Studentet.info
« 1 ... 183 184 185 (186) 187 188 189 ... 214 »
Lajme :  Studentėt protestojnė
Kyqur 16-05-2005 15:03:24 (1723 Lexime)

Studentėt kėrkojnė qė dr.sc Sulejman Meta tė mbetet drejtor

Tetovė, 16 MAJ- Studentėt pranė Qendrės pėr Studime Politeknike , programi studimorė Ndėrtimtari dhe Bioteknologji kanė protestuar ashpėr kundėr zgjedhjes sė drejtorit tė ri pranė kėsaj Qendre nė USHT.
Studentėt thonė nėpėrmjet njė reagimi pėr media se “ protesta jonė gjen bazė nė atė qė ushtruesi I mėparshėm I detyrės sė drejtorit tė Qendrės pėr Studime Politeknike dr.sc. Sulejman Meta , ka qenė I rregullt dhe I pėrkushtuar nė tė gjitha drejtimet”. Nė reagimin e studentėve thuhet se z. Meta me dėshirėn dhe vullnetin pėr punė ka treguar nė cdo cast vlera tė larta intelektuale si drejtues por edhe si ligjėrues, duke qenė korrekt , I ndershėm por edhe kėrkues pėr ngritjen intelektuale dhe tekniko-profesionale tė studentėve.

Mė shumė...

Lajme : Konkretizohen premtimet nė USHT
Kyqur 16-05-2005 14:58:44 (1755 Lexime)

LĖSHOHEN NĖ PĖRDORIM 20 KABINETE TĖ REJA

Tetovė, 16 MAJ- Nė USHT gjatė kėsaj jave u lėshuan nė pėrdorim 20 kabineteve tė reja tė destinuara pėr profesorėt dhe asistentėt.
Sipas Bashkim Selmanit-sekretar i pėrgjithshėm i USHT-sė ” me kėto kabinete qė u pėruruan do t’u ofrojmė njė shėrbim juridiko-shkencor mė tė lėhtė pėr interesat e studentėve tė USHT-sė pasiqė ėshtė paraparė qė tė ketė orar tė rregullt nga ana e pedagogėve pėr t’i pranuar studentėt pėr ēėshtje konsultative gjė e cila ka munguar deri mė tash nė USHT”.
Selmani sqaron se mungesa e hapėsirave tė kėtyre kabineteve ka qenė shkas themelor qė pedagogėt universitarė nuk kanė mundur t’i shėrbejnė studentėt tė cilėt kanė nevoja tė shumta nė kėtė rrafsh dhe se me inaugurimin e kėtyre 20 kabineteve besohet se shėrbimet e pedagogėve do tė jenė me cilėsore pėr studentėt e USHT-sė.

Mė shumė...

Lajme : viztiė e prof.dr Stepēeviqi nė UT
Kyqur 16-05-2005 14:32:50 (1776 Lexime)

Irilogu prof.dr. Aleksandėr Stepēeviqi, do ta vizitojė Universitetin Shtetėror tė Tetovės

Tetovė, 16 MAJ- Sekretari i Pėrgjithshėm i USHT-sė Bashkim Selmani ka konfirmuar ardhjen nė USHT tė iriologut dhe mikut tė ēmuar tė shqiptarėve prof.dr. Aleksandėr Stipēeviq-nga Zagrebi I cili do tė mbajė ligjėratė para auditoriumit tė pedagogėve, studentėve dhe tė gjithė tė interesuar mė 27 maj. Rektori I USHT-sė ka thėnė se ėshtė I nderuar pėr ardhjen e tij nė kėtė institucion tė lartė arsimorė Beadini e ka vlerėsuar si njė madhėshti dhe respect ndaj institucionit qė ai e drejton dhe kjo pėr tė ėshtė njė krenari pėr USHT-nė.

Mė shumė...

Lajme : Shėrbimet e teknologjive tė informimit - TI
Kyqur 16-05-2005 14:21:41 (1729 Lexime)

Rrjeti i qytezės universitare

Tetovė, 16 MAj- Ka disa vite qė Universaiteti EJL ka vėnė nė funksionim njė rrjet komunikimi qė quhet edhe “Rrjeti i qytezės universitare”. Ky rrjet i pėrmbush tė gjitha kėrkesat pėr shfrytėzuesit akademik dhe administrativ tė cilėt pėrqėndrohen nė komunikimet, qasjen nė informatat elektronike dhe nė shumė shėrbime tė tjera.
Pėrndryshe, ėshtė njėri prej rrjeteve mė tė sofistikuara nė mbarė Maqedoninė por edhe nė rajon. Shfrytėzuesit administrativė merren me proceset qė kėrkojnė sistemet pėr administrimin e financės, personelit dhe njė sistem pėr dokumentimin e studentėve, sqarojnė kompetentėt nė UEJL.

Mė shumė...

Lajme : Unioni i Pavarur i Studenteve te Universitetit te Prishtines
Kyqur 14-05-2005 9:35:48 (1888 Lexime)


Tė implementohet procesi i Bolonjės

Prishtinė, 14 MAJ- Nje delegacion nga Unioni i Pavarur i Studenteve te Universitetit te Prishtines i kryesuar nga kryetari i UPSUP-se Z. Sejdi hoxha dhe anetareve te kryesise , Ardian Sadiku dhe Bedri Istrefi ka marre pjese ne nje koference te organizuar nga ESIB (Unionet Studentore Kombetare te Europes) e cila organizohet ne kuader te samitit te Ministrave te Arsimit te vendeve nenshkruese te Marreveshjes se Bolonjes.

Mė shumė...

Lajme : Universiteti i Prishtinės ishte njė vatėr qė mbajti lart ndjenjėn pėr flamurin
Kyqur 14-05-2005 3:29:02 (1729 Lexime)

Prishtinė, dekorohen 38 profesorė shqiptarė

PRISHTINĖ, 14 MAJ- 38 profesorė e pedagogė, midis tyre edhe ish- presidenti i Shqipėrisė, Rexhep Meidani, dhe kryetari i PSD-sė, Skėnder Gjinushi, u dekoruan me medaljen e mirėnjohjes nga rektorati i Universitetit tė Prishtinė, me rastin e 35- vjetorit tė themelimit tij. Nė kėtė ceremoni tė zhvilluar dje morėn pjesė ish- pedagogė nga Shqipėria nė kėtė universitet, Rexhep Meidani, Osman Kraja dhe shumė profesore e pedagogė qė kanė dhėnė leksione nė Universitetin e Prishtinės nė vitet 80-tė. Nė kėtė pėrvjetor, 38 profesorė tė Universitetit tė Tiranės, u nderuan me medaljen e mirėnjohjes pėr bashkėpunim me Universitetin e Prishtinės qė nė vitet 80-tė. Ish- presidenti i Shqipėrisė dhe ligjėrues i atėhershėm nė Universitetin e Prishtinės, Rexhep Meidani, duke rikujtuar atė kohė, theksoi se UP-ja ėshtė vatėr qė ka mbajtur lart, ndjenjėn pėr flamurin dhe kombin.

Mė shumė...

Lajme :  Janė pyetur vetėm 76 studentė
Kyqur 14-05-2005 3:21:38 (1705 Lexime)


Rektori: Sondazhi, statistikisht i parregullt

Tiranė, 14 MAJ- “Do tė kishte qenė diēka e rėndėsishme, por nuk arriti dot. Mė vjen keq, qė personat tė cilėt morėn pėrsipėr sondazhin mbi transparencėn nė arsimin e lartė nuk e bėnė siē duhet kėtė punė. Tė dhėnat e tij thjesht u kthyen nė thashetheme, pa arritur tė ngrihen nė shkallėn e tė dhėnave tė vėrteta”.
Pas dy ditėsh mbushur me tension e lajme mbi korrupsion e lartė nė universitetet shqiptare, por sidomos pas tensionit tė abuzimeve seksuale tė pedagogėve ndaj studentėve (sipas sondazhit bėrė nga Qendra pėr Kėrkim dhe Zhvillim), Velesin Peēuli ka vendosur tė flasė gjerė e gjatė. Dhe ka ē’tė thotė, sepse universiteti ku ai mban postin e rektorit, Universiteti Bujqėsor i Tiranės, pati pėrqindjen mė tė lartė tė studentėve qė kanė deklaruar se janė kėrkuar personalisht seksualisht nga pedagogėt e tyre pėr tė marrė njė provim.

Mė shumė...

Lajme : REAGIM NĖ REDAKSI NGA KRAHU I ALI SEFAJT
Kyqur 13-05-2005 8:56:56 (2060 Lexime)

Hoti: Anulohen organizimet e udhėheqėsisė sė vjetėr tė UPSUP-sė

PRISHTINĖ, 13 MAJ- Pas plasimit tė shkrimit me titull “Sejdi Hoxha pėrfaqėson UPSUP-nė nė ESIB”, nė redaksinė tonė ka ardhur njė letėr nga Elbasan Hoti nė cilėsinė e kryetarit tė UPSUP-sė, duke ju kundėrvėnė tė dhėnave lidhur me aktivitetet qė ėshtė duke zhvilluar z. Hoxha dhe krahu i tij. “Ē`do njoftim qė ka tė bėjė me ish-kryesinė e UPSUP-sė nuk mund tė jetė i pranueshėm pėr shkak tė rrethanave te krijuara nė UPSUP. Ne si kryesi e re e UPSUP-sė nė bashkėpunim me Unionet Lokale kemi ardhė nė pėfundim se derisa tė qartėsohet situata nė UPSUP, tė anulohen tė gjitha organizimet tė cilat pėrmbajnė nėnshkrimin e ish-kryetarit” thuhet nė letren e z. Hoti. Tė gjitha aktivitetet e organizuara nga udhėheqėsia e vjetėr shprehin jo seriozitetin e z. Hoxha, duke e konsideruar veten kinse legjitim para studentėve, thuhet mė tej nė tė.

Mė shumė...

Lajme : 37% e studentėve tė pyetur nga QKZH-ja kanė zgjedhur prindėrit si idhuj personal
Kyqur 13-05-2005 8:54:13 (1729 Lexime)

Sondazhi: Prindėrit janė idhujt e studentėve

Tiranė, 13 MAJ- Idhulli im? Prindėrit. Kėshtu kanė shėnuar qindra studentė nė pyetėsorėt e Qendrės pėr Kėrkim dhe Zhvillim, shpėrndarė nga 1 deri nė 15 mars tė kėtij viti. Sondazhi, i cili kishte si pikė kryesore matjen e korrupsionit nė shkollat e larta, nuk linte jashtė edhe njė pytje tė veēantė: A keni idhuj? Qė kishte si synim tė maste “vizionin dhe perspektivėn e studentėve shqiptarė”. Kėta tė fundit, sipas sondazhit kanė si idhuj prindėrit, pa ditur tė dalin jashtė kuadrit tė familjes.

Mė shumė...

Lajme : NJĖ MUAJ PAS VRASJES SĖ ENVER HARADINAJT
Kyqur 13-05-2005 8:41:14 (1788 Lexime)

Studentėt njė minutė heshtje e mė pas edhe revoltė

PRISHTINĖ, 13 MAJ- Qė nga e hėna e ardhshme po bėhen njė muaj qė kur nė njė pritė tė organizuar ėshtė vrarė Enver Haradinaj, student i Kolegjit Amerikan kėtu nė Kosovė. Fiks nė orėn 14:45 tė kėsaj dite do tė mbahet njė minutė heshtje nga tė gjithė studentėt e UP-sė, ndėrsa nė orėn 20:00 do tė shprehet revolta nė Qendren e Studentėve duke mbajtur lart fletėt e bardha tė cilat do tė simbolizojnė paqėn. Organizimi nė fjalė po realizohet bashkarisht nga USSH dhe UPSUP.

Mė shumė...

« 1 ... 183 184 185 (186) 187 188 189 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio