėshtė muaji mė I ngjeshur me data tė rėndėsishme, pasi qė sipas tij, sot fetsohet, dita e themelimit tė UEJL-sė, I ndahet titulli doktor Honoris Causa ish rektorit Alajdin Abazi, promovohet gjenerata e doktorėve tė shkencave tė cilėt kanė doktoruar nė UEJL brenda vitit akademik 2009/2010, si dhe festohet dita e shkronjave tė alfabetit tė gjuhės shqipe qė ishte rrjedhojė e Kongresit tė Manastirit.

“Sot ėshtė viti I nėntė I bėrjes realitet tė UEJL-sė, me njė shtrirje qė e bėn atė institucion tė mirėfilltė tė arsimit tė lartė, me mbi 7000 studentė nė tė tre ciklet e studimit dhe me rreth 5000 tė diplomuar. Universiteti ynė disponon me njė staf tė kompletuar akademik nga vendi dhe rajoni.

Mė shumė...

Lajme : Ministria e Arsimit do tė hulumtojė nepotizmin nė USHT
Kyqur 11-11-2010 4:46:01 (1533 Lexime)


TETOVĖ 11 NĖNTOR - Ministria e Arsimit dhe Shkencės pritet tė shqyrtojė gjendjen nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės (USHT) ku janė bėrė denoncime pėr praninė e nepotizmit.

Ministri i Arsimit dhe Shkencės, Nikolla Todorov dhe inspektoratet arsimore ka nisur njė fushatė pėr tė konstatuar vėrejtjet pėr rastet e nepotizmit dhe lidhjeve tė ngushta familjare nė universitetet publike.

Inspektorati i Arsimit para njė muaji ka vėrejtur praninė e nepotizmit nė disa fakultete tė Universitetit “Shėn Kirili dhe Metodi” nė Shkup, ndėrsa prania drastike e lidhjeve familjare ėshtė evidentuar nė fakultetin e mjekėsisė, edhe ate 40 raste.

Mė shumė...

Lajme : Diploma pėr liderėt e rinj
Kyqur 09-11-2010 11:54:23 (1532 Lexime)

Tetovė, 10 NENTOR - Profesori Hasan Jashari promovoi sot ne ambientet e UEJL-it librin “Ese” te filozofise politike, nė tė cilin autori mundohet ti jep pėrgjgije pyetjes parėsore se a thua morali post modern po imponon njė riformulim tė debatit lidhur me politikėn si veprimtari dhe implikimet e saj nė jetėn tonė. Sipas autorit politikanėt diku mė pak e diku mė shumė I kirjuan vuajtje njerezimit, ndėrsa nė Ballkanin Perėndimor kanė sfida tė shumta. Recenzentėt e librit vlerėsuan punėn trevjeēare tė autorit.

Mė shumė...

Lajme : Nderohet me titullin ‘Doctor Honoris Causa’
Kyqur 04-11-2010 5:58:26 (1221 Lexime)


PRISHTINĖ, 4 NĖNTOR - Universiteti i Prishtinės tė enjten nderoi kryeministrin e Turqisė, Recep Tayyp Erdogan me titullin “Doctor Honoris Cause”, si shenjė mirėnjohje pėr angazhimin e tij rreth Kosovės.

Mirėnjohja ‘Doctor Honoris Cause” u tha se i ndahet pėr gjithė ēfarė bėri ai pėr ēlirimin, pavarėsinė dhe afirmimin e shtetit tė Kosovės gjatė dy dekadave tė fundit.

Mė shumė...

« 1 ... 16 17 18 (19) 20 21 22 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio