Studentet.info
« 1 ... 182 183 184 (185) 186 187 188 ... 214 »
Lajme : VENDIM I MINISTRISĖ SĖ ARSIMIT
Kyqur 19-05-2005 9:03:35 (1775 Lexime)

Nė USHT do tė pranohen 1890 studentė tė rinj

Tetovė, 19 MAJ- Ministria e Arsimit dhe Shkencės sė Qeverisė sė Maqedonisė, ka aprovuar kėrkesėn e Drejtorisė sė Kėshillit tė rektoratit tė USHT-sė, qė pėr vitin e ri akademik 2005/06 tė pranohen 1890 studentė. Nga konfirmimi i kėtij vendimi organet e USHT-sė janė nė pėrgatitje e sipėr me ēka pritet qė zyrtarisht tė shpallin konkursin e rregullt pėr pranimin e studentėve tė rinj pėr vitin e ardhshėm akademik.
Sekretarit i Pėrgjithshėm i USHT-sė Bashkim Selmanit, tha pėr redaksinė: “Ky numėr krahasuar me vitin e kaluar akademik ėshtė shtuar pėr mbi 25 pėrqind qė ėshtė dėshmi se Ministria nė fjalė kėrkesėn tonė e ka shqyrtuar seriozisht dhe ka pėrfillur nevojėn e shtimit tė numrit tė studentėve nė kėtė vit akademik”.

Mė shumė...

Lajme : PĖRFAQĖSUES TĖ AKADEMISĖ GJERMANE PĖR SHKĖMBIM PĖRVOJASH
Kyqur 19-05-2005 9:00:25 (1916 Lexime)

“DAAD” vizitoi USHT-nė

Tetovė, 19 MAJ-Nė USHT ka qėndruar pėr vizitė zyrtare Markus Symmank pėrfaqėsues i Paktit pėr stabilitet evropian, pėrkatėsisht pėrfaqėsues i Akademisė gjermane pėr shkėmbim pėrvojash “DAAD”. Ai ka realizuar takime me prorektorin pėr ēėshtje arsimore prof.dr. Ismail Ahmeti, drejtorin e Qendrės pėr Studime Politeknike prof.dr. Mendi Doko, i cili elaboroi pėr gjendjen aktuale dhe kėrkoi qė tė jetėsohen investimet e projekteve tė ndryshme pėr qendrėn qė ai e drejton dhe pedagogė tė tjerė universitarė.
Markus Symmank pėrfaqėsues i Akademisė gjermane pėr shkėmbim pėrvojash “DAAD”, realizoi takim edhe me sekretarin e pėrgjithshėm tė USHT-sė Bashkim Selmanin, ku u bisedua ēėshtje shumė tė rėndėsishme pėr kėtė institucion tė lartė arsimorė.

Mė shumė...

Lajme : UP REAGON NDAJ GJESTIT TĖ MINISTRIT VELIU
Kyqur 19-05-2005 4:15:33 (1873 Lexime)

MASHT-i pa pėrfaqėsues tė UP-sė nė Bergen

PRISHTINĖ, 19 MAJ- Po te mos ekzistonin mosmarrėveshjet nė mes tė MASHT-it dhe Rektoratit tė UP-sė, do tė ishte mėse e natyrshme qė ministri Veliu nė delegacionin e tij, qė sot zhvillon punimet nė Bergen, tė kishte edhe pėrfaqėsues nga Rektorati. Pikėrisht mospėrfshirja nė kėtė delegacion ka bėrė qė UP tė reagon ndaj kėti gjesti tė ministrit Veliu. “Ministri Veliu ka pasur edhe dy vende tė lira pėr pėrfaqėsuesit e universitetit, dhe nuk ka bėrė ftesė pėr pjesėmarrje nė Bergen” tha i autorizuari pėr media nė rektoratin e UP-sė, Zenun Halili.

Mė shumė...

Lajme : KONFERENCĖ MINISTRORE NĖ BERGEN TĖ NORVEGJISĖ
Kyqur 18-05-2005 3:44:54 (1852 Lexime)

Ministri Veliu merr pjesė nė Samitin ministror tė Bolonjės


PRISHTINĖ, 18 MAJ- Njė delegacion i MASHT-it i prirė nga ministri Agim Veliu, do tė udhėtoi sot pėr nė Bergen tė Norvegjisė. Arsye e vizitės ėshtė pjesėmarrja e delegacionit Kosovar nė Konferencen ministrore tė Bolonjės e cila do tė mbahet me datat 19 e 20 maj. Nė janar tė kėtij viti MASHT-i pat aplikuar pėr t’iu bashkuar 40 vendeve nėnshkruese tė kartės sė Bolonjės. Ministri Veliu ka shprehur dėshiren e anėtarėsimit tė plotė nė kėtė proces, aq tė rėndėsishėm pėr arsimin e lartė kosovar.

Mė shumė...

Lajme : Nė seminar u pėrmend se Shqiperia ka treguar mos sinqeritet
Kyqur 18-05-2005 3:38:04 (1663 Lexime)

Bolonja, Libėr i Zi edhe pėr Shqipėrinė

Tiranė, 18 MAJ- Ministria shqiptare e Arsimit nuk ka qenė e sinqertė me pėrmbajtjen e Procesit tė Bolonjės. Ky ka qenė njė nga pėrfundimet e Librit tė Zi tė Bolonjės, prezantuar dy ditė mė parė nga ESIB-i (Unionet Studentore Kombėtare Evropiane), nė Norvegji.
Sipas drejtuesit tė Qeverisė Studentore Shqiptare, Dritan Nelaj, qė po merr pjesė nė seminarin organizuar nga ESIB-i, nė Librin e Zi tė Bolonjės, nė rastin e Shqipėrisė “u pėrmend edhe mossinqeriteti dhe abuzimi me pėrmbatjen e Procesit tė Bolonjės nga ana e Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės, e cila ndėr udhėzimet e caktuara nė lidhje me reformimin e strukturės akademike dhe administruese tė universiteteve pėrfshiu edhe detyrimin e pjesėmarrjes sė komunitetit studentor nė njė pėrqindje tė caktuar nė seminare dhe leksione dhe e gjithė paketa u prezantua ne kuadėr tė Procesit tė Bolonjės”.

Mė shumė...

Lajme : BISEDĖ ME DEKANIN E FAKULTETI EKONOMIK TĖ USHT-SĖ
Kyqur 17-05-2005 13:12:23 (4363 Lexime)


ALIU: “FAKULTETI EKONONIK I USHT-SĖ ME STANDARDE EVROPIANE”

Tetovė, 17 MAJ- “Fakulteti Ekonomik i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, ēdo ditė e mė shumė avancohet nė aspektin akademik dhe profesional duke pėrgatitur studentė tė mirėfilltė pėr tregun vendor dhe atė global. Zhvillimi i Fakulteti Ekonomik bėhet konform strategjisė zhvillimore tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės. Kuadri akademik vendor dhe ai nga rajoni tė cilėt janė tė angazhuar nė Fakultetin Ekonomik kanė bėrė qė studentėt e kėtij fakulteti tė jenė nė nivelin e tė gjithė studentėve nė Maqedoni por nė tė shumtėn e rasteve ata janė treguar edhe mė tė pėrgatitur” kėshtu ka deklaruar dekani i fakultetit Ekonomik tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės Doc. Dr. Hamit Aliu, nė bisedėn e realizuar dje ekskluzivishtė pėr revistėn.

Mė shumė...

Lajme : LĖVIZJE PĖR ZGJIDHJE TĖ PROBLEMIT
Kyqur 17-05-2005 9:30:51 (1779 Lexime)

Qeveria e Kosovės diskutoi pėr studentėt e transferuar

PRISHTINĖ, 17 MAJ- Qeveria e Kosovės nė mbledhjen e sotme ka diskutuar edhe pėr ēėshtjen e transferimit tė studentėve nga ish-Fakulteti i Mjekesisė i UT-sė, nė fakultetin gjegjės tė UP-sė. Po sot studentėt realizuan njė takim me rektorin e UP-sė, Arsim Bajrami me tė cilin diskutuan pėr disa ēėshtje akademike qė ende nuk janė zgjedhur pėr studentėt e transferuar. Ata moren garanci nga rektori se ditėn e premtė tė gjithė indeksat pėr studentėt e transferuar do tė jenė tė gatshėm, tė cilėt do tė mirren nė dekanatin e Fakultetit tė Mjekėsisė. Ndryshe, 19 studentė, shtetas tė Maqedonisė, vazhdojnė tė mos cilėsohen si pjesė e transferit, me preteksin se nuk paska ndonjė aneks marrėveshje shtesė qė e mbulon kėtė transfer.

Mė shumė...

Lajme : UP PĖRKUJTON STUDENTIN ENVER HARADINAJ
Kyqur 17-05-2005 1:28:29 (4225 Lexime)


Studentėt kėrkojnė qė vrasja e Enverit tė mos mbetet mister

PRISHTINĖ, 17. MAJ- Siq kishte pushuar sė rrahuri zemra e studentit Enver Haradinaj njė muaj mė parė, dje pikėrisht nė kohėn kur ai ndėrroi jetė, nė orėn 14:45, pushoi ēdo aktivitet nė UP pėr njė minutė duke e shėndėrruar atė nė heshtje. Kjo pėr tė pėrkujtuar njė mujorin e vrasjes sė studentit Haradinaj. Nė orėn 20:00 mėse 2500 studentė nė Qendrėn Studentore, pėr 10 minuta rresht shprehėn revolten e tyre ndaj vrasjes sė kolegut tė tyre. Studentėt mbanin lart fotografi tė tė ndjerit, fletė tė bardha tė cilat simbolizonin paqėn por nuk munguan edhe pankartat nė tė cilat ndodheshin mbishkrimet: ‘hetimet vazhdojnė’, ‘stop’, ‘pse?’ etj. Tubimi nė fjalė u karakterizua me hezitimin e organizatorit pėr t’u shprehur pėr mediume dhe tė cilėt tė vetmėn fjalė qė e thonin ishte ‘pa koment’.

Mė shumė...

Lajme : DUEL I STUDENTĖVE TĖ UNIVERSITETETVE NĖ MAQEDONI
Kyqur 16-05-2005 15:25:30 (2484 Lexime)

Studenėt e Univeristetit Shtetror tė Tetovės nė finale

Tetovė, 16 MAj- Ambasada Angleze nė Maqedoni, ka organizuar duel ndėrmjet studenėtve tė Universiteteve ekzistuese nė Maqedoni. Nė kėtė duel marin pjesė Universiteti Manastirit, ai Shkupit, i Tetovės dhe Univeristeti i Evropės Juglindore. Nė kėto duele kanė mahnitur studenėte faklutetit ekonimik tė Universiteti Shtetror tė Tetovės tė cilėt sot do tė marin pjesė nė duelin final i cili do tė zhvillohet nė objektin e Universitet tė Evropės Juglindore nė Tetovė.
“Duelet janė zhvilluar nė gjuhėn angleze dhe studenėt e fakultetit ekonomik tė USHT-sė, ka treguar rezulltate tė lakmueshme duke u plasuar nė finale. Tema e duelve ka qenė mendimi i studenėtev pėr euro-integrimet, gjuha angleze tė jetė gjuhė primare apo sekondare nė krahasim me gjuhėt tjera, legalizmi i prostitucionit”, deklaroi pro-deknani i fakuletit ekonomik Petrit Pollozhani.

Mė shumė...

Lajme : Kurse vallėzimi pėr studentėt
Kyqur 16-05-2005 15:23:41 (2618 Lexime)

Pak kohė pėr zbavitje pėrkundėr studimeve

Tetovė, 16 Maj- Nė ndėrtesat e shpėrndara qė pėrpilojnė njė labirinth dhe qė bie nė sy sapo kalon hyrjen e UELJ-sė, pas mbarimit tė obligimeve tė ditės duket se bie njė heshtje. Por kėtė heshtje do ta thyej mė vonė zhurma e ritmeve qė dėgjohen nga dritaret e hapura tė godinės 815. Ėshtė viti I dytė me rradhė qė grupi I vallėzimeve standarde dhe latino americane “IMPULS”nga Tetova ,kryen kurse pėr studentėt e UEJL-sė.
Nė hyrje vėrren njė ambient ngazėllyes, ēifte qė kėrcejnė ngacmuar nga tinguj qė vėrtet nuk tė lėnė indiferent.

Mė shumė...

« 1 ... 182 183 184 (185) 186 187 188 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio