Studentet.info
« 1 ... 186 187 188 (189) 190 191 192 ... 214 »
Lajme : INISTITUCIONET E KOSOVĖS VAZHDOJNĖ NĖ INJOROJNĖ STUDENTĖT
Kyqur 04-05-2005 11:49:39 (1790 Lexime)


Studenėt bllokojnė Ministrinė e Arsimit tė Kosovės

Prishtinė, 4 MAJ-Studentėt e transferuar nga ish-Fakulteti i Mjekėsisė tė Universitetit tė Tetovės tė transferuar nė nė Universitetietin e Prishtinės kanė vendosur tė bllokojnė Ministrinė e Arsimit Shkencės dhe Teknologjisė, pėr shkak se pėr katėr muaj nuk kanė marė asnjė pėrgjie pėr fatin e tyre.
“vendosėm tė ndėrmarrim njė hap radikal, pėr tė cilin mendojmė se ėshtė hap dhe qė e konsiderojmė se ėshtė akademik, pas mos marrjes sė ndonjė pėrgjigjeje pėr pesė kėrkesat tė cilat ia parashtruam institucioneve kosovare nė kėrkesėn urgjente”
Sipas tyre, Ministrinė e Arsimit Shkencės dhe Teknologjisė, u ka mbyllur atyre tė gjitha rrugėt.

Mė shumė...

Lajme : NGA DEGA E LĖVIZJES EVROPIANE
Kyqur 04-05-2005 11:48:56 (1878 Lexime)


“Dita e Evropės” me njė program tė veēantė nė UEJL

Tetovė, 4 MAJ- Nė Universitetin e Evropės Juglindore nė Tetovė, Dega e Lėvizjes Evropiane pėr Tetovė, e cila drejtohet nga z.Alajdin Demiri do tė mbajė njė konferencė shtypi me rastin e “Ditės sė Evropės” . Nė tė njėjtėn kohė do tė ketė edhe disa zhvillime tė tjera nė kėtė institucion tė lartė arsimor nė Tetovė. Do tė ketė njė tribunė tė hapur, e cila sipas z.Adelina Markut pėrgjegjėse pėr informim nė UEJL ėshtė organizuar dhe disenjuar nga UEJL dhe Lėvizja Evropjane e R. Maqedonisė.

Mė shumė...

Lajme : Fillojnė regjistrimet pėr Universitetin Ndėrkombėtar Veror tė Maqedonisė
Kyqur 04-05-2005 3:01:03 (2209 Lexime)


Pjesėmarrės 70 studentė nga rajoni i Europės Juglindore

SHKUP, 4 MAJ- Ky universitet do tė ketė 14 kurse nė fushat e ekonomisė, administrim-biznesit, ligjit, administrimit publik, shkencat e edukimit e trajnimit tė mėsuesve, ku mund tė marrin pjesė 70 studentė nga rajoni i Europės Juglindore
Universitetet verore janė njė fenomen i njohur nė fushėn e arsimimit tė lartė universitar e pasuniversitar. Njė organizatė me qendėr nė Universitetin e Amsterdamit nė Holandė ka menduar qė vit pėr vit tė organizojė nė Prishtinė njė universitet vere. Me kėtė universitet janė njohur e kanė aplikuar edhe shumė studentė shqiptarė. Kėtė vit studentėt shqiptarė do tė kenė mundėsi tė aplikojnė edhe nė Universitetin Veror nė Maqedoni, tė organizuar nga e njėjta shoqatė, Academic Training Foundation (ATA). Ky ėshtė universiteti i parė veror qė organizohet nga ATA nė Maqedoni.

Mė shumė...

Lajme : Vota e studentėve e rėndėsishme
Kyqur 04-05-2005 2:48:23 (1798 Lexime)


Studentėt, formular pėr vendim ku do tė votojnė

Tiranė, 4 MAJ- Me qėllim sensibilizimin e tė rinjve nė procesin e ardhshėm zgjedhor nė Shqipėri, lėvizja "Mjaft!", Ministria e Pushtetit Vendor dhe Rektorati i Universitetit tė Tiranės kanė nėnshkruar dje njė marrėveshje, nė bazė tė sė cilės angazhohen tė bashkėpunojnė nė ndėrgjegjėsimin e tė rinjve pėr tė votuar. Studentėve do t’u paraqitet njė formular, i cili, pas plotėsimit, do tė dorėzohet nė sekretaritė e fakulteteve. Nė kėtė formular studentėt do tė shprehen me vullnetin e tyre tė lirė se ku duan tė votojnė; nga rrethet nga vijnė apo nė Tiranė.

Mė shumė...

Lajme : NJĖ KĖRKESĖ URGJENTE INSTITUCIONEVE TĖ KOSOVĖS
Kyqur 03-05-2005 8:17:39 (1925 Lexime)


Studentėt: hapa radikal nė rast tė mos pėrmbushjes sė kėrkesave

PRISHTINĖ, 03 MAJ - 220 studentėt e ish-Fakultetit tė Mjekėsisė tė UT-sė tė transferuar pas njė marrėveshje ndėrministrore tė arritur nė Ohėr, nė Fakultetin gjegjės tė Universitetit tė Prishtinės, u kanė dėrguar njė kėrkesė urgjente strukturave mė tė larta udhėheqėse tė vendit dhe atyre ndėrkombėtarė, me tė cilėn i kanė njoftuar pėr shkeljet qė po u bėhen kėtyre studentėve dhe me tė cilėn urgjencė kanė kėrkuar pėrmbushjen e pesė kėrkesave. Nė rast tė mos plotėsimit tė kėrkesave tė parashtruara deri me datė 2 maj, studentėt kanė kėrcėnuar me ndėrmarrjen e masa radikale nga ana e tyre. Po ashtu studentėt kanė adresuar kritika ndaj Ali Ahmetit e Aziz Pollozhanit sipas tė cilėve kėta u kishin vėnė nėnshkrime marrėveshjeve vetėm sa pėr t’ua bėrė qejfin studentėve dhe pėr tė fituar poena politik nė prag tė zgjedhjeve dhe mė pas as qė qanė kokėn pėr ta.

Mė shumė...

Lajme : UP BĖN PĖRGATITJET PĖR VITIN E ARDHSHĖM AKADEMIK
Kyqur 03-05-2005 8:15:52 (1824 Lexime)


Universiteti i Prishtinės begatohet me departamentin e Gazetarisė


PRISHTINĖ, 03 MAJ- Universiteti i Prishtinės ėshtė duke bėrė pėrgatitjet e duhura qė nė vitin e ardhshėm akademik t’ia shtoi kėtij universiteti edhe njė department. Bėhet fjalė pėr atė tė gazetarisė e qė do tė funksiononte nė kuadėr tė Fakultetit Filologjik. Pėr startimin e drejtimit tė gazetarisė nė kėtė vit akademik, zyrtarėt e rektoratit tė UP-sė po realizojnė kontakte me Zyren Diplomatike tė Britanisė nė Kosovė e cila ka shprehur gatishmerinė pėr tė ndihmuar nė kėtė drejtim. Ndryshe, nė vitin e ardhshėm nuk do tė ketė rritje tė numrit tė studentėve qė do tė studiojne kėtu si dhe nuk do tė ketė kosto tė larta pėr vit akademik siq pėrflitej.

Mė shumė...

Lajme : Kafenetė pėrtej konceptit tė “qejfit”
Kyqur 30-04-2005 6:35:59 (1423 Lexime)


Ēka u duhet studentėve nė Tetovė?

Tetovė, 30 PRILL- Po tė shkoje nė tė gjitha universitetet e botės dhe tė vėzhgoje tė pėrbashkėtat dhe dallimet mes atyre studentėve dhe studentėve nė Tetovė, mund tė kapim rekordin me njė gjė apo nė njė fushė, atė tė “kafeneve”. Kjo gjė nuk ėshtė edhe aq tragjike po tė ishte si njė ndėr veprimtaritė e shumta tjera tė studentėve, si aktivitete kulturore, pėrfshirje nėpėr projekte tė ndryshme, angazhime mė serioze nėpėr shoqata, organizata qė bėjnė veprimtari tė llojllojshme, pjesėmarrja aktive nė proceset politike, ekonomike dhe arsimore.
Nėse mund tė thuhet qė ka diēka negative nė kėtė dukuri, do tė kishim tė drejtė, sepse shumica e studentėve janė tė mbėrthyer me kėtė ide, gjegjėsisht ideja e kafesė pėr ta ėshtė mė tepėr se kafe, ngase nėse nuk gabohemi, rreth 70 pėr qind tė kohės studentėt e kalojn nė to.


Mė shumė...

Lajme : Ministria e arsimit ndėrmerr hap tė rėndėsishėm
Kyqur 30-04-2005 6:34:28 (1422 Lexime)


Luftė korrupsionit nė institucionet arsimore

Shkup, 30 PRILL-Ministria e Arsimit ka marrė njė hap para drejt asaj qė ėshtė morale dhe njėkohėsisht e dobishme pėr shoqėrinė "Luftėn kundėr korrupsionit "nėpėr institucionet edukativo-arsimore.
Ministri i Arsimit, Aziz Pollozhani, u shpreh se kjo iniciativė ėshtė marrė pikėrisht sepse nėpėr institucionet edukativo-arsimore, qoftė ato tė mesme, por edhe nė ato tė larta janė vėrejtur elemente tė korrupsionit, tė cilat ndikojnė negativisht si pėr nxėnėsit dhe studentėt, ashtu pėr shoqėrinė e gjerė.


Mė shumė...

Lajme : NĖ UNIVERSITETIN SHTETĖROR TĖ TETOVĖS
Kyqur 30-04-2005 6:31:49 (1320 Lexime)


Vėrehen ndryshimet e para

Tetovė, 30 PRILL- Tė mėsuar me kritika, sharje, njollosje, mposhtje qė janė bėrė nė adresė tė UT-sė sė dikurshme, ndoshta do tė na duket absurde, por kjo ėshtė njė e vėrtetė qė del nga goja e vetė studentėve qė: nė USHT po vėrehen pėrmirėsime tė dukshme si nė aspektin funksional, ashtu edhe nė atė organizativ, qė ėshtė mė se e vėrtetė pėr periudhėn e postlegalizimit.
Njė karakteristikė e tillė tė bie nė sy qė nė shikim tė parė po sa tė futesh nė lokalet e kėtij institucioni (tėrė kjo thuhet duke u mbėshtetur nė gjendjen e tanishme nė UT). Kėtė vlerėsim e vėrteton edhe anketa e bėrė me disa studentė, tė cilėt thonė: shumė procese nė USHT kanė marrė kah e rrjedhė normale dhe se ky institucion nga dita mė ditė po merr karakteristikat, dukjen e njė qendre tė mirėfilltė arsimore dhe universitare.


Mė shumė...

Lajme : Te jesh Doktor Shkencash
Kyqur 29-04-2005 15:49:30 (3089 Lexime)


POLITIKANET, RREMBEJNE TITUJT "PROFESOR" E "DR.SHKENCASH"

29 PRILL- Te jesh Doktor Shkencash, tani eshte me e veshtire te marresh titullin "Profesor" apo "Profesor i Asociuar". Pasi ndryshimet ne ligjin perkates, te miratuara ne fund te vitit te kaluar, e kane disiplinuar akoma me shume kete proces te gjate dhe te veshtire pune studimore. Pikerisht, listimi i kushteve me te perpikta per te marre tituj te tille vleresues, i ka vene kandidatet para shume detyrimeve dhe pergjegjesirave per t'i merituar ato. Por nuk ka vetem disa muaj qe keto kushte po aplikohen dhe per kete arsye, jo pak kandidate qe jane Doktore Shkencash, kane mbetur te pakenaqeur nga mosperzgjedhja e tyre si "Profesor" apo "Profesor i Asociuar".

Mė shumė...

« 1 ... 186 187 188 (189) 190 191 192 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio