Studentet.info
« 1 ... 185 186 187 (188) 189 190 191 ... 214 »
Lajme : Ky ishte brezi i dytė i tė diplomuarve
Kyqur 10-05-2005 4:06:47 (1969 Lexime)

Masterat, diplomohen 32 studentė nė studime evropiane

Tiranė, 10 MAJ- 32 studentė tė shkollės pasuniversitare “Studimeve Evropiane” nė Shqipėri janė diplomuar nė master mbasditen e djeshme, gjatė njė ceremonie nė hotel “Tirana International”, nė Tiranė. Ky ėshtė brezi i dytė i tė diplomuarve nė master nė kėtė shkollė, e cila ėshtė hapur nė vitin 2000. Tri vjet mė parė, nė 2002-shin, morėn masterin 17 diplomantėt e parė.
Sipas drejtores sė shkollės pasuniversitare tė “Studime Evropiane”, Nikoleta Mita, studentėt e diplomuar dje ishin 32. “Kjo ceremoni kryhet nė kuadrin e veprimtarive pėr Ditėn e Evropės. Ėshtė mirė qė publiku i gjerė tė informohet pėr zhvillimet e kėsaj shkolle dhe pėr kontributin e saj pėr ēėshtjet e integrimit tė Shqipėrisė nė BE”,- tha ajo.

Mė shumė...

Lajme : Konkurs pėr gazetarė
Kyqur 09-05-2005 11:39:14 (1888 Lexime)


MĖ 16 MAJ FILLOJNĖ REGJISTRIMET PĖR GJENERATĖN E DYTĖ TĖ STUDENTĖVE NĖ SHNJG

Shkup, 9 MAJ - Mė 16 maj tė kėtij muaji fillojnė regjistrimet pėr gjeneratėn e dytė tė studentėve nė Shkollėn njėvjeēare pėr gazetarė pranė Institutit pėr Mediume tė Maqedonisė, qė do tė zgjasė deri mė 7 qershor. Shkolla u formua si rezultat i nevojave dhe dėshirave tė bashkėsisė mediale nė Maqedoni e cila, sipas arritjeve dhe komenteve tė studentėve tė gjeneratės sė parė, i plotėsoi, megjithatė madje i tejkaloi tė gjitha pritjet, thuhet nė kumtesėn e IMM-sė.
Pas pėrfundimit tė afatit tė regjistrimit, kandidatėt qė i plotėsojnė kriteret do tė thirren nė pjesėn e parė tė provimit pranues qė do tė mbahet mė 20 maj.


Mė shumė...

Lajme : 120 studentė bėjn pyetje deputetėve
Kyqur 09-05-2005 11:34:27 (1681 Lexime)


"Studentėt i pyesin deputetėt""

Shkup, 9 MAJ - Me rastin e "Ditės sė Evropės" nesėr me moton "Studentėt i pyesin deputetėt" do tė mbahet seancė e simuluar e pyetjeve tė deputetėve, nė tė cilėn 120 studentė do t'u parashtrojnė pyetje deputetėve, tė cilėt do tė ulen nė vendet e Qeverisė.
Nė kuadėr tė kėtij manifestimi ėshtė paraparė edhe Komisioni pėr arsim, shkencė dhe sport dhe Komisioni pėr ēėshtje evropiane, ku do tė marrin pjesė nxėnėsit e shkollave tė mesme, ndėrsa do tė mbahet kontra-pres, nė tė cilėn deputetėt do t'u parashtrojnė pyetje gazetarėve. Ėshtė paraparė edhe mbajtja e oratoriumit, panel diskutimit dhe tribuna me temė "Ēfarė parlamenti dėshirojmė"Lajme :  Shėnohet pėrvjetori i UE-sė
Kyqur 09-05-2005 11:28:51 (1694 Lexime)


Nė Prishtinė shėnohet pėrvjetori i UE-sė

Prishtinė, 9 MAJ-Mė rastin e 55-vjetorit tė themelimit tė Unionit Evropian, organizuar nga shoqata "ATA", nė Prishtinė ėshtė mbajtur njė ceremoni nė tė cilėn morėn pjesė kryeministri i Kosovės Bajram Kosumi, me disa anėtarė tė Kabinetit tė tij, pėrfaqėsuesi i Havier Solanės nė Kosovė, Fernando Xhentilini, Rektori i Universitetit tė Prishtinės, Arsim Bajrami, profesorė, studentė e mysafirė tė tjerė.

Mė shumė...

Lajme : SHĖNOHET GJASHTĖ VJETORI I RĖNJES SĖ AKADEMIK FEHMI AGANIT
Kyqur 08-05-2005 5:26:31 (2151 Lexime)


Prof. Fehmi Agani pishtar i dijes dhe i lirisė

PRISHTINĖ, 8 MAJ- Janė bėrė gjashtė vite qė kur ėshtė vrarė nga forcat serbe Akademik Fehmi Agani, pishtari i dijes dhe i lirisė dhe njėri nga themeluesit e Universitetit tė Prishtinės. Nė shenjė tė pėrkujtimit tė veprės sė tij janė shėnuar njė varg aktivitetesh kėtu nė Prishtinė. Nėn patronatin e Kryetarit tė Kosovės z. Ibrahim Rugova, para Fakultetit Filologjik u vu gurthemeli i pėrmendores sė Akademik Aganit, ndėrsa me nismėn e Asociacionit Studentor tė Shkencave Politike do tė vendoset njė pikturė nė hollin e Fakultetit Filozofik. Profesor Agani ishte ndėr kuadrot mė tė qmuar tė politikės e shkencės nė Kosovė.

Mė shumė...

Lajme : Tribunė pėr Ditėn e Evropės nė UEJL
Kyqur 08-05-2005 5:25:32 (1614 Lexime)


Kjarini i lumtur mes rektoreve tetovar

Tetovė 7 MAJ- “ Ishte dicka specifike sepse I kishim prezentė tė gjithė rektorėt dhe jam I lumtur qė isha nė prezencė tė tyre dhe studentėve “ ka deklaruar tė premten Donato Kjarini , Shef I Delegacionit tė Komisionit Evropjan nė njė manifestim kur UEJL po shėnonte ditėn e Europės nė prani tė shumė pėrfaqėsuesve nga tė ndryshėm nga vendi dhe jashtė . Njė manifestim i kėtij lloji ishte organizuar nga Lėvizja pėr Integrim Evropiane nė Maqedoni, ndėrsa sipas Alajdin Demirit ka patur njė karakter tė edukimit, ngritjes dhe e gjithė asaj qė ėshtė e lidhur me integrimin e Europės Juglindore dhe reformave nė Arsimin e Lartė.

Mė shumė...

Lajme : Papunėsi edhe nė mesin e akademikėve
Kyqur 07-05-2005 10:20:58 (1745 Lexime)


Nė Tetovė punė presin edhe tre magjsitra shkence

TETOVĖ, 7 MAJ-Tre magjistra shkence dhe mėse 400 peresona me fakultet pėrbėjnė armatėn e tė papunėve nė Tetovė dhe rrethinė, qė kap shifrėn 28 195 persona, bėjnė tė ditur autoritetet e Entit pėr punėsim nė Tetovė. Pėrgatitja profesionale e tė papunėve me diploma universitare ėshtė nga mė tė ndryshmet, duke filluar nga jurist, ekonomsit, gjuhtarė etj.
Sipas drejtorit tė Byrorsė pėr punėsim nė Tetovės Kėrsto Kuzmanovskit, tė diplomuartit dhe magjistrat e shkencave ka kohė qė janė tė regjistuar nė etnt si tė papunė, edhe pse disa prej tyre kanė gjetur angazhime private.

Mė shumė...

Lajme : Studnetėt nuk do tė harohen edhe pas diplomimit
Kyqur 07-05-2005 10:19:51 (2172 Lexime)


UEJL-ja do ti punėsojė studentėt superiorė

TETOVĖ, 7 MAJ-Preukupimi kryesorė me tė cilėn pėrballen tė rinjėt pas mbarimit tė studimeve padyshim se ėshtė sitemeatizimi i tyre nė vende adekuate tė punės, qė nė Maqedoni shumė rėndė ėshtė pėr tu siguruar. Duke pasur parasyshė kėto fakte, Universiteti i Evropės Juglindore (UEJL) nė Tetovė ka themeluar edhe Qendrėn e Shėrbimeve tė Karierės (QSHK), e cila nga ana e drejtuesve tė kėtij insitucioni konsiderohet urė midis komunitetit tė bizensit dhe studetėve qė janė para diplomimit dhe kėrkojnė tė punėsohen.

Mė shumė...

Lajme : KRIZĖ NĖ UPS-UP
Kyqur 06-05-2005 12:51:28 (2764 Lexime)


UPS-UP me dy organe paralele, tani ka dy kryetar dhe dy kryekuvendar

PRISHTINĖ, 6 MAJ- Janė bėrė disa shkarkim-zgjedhje pėr Ekzekutivin dhe Kuvendin e UPSUP-sė. Dy rivalėt e vjetėr tė kėsaj organizate, Sejdi Hoxha e Ali Sefaj i janė nėnshtruar pyetjeve tė njejta qė u bėri sot redaksia jonė atyre. Qė tė dy mendojnė se janė udhėheqės legjitim tė kėsaj organizate studentore dhe se shkarkim-zgjedhjet janė bėrė duke u bazuar nė statutin e UPS-sė. Problemet nė fjalė kishin lindur qė kurė ėshtė zgjedhur kryetar i UPS-sė Sejdi Hoxhaj i cili e kishte si kundėrkandidat Ali Sefajn tė cilit i atė botė i ishte besuar posti i kryetarit tė Kuvendit. Sot ata shkėmbejnė akuza tė rėnda ndaj njėri tjetrit dhe lirisht mund tė konkludohet se tė gjitha pėrqarjet nė kėtė organizatė ishin bėrė si rezultat i mos bashkėpunimit tė Ekzekutivit dhe Kuvendit. Intervisten ekskluzive me tė dy ‘akterėt’ e mosmarrėveshjeve nė kėtė organizatė studentore ua prezentojmė nė vijim.

Mė shumė...

Lajme : STUDENT TĖ ISH MJEKSISĖ TĖRHIQEN NGA SHKUPI
Kyqur 04-05-2005 11:50:22 (2521 Lexime)


Studenėt tė kryejnė obligimet, ska probleme me transferin

Shkup, 4 MAJ- Pas protestes sė realizuar nga studentėt e ish-Fakultetit tė Mjekėsisė tė UT-sė tė transferuar nė Fakultetin gjegjės tė Universitetit tė Shkupit, studentėt realizuan njė takim me dekanen e kėtij fakulteti prof. Zhanteva dhe me prodekanėt e fakultetit tė Mjeksisė. Sipas studentėve Ministri Pollozhani, nuk ka marė pjesė pėr shkak gjatė protestės studentėt kanė kėrkuar largimin e ministrit.
Edhe pse ishtė paraparė qė me marrėveshje ndėrministrore tė transferohen atje 109 student, numri i tė interesuarve pėr t’i vijuar studimet nė “Shėn Kirili dhe Metodi” ka mbetur 40.
Studentėt kanė akuzuar Ministrin dhe Dekanatin e fakultetit, pėr shkakin e tėrheqjes sė studentėve.

Mė shumė...

« 1 ... 185 186 187 (188) 189 190 191 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio