Studentet.info
« 1 ... 192 193 194 (195) 196 197 198 ... 214 »
Lajme : PROFESORĖT NJĖ JAVĖ NĖ GREVĖ
Kyqur 11-04-2005 3:04:14 (1611 Lexime)


Rrogat e profesorėve mė tė vogėla se tė pastruesve

PRISHTINĖ, 07 PRILL- Sindikata e Universitetit tė Prishtinės sot do tė vendosė nėse do tė hyjnė tė gjithė profesorėt nė grevė apo jo. Pavarėsisht nga ky vendim sindikalistėt e FSHMN-sė dhe tė FF-sė do tė vazhdojnė grevėn deri nė jetėsimin e kėrkesės sė tyre, pėrmirėsimit substancial tė tė ardhurave mujore.
Ėshtė arritur edhe dita e tetė, qė kurė profesorėt vendosėn tė hyjnė nė grevė, pėr tė kėrkuar rritjen substanciale tė pagave. Gjatė kėsaj kohe sindikalistet konsiderojnė se janė bėrė arritje tė vogla pėr faktin se ēėshtja e tyre ėshtė duke u diskutuar nė instancat mė tė larta tė Kosovės. “Prej se kemi hyrė nė grevė kemi vėrejtur disa hapa pozitiv. Tani po bisedohet nė nivele mė tė larta” ėshtė shprehur kryesindikalisti i FSHMN-sė, prof. dr. Muhib Lohaj.

Mė shumė...

Lajme :  drejtuesit e universiteteve kanė detyrim sqarimin e problemit me qeverinė
Kyqur 04-04-2005 1:54:56 (1557 Lexime)

Pedagogėt, dy javė afat qeverisė pė plotėsimin e kėrkesave

Tiranė, 04 PRILL- Jo mė shumė se dy javė. Kaq ėshtė afati qė pedagogėt (pėrfshirė nė mes tė nėntorit nė njė grevė qė zgjati deri mė 14 dhjetor e qė la pa mėsim rreth 34 mijė studentė) i lėnė qeverisė pėr zgjidhjen e ēėshtjeve qė kanė mbetur pa pėrgjigje nga ana e saj. Pas kėsaj, alternativa e vetme ėshtė braktisja e auditoreve. Sipas kreut tė komisionit tė grevės sė pedagogėve, profesor Ismail Hoxhės, pedagogėt nuk mund tė presin mė gjatė, kurse qeveria tashmė duhet tė dalė me njė pėrgjigje tė prerė. Natyrisht, nė favor tė administratės, nė tė kundėrt, njė tjetėr haraē nė kurriz tė studentėve.

Mė shumė...

Lajme : Rrokaj: Nuk e pėrkrah grevėn
Kyqur 02-04-2005 4:21:07 (1459 Lexime)


Greva, qeveria pėrgjigjet, pedagogėt pėrēahen

Tiranė, 02 PRILL- Rektori i Universitetit tė Tiranės, Shezai Rrokaj, tha dje se nuk e pėrkrahte grevėn e paralajmėruar tė pedagogėve. “Nuk mund tė rreshtohem nė krah tė tyre. Nuk mund t’i lėmė studentėt pa mėsim, kur viti akademik mbaron vetėm pėr pak muaj”,- deklaroi Rrokaj mbrėmė. Dy ditėt e fundit ka patur tė tjera zhvillime nė lidhje me grevėn e paralajmėruar tė pedagogėve, tė cilėt kanė vėnė re qė qeveria ende nuk ua ka plotėsuar me tė vėrtetė pikat e protokollit tė pėrbashkėt, firmosur nga tė dyja palėt nė 9 dhjetor 2004. Pardje, me anė tė njė letre, qeveria iu pėrgjigj kėrkesave tė komisionit tė grevės pėr tė rritur rrogat e administratės sė univeristeteve.

Mė shumė...

Lajme : Krizė nė Universitetin e Prishtinės
Kyqur 01-04-2005 14:50:32 (2489 Lexime)


PEDAGOGĖT E UP-SĖ NĖ GREVĖ

PRISHTINĖ, 01 PRILL- Pedagogėt e Fakultetit tė Shkencave Matematike Natyrore (FSHMN) tė UP-sė, sot filluan grevė nė afat tė pa caktuar. “Pėrmirėsimi substancial itė ardhurave” ėshtė kėrkesa me tė cilėn hynė nė grevė ata, kėrkesė tė cilėn ia parashtruan MASHT-it dhe rektoratit tė UP-sė qė nga data 21 shkurt, nga tė cilat institucione nuk ėshtė bėrė asnjė hap pėr ta pėrmirėsuar gjendjėn financiare tė mjeruar tė profesorėve. Qė nga e hėna parashihet shtrirje e grevės, edhe nė Fakultetin Filologjik dhe nė atė tė Bujqėsisė, gjithashtu nuk pėrjashtohet mundėsia qė shumė shpejt tė paralizohet i tėrė aktiviteti mėsimorė nė UP. Pėr ē’do reflektim negative tek studentėt, pėrgjegjėsinė duhet ta mbajė Qeveria, thonė profesorėt grevistė.

Mė shumė...

Lajme : Marrėveshje mes Universitetve
Kyqur 01-04-2005 11:15:41 (1702 Lexime)


Marrėveshje bashkėpunimi universitar mes UEJL-sė, Tetovė dhe CITY COLLEGE

Tetovė,1 PRILL- Dita e 31 Marsi-t ishte ditė pėr t’u shėnuar nė Memorandumet pėr Bashkėpunim tė UEJL-sė. Kėtė ditė u nėnshkrua Memorandumi pėr bashkėpunim akademik mes dy institucioneve mėsimoro-shkencore , UEJL-sė, Tetovė dhe City College, Selanik (partner i Univerzitetit tė Shefilldit, tė Britanisė sė Madhe). Memorandumi u pėrurua dhe nėnshkrua nga Pro-rektori i UEJL-sė, Dr. Blerim Reka dhe Pro-rektorit tė City College, Dr. Megaklis Petmezas.

Mė shumė...

Lajme : Pėrurimi
Kyqur 01-04-2005 7:21:48 (1655 Lexime)


Studime Evropiane, salla tė reja pėr shkollėn pasuniversitare

Tiranė,1 PRILL- Nė katin e parė tė Fakultetit tė Historisė dhe Filologjisė, nė Tiranė, dje janė pėruruar ambientet e reja tė Shkollės Pasuniversitare tė Studimeve Europiane. “Nė kuadrin e projektit pėr mbėshtetjen institucionale tė shkollės, Fondacioni Soros financoi pajisjen me orendi, kompjutera, fotokopje, printer, kondicionerė dhe bibliotekėn nė vlerėn 36 mijė USD. Me fondet e buxhetit tė shtetit u rikonstruktuan mjediset e brendshme tė shkollės nė njė vlerė 1 100 000 lekė tė reja”,-tha pėr “Shekullin” zėdhėnėsja e SOROS-it

Mė shumė...

Lajme : BASHKĖPUNIM I ORGANIZATAVE STUDENTORE
Kyqur 01-04-2005 6:43:54 (1677 Lexime)


100 STUDENTĖ NGA KOSOVA UDHĖTUAN PĖR NĖ SHQIPĖRI

PRISHTINĖ, 1 PRILL- Me ftesė tė Qeveris Studentore tė Universitetit tė Tiranės, mė se 100 studentė tė departamenteve tė Psikologjisė, Sociologjisė dhe tė Shkencave Politike, tė cilėt studiojnė nė Universitetin e Prishtinės udhėtuan dje pėr nė Shqipėri. Nisja e organizuar e studentėve kosovarė ėshtė bėrė nė orėn 21:00 nga Fakulteti Filozofik, nėrsa akomodimi i tyre do tė bėhet nė familjet e kolegėve mikėpritės nga Shqipėria. Gjatė katėr ditėve tė qėndrimit atje, studentėt do tė realizojnė njė varg aktivitetesh duke filluar nga seminaret e gjerė tek aktivitetet kreative.

Mė shumė...

Lajme : NĖ KUADĖR TĖ QENDRĖS EVROPIANE PĖR ĒĖSHTJE TĖ PAKICAVE
Kyqur 30-03-2005 10:06:13 (1596 Lexime)


Forum nė UEJL pėr tė drejtat e njeriut

Tetovė, 30 MARS- “Forumi i sotėm qė u mbajt nė UEJL ėshtė nė fakt njė projekt i inicuar nga Iniciativa pėr dialogje strategjik, i cili ėshtė punuar nė kuadėr tė Qendrės evropiane pėr ēėshtje tė pakicave. Qėllimi i kėtij projekti ishte formimi i grupeve punuese nė katėr fusha tė arsimimit, shėndetėsisė, tė tė drejtave tė njeriut dhe tė ekonomisė”, tha organizatorja e forumit, Ermira Murtezani.

Mė shumė...

Lajme : PROBLEMET NĖ MES MASHT-it DHE UP-sė REFLEKTOHEN TEK STUDENTĖT
Kyqur 30-03-2005 10:02:19 (1904 Lexime)


STUDENTĖT E UNIVERSITETIT TĖ PRISHTINĖS ENDE PA BURSA

PRISHTINĖ, 30 MARS- Mosmarrėveshjet nė mes tė MASHT-it dhe UP-sė janė duke u reflektuar drejtpėrdrejt edhe tek studentėt. Qė nga data 20 shkurt e deri me sot studentėt janė nė pritje tė marrjes sė bursave, qė u ka borgj UP-ja. Kjo vonesė ka lėnė hapėsirė pėr spekulime lidhur me shumen e mjeteve qė universiteti apo MASHT-i do tu ndajė studentėve. Por kėtyre tė fundit nuk u intereson edhe aq shuma qė do tė marrin por ata pyesin se kurė mund ta kenė hisen qė u takon nga universiteti?

Mė shumė...

Lajme : Shkon nė shtėpi pėr festėn e Pashkėve, vret veten
Kyqur 30-03-2005 3:04:01 (1642 Lexime)


Studentja nga Elbasani qėllon veten me automatik

Elbasan,30 MARS-Studentja 21-vjeēare nga Puka vret veten ditėn e Pashkėve. Leonora Ndoca, e cila studionte nė Universitetin e Elbasanit, dega italisht, ka pritur mėngjesin e festės pėr t’i dhėnė fund jetės.
Sipas tė dhėnave tė policisė sė qytetit verior, vajza e vetme e familjes Ndoca ishte kthyer nė shtėpi, nė fshatin Gojan i Madh i komunės Gjegjan, vetėm njė ditė mė parė, por nuk ka mundur tė ēmallet me prindėrit. Rreth orės 09.30 tė mėngjesit, ajo ka marrė fshehurazi armėn automatike qė ndodhej pa leje nė shtėpinė e saj, ka dalė nė oborr, pranė garazhit tė makinės dhe aty ka tėrhequr kėmbėzėn.

Mė shumė...

« 1 ... 192 193 194 (195) 196 197 198 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio