Studentet.info
« 1 ... 184 185 186 (187) 188 189 190 ... 214 »
Lajme : EDHE PSE ME SHUMĖ MOSMARRĖVESHJE NĖ ORGANIZATĖ
Kyqur 12-05-2005 15:51:02 (1857 Lexime)

Sejdi Hoxha pėrfaqėson UPSUP-nė nė ESIB

PRISHTINĖ, 12 MAJ- Edhe pse ende vazhdojnė mosmarrėveshjet nė UPSUP rreth asaj se cili krah do ta udhėheqė kėtė organizatė, Sejdi Hoxha vazhdon tė njihet si nga strukturat ndėrkombėtare po ashtu edhe nga ato vendore si njeriu numėr njė i UPSUP-sė. Ai me bashkėpunėtor, me ftesė tė ESIB-it po qėndron pėr njė vizitė dy ditėshe nė Norvegji. Ndryshe, po bėhen pėrgatitjet pėr njė varg aktivitetesh qė UPSUP do tė zhvilloi nė ditėt qė vinė. Nga ana tjetėr krahu i Ali Sefajt vazhdon tė mos e njeh si legjitim tėrė ekzekutivin qė udhėheqet nga Sejdi Hoxha, dhe ėshtė nė pritje tė pėrgjigjjes sė MASHT-it dhe Rektoratit tė UP-sė pas argumenteve qė u ka dėrguar atyre lidhur me shkarkimin qė konsiderojnė t’u ketė bėrė Kuvendi Ekzekutivit tė UPSUP-sė.

Mė shumė...

Lajme : UEJL FTON KOSOVARĖT PĖR MAGJISTRATUR NĖ TETOVĖ
Kyqur 12-05-2005 15:49:06 (2142 Lexime)

Prezentohet programi i magjistraturės pėr menaxhment nė UEJL

PRISHTINĖ, 12 MAJ- Oda Ekonomike e Kosovės i ka bėrė tė mundur prezentimin nga UEJL-i tė programit tė magjistraturės pėr menaxhment nė kėtė universitet. Njė aplikim i tillė ėshtė bėrė nė saje tė bashkėpunimit tė Universitetit tė Evropės Juglindore tė Tetovės dhe Master School tė Mastrihit qė ka rezultuar me njė program tė tillė studimi. Rektori i UEJL-ės tha nė kėtė prezentim se qėllimi i institucionit nė krye te tė cilit ndodhet ai ėshtė arritja e njė modeli tė ri tė arsimit tė lartė, ndėrsa Arsim Bajrami ka premtuar pėrkrahjen e institucionit qė drejton rreth projektit nė fjalė.

Mė shumė...

Lajme : NĖ JUBILEUN E 35-tė TĖ THEMELIMIT TĖ UP-sė
Kyqur 12-05-2005 15:47:54 (1950 Lexime)

Ndahen mirėnjohje pėr ish-ligjėruesit nga Shqipėria


PRISHTINĖ, 12 MAJ - Me rastin e 35-vjetorit tė themelimit tė Universitetit tė Prishtinės, pėrkatėsisht Senatit tė tij, me ftesė tė rektorit tė UP-sė Prof. Arsim Bajramit, 38 profesorė tė Universitetit tė Tiranės qė nė vitet e shtatėdhjeta deri nė demonstratat e vitit 1981 ligjėruan nė Prishtinė, nė mesin e tė cilėve edhe ish-presidenti Rexhep Meidani po qėndrojnė nė Prishtinė. Atyre dje u janė ndarė mirėnjohje nga Rektorati i UP-sė pėr pėr shtytjeėn qė i kanė dhėnė mendimit shkencor dhe ndėrgjegjes kombėtare. Profesorėt nė fjalė kanė realizuar disa takime me udhėheqės tė vendit si dhe po realizojnė vizita nė disa nga vendet me rendėsi kulturore e historike kėtu nė Kosovė.

Mė shumė...

Lajme : Nėn mbėshtetjen e SOROS-it
Kyqur 12-05-2005 4:37:25 (1624 Lexime)

Sondazhi: Pedagogėt marrin 147 mijė lekė pėr provim

Tiranė, 12 MAJ- Shumica dėrrmuese e studentėve tė pyetur gjatė njė sondazhi mbi korrupsionin nė shkollat e larta publike shqiptare ka pohuar pa mėdyshje se pedagogėt e tyre janė tė korruptuar. Mė saktė, kėtė e kanė deklaruar 90% e tė rinjve.
I zhvilluar nė 1-15 mars tė kėtij vitit nga Qendra pėr Kėrkim dhe Zhvillim (QKZH) dhe i mbėshtetur nga fondacioni SOROS, sondazhi pėrfshiu 1 027 studentė nė Universitetin e Tiranės, atė Politeknik, Bujqėsor, Akademinė e Arteve tė Bukura, Akademinė e Sportit, Universitetin e Elbasanit, Shkodrės dhe Vlorės.

Mė shumė...

Lajme : Dekanė e rektorė kanė hedhur prerazi poshtė tė dhėnat
Kyqur 12-05-2005 4:33:17 (1845 Lexime)

Studentėt, 6% pohojnė se ngacmohen seksualisht nga pedagogėt

Tiranė, 12 MAJ- A jeni kėrkuar direkt apo indirekt seksualisht nga pedagogu pėr tė kaluar provimin? Pas asnjė pikė dyshimi, kjo ishte pyetja mė e nxehtė e pyetėsorit qė QKZH-ja pėrdori pėr tė pyetur 1 027 studentėt qė pranuan tė pėrgjigjen. Me numėr 14, tė dhėnat e saj do tė ishin befasuese.
6% e studentėve kanė pohuar se njė gjė e tillė u ka ndodhur personalisht dhe shumė mė shumė tė tjerė kanė dėgjuar pėr raste tė tilla.
Sipas sondazhit, 92% e studentėve thonė se nuk janė kėrkuar seksualisht nga pedagogu pėr tė marrė njė provim, kurse 2% tė tjerė nuk janė pėrgjigjur.
Universiteti me pėrqindjen mė tė lartė tė pedagogėve qė kanė ngacmuar seksualisht studentet ėshtė ai Bujqėsor i Tiranės. Plot 12% e studenteve tė tij (atyre qė janė pyetur) kanė pohuar se janė kėrkuar personalisht seksualisht nga pedagogėt pėr tė marrė njė provim.

Mė shumė...

Lajme : KOMBINATORIKAT NĖ UDHĖHEQĖSINĖ E USHT-SĖ
Kyqur 11-05-2005 7:41:29 (2361 Lexime)

Me Fakultetin Juridik do udhėheq vet Rektorati

Tetovė, 11 MAJ- Siē ėshtė i informuar opinion edhe mė parė nė USHT-sė ėshtė nė pėrfundim e sipėr procedura pėr zgjedhjen e dekanėve dhe zgjedhjen e drejtorit tė QSP-sė. Deri mė sot nėpėr kėtė funksione kanė qenė ushtruesit e detyrave dhe pėrgjegjėsit e degėve pėrkatėse pėr ēdo program studimor.
Jo zyrtarisht kuptojmė se nė garėn pėr kėto poste udhėheqėse, rektorati i USHT-sė nė mbėshttje tė administrative dhe procedurave ligjore ka miratuar rregulloren qė pėrkojnė me kėto zgjedhje. Nėpėr qarqe tė ndryshme pėrfolet pėr emrat e shumė profesorėve eminentė ndėrsa pikėrishtė dje mėsuam edhe emrat e tre deknaėve dhe drejtorit tė Qendrės politeknike.

Mė shumė...

Lajme : INICIATIVA AFRIMI ME UNIVERSITETET EVROPIANE
Kyqur 11-05-2005 7:39:40 (1781 Lexime)

USHT-ja sė shpejti nė njė takim nė Norvegji

Tetovė, 11 MAJ- Rektori i Universitetit tė Tetovės ka konfirmuar se institucioni qė ai e drejton sė shpejti pritet tė marrė pjesė nė njė takim qė do tė zhvillohet sė shpejti nė Bergen tė Norvegjisė . Rejtori Behadini kėtė e bėri tė ditur nė njė manifestim qė u mbajt javėn e kaluar nė Universitetin e Europės Juglindore nė tė cilin ai ishte i ftuar tė merrte pjesė bashkė me pėrfaqėsues tė ndryshėm pėr tė folur rreth cėshtjeve tė ndryshme dhe reformave nėpėr universitete
“Sė shpejti do tė jemi nė njė takim nė Bergen tė Norvegjisė ku do tė marrin pjesė ministra evropian dhe rektorė tė Universiteteve evropiane me qėllim tė implementimit tė reformave akademike “ deklaroi Rektori i UT-sė . Ai tha se “shpresoj se duke punuar nė kėtė drejtim tė kėtyre standardeve do tė arrijmė qė sa mė shpejtė tė afrohemi me universitetet Evropiane”.

Mė shumė...

Lajme : Risia mė e findit nĖ USHT
Kyqur 11-05-2005 7:36:58 (1877 Lexime)

Kabinete pėr profesorėt

Tetovė, 11 MAJ- Nė USHT kėtyre ditėve punohet nė kompletimin e 20 kabineteve tė reja tė destinuara pėr profesorėt dhe asistentėt. Sipas Bashkim Selmanit sekretar i pėrgjithshėm i USHT-sė kėto kabinete do tė pėrurohen javėn e ardhshme.
“Me kėtė do t’u ofrojmė njė shėrbim juridiko-shkencor mė tė lėhtė pėr interesat e studentėve tė USHT-sė pasiqė ėshtė paraparė qė tė ketė orar tė rregullt nga ana e pedagogėve pėr t’i pranuar studentėt pėr ēėshtje konsultative gjė e cila ka munguar deri mė tani nė USHT” deklaroi dje Selmani.

Mė shumė...

Lajme : Ditėt e Kuvendit
Kyqur 10-05-2005 12:12:26 (1794 Lexime)

DEPUTETĖT IU PĖGJIGJĖN PYETJEVE TĖ STUDENTĖVE


Shkup, 10 MAJ - Konviktet e studentėve, Deklarata e Bolonjės, akreditimi i fakulteteve juridike dhe financimi shtetėror i fakultetit tė Evropės Juglindore ishin temat kryesore pėr tė cilat sot studentėt i pyetėn deputetėt nė kuadėr tė manifestimit "Ditėt e Kuvendit".
Nė sallėn e Kuvendit ishin tė pranishėm studentė nga tė gjitha universitetet e Maqedonisė, tė cilėt nė rend dite i vendosėn edhe problemet me lehtėsimin e regjimit tė vizave pėr ta dhe heqjen e lėndėve tė panevojshme nė arsimin e lartė.
Nė pyetjen e pėrfaqėsuesit tė Universitetit tė EJL-sė, nėse Qeveria do tė veēojė para pėr financimin e kėtij institucioni tė arsimit tė lartė, deputeti Gjorgji Orovēanec tha se nuk beson nė atė.

Mė shumė...

Lajme : Vizita pėr hir tėkohėve tė vjetra
Kyqur 10-05-2005 4:10:19 (1749 Lexime)

Pedagogė nė vitet ’70, shkojnė nė Prishtinė

Tiranė, 10 MAJ-Njė vizitė pėr hir tė kohėve tė vjetra. Dhjetėra pedagogė e profesorė shqiptarė, tė cilėt kanė dhėnė mėsim gjatė viteve ’70 nė Universitetin e Prishtinės, janė nisur drejt kėtij tė fundit pėr tė rikujtuar edhe njėherė tė kaluarėn. Nisja ėshtė bėrė ditėn e djeshme nga Akademia e Shkencave, e cila ishte edhe organizatorja e udhėtimit. Mes njerėzve me grada shkencore qė dje u gjendėn nė Prishtinė, ishte edhe ish-presidenti i Republikės, Rexhep Meidani.
Vizitat nė Universitetin e Prishtinės nga akademikėt dhe pedagogėt shqiptarė kanė qenė tė shumta vitet e fundit.

Mė shumė...

« 1 ... 184 185 186 (187) 188 189 190 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio