Studentet.info
Lajme : MINISTRI I FINANCAVE I SHQIPĖRISĖ NĖ TETOVĖ
Kyqur 23-04-2005 2:36:23 (1473 Lexime)

Arben Malaj do tė ligjėrojė nė UEJL


Tetovė, 23 PRILL-Ministri i Financave i Republikės sė Shqipėrisė, Arben Malaj, i cili do tė jetė i pranishėm sot (e shtunė) nė Universitetin e Evropės Juglindore do tė mbajė ligjėratė me temėn: “Menaxhimi i shpenzimeve publike”.
“Kjo temė ka tė bėjė me studimin e tij bėrė nė fushėn e politikave fiskale dhe zhvillimit ekonomik. Me kėtė rast ministri Malaj do tė bėjė edhe promovimin e librit tė tij nė po kėtė fushė”, tha Adelina Marku, pėrgjegjėse e zyrės pėr informim nė kėtė institucion tė lartė arsimor nė Tetovė. Ligjėrata do tė realizohet nė amfiteatrin e vogėl tė UEJL-sė, duke filluar nė orėn nėntė.

Mė shumė...

Lajme : Rokada nė dekanatin e USHT-sė dhe nė USUSHT
Kyqur 22-04-2005 8:26:53 (1907 Lexime)


Refuzohet kandidatura e Fadil Sulejmanit pėr Dekan

Tetovė, 22 PRILL- Rregullorja e statusit tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės ka qenė arsyja kryesore pėr mosemėrimin e Fadil Sulejmanit dekan i Fakultetit tė Shkencave Humane dhe Arteve (FSHHA) nė USHT.
Burime brendapėrbrenda universitetit kanė pohuar se themeluesi i dikurshėm i USHT-sė Fadil Sulejmani nuk i ka poltėsuar kushtet themelore pėr emrimin e tij nė strukturat mė tė larta tė Universitetit.
Profesor Fadil Sulejmani nuk i’u ėshtė pranuar kandidatura pėr emėrim nė dekanat pėr shkak se ai mė i ka kaluar 65 vjet, moshė kjo qė nuk lejohet me rregulloren e statusit tė universitetit.

Mė shumė...

Lajme : LRI zhvillon konferencėn e parė studentore, merr pjesė kryetari i LSI-sė
Kyqur 22-04-2005 6:18:37 (1449 Lexime)


Meta: Arsimi, prioritet kryesor

Shqipėri, 22 PRILL- Kryetari i LSI-sė, Ilir Meta kėrkon mbėshtetjen e studentėve, duke premtuar vėmendjen e partisė sė tij ndaj tyre, pėr tė mbėshtetur kėrkesat e studentėve.

Gjatė konferencės sė parė studentore tė LRI-sė, kreu i LSI-sė ka kėrkuar angazhimin e studentėve pėr tė marrė nė dorė fatet e vendit dhe pėr tė ndarė Shqipėrinė nga e vjetra, qė sipas tij, pėrfaqėsohet nga liderėt e dy partive tė mėdha, PS-ja dhe PD. “LSI-ja si njė lėvizje qė synon ndarjen e Shqipėrisė dhe tė shqiptarėve me tė vjetrėn dhe me tė kaluarėn, qė ėshtė bėrė prej kohėsh njė pengesė serioze pėr zhvillimin e modernizimin e kėtij vendi, energjinė dhe vendosmėrinė e saj pėr ta shkėputur Shqipėrinė dhe shoqėrinė tonė nga ky tranzicion i pambarimtė e gjen tek ju, te studentėt dhe te rinia e Shqipėrisė. Ju jeni ajo shtresė e shoqėrisė qė kėrkon ndryshimet mė tė shpejta dhe mė tė mėdha. Jeni ajo shtresė e shoqėrisė, e cila shikon vetėm drejt tė ardhmes, drejt integrimit europian tė Shqipėrisė e tė shoqėrisė sonė”, tha Meta.

Mė shumė...

Lajme : burg pa afat pėr 39-vjeēarin e akuzuar pėr vrasjen e studentit
Kyqur 22-04-2005 6:15:10 (1364 Lexime)

Vrasėsi i studentit, nė burg pa afat

SHKODĖR, 22 PRILL- Gjykata e Shkodrės dha dje masėn e sigurisė burg pa afat pėr 39-vjeēarin e akuzuar pėr vrasjen e studentit tė Akademisė Ushtarake, ngjarje kjo qė ndodhi tė dielėn pasdite nė stacionin e furgonėve nė Shkodėr. Ardian Zija Dini, 39 vjeē, banues nė Dobraē tė Shkodrės, sipas prokurorit Lazėr Ēardaku, ka vrarė me dashje Elton Elbasanin, 22 vjeē, banues nė lagjen “Salo Halili”, nė qytetin e Shkodrės. Ngjarja ndodhi pas njė grindjeje tė ēastit. Nė seancėn e dhėnies sė masės sė sigurisė, i pandehuri Dini qė u vetėdorėzua disa orė pas krimit, nuk ka folur.

Mė shumė...

Lajme : Pėr herė tė parė
Kyqur 22-04-2005 6:12:23 (1351 Lexime)

Nė konferencė, edhe 3 universitete private

Tiranė, 22 PRILL- Pėr herė tė parė dje nė Konferencėn e Rektorėve janė ftuar dhe kanė marrė pjesė tre rektorė tė universiteteve jopublike. E mbyllur deri tani pėr konkurrentėt privatė, konferenca mė nė fund ua ka hapur dyert. “Morėn pjesė pėrfaqėsuesit e Fakultetit tė Drejtėsisė “Luarasi”, universitetit “Nju Jork” dhe atij “Zoja e Kėshillit tė mirė”,- tha pėr gazetėn kryetari i Konferencės sė Rektorėve, Shezai Rrokaj.

Mė shumė...

Lajme : Ėshtė hedhur poshtė mundėsia e zhvillimit tė konkurseve nė korrik
Kyqur 22-04-2005 6:09:01 (1316 Lexime)

Rektorėt: Konkurset nė shtator, viti i parė 15-20 mijė lekė

Tiranė, 22 PRILL- Konkurset e sivjetshme pėr pranimet nė shkollėn e lartė nuk do tė zhvillohen nė korrik, por nė fillim tė muajit shtator. Ashtu si vitet e shkuara. Ėshtė rrėzuar kėshtu mundėsia e organizimit tė tyre gjatė muajit tė dytė tė verės, fill pas provimeve tė maturės. Ide kjo e hedhur publikisht nga disa dekanė fakultetesh, fillimisht nga ai i Ekonomisė nė Tiranė, Dhori Kule.
“Sot (dje) gjatė Konferencės sė Rektorėve zhvilluar nė Elbasan, u diskutua edhe pėr kohėn e zhvillimit tė konkurseve pėr nė shkollėn e lartė. Ideja e realizimit tė tyre nė korrik nuk u pranua nga rektorėt, pasi ai ėshtė njė muaj i ngarkuar me pėrgatitjen e zgjedhjeve elektorale.

Mė shumė...

Lajme : Rrokaj: Nuk e pėrkrah protestėn
Kyqur 20-04-2005 2:00:56 (1532 Lexime)


Fakultetet sot nė grevė, rektorėt nuk dinė gjė

Tiranė, 20 PRILL-Pėr njė orė tė tėrė, administrata e fakulteteve shqiptare sot nuk do tė punojė. Qė nga ora 9.00 e mėngjesit e deri nė 10.00, financieret do tė dalin jashtė zyrave, sekretaritė nuk do tė bėjnė regjistrime e as do tė lėshojnė vėrtetime. Kurse pastrueset do tė lėnė mėnjanė kovat me ujė. “Kemi vendosur qė bojkotimi i punės tė bėhet para secilit fakultet nga administrata pėrkatėse. Kėrkojmė qė qeveria tė mbajė premtimet e veta pėr rritjen e rrogės”,- tha kreu i sindikatės sė pedagogėve nė Fakultetin e Shkencave tė Natyrės, Qazim Lataj, i cili shton se protesta qė i paraprin njė greve tė mundshme, do tė pėrkrahet sot edhe nga pedagogėt, tė cilėt pėr njė orė do tė braktisin auditoret.

Mė shumė...

Lajme : Tė hėnėn me vendim tė Gjyaktės Themelore tė Tetovės
Kyqur 19-04-2005 5:34:41 (5649 Lexime)


Lirohen nga burgu i Tetovės dy studentėt nga Bujanovci

TETOVĖ, 19 PRILL-Janė liruar tė hėnėn nga burgu i Tetovės dy studentėt e Universitetit tė Tetovės nga Bujanoci tė arestuar tre muaj mė parė nga policia gjatė njė askioni policorė tė tė kapur grupin e armatosur tė Kondovės. Vendimin pėr lirimin e studentėve Valon Azemi dhe Floernt Saiti e ka sjellė tė hėnėn Gjykata Themelore e Tetovės, pasi ka konstatuar se se tė njetėt nuk kanė sulmuar personat zyrtarė gjatė aksionit tė policisė pėr tė arestuar Lirim Jakupin. Trupi gjykues ka shpallur fajtorė "Studentėt Azemi dhe Asiti vetėm pėr mshehje tė armėve dhe pėr kėė akuzė ato janė dėnuar me tre muaj e pesmbėdhjetė ditė burg por duke pasur parasyshė se kėtė masė tė dėnimit e kanė plotėsuar me paraburgimin ato sot janė liruar nga burgu i Tetovė" deklaroi gjykatėsi Nazif Ilazi, i cili ka qenė pjesė e trupit gjykues qė ėshtė kryesuar nga vet kreu i gjykatės tetovare Xhemali Arifi.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt e Tetovės pėrballė sfidave tė pėrditėshme
Kyqur 19-04-2005 5:31:38 (4595 Lexime)


Mungojnė konviktet, banesat private tejet “tė kripura”

Tetovė, 19 PRILL- Studentė nga Kumanova, Shkupi, Gostivari, Kėrēova, Dibra, Struga e qyteteve tjera, janė ata qė mė sė miri e dijnė se si ėshtė tė jeshė student nė Tetovė. Disa thonė se kjo ėshtė njė sfidė serioze pėr tė cilėn strukturat udhėheqėse tė universiteteve ende nuk e kanė ndėrmend ta vėnė nė rend dite.
Tetova e re e studentėve pėrballet edhe me probleme tė reja tė shumė natyrave, ndėrsa sdo mend se problemet e studentėve janė mė domethėnėse nė kėtė kohė. Ata vazhdimishtė pėrballen me probleme tė shumėta rrethė gjetjes sė njė vendi banimi nė mungesė tė konvikteve me tė cilat posedon vetėm njėri nga dy Universitetet e Tetovės.

Mė shumė...

Lajme : Pėrcillet nė banesėn e fundit Elton Elbasani
Kyqur 19-04-2005 2:48:25 (2052 Lexime)

Vetėdorėzohet vrasėsi i studentit

SHKODĖR 19 PRILL- Ėshtė vetėdorėzuar nė tė gdhirė tė ditės sė djeshme vrasėsi i studentit tė Akademisė Ushtarake “Skėnderbeg”, Elton Elbasani. Ardian Zija Dini, 39 vjeē, baba i tre fėmijėve, banues nė Dobraē tė Shkodrės, u vetėdorėzua rreth orės 01:00 , duke u gdhirė dita e djeshme. Burime zyrtare thanė pėr gazetėn se drejtuesit e policisė kanė marrė konfirmim nga tė afėrm tė autorit se ky i fundit kishte vendosur tė dorėzohej. Vrasėsi i studentit, sipas informacioneve tė familjarėve ndodhej pas shkallėve tė stadiumit ”Loro Boriēi”, ku dhe ėshtė prangosur nga policia. Burime nga grupi hetimor thanė pėr gazetėn se 39-vjeēari ka pranuar gjithēka dhe ka shfaqur pendim.

Mė shumė...

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio