Studentet.info
« 1 ... 179 180 181 (182) 183 184 185 ... 214 »
Lajme :  Instituti i Mediave tė Maqedonisė
Kyqur 31-05-2005 2:27:11 (1774 Lexime)


DITA E HAPJES SĖ SHKOLLĖS NJĖVJEĒARE PĖR GAZETARI NĖ IMM

Shkup, 31 MAJ- Instituti i Mediave tė Maqedonisė sot do ta mbajė ditėn e hapjes sė Shkollės njėvjeēare pėr gazetari (SHNJG).
Qėllimi ėshtė qė tė interesuarit tė njoftohen me kushtet qė i ofron Shkolla dhe mėnyrat e studimit dhe njoftimit tė ligjėruesve dhe tė hapėsirės ku do tė mbahen ligjėratat dhe ushtrimet.

Mė shumė...

Lajme : Kampusi nė Tetovė hapi dyert pėr studentėt e ardhshėm
Kyqur 30-05-2005 11:46:58 (2107 Lexime)


UEJL-ja prezentoi frymėn evropiane tė arsimimit

TETOVĖ, 30 MAJ-Kampusi i Universitetit tė Evropės Juglindore (UEJL) nė Tetovė tė shtunėn kishte hapur dyert pėr studentėt e ardhshėm dhe qytetarėt, nė kuadėr tė manifestimit “Dita e hapur” qė tradicionalisht universiteti e organizon nė prag tė fillimit tė vitit tė ri akdemik. Qėllimi i kėtij organizimi ishte qė kanidiatėt e intesuar pėr tė vazhduar studimet nė UEJL tė njihen me kushtet tė cilat i ofron ky inisistucion arsimorė dhe me kėtė ato rast kanė marė edhe matriale informative dhe pėrgatitore pėr regjistrim nė vitin e ri akdemik.

Mė shumė...

Lajme : STUDENTĖT KOSOVAR PA TĖ DREJTA NĖ EVROPĖ
Kyqur 30-05-2005 9:42:20 (2391 Lexime)


UPSUP me status ‘parkim pozite’ nė ESIB


PRISHTINĖ, 30 MAJ- ESIB ėshtė njė organizatė studentore mjaft e fuqishme, e cila pėrbėhet prej 45 anėtarėve me tė drejta tė plota, nga 34 shtete evropiane. Unioni i Pavarur i Studentėve tė UP-sė ėshtė organizata e vetme studentore kosovare e cila e gėzon statusin e anėtarit konsultativ nė ESIB, qysh nga viti 2002. Njė kohė ishte nė rrezik tė humbej edhe ky status, por falė pėrpjekjeve titanike tė udhėheqėsve tė tanishėm, UPSUP vazhdon tė jetė pjesė e kėsaj organizate evropiane por pa tė drejta tė cilat duhej t’i takonin asaj. Me gjithė kėtė statusi i pazgjidhur i Kosovės mbanė peng statusin e anėtarit mė tė drejta tė plota tė UPSUP-sė nė ESIB. Janė kėto komente tė Ardian Sadikut, nėnkryetar i UPSUP-sė, dhe njėkohėsisht pėrgjegjės pėr marrėdhėnie ndėrkombėtare, qė i dha pėr studentet.info.

Mė shumė...

Lajme : Rektori: Ēėshtja ėshtė duke u diskutuar nė ministri
Kyqur 29-05-2005 4:20:34 (1753 Lexime)


Konkurset, pyetjet do tė shiten

Tiranė, 29 MAJ- Fakultetet do tė botojnė sė shpejti tekste me pyetjet pėr konkurset e larta. Kjo akoma nuk ėshtė deklaruar zyrtarisht, por rektori i Universitetit tė Tiranės, Shezai Rrokaj, tha se ēėshtja ėshtė duke u diskutuar nė Ministrinė e Arsimit. “Bėhet fjalė pėr tekste ku do tė pėrfshihen modele orientuese pyetjesh pėr konkurset e pranimit nė shkollat e larta. Disa nga ato pyetje mund tė pėrfshihen nė tezėn e konkursit, disa tė tjera jo, disa do tė jenė tė ngjashme”, - shtoi rektori.

Mė shumė...

Lajme : Talenti i paparė ndėr shqiptarėt
Kyqur 28-05-2005 6:22:09 (3867 Lexime)


BISEDĖ ME 20 VJEQARIN, MR.SC. QĖNDRIM GASHI

PRISHTINĖ, 28 MAJ- Ėshtė ndoshta e ēuditshme kjo por kosovari, Mr. sc. Qėndrim Gashi, nė moshėn 20 vjeqare, nuk ėshtė larg doktoraturės. Sukseset e tij i fillon nė shkollimin fillor duke u bėrė i veēuar nė shkencėn e numrave ndėr shqiptarėt, pastaj pa kaluar nepėr tė mesmen vijon studimet nė Fakultetin e Matematikės, duke e pėrmbyllur nė moshė rekorde. Qėndrimi mbaroi magjistraturėn nė universitetin prestigjoz tė Kembrixhit, nė qershor tė 2003-tės, ndėrsa tani gjendet tej Atlantikut dhe ėshtė jo larg doktoraturės nė universitetin me renome nė botė, atė tė Ēikagos. Nė korrik tė kėtij viti, Universiteti Veror i Kosovės do ta ketė nė mesin e ligjėruesve mysafirė ta ketė edhe Qėndrimin pėr tė ligjėruar nė lėndėn Hyrje nė Topologjinė Algjebrike.
20 vjeqari, Mr. sc. Qėndrim Gashi, ekskluzivisht pėr studentet.info, rrėfen pėr tė kaluaren, pėr tė tashmen, por nuk hezitoi tė flasė edhe pėr ēėshtje tjera, pa kursyer edhe informacione rreth jetės private.

Mė shumė...

Lajme : ARSIM BAJRAMI I THOT ‘BOLL MA’ MASHT-IT
Kyqur 28-05-2005 5:45:10 (2920 Lexime)


Rektori i UP-sė paditė personat kyq nė Ministrinė e Arsimit

PRISHTINĖ, 28 MAJ- Dy kėshillėtarė tė lartė tė ministrit tė Arsimit, Agim Veliu, dhe drejtori i Departamentit tė Arsimit tė Lartė nė MASHT, mund tė pėrballėn sė shpejti me gjyq, pėr shkak tė njė varg skandalesh, meqė rektori i UP-sė thot se qė tė tre zyrtarėt janė tė pėrfshirė nė fushatėn kundėr tij dhe UP-sė, bashkė edhe me ish-ministrin e Arsimit, Rexhep Osmani. Rektorit, Arsim Bajrami, i ka ardhur shpirti tek hunda nga sulmet dhe armiqėsitė e njerėzve tė kabinetit tė ministrit tė ASHT-sė. Shih pėr kėtė, ai ka vendosur ta bėjė njė padi nė gjyq. E tėra ėshtė bėrė e njohur sot, nė njė intervistė qė rektori i ka dhėnė tė pėrditshmes kosovare ‘Lajm’.

Mė shumė...

Lajme : Iligologo Aleksandėr Stipēeviq vizitoi Tetovėn
Kyqur 27-05-2005 11:31:53 (1811 Lexime)

Stipēeviē elebaroi pėrpara studetėve rėndėsinė e ilirėve

TETOVĖ, 27 MAJ-Ilirollogu dhe profesori Fakultetit tė Filozofisė nė Zagreb Aleksandėr Stipēeviq ka vizituar tė premten dy universitetet e Tetovės dhe disa objkete me karakter kulturorė dhe fatarė. Stepēeviē nė Universitetin Shtetrorė tė Tetovės (USHT) ka mbajtur ligjėratė ku ka folur pėr kulturėn e shqiptarėve tė shpėrngulur nė Zarė. Duke spejguar rėndėsinė e shumėfisht tė tė gjitha poreve tė jetės sė arbanasėve tė Zarės qė kanė dhėnė gjatė kėtyre 300 vjetėve prej se janė shpėrngulur nga rrethinat e Shkodrės, Stepēeviē tha se shqiptarėt e kėsaj ane edhe pse tė shpėrngulur ende kultivojnė traditat e popullit shqiptarė.

Mė shumė...

Lajme : Eurodeputeti Majkėll Salin viziton USHT-nė
Kyqur 27-05-2005 11:29:16 (1653 Lexime)

Salin konformon mbėshtejen e BE-sė pėr USHT-nė

Tetovė, 27 MAJ- I dėrguari i posaēėm i Bashkimit Evropian (BE) nė Maqedoni Majkėll Salin ka vizituar Universitetin Shtetrorė tė Tetovės (USHT) me ērast ėshtė takuar me rektorin e kėtij universiteti Nexhbedin Behadini tė cilit i ka dhėnė mbėshteje pėr punėn e mėtutjeshme tė USHT-sė. Salin ėshtė njoftuar me me rrjedhat e gjithmbarshme me ē’rast rektorit tė USHT-sė nga ky takim i ėshtė konfirmuar pėrkrahja qė ka USHT-ja nga bashkėsia ndėrkombėtare dhe nė veēanti nga zyra e saj nė Shkup . Rektori Behadini e ka informuar euro deputetin Salin pėr punėn qė ka bėrė rektorati bashkė me stafin e tij me qėllim qė tė kompletohet ana formale e USHT-sė.

Mė shumė...

Lajme : DEBAT NĖ MES STUDENTĖVE TĖ UP-SĖ DHE MYFTIUT NAIM TĖRNAVA
Kyqur 27-05-2005 10:33:04 (1832 Lexime)


Institucionet e Kosovės tė rrespektojnė vlerat fetare tė popullit

PRISHTINĖ, 27 MAJ- Nė amfiteatrin e medresesė sė mesme "Alauddin" nė Prishtinė, mbrėmė ėshtė realizuar njė debat nė mes tė myftiut tė Kosovės, Mr. Naim Tėrnavės dhe njė grupi studentėsh tė fakulteteve tė ndryshme tė Universitetit tė Prishtinės. Interesimi i studentėve ishte i orjentuar nė cungimin e tė drejtės pėr kryerjen e riteve fetare nė institucionet arsimore publike. Lidhur me kėtė myftiu Tėrnava ka thėnė se veprimet e ndėrmarra nga ana e disa institucioneve tona janė tė ngutshme dhe pa as njė bazė ligjore, siē ėshtė rasti nė Bibliotekėn Kombėtare ku nuk u lejohet studntėve ta kryejn ritualin e faljes sė namazit.

Mė shumė...

Lajme : DEBAT ME TEMĖ: “SFIDAT POLITIKE TĖ KOSOVĖS NĖ VITIN 2005”
Kyqur 27-05-2005 7:01:16 (1754 Lexime)


Studentėt dhe Nexhat Daci debatuan pėr Kosovėn

PRISHTINĖ, 27 MAJ- Nė lokalet e Bibliotekės Kombėtare ėshtė organizuar njė debat nė mes tė studentėve tė Shkencave Politike tė UP-sė dhe kryeparlamentarit tė Kosovės, z. Nexhat Daci, nė temėn “Sfidat politike tė Kosovės nė vitin 2005”. Studentėt shprehen interesimin pėr procesin e standardeve, atė tė decentralizimit si dhe pėr ēėshtjen e statusit tė Kosovės. Me kėtė rast z. Daci tha se vullneti politik i popullit tė Kosovės ėshtė pavarsia dhe kjo aspiratė nuk mund tė jetė ēėshtje negociuese me askėnd. Duke folur rreth procesit gjyqėsor ndaj ish-kryeminitrit Haradinaj, kryepralamentari Daci vlerėsoi se ai ėshtė bėrė me prapavijė polike dhe me qėllim qe tė provokohet Kosova.

Mė shumė...

« 1 ... 179 180 181 (182) 183 184 185 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio