Studentet.info
« 1 ... 178 179 180 (181) 182 183 184 ... 214 »
Lajme : KORRUPSIONI DHE ABUZIMET VĖHEN NĖ PESHOJĖ
Kyqur 02-06-2005 8:16:44 (1425 Lexime)

Sondazh edhe nė Universitetin e Prishtinės

PRISHTINĖ, 2 QERSHOR- E mira mė e madhe qė ėshtė arritur nė Bergen tė Norvegjisė, gjatė qėndrimit tė delegacionit tė UPSUP-sė, ėshtė se nga aty ka lindur ideja qė tė organizohet njė sondazh pėr tė identifikuar shkallėn e korrupsionit, atė tė abuzimeve seksuale dhe i cili sondazh do tė vėntė nė peshojė edhe dukuri tė tjera qė ngjajnė nė UP. Sondazhi nė fjalė do tė organizohet nga Unioni i Pavarur i Studentėve tė UP-sė nė bashkėpunim me Qeverinė Studentore Shqiptare, ku kjo e fundit organizoi njė sondazh tė ngjashėm para pak kohėsh nė disa nga universitetet shqiptare.

Mė shumė...

Lajme : Rektori: Do tė shesim si ēdo vit vetėm programet mėsimore tė lėndėve
Kyqur 02-06-2005 7:12:07 (1778 Lexime)

Konkurset te Bujqėsori, asnjė pyetje nė shitje

Tiranė, 2 QERSHOR- Universiteti Bujqėsor i Tiranės nuk ka ndėrmend tė nxjerrė nė shitje pyetjet e konkurseve tė sivjetshme tė pranimit apo modelet orientuese, pėrveē programeve tė pėrvitshme mėsimore qė shiten nė momentin e regjistrimit pėr nė konkurs. Madje, sipas rektorit tė tij, Velesin Peēuli, hartimi i qindra pyetjeve dhe mė pas shitja e tyre konkurrentėve tė ardhshėm, ėshtė thjesht njė humbje kohe.
Gjashtė ditė mė parė, rektori i Universitetit tė Tiranės (UT), mė tė madhit nė Shqipėri, deklaroi pėr “Shekullin” se fakultetet kishin propozuar shitjen e modeleve orientuese dhe njė pjesė tė pyetjeve qė kėtė vit do tė jepen nėpėr konkurset e pranimit pėr kėtė shkollė tė lartė. Shezai Rrokaj shtoi se ēėshtja ishte duke u diskutuar nė Ministrinė e Arsimit.

Mė shumė...

Lajme : Punsime pėr studentet e mirė
Kyqur 02-06-2005 7:10:32 (2136 Lexime)

QEVERIA E MBĖSHTET INICIATIVĖN PĖR DISPERZION TĖ NJĖ PJESE TĖ PROGRAMEVE STUDENTORE TĖ "SHĖN CIRILIT DHE METODIT"

Shkup, 2 QERSHOR - Qeveria e mbėshtet iniciativėn e Drejtorisė sė rektoratit tė Universitetit "Shėn Cirili dhe Metodi" dhe 18 kryetarėve tė komunave nga Maqedonia Lindore pėr dipserzion tė njė pjese tė programeve studentore tė Universitetit "Shėn Cirili dhe Metodi" nga Shtipi, u kumtua nė takimin e sotėm tė punės sė kryeministrit Vllado Buēkovski dhe ministrit tė Arsimit Azis Pollozhani, rektorit tė Universitetit Gjeorgji Martinovski dhe tė kryetarit tė Kėshillit pėr akreditim pėr arsim tė lartė Tito Beliēanec.

Mė shumė...

Lajme : Nė UEJL mbahet panairi i punėsimit
Kyqur 01-06-2005 13:26:29 (1599 Lexime)

Bankat dhe kompanitė celulare mė joshėse pėr studentėt

TETOVĖ, 1 QERSHOR-Nė Universitetin e Evropės Juglindore nė Tetovė tė mėrkurėn ėshtė mbajtur panairi i punėsimit ku studentėt e administatės sė biznesit dhe tė fakulteteve tjera kanė pasur mundėsi tė njihen me pronarė tė komapnive tė ndryshme qė kanė eksponuar shėrbimet e tyre nėpėr stande tė veēanta.
Qėllimi i kėtij panairi ishte qė studentėt qė janė pėrpara diplomimit tė vendosin kontakte tė drejtpėrdrejta me komunitetin e biznesit me qėllim qė tė gjenė njė vend tė pėrshtatėshėm tė punės pasi tė paisen me diplomė universitare.
Kryetari i Klubit tė Marketinugut pranė Qendrės pėr Shėrbime tė Karierės nė kėtė universitet Bekim Akiki tha se fluksi i stundetėve kanė qenė nė nivel tė duhur dhe painairi ia ka aritur qėllimit qė tė vendosn kontakte tė drejtpėrdrejta me pėrfaqėsus tė kompanive tė ndryshme.

Mė shumė...

Lajme : REGJSTROHEN STUDENTĖ TĖ RINJ ‘NĖ TĖ ZEZĖ’
Kyqur 01-06-2005 8:42:48 (1556 Lexime)

ORS identifikon parregullsi evidente nė Universitetin e Prishti

PRISHTINĖ, 1 QERSHOR- Para ca kohe ishin dėgjuar disa zėra tė cilėt flitnin pėr shpėrbėrjen e Organizatės sė Re Studentore tė UP-sė. Jo qė ėshtė shpėrbėrė, por kjo organizatė po identifikon probleme evidente tė cilat ngjajnė nė UP. Problemet e tilla janė tė natyrave nga mė tė ndryshmet, duke filluar nga njė komunikim i brishur nė mes tė studentit e profesorit e deri tek regjistrimet e studentėve pėr vitin akademik 2005/06 tė cilat bėhen nė mėnyrė tė parregullt, duke mos u rrespektuar konkursi i dalė nga rektorati. Pėr pėrfaqėsuesit e kėsaj organizate studentore nuk vėrehet ndonjė fenomen nė UP i cili meriton lavdata dhe qė premton pėr njė tė ardhme mė tė mirė.

Mė shumė...

Lajme : INTERVISTĖ ME MINISTRIN E ARSIMIT DHE SHKENCĖS AZIZ POLLOZHANI
Kyqur 01-06-2005 5:34:57 (1603 Lexime)


POLLOZHANI: “UNĖ STABILIZOJ MAQEDONINĖ”

SHKUP, 01 QERSHOR-Ministri i Arsimit dhe Shkencės, Aziz Pollozhani, thotė se rrethi dhe prindėrit nė bashkėpunim me ministrinė mund tė parandalojnė devijimet nė arsim. Ai gjithashtu nė kėtė intervistė ka sqaruar se ėshtė vendosur paqja ndėrmjet tij dhe sekretarit shtetėror. UEJL ėshtė shembull se si implementohet procesi i Bolonjės, ndėrsa USHT-sė janė duke ia zėnė frymėn sėrish joprofesionalistėt e administartės. Ministri thotė se ėshtė ai qė stabilizon Maqedoninė, duke krijuart kushte pėr arsim tė tė gjithė popujve.

Mė shumė...

Lajme : NGA 11-29 KORRIK ORGANIZOHET UNIVERSITETI VEROR I PRISHTINĖS
Kyqur 31-05-2005 14:31:45 (2318 Lexime)


UVP njė shansė pėr eksperienca tė reja

PRISHTINĖ, 31 MAJ- Edicioni i pestė i Universitetit Veror tė Prishtinės do tė organizohet qė nga datat 11 deri me 29 korrik tė kėtij viti. Tashmė ėshtė pėrmbyllur afati pėr tė aplikuar dhe janė gati pėr tu pėrzgjedhur kandidatėt tė cilėt do ta kenė privilegjin qė tė jenė pjesė e projektit i cili konsiderohet ndėr mė tė mėdhenjėt, nė kuptimin ndėrkombėtarė, nga Universiteti i Prishtinės. Tė gjithė pjesėmarrėsit e kanė mundėsinė pėr tė pėrfituar eksperienca tė reja nga kolegėt mysafir, tė cilėt vinė nga universitete tė ndryshme tė rajonit e mė gjerė. Ndryshe nga heart tjera, nė kėtė vit UVP do t’i mbuloi tė gjitha fakultetet tė cilat janė nėn ombrellėn e UP-sė dhe atė nė 16 kurse.

Mė shumė...

Lajme : KONKURRUAN APO JO, SHQIPTARĖT LARG BURSAVE QĖ NDAN SHTETI
Kyqur 31-05-2005 11:37:08 (1992 Lexime)


Cėrvenkovski privilegjon vetėm studentėt maqedonas

Shkup, 31 MAJ- Kabineti i presidentit Cėrvenkovski, ka promovuar dhjetė fituesit e bursave pėr studime pasdiplomike pėr ekonomi afariste nė Universitetin britanik “Shefild” nė kolegjin “Siti” nė Selanik, ndėrsa asnjėri prej tyre nuk ishte shqiptar. Kabineti i kryetarit tė shtetit, tha se nuk i ka listat e kandidatėve qė kanė konkurruar duke iu pėrgjigjur pyetjes sė sa shqiptarė kanė konkurruar pėr 10 bursat. Ata u arsyetuan se pėrzgjedhjen e ka bėrė komisioni i Universitetit tė Shefildit, ndėrsa kryetari vetėm qė ka pėrcejll dokumentet e konkurruesve.

Mė shumė...

Lajme : U PAJISEN ME DIPLOMA GRUPI I DYTĖ I GJENERATĖS SĖ PARĖ
Kyqur 31-05-2005 9:01:00 (2314 Lexime)


Diploma baqelor edhe pėr 100 studentė tė UP-sė

PRISHTINĖ, 31 MAJ- Sot, Universiteti i Prishtinės ka organizuar ceremoninė e promovimit tė grupit tė dytė tė gjeneratės sė pare, tė studentėve tė cilėt i kanė ndjekur studimet deridiplomike sipar reformave tė Deklaratės sė Bolonjės, tw cilwt sė fundmi janė pajisur me diplomėn ‘baqelor’. Pos 100 tė diplomuarve, nė kėtė ceremoni ishin pjesėmarrės edhe strukturat udhėheqėse tė UP-sė, studentė, familjarė tė tė diplomuarve, por qė nuk u vėrejtėn zyrtarė nga strukturat udhėheqėse tė institucioneve kosovare. Nė redaksinė studentet.info tė diplomuarit shprehėn edhe emocionet, planet dhe sfidat tė cilat i presin ata.

Mė shumė...

Lajme : Bursa per studime pasdiplomike
Kyqur 31-05-2005 2:29:25 (1906 Lexime)


PROMOVIMI I FITUESVE TĖ BURSĖS PĖR STUDIME PASDIPLOMIKE NĖ "SHEFILD" NĖ SELANIK

Shkup, 31 MAJ - Kabineti i presidentit tė Republikės sė Maqedonisė, Branko Cėrvenkovski sot nė konferencėn pėr shtyp do t'i prezantojė rezultatet nga Konkursi pėr ndarje tė bursave pėr studime pasdiplomike nė kolexhin Siti nė Universitetin Shefild nė Selanik.
Do tė promovohen fituesit tė bursės pėr arsim nė sferėn e menaxhmentit qė e inicoi presidenti Branko Cėrvenkovski, ndėrsa tė cilėt i zgjodhi Komisioni i pėrbėrė nga profesorė nga Universiteti Shefild. Pas konferencės pėr shtyp presidenti Cėrvenkovski kandidatėve do t'ua urojė zgjedhjen.


« 1 ... 178 179 180 (181) 182 183 184 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio