Studentet.info
« 1 ... 190 191 192 (193) 194 195 196 ... 214 »
Lajme : Mungesa e kulturės sė rendit nga studenėt
Kyqur 15-04-2005 14:02:13 (1510 Lexime)


Rrėmuja e madhe nė sportelet e USHT-sė

Tetovė, 16 PRILL- “Tė gjithė nė tė njejtėn kohė duan tė vėrtetojnė semestrin. Tė gjithė shtihen dhe nuk respektojnė rendin, kėshtu qė nga i pari nė rendė, mund tė dalish i fundit dhe nuk arin dotė tė mbarosh punėn. Detyrohesh tė vish nesėr dhe sėrish e njejta procedurė”, tha studentja e psikologjisė.
Grupe tė madha studenėtėsh, kanė pritur me orė dhe ditė tė tėra pėr tė paguar semestrin dhe pėr tė paraqitur provimet nė sportelet e Universitetit Shtetror tė Tetovės. Tėrė kjo ka ndodhur nė kėto dhjetė ditėt e fundit tė muajt Prill.

Mė shumė...

Lajme : Nė bashkėpunim me Akademinė Diplomatike Shqiptare
Kyqur 15-04-2005 13:58:11 (1387 Lexime)


FORUM POLITIK NĖ UEJL

Tetovė, 16 PRILL- Nė Universitetin e Europės Juglindore vazhdojnė tė zhvillohen aktivitete tė ndryshme nė sfera tė ndryshme. “Konceptet bashkėkohore tė shtetit: Perspektivat e sovranitetit shtetėror” do tė jetė njė nga temat kryesore tė njė Forumi Politik qė do tė organizohet tė hėnėn nė kėtė institucion tė lartė arsimorė.
Forumi politik organizohet pėr studentėt e UEJL-sė tė cilėt ndjekin ligjeratat te M-r. Veton Latifi nė kuadėr tė lėndės zgjedhore “Hyrje nė Shkencat Politike”, si dhe pėr specializantėt e Akademisė Diplomatike Shqiptare nga Tirana.

Mė shumė...

Lajme : PROBLEME PĖR ATA QĖ STUDIOJNĖ NĖ USHT
Kyqur 14-04-2005 15:42:55 (1473 Lexime)


Studentėt nė konfuzion, si tė sigurojnė kredi

Tetovė, 15 PRILL- Studentėt e Universitetit tė Shkupit, Manastirit dhe Universitetit tė Evropės Juglindore, mund tė marrin kredi pa asnjė problem, pasi qė mė parė institucionet e tyre janė kujdesur pėr nėnshkrimin e kontratave dhe procedurave tjera ligjore.
Edhe pas 1 viti legalizim tė Universitetit tė Tetovės, studentėve tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės, nuk u mundėsohet tė marrin kredi nė shumė kursimore nė Maqedoni, qė kryejnė shėrbime tė kėsaj natyre. Studentėt e USHT-sė sqarojnė se edhe kursimoret e specializuara pėr dhėnien e kredive pėr studentėt nuk ua mundėsojnė kėtė, pėr shkak tė mungesės sė nėnshkrimit tė njė kontrate me USHT-nė.

Mė shumė...

Lajme : STUDENTĖT E ISH-FSKULTETIT TĖ MJEKSISĖ TAKOHEN ME ZHANTEVĖN
Kyqur 14-04-2005 15:40:53 (1631 Lexime)


Nėntori ėshtė muaji i implementimit tė transferit nė Shkup

Shkup, 15 PRILL- Transferi i studentėve tė ish-fakultetit tė mjeksisė tė UT-sė, do tė realizohet nė bazė tė nenit 198, tė ligjit pėr arsim sipėror nė Maqedoni. Ky ligj parasheh, procesin e kontrollit tė njohurive tė studenėtev tė UT-sė. Kėshtu ka deklaruar dekania e fakultetit tė mjeksisė nė Universitetin “Shėn Kiril dhe Metodi”, nė takimin e realizaur me studenėt qė duhen tė tranferohen nė fakultetin e mjeksisė nė Shkup. “Kam dėrguar planėprogramin e provimeve tė vitit tė parė Biologji, Kimi Fizik nė FSHMN-sė pranė Universitetit “Sh.Kirili dhe Metodi”, nga ai fakultete ende nuk kamė marė pėrgjigjė me shkrim.

Mė shumė...

Lajme : ODISEJADA E PROBLEMEVE SHTOHET NĖ UP
Kyqur 14-04-2005 15:38:17 (1515 Lexime)


1000 Euro, nėse doni ti vazhdoni studimet nė Prishtinė

PRISHTINĖ, 15 PRILL- Studentėt e ish fakultetit tė mjeksisė tė UT-sė, do tė duhet tė pagujnė nga 1000 euro, vitin akademik nė Universitetin e Prsihtinės. Kėtė vendim e ka bėrė tė ditur kordinatori ndėrkombėtar i ngarkuar me mbulimin e mjeteve financiare, tė kėtij transferi, Marek Kuic. Studenėt e UT-sė, 220, sa janė tė gjihtė nė Prishtinė, ende nuk kanė as index, as ndonjė mjet tjetėr pėr indetifikim si student, ku do tė mund tė shfrytėzonin menzėn, bibliotekėn universitare dhe tė ngjashme.

Mė shumė...

Lajme : Me rastin e 60 vjetorit tė themelimit tė Bibliotekės sė Tetovės
Kyqur 14-04-2005 8:46:45 (1383 Lexime)


UEJL-ja ndihmon bibliotekėn e qytetit


Tetovė, 14 PRILL-Drejtuesit e Universitetit tė Evropės Juglindore nė Tetovė me rastin e 60 vjetorit tė themelimit tė Bibliotekės sė qytetit kanė dhuruar ndihma pėr kėtė inisitucion kulturorė.
Ndihma pėrbėhet nga dy kompjutorė dhe mbi 10 tituj tė ri
Titujt ishin tė pėrbėrė prej lėmijve tė ndryshme si arti, kultura, shkenca jetesa etj.
Dhurata ju nda drejtoreshės sė bibliotekės sė qytetit nga ana e rektorit tė UEJL-sė zotri Alajdin Abazi, i cili u shpreh se ky bashkėpunim do tė vazhdojė edhe mė tej me bibliotekėn e qytetit me qėllim qė tė arijmė tė bėjmė njė bibliotekė universitare.

Mė shumė...

Lajme : MANIFESTIM NĖ UEJL
Kyqur 13-04-2005 8:12:01 (1460 Lexime)


Pėrurohet edhe njė objekt i ri

Tetovė, 13 PRILL- Pėrfaqėsues tė ambasadave, tė cilat bėjnė pjesė nė Unionin Evropian dhe pėrfaqėsues tė USAID-it, sot vizituan Universitetin e Evropės Juglindore. Tė pranishmit nė kėtė takim shprehėn kėnaqėsinė e tyre pėr vizitėn e abasadorėve tė huaj nė vendin tonė. Alajdin Abazi, rektor i UEJL-sė sė bashku me pjesėmarrėsit tjerė nė kėtė takim shpalosi punėn njėvjeēare qė ka arritur ky universitet, duke pėrfshirė tė gjitha risitė me ēka kurorėzohem me realizimin permanent tė obligimeve drejt pėrparimit sa mė adekuat dhe cilėsor tė studimeve.

Mė shumė...

Lajme : Nese flet gjuhen e huaj tė sulmojn
Kyqur 13-04-2005 8:10:16 (1704 Lexime)


U sulmuan tre studentet shqiptarė nga njė grup naziskinėsh nė Rusi

Rusi, 13 PRILL- Tingulli i ndyshem i gjuhes shqipe nga ai i gjuheve sllave, u ka kushtuar shtrenjte tre studenteve shqiptare ne Rusi. Ndersa ishin duke folur ne gjuhen e nenes, tre studentet shqiptare te universitetit te Arkitektures te Voronezhit (500 kilometra ne jug te Moskes) jane sulmuar dhunshem dy dite me pare nga nje grup naziskinesh vendas. Paksa e habitshme, qe ruset te shkojne ne veprime te tilla ne nje kohe kur vete kombi i tyre kete njeqindvjecar te fundit nuk i ka paraprire ndonje revolucioni te mireqenies apo kultures boterore, madje eshte bere inisiatori i se kundertes, duke mbeshtetur sistemin komunist. Gjithsesi ngjarja ka ndodhur dhe viktima kane qene shqiptaret. Gjysma e se keqes, qe grupet ruse te ksenofobeve, tek shqiptaret kishin shkuar pas disa eksperiencash.

Mė shumė...

Lajme : UP MASHTRON STUDENTĖT NĖ MARDHĖNIE PUNE
Kyqur 13-04-2005 8:00:11 (1446 Lexime)


Dėshtojnė studimet me korespodecė nė UP

PRISHTINĖ, 13 PRILL- Qė nga ky vit akademik, Universiteti i Prishtinės ka filluar aplikimin e formės sė mėsimit me korespodencė pėr studentė tė cilėt janė nė mardhėnie pune. Pos asajė qė zvillimi i mėsimit bėhet nė orėt e pasdites dhe gjatė vikenidit, kėtu hasim edhe nė njė dallim tjetėr i cili lidhet me pagat e semestrit. Studentėt qė kanė zgjedhur korespodencėn, paguajnė hiq mė pak se 400-600 euro pėr semester. Pėrkunėr pagave qė japin, atyre nuk u organizohet mėnyrė e drejtė e mėsimit, pasi ndodhė qė shumė shpesh profesorėt tė mos e prishin rehatllėkun e vikendit pėr t’u mbajt mėsim studentėve. Gjithashtu ndodhė qė studentėt tė presin deri nė dy tre orė para dyerve tė amfiteatrove pėr tė mbajtur mėsim.

Mė shumė...

Lajme : Ceromoni nė UP
Kyqur 13-04-2005 6:17:29 (1454 Lexime)


U promovuan 11 doktorė tė rinj shkence

Prishtinė, 13 PRILL- Me njė ceremoni rasti, sot nė Rektoratin e Universitetit tė Prishtinės, u bė promovimi zyrtar i 11 –tė doktorėve tė rinj tė shkencės nga lėmi tė ndryshme tė cilėt gjashtė muaj mė parė mbrojtėn disertacionet e tyre shkencore pranė komisioneve pėrkatėse profesionale tė Universitetit tė Prishtinės.
“Ėshtė fat i mirė qė nė mesin tonė kemi gjithnjė e mė shumė kandidatė tė rinj me titull doktorė shkence tė cilėt me punėn e tyre mund tė kontribuojnė nė ngritjen e mendimit shkencorė dhe nė avancimin e hulumtimeve kėrkimore shkencore nė Universitet”, ka deklaruar rektori Arsim Bajrami. (RTK)


« 1 ... 190 191 192 (193) 194 195 196 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio