Studentet.info
« 1 ... 187 188 189 (190) 191 192 193 ... 214 »
Lajme : USHT-ja SĖRISH ME PROBLEME
Kyqur 29-04-2005 8:22:11 (1552 Lexime)


Respektohen ose jo datat e provimeve nga profesorėt

Tetovė, 29 PRILL- Pėrsėri kanė filluar tė paraqiten simptoma tė vjetra nė Universitetin shtetėrorė tė Tetovės. Mungesa e profesorėve nė oraret e caktuara pėr provime vazhdojnė tė paraqesin njė problem shtesė pėr studentėt, tė cilėt vihen nė njė situatė tė palakmueshme.
Ditė mė parė nga shėrbimi pėr informim I USHT-sė u njoftuam nė afatin e fundit tė provimeve ēdo gjė ka rrjedhur sipas planeve tė parapara.
“Nuk ėshtė vėrejtur mungesa e profesorėve nė datat e caktuara pėr dhėnien e provimeve”, u shprehėn ditė mė parė nė shėrbimin pėr informim tė USHT-sė.

Mė shumė...

Lajme : PROTESTĖ PARA DEKANATIT TĖ FAKULTETIT TĖ MJEKĖSISĖ
Kyqur 29-04-2005 8:10:17 (2409 Lexime)


Tė respektohet Marrėveshja ndėrministrore e Ohrit

Shkup, 29 PRILL- Para Dekanatit tė Fakultetit tė Mjekėsisė, protestuan dje studentėt e Fakultetit tė Mjekėsisė dhe Stomatologjisė, tė Universitetit tė Tetovės pėr tė shprehur revoltėn ndaj zhagitjes sė zgjidhjes sė problemit tė transferimit nė Universitetin e Shkupit. Studentėt mbanin parullėn “Mirėsia ėshtė mė fisnike se hakmarrja”. Studentėt e revoltuar dhe tė pakėnaqur rreth zhagitjes sė procesit pėr transferimin dhe pėr mosrespektimin e marrėveshjes qė ėshtė bėrė pėr kėta studentė shprehin indinjatėn e tyre te ministri i Arsimit dhe Shkencės, si dhe te Dekanati i Fakultetit tė Mjekėsisė dhe Stomatologjisė.

Mė shumė...

Lajme : Protesta nė Fakultetin Ekonomik
Kyqur 29-04-2005 2:27:18 (1488 Lexime)

“Pas pashkėve, bojkotojmė mėsimin”

Tiranė, 29 PRILL-Sėrish orė tė bojkotuara mėsimi dhe protesta te Fakulteti Ekonomik nė Tiranė. Por kėsaj here dekani i kėtij tė fundit, Dhori Kule, nuk gjendej vetėm mes studentėve dhe pedagogėve. Bashkė me tė, kundėr ndėrtimeve qė po ngrihen rreth fakultetit, janė deklaruar edhe rektori i Universitetit tė Tiranės, Shezai Rrokaj, dekani i Fakultetit tė Shkencave Sociale, Ylli Pango etj.
“Kėrkojmė qė Policia Ndėrtimore tė zbatojė vendimin e gjykatės, sipas sė cilit, kėto ndėrtime duhet tė shkatėrrohen. Tė mos mendojė njeri se kėrkesat tona do tė jenė thjesht disa protesta paqėsore. Pas pashkėve, i gjithė Fakulteti i Ekonomisė do tė bojkotojė mėsimin, nėse ndėrtimet nuk prishen”,- tha dekani Kule.

Mė shumė...

Lajme : PUNĖSIMI I PAEVITUESHĖM PĖR SHUMĖ STUDENTĖ
Kyqur 28-04-2005 5:35:26 (1362 Lexime)


Ėshtė provilegj apo sfidė tė jesh student nė Tetovė

Tetovė, 28 PRILL- Tė punosh dhe tė studiosh pėrnjėher, ėshtė njė ndėrmarrje e guximshme dhe e rėndė pėr tu pėrballuar pėr studentėt e ditėve tė sotme. Studentėt e dy Universiteteve tetovare janė para shumė sfidave ndėrsa ndėr mė kryesoret ėshtė edhe mėnyra e sigurimit tė mjeteve financiare pėr tė pėrballuar studimet.
Situata e rėndė ekonomike nė vend ėshtė njė nga indikatorėt kryesorė qė kanė bėrė studentėt tė kėrkojnė edhe alternative tjera pėr financimin e studimeve tė tyre jashtė buxhetit familjarė. Por punėsimi I tyre ėshtė histori nė vete dhe njė sfidė mjaftė e rėndė pėr tu pėrballuar.


Mė shumė...

Lajme : DEBAT PĖR DECENTRALIZIMIN NĖ UEJL
Kyqur 28-04-2005 5:32:12 (1502 Lexime)


Sulejmani: Decentralizimi ėshtė shtylla kryesore e Marrėveshjes sė Ohrit.

Tetovė, 28 PRILL- Decentralizimi i pushtetit lokal dhe avantazhet qė do tė kenė komunat e reja nė tė ardhem ishte tema e debatit tė sė martės nė mbremje qė e organizoi, Unioni i Studentėve tė UEJL-sė dhe nė tė cilin pėrpos disa profesorėve tė kėtij universiteti morrėn pjesė edhe Ministri i Pushtetiut Lokal, Rizvan Sulejmani, kryetari i komunės sė Tetovės, Hazbi Lika dhe kryetari i Intelegjencies shqiptare Nazmi Maliqi. Qėllimi i kėtij debati sipas kordinatores Vjollca Istrefi ishte njohja mė e pėrafėrt e studentėve lidhur me domethėnien dhe pėrparėsitė e ligjit tė ri pėr ndarje teritoriale dhe atij pėr decentralizim.

Mė shumė...

Lajme : UEJL, BARTĖSE E NDRYSHIMEVE NĖ SHKOLLIMIN E LARTĖ
Kyqur 27-04-2005 2:13:50 (1681 Lexime)

Sistem tė ri studimesh pasdiplomike

Tetovė, 27 PRILL-UEJL si institucion i lartė arsimor, e pranishme nė panairin qė ėshtė mbajtur nė Shkup para pak ditėsh, ku kanė marrė pjesė universitete tė ndryshme, ka ofruar njė program mjaft atraktiv dhe me disa specifika tė reja, thanė autoritetet e UEJL-sė“.
Ky institucion akademik, me sa duket do tė jetė pėrsėri i pari nė Maqedoni, lider i njė sitemi tė ri studimesh deridiplomike dhe pasdiplomike, sistem ky qė programohet nė 3+2 kohėzgjatje studimore”, tha Adelina Marku, pėrgjegjėse e zyrės pėr informim nė UEJL.

Mė shumė...

Lajme : DIPLOMA PĖR STUDENTĖT QĖ NDJEKĖN KURSIN SIPAS DEKLARATĖS SĖ BOLONJĖS
Kyqur 27-04-2005 2:11:15 (1777 Lexime)

Promovohet i diploma “baqelor” nė UP

PRISHTINĖ, 26 PRILL- Nė mėnyrė solemne Universiteti i Prishtinės sot ka ndarė diplomat “BAQELLOR” studentėve tė cilėt kanė ndjekur studimet dhe sė fundmi kanė diplomuar sipas reformave tė parapara me anė tė Deklaratės sė Bolonjės. Kjo ceremoni ka filluar qė nga ora 11:00 e ditės sė sotme nė sallen Solemne tė Fakultetit Filologjik. Rreth 100 studentėve u shpėrndau diplomat rektori i kėtij universiteti, prof. dr. Arsim Bajrami. Njė diplomė e tillė ishte paraparė ta mirrte edhe ish-Kryeministri i Kosovės, z. Ramush Haradinaj i cili kohė mė parė kishte diplomuar nė lėmin e drejtėsisė. Nė mungesė tė tij diploma iu dorėzua bashkėshortes sė tij. Edhe kėsaj radhe siq ndodhė nė ceremonit qė organizon rektorati i UP-sė nuk u vėrejtėn pėrfaqėsues tė MAShT-it.

Mė shumė...

Lajme : ZHAGITET PROCESI I MBAJTJES SĖ ZGJEDHJEVE PĖR PARLAMENTIN E STUDENTĖVE TĖ UP-sė
Kyqur 26-04-2005 2:17:18 (1488 Lexime)


Rektorati i UP-sė shtynė zgjedhjet pėr hatėr tė UPS-sė

PRISHTINĖ, 26 PRILL- Ėshtė pėrfolur mjaft kur rektorati i Universitetit tė Prishtinės do tė caktonte datėn e organizimit tė zgjedhjeve parlamentare studentore nė kuadėr tė kėtij universiteti. Ende njė datė e tillė nuk ėshtė caktuar meqė sipas udhėheqėsve tė Unionit tė Studentėve Shqipėtar (USSH) rektorat i UP-sė u ka thėnė se “jemi gati pėr organizimin e zgjedhjeve, vetėm se na brengos fakti pėr Unionin e Pavarur tė Studentėve tė UP-sė sespe kjo organizatė studentore ka disa probleme tė brendshme”. Kjo ka bėrė tė kuptosh se qė tani ka filluar fushata zgjedhore dhe rektorati i UP-sė i favorizon disa nga organizatat studentore.

Mė shumė...

Lajme : Shqipėria ka bėrė shumė pak reforma nė kuadėr tė procesit tė Bolonjės
Kyqur 25-04-2005 1:55:54 (1777 Lexime)

Diplomat shqiptare rrezikojnė tė mos njihen jashtė

Tiranė, 25 PRILL- Universitetet shqiptare rrezikojnė tė ngelen jashtė procesit tė tė aqlakmuarės Kartė tė Bolonjės. Rrezikojnė tė ngelen jashtė njohjes sė diplomave nė vendet e Evropės. Sipas njė raporti, financuar nga Soros dhe hartuar nga njė pedagog shqiptar e njė rumuni me gradėn doktor, vendi ynė ėshtė shumė mbrapa me reformat nė arsimin e lartė. “Sistemi shqiptar i arsimit tė lartė rrezikon shumė tė mbetet jashtė procesit tė Bolonjės”,- raportojnė ata.
Ndėrsa vendet fqinje kanė futur kreditet (pikėt), kanė filluar tė lėshojnė suplementin e diplomės dhe kanė ndryshuar krejtėsisht programet, Shqipėria ka bėrė shumė pak pėr t’u futur nė procesin e Bolonjės.Pėr ta kuptuar se sa i rėndėsishėm ėshtė ky i fundit, mjafton tė pėrmenden vetėm dy nga tė mirat e tij: qė studentėve nė Evropė do t’u njehtėsohet dhe rrjedhimisht do t’u njihet diploma pa dallim, duke rritur mundėsitė pėr punėsim pėr tė huajt.

Mė shumė...

Lajme : UNIVERSITETI I EVROPĖS JUGLINDORE MĖ DREJTIME TĖ REJA
Kyqur 23-04-2005 2:37:51 (2915 Lexime)


Akedemia diplomatike nė Tetovė

Tetovė, 23 PRILL- Universiteti i Evropės Juglindore do tė hapė Akedeminė diplomatike vitin e ardhshėm akademik. Projekti pėr Akedeminė policore duhet tė konsultohet dhe tė debatohet nė kėshillin e universitetit, por sipas burimeve nė kėtė Universitet, mundėsitė janė tė mėdha qė brenda kėtij viti tė bėhen pėrgatitjet pėr hapjen edhe tė kėtij drejtimi.
Drejtoresha e Akedemisė policore nė Idrizovė, tha se nuk ka bazė ligjore dhe se Maqedonia nuk ka nevojė pėr njė tjetėr akademi tė tillė.


Mė shumė...

« 1 ... 187 188 189 (190) 191 192 193 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio