Studentet.info
« 1 ... 180 181 182 (183) 184 185 186 ... 214 »
Lajme : Lėndėt bazė kanė 4-5 kredite, ato me zgjedhje 2-3 tė tilla
Kyqur 27-05-2005 4:25:26 (2417 Lexime)


Filologjiku, lėndėt vjetore kthehen nė sezonale

Tiranė, 27 MAJ- Programet mėsimore tė shkollave tė larta, tė cilat kėtė vit do tė jenė tė reja, janė thuajse nė pėrfundim. Fakultetet janė duke i hedhur syrin e fundit, madje disa syresh i kanė dorėzuar nė Rektorat. Kėshtu kanė deklaruar pėr “Shekullin” rektori i Universiteti tė Tiranės (UT), Shezai Rrokaj, ai i Universitetit Politeknik (UPT), Pėrparim Hoxha dhe ai i Shkodrės (USH), Mahir Hoti.
Viti i ri akademik 2005-2006 do tė strukturohet sipas procesit tė Bolonjės. Pėr shumicėn e studentėve qė kėtė tetor ulen pėr herė tė parė nė auditoret shqiptare, shkolla e lartė do tė zgjasė vetėm tri vite. Pėr tė tjerė ajo do tė jetė si mė parė, katėr vjet. Me sa duket, kėshtu do tė ndodhė nė disa fakultete tė drejtėsisė dhe ekonomisė, dekanė tė sė cilėve kanė deklaruar nė media se nuk e kanė pranuar shkurtimin me njė vit tė shkollės sė lartė bazė. Meqė ka qenė e pamundur shpėrndarja e krediteve (pikėve) nė tri vjet.

Mė shumė...

Lajme : DIPLOMOI GJENERATA E PARĖ E STUDENTĖVE NĖ AUK
Kyqur 26-05-2005 5:30:13 (2105 Lexime)


57 studentė u pajisen me diploma Amerikane

PRISHTINĖ, 26 MAJ- Tė mėrkurėn ka diplomuar brezi i parė i studentėve tė cilėt kanė ndjekur studimet deridiplomike nė Universitetin Amerikan tė Kosovės. Me kėtė rast 57 studentėt qė diplomuan u nderuan nga personalitete publike vendėse dhe ndėrkombėtare. Pjesėmarrės ishte edhe kryetari i Kosovės, Ibrahim Rugova. Studentėt e diplomuar nuk fshenhėn emocionet e tyre. “Kjo diplomė njihet nga e gjithė bota. Do tė vazhdoj mė tej. Besoj se kjo e arritur mė ka hapur perspektiva tė reja”, tha e sapodiplomuara Valmira Rexhaj.Pas dy vite studimesh nė Universitetin Amerikan tė Kosovės, dje janė pajisur me diploma 57 studentė. Qė tė gjithė tė diplomuarit do tė sjellin pėrvojat e tyre nė shoqėrinė kosovare.

Mė shumė...

Lajme : Zėvendėsministrja: Nuk do tė ketė konkurs
Kyqur 26-05-2005 4:12:48 (1742 Lexime)


Konkurset pėr shkollat e larta, korrigjimi vetėm me skaner

Tiranė, 26 MAj- Tezat e konkurseve tė sivjetshme tė pranimit pėr nė shkollat e larta shqiptare do tė korrigjohen tė gjitha nė mėnyrė elektronike. Nuk do tė ketė mė korrigjime me dorė qė zgjasin me orė tė tėra dhe qė gjithmonė kanė lėnė vend pėr dyshime. Korrigjimi me skaner, i cili vitin e kaluar ishte luks vetėm pėr dy universitete nė Shqipėri, atė tė Tiranės dhe atė Politeknik, nė shtator do tė pėrdoret nga tė gjitha fakultetet. Edhe nė rrethe. Sipas zėvendėsministres sė Arsimit, Edlira Haxhiymeri, kanė qenė vetė fakultetet qė ia kanė kėrkuar njė gjė tė tillė ministrisė, pėr ta pėrfshirė nė rregulloren e konkurseve tė sivjetshme. Aparaturat, tė cilat do tė sigurohen nga vetė universitetet, bėjnė korrigjimin e dhjetėra testeve brenda disa sekondash.

Mė shumė...

Lajme : VAZHDOJNĖ PROBLEMET PĖR STUDENTĖT E TRANSFERUAR NĖ UP
Kyqur 25-05-2005 8:43:38 (1951 Lexime)


Studentėt duhet tė paguajnė 950 deri nė 2200 euro

PRISHTINĖ, 25 MAJ- Me anė tė njė komunikatė pėr media, studentėt nga ish-fakulteti i mjekėsisė i UT-sė tė transferuar nė atė tė UP-sė kanė bėrė tė ditur se njė marrėveshje e arritur nė mes tė ministrit tė ASHT-sė dhe studentėve tė transferuar, me datė 04.05.2005, e cila i siguronte studentėt pėr tė mos paguar mė shumė se kolegėt e tyre nė UP, ėshtė shkelur. Kjo pėr faktin se Xhavit Rexhaj, zyrtar nga MASHT, u kishte propozuar nė ditėn e djeshme studentėve se duhet tė pranojnė njėrin nga kushtet e vėna nga ndėrkombėtarėt e Maqedonisė. Pra studentėt mund tė zgjedhin njėrėn nga tre opsionet pėr ta paguar vitin akademik. Kjo shumė e mjeteve sillet nga 950 euro deri nė 2200 euro.

Mė shumė...

Lajme : CAKTOHET KUOTA PĖR USHT-nė NGA MINISTRIA E ARSIMIT
Kyqur 24-05-2005 10:16:04 (2016 Lexime)


Kėtė vit ndryshim dhe risi nė USHT

Tetovė, 24 MAJ- Ministria e Arsimit dhe Shkencės ka vendosur qė nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės vitin e ardhshėm akademik 2005/06 tė pranohen gjithsej 1890 studentė qė paraqet njė rritje tė vendeve krahasuar me vitin e kaluar, deklaroi sekretari i pėrgjithshėm i USHT-sė Bashkim Selmani. Ai shfaqi shpresė se numri i kandidatėve tė interesuar pėr tė studiuar nė fakultete pėrkatėse tė USHT-sė do tė jetė tepėr i madh. Prej numrit tė pėrgjithshėm tė studentėve, 1020 brucoshė tė ardhshėm do tė studiojnė me kuotė shtetėrore, 520 me vetėfinancim dhe 330 studentė me koorespondencė.

Mė shumė...

Lajme :  Cėrvenkovski i dėrgoi urime rektorit tė Universitetit, Gjorgji Martinovski
Kyqur 24-05-2005 10:03:49 (1932 Lexime)


URIME TĖ CĖRVENKOVSKI PĖR FESTĖN E PATRONATIT TĖ UNIVERSITETIT "SHĖN KIRILI E METODI"

Shkup, 24 MAJ - Presidenti i Republikės sė Maqedonisė, Branko Cėrvenkovski i dėrgoi urime rektorit tė Universitetit, Gjorgji Martinovski, me rastin e 24 Majit, festės sė patronatit tė Universitetit "Shėn Cirili e Metodi".
Presdienti Cėrvenkovski tė gjithė profesorėve dhe studentėve tė universitetit u shprehu dėshira tė sinqerta pėr punė tė mėtejshme, tė sukseksshme dhe tė frytshme.
Ai shfaqi shpresė sė Universiteti "Shėn Cirili e Metodi" - Shkup edhe mėtej do tė krijojė kuadro, bashkėpunėtorė shkencorė dhe profesorė, tė cilėt denjėsisht dhe nė mėnyrė afirmative do ta prezantojė mendimin intelektual tė Republikės sė Maqedonisė.


Lajme : 24 Maji - Dita e iluministėve mbarėsllovenė
Kyqur 24-05-2005 10:03:00 (1774 Lexime)


UNIVERSITETI "SHĖN CIRILI E METODI" E SHĖNON FESTĖN E PATRONATIT

Shkup, 24 MAJ - Nė rektoratin e Universitetin "Shėn Cirili e Metodi" nė Shkup sot solemnisht u shėnua festa e patronatit tė kėtij institucioni, 24 Maji - Dita e iluministėve mbarėsllovenė.
Nė kuadėr tė solemnitetit u shpallėn studentėt mė tė mirė nga "Shėn Cirili e Metodi" dhe u ndanė ēmime.
Pėr herė tė parė kėtė vit u ndanė edhe pllakata tė Universitetit "Shėn Cirili e Metodi" qė kanė tė bėjnė me ato qė mes dy festave tė patronatit kanė marrė mirėnjohje nė vend apo nė vendet e huaja pėr arritje qė u pėrkasin veprimtarive shkencoro-hulumtuese dhe kulturore nė Universitet. Nė kuadėr tė kėtij institucioni pėr arsim tė lartė ndodhen 23 fakultete, 10 institucione shkencore dhe mbi 36.000 studentėLajme : Nxitja e studentėve pėr punėsim
Kyqur 24-05-2005 4:03:05 (1934 Lexime)

Universiteti Politeknik

Tiranė, 24 MAJ-Njė ditė pėr tekstilin dhe modėn shqiptare
Studentė tė degės sė tekstilit nė Universitetin Politeknik, mėsimdhėnės dhe sipėrmarrės tė kėtij prodhimi dhe atelieve tė modės nė Shqipėri, janė mbledhur bashkė nė njė aktivitet tė veēantė. “Dita e tekstilit dhe modės shqiptare”. Kėshtu ėshtė quajtur aktiviteti i zhvilluar pasditen e djeshme, konceptuar si njė sfilatė e punimeve mė tė mira tė studentėve tė kėsaj dege nė UP. Sipas organizuesve, aktiviteti nuk ėshtė thjesht sfilatė.

Mė shumė...

Lajme :  Ministri maqedonas dorėzon njė deklaratė keqardhjeje
Kyqur 24-05-2005 4:00:42 (1605 Lexime)

Kosova, pėr tė dytėn herė jashtė Deklaratės sė Bolonjės

Tiranė, 24 MAJ- Ashtu si dy vjet mė parė nė Berlin, edhe tani u shqiptua fjala “jo”. Pėr tė dytėn herė radhazi, politika mban peng futjen e universiteteve kosovare nė Kartėn e Bolonjės. Tė enjten e kaluar, pesė ditė mė parė, Kosovės iu refuzua pėr tė dytėn herė kėrkesa pėr t’u bėrė anėtare e Deklaratės sė Bolonjės, njė dokument historik qė ka nė thelb idenė e tė ngriturit tė njė zone tė pėrbashkėt evropiane pėr arsimin e lartė. Refuzimi u deklarua zyrtarisht nga ministrja norvegjeze e Arsimit, Kristin Clemet, gjatė Konferencės sė Katėrt Ndėrministrore pėr Kartėn e Bolonjės, e cila drejtohej po nga Clemet, meqė zhvillohej nė Norvegji, mė saktė nė qytetin e Bergenit. “Arsyeja e mospranimit ėshtė statusi i paqartė politik i Kosovės”, - tha Clemet, pėr vendin qė edhe nė listėn e pjesėmarrėsve tė konferencės figuronte me emrin UMNIK/Kosovo.

Mė shumė...

Lajme : DELEGACIONI I MASHT-IT KTHEHET NGA BERGENI I NORVEGJISĖ
Kyqur 23-05-2005 16:11:30 (2223 Lexime)

Nė Konferencėn e Bolonjės Kosova nė cilėsinė e vėzhguesit

PRISHTINĖ, 23 MAJ – Pas njė vizite tre ditore qė i ėshtė bėrė Bergenit tė Norvegjisė, me rastin e Konferencės ministrore tė Bolonjės, dje ėshtė kthyer nė Kosovė delegacioni nga MASHT-i.Ministri Veliu kishte marrė pjesė nė Konferencėn Ministrore tė Bolonjės e cila u mbajt mė 19 e 20 maj, ndėrsa delegacioni i MASHT-it zhvilloi takime nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme dhe Parlamentin norvegjez si dhe realizoi njė varg vizitash. Nė kėtė konferencė u vlerėsua niveli i deritanishėm i realizimit tė objektivave tė procesit tė Bolonjės nė dritėn e objektivave tė arsimit evropian deri nė vitin 2010 dhe ėshtė miratuar Komunikata e Bergenit pėr kahet e zhvillimit tė mėtejmė tė arsimit tė lartė nė Evropė gjatė dy viteve tė ardhshme deri nė takimin qė do tė mbahet nė Londėr nė maj 2007. Kosova vazhdon ta ketė statusin e vėzhguesit tė kėtij procesi.

Mė shumė...

« 1 ... 180 181 182 (183) 184 185 186 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio