Studentet.info
« 1 ... 181 182 183 (184) 185 186 187 ... 214 »
Lajme : Kėshilli i Akredeitimit njoftohet me planin pėr studime tė ciklit tė dytė
Kyqur 23-05-2005 13:06:29 (2036 Lexime)


UEJL-ja nga viti i ardhshėm me studime postdiplomike


TETOVĖ, 23 MAJ-Drejtuesit e Universitetit tė Evropės Juglindore nė Tetovė sot i kanė njoftuar delegacionin e Kėshillit tė Akreditimit nė Maqedoni pėr reformat qė janė duke u zbatuar nė kėtė inisitucion arsimorė sidomos me aplikimin e studimeve posdiplomike qė do tė fillojnė tė zbatohen nga viti i ardhshėm akademik.
Projketi pėr studime tė ciklit tė dytė i cili ėshtė parashtruar nė Kėshillin e Akredimimit pėrbehet nga 14 programe 10 prej tė cilave janė nacionale dhe katėr janė ndėrkombėtare, kurse vitin e ardhėshėm pritetet qė tė stratojnė me realzimin vetėm pesė prej tyre.

Mė shumė...

Lajme : Univesriteti i Evropės Juglindore hap dyert pėr stundetėt
Kyqur 23-05-2005 13:04:03 (2210 Lexime)


UEJL-ja do tė pranojė 1060 brucosh

TETOVĖ, 23 MAJ-Univesriteti i Evropės Juglidnore (UEJL) nė Tetovė ka shpallur zyrtarisht tė hapur konkursin pėr pranimin e studetėve tė rinjė pėr vitin akademik 2005/2004.
Nė gjashtė fakultetet e kėtij universiteti gjithsjet do tė pranohen 1 060 studenet, prej tė cilėve 865 do tė jenė tė regullut, kurse 195 burucosh do tė vijojnė studimet me korespondencė. Sipas regullores pėr kritere tė regjistrimit nė UJEL, nga numri i pėrgjishėsm i brucoshėve qė do tė regjistrohen nė kėtė universitet 665 janė siguruar pėr studentėt me mėsim nė gjuhėn shqipe, 200 me mėsim nė gjuhėn maqedonase.
Zyrtarėt e univesritetit presin qė edhe kėtė vit akademik njėlloj si edhe vitet tjera tė ketė njė intersim tė madh tė studetėve potencial tė cilėt do tė aplikojnė pėr tė marė indeksin e UJEL-sė.

Mė shumė...

Lajme : DUKURIA DEVIJUESE NĖ ARSIM
Kyqur 23-05-2005 3:34:01 (2204 Lexime)


Kush kujt ia bėn me sy?

Tetovė, 23 MAJ- Ngacmimet seksuale nė arsim, janė bėrė njė alarm i vėrtetė nė tė gjitha vendet e botės. Nė shumicėn e rasteve ndėrmjet profesorėve dhe studentėve apo nxėnėseve ngacmimet seksuale dhe abuzimet janė transparente. Nė vendet perėndimore statistikat e fundit, tregojnė se 10 pėr qind tė studentėve dhe nxėnėsve janė abuzuar seksualisht. Ndėrsa nė vendet e Ballkanit, kėto shifra aspak nuk janė mė tė ulėta. Nė Shqipėri statistikat e fundit treguan se studentet janė tė abuzuara nė masė tė madhe dhe shifrat arrinin deri nė 12 pėr qind. Nė Kosovė njė profesor u dėnua nga universiteti pas denoncimit tė tri studenteve pėr kushtėzim seksual nga profesori.

Mė shumė...

Lajme : STUDIM BIHEVIORAL NĖ USHT
Kyqur 23-05-2005 3:26:57 (1978 Lexime)

Lufta kundėr SIDA-s edhe ndėr studentė

Tetovė, 23 MAJ- Nė USHT filloi tė realizohet pyetėsori pėr studim bihevioral nga Organizata Shėndėtėsore Publike - Enti Republikan pėr Mbrojtje Shėndetėsore nga Shkupi. Qėllimi i mbushjes sė kėtyre pyetėsorėve ėshtė studimi i bihevioralės, e cila nė ėshtė fituar nga grandi i fondit global pėr realizimin e aktiviteteve nė luftė kundėr SIDA-s nė Republikėn e Maqedonisė dhe tė marrėveshjes pėr bashkėpunim tė nėnshkruara nga Ministria e Shėndetėsisė dhe tė Arsimit dhe Shkencės pėr realizimin e detyrės programore me numėr 8 ku thuhet se pėrmirėsimi i sistemit nacional pėr ndjekje dhe forcim tė pėrgjigjes nacionale pėr HIV/SIDA/SST, , pėr tė cilėn Ministria e Shėndetėsisė si institucion pėrgjegjės emėroi Entin Republikan pėr mbrojtje shėndetėsore.

Mė shumė...

Lajme : STĖRKĖMBĖZAT LIGJORE NDAJ SHKOLLIMIT SIPĖROR
Kyqur 23-05-2005 3:22:03 (1816 Lexime)

Kush i mohon diplomat e USHT-sė?!

Tetovė, 23 MAJ- Siē ėshtė i njoftuar opinioni i brendshėm dhe ai ndėrkombėtar se USHT-ja nė mėnyrė solemne i lėshoi nė pėrdorimin diplomat e para me ēfarė kėta tė diplomuar kanė tė drejtė juridike qė tė trajtohen kuadėr profesionistėsh konform kualifikimit pėrkatės. Mirėpo, diplomat e para tė USHT-sė si duket janė bėrė “mollė sherri” nga ana e Agjencisė pėr nėpunės shtetėrorė qė nė mėnyrė kategorike mohojnė diplomat me ēka nuk pėrfillin aspak normat dhe dispozitat ligjore tė arsimit tė lartė konform nenit 198 pika 3, qė sipas nenit 46 tė Ligjit pėr ndryshime dhe plotėsime tė ligjit nė fjalė (Fletorja Zyrtare 49/03) neni 5 i Ligjit pėr themelimin e Universitetit Shtetėror tė Tetovės dhe neni 214 i Statutit tė USHT-sė-Tetovė dhe nė bazė tė nenit 171 tė Ligjit pėr procedurime tė pėrgjithshme drejtuese, dhe nė pajtim me tė dhėnat qė disponon Sekretariati pėr ēėshtje studentore lėshohen tė gjitha dokumentet pėrkatėse.

Mė shumė...

Lajme : Kriteret e aplikimit publikohen nė janar
Kyqur 23-05-2005 1:59:09 (2152 Lexime)


CEEPUS, ēdo vit 100 bursa pėr studentėt shqiptarė

Tiranė, 23 MAJ-Njė muaj studime nė universitetet e 12 vendeve evropiane. E mė pas, ku i dihet, edhe master falas. Nė vija tė trasha, kjo ėshtė njė nga tė mirat qė do tė pėrfitojnė 100 studentė shqiptarė, gjatė njė viti akademik, nė kuadėr tė Kartės sė Bolonjės. Mė saktė nė kuadėr tė njėrės prej shtyllave tė saj: lėvizshmėrisė sė studentėve brenda Evropės. Lajmi u pohua pėr Shekullin nga zėvendėsministrja e arsimit, Edlira Haxhiymeri, gjatė Konferencės sė Katėrt Ndėrministrore pėr Procesin e Bolonjės, mbajtur nė 19-20 maj nė Bergen tė Norvegjisė. Me mbėshtetjen e fondacionit SOROS, Shekulli ishte e vetmja media e Shqipėrisė qė e ndoqi drejtpėrdrejt takimin, pėr dy ditė me radhė.

Mė shumė...

Lajme : Mbresa nga jubileu i 35-vjetorit tė themelimit tė Universitetit tė Prishtinės.
Kyqur 21-05-2005 3:13:33 (4673 Lexime)


Profesorėt e Tiranės e Prishtinės, bashkė pas 25 vitesh

21 MAJ-Pas njė periudhe tė gjatė shkėputjeje, profesorėt e njohur tė Shqipėrisė takohen edhe njė herė me kolegėt e tyre nė Prishtinė. Festimi i fundit, ashtu masiv, qė tė gjithė kujtojnė ishte ai i vitit 1980. Kohė kur Universiteti i Prishtinės festoi 10-vjetorin e themelimit tė tij. Mė pas, heshtje totale. Leksionin e parė pėr mjekėsinė nė ato auditore, pas hendekut tė madh qė u krijua mes kolegėsh e bashkėpunėtorėsh, e ka dhėnė profesori i njohur i Mjekėsisė, Gjergji Minga, nė korrik tė 1999. Por tė gjithė bashkė, ashtu si nė vitet 70 janė takuar vetėm kėtė fillim maji. Kur Universiteti i Prishtinės mbushi 35 vjeē.

Mė shumė...

Lajme : “DITA E HAPUR “ MBAHET MĖ 28 MAJ
Kyqur 20-05-2005 9:20:36 (1981 Lexime)


Shpallet konkursi pėr regjistrim nė UEJL

Tetovė, 20 MAJ- Universiteti i Evropės Juglindore, tradicionalisht organizon ‘’DITĖN E HAPUR’’, ndėrkohė qė gjatė kėtij viti sipas pėrgjegjėses pėr Informim kjo do tė mbahet mė 28 maj nė kampusin e UEJL-sė. Nė kėtė ditė kandidatėt e interesuar pėr regjistrim nė UEJL do tė informohen detajisht pėr programet mėsimore tė studimeve deridiplomike dhe postdiplomike, pėr kushtet pėr regjistrim nė UEJL, do tė njihen me stafin mėsimoro-akademik, do tė njihen me kushtet mėsimore, me kushtet pėr fitimin e bursave pėr studim dhe ndihmesave tė tjera materiale qė UEJL-ja dhe donatorė tė ndryshėm ofrojnė studentėve nė kėtė institucion si dhe me kushtet pėr banim nė konviktet e UEJL-sė.

Mė shumė...

Lajme : E ARDHMJA E FAKULTETIT TĖ GAZETARISĖ NĖ PIKĖPYETJE
Kyqur 20-05-2005 5:28:07 (2541 Lexime)

Fakulteti i Gazetarisė “Faik Konica” s'do tė ketė licencė

PRISHTINĖ, 20 MAJ- Edhe pse vitin e kaluar MASHT-i i kishte dhėnė licencėn Fakultetit tė Gazetarisė “Faik Konica” vetėm pėr vitet e dyta dhe tė treta, zyrtarėt e fakultetit patėn marrė vendim tė njė anshėm dhe pranuan 50 studentė, pėr t’i ndjekur mėsimet nė lėmin e gazetarisė. Vendimi nė fjalė mund tė ndikoi negativisht nė tėrė procesin e licencimit tė kėtij institucioni. Ndryshe nga ajo qė tuhet nė MASHT, se ende nuk jan tė plotėsuara kushtet pėr licencė, dekani i gazetarisė, Ramiz Kelmendi, u premton studentėve qė tė “flenė dath” sepse do ta fitoj licencėn.

Mė shumė...

Lajme : VALON AHMETI E BERAT SHALA DIPLOMUAN NĖ “THE CITADEL”
Kyqur 20-05-2005 2:56:47 (2915 Lexime)

Dy studentėt ushtarak tė diplomuar nė SHBA u inkuadruan nė TMK


PRISHTINĖ, 20 MAJ- Dy kadetė nga Kosova, Berat Shala dhe Valon Ahmeti, kanė pėrfunduar studimet nė Akademinė Ushtarake "The Citadel" tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės. Ata kanė diplomuar me 7 maj dhe janė kthyer nė Kosovė, ku do tė japin kontributin e tyre nė Trupat e Mbrojtjes tė Kosovės. Qė nga dita e sotme ata do tė jenė anėtarė aktiv tė kėtyre trupave, qka e dėshmuan me betimin e dhėnė nė njė ceremoni ku u graduan edhe me gradėn Kapiten nė TMK. Kadetėt nė fjalė u bėnė thirrje tė rinjėve kosovar qė studiojnė jashtė qė kontributin e tyre ta japin kėtu nė Kosovė.

Mė shumė...

« 1 ... 181 182 183 (184) 185 186 187 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio