Studentet.info
« 1 ... 193 194 195 (196) 197 198 199 ... 214 »
Lajme : Reforma financiare nė universitete ka mbetur nė vend
Kyqur 30-03-2005 2:55:44 (1497 Lexime)

Hoxha: Nė grevė jo vetėm pėr pagat e administratės

Tiranė 30 MARS- Jo vetėm pėr pagat e 1000 punonjėsve tė administratės. Por edhe pėr arsye tė tjera tė forta. Greva e paralajmėruar e pedagogėve, sipas Ismail Hoxhės, ka mjaftueshėm shkaqe pėr tė ndodhur. “Reforma nė universitete ka ngelur praktikisht nė vend. Buxheti i dhėnė nga shteti pėr 2005 nuk mbulon rritjen e pagave tė pedagogėve dhe fondet e dhėna pėr investime janė thuajse zero”,-thotė kryetari i komisionit tė grevės sė nėntor-dhjetorit 2004. Njėkohėsisht shefi i profesoriatit tė Universitetit Politeknik tė Tiranės ai shton se “Javėn tjetėr ne do tė vendosim se si do tė veprojmė nė rast se qeveria nuk i pėrmbush premtimet e saj.

Mė shumė...

Lajme : Greva e Pedagogėve
Kyqur 30-03-2005 2:52:55 (1554 Lexime)

Kur u mbyll greva

Tiranė, 30 MARS- E filluar nė mesin e muajit nėntor, greva e pedagogėve u mbyll nė 14 dhjetor 2004 dhe po atė ditė grevistėt deklaruan se tė nesėrmen u ktheheshin auditoreve, pėr t’u dhėnė mėsim 34 mijė studentėve.
Vendimi i papritur u deklarua gjatė paradites sė 14 dhjetorit pas njė mbledhjeje mes pėrfaqėsuesve tė pedagogėve grevistė dhe ministrave Marko Bello, Luan Memushi. Takim qė filloi nė orėn 9.30 tė mėngjesit, nė godinėn e Kryeministrisė.

Mė shumė...

Lajme : vazhdojnė problemet e studentėve tė transferuar nė prishtinė
Kyqur 29-03-2005 9:32:54 (1637 Lexime)


Deri kur Kosova do tė injoroj fėmijtė e saj

Prishtinė, 29 MARS- Studenėt e fakultetit tė mjeksisė dhe stomatologjisė tė Universitetit tė Tetovės tė transferuar nė Universitetin e Prishtinė nė bazė tė njė marrėveshje tė nėnshkruar ndėrmjet tre ministravėe tė Arsimit tė Maqedonisė, Kosovės dhe Shqipėrisė mė shumė se katėr muaj kanė mbetur nė rrugė. 99 pėrqind tė studentėve tė UT-sė tė transferuar nė Prishtinė janė qytetarė tė Kosovės. Ata nuk pėrfillen nga institucionet vendore pėrkundėr taksave qė paguajnė prindėrit e tyre pėr kėto institucione.

Mė shumė...

Lajme : Komunikat
Kyqur 29-03-2005 6:10:47 (1467 Lexime)

Pas analizes sė bėrė lidhur me mėnyrėn, pėrkatėsisht rrjedhėn e implementimit tė marrėveshjes sė ministrave tė Arsimit tė Maqedinisė dhe Kosovės tė arritur nė Ohėr, me datė 08.01.2005, lidhur me transferimin e studentėve tė ish-Fakultetit tė Mjekėsisė sė Universitetit tė Tetovės nė Fakultetin e Mjekėsisė sė Universitetit tė Prishtinės, studentėt e transferuar lėshojnė kėtė:

KOMUNIKATĖ

Me anė tė tė cilės ju njoftojmė me pengesat, pėrkatėsisht padrejtėsitė qė po na bėhen gjat rrjedhes sė implementimit tė marrėveshjes nga institucionet pėrgjegjėse dhe zotuese pėr implementimin e kėsaj marrėveshje (MASHT, Rektorati i UP-sė dhe Dekanati i Fakultetit tė Mjekėsisė sė UP-sė).

Mė shumė...

Lajme : NDĖRRON MĖNYRA E STUDIMIT NĖ FAKULTETIN E MJEKĖSISĖ TĖ UP-SĖ
Kyqur 29-03-2005 6:01:13 (2701 Lexime)


QĖ NGA SEMESTRI DIMĖROR FAKULTETI I MJEKĖSISĖ APLIKON “BLLOK SISTEMIN”

PRISHTINĖ, 29 MARS- Nė vitin e ri akademik, 2005/2006, Fakulteti i Mjekėsisė i Universitetit tė Prishtinės do ta ndėrroi mėnyrėn e aplikimit tė studimeve. I quajturi “Bllok Sistem” do tė zėvendėsoi mėnyrėn e zhvillimit tė deritashėm tė mėsimit. Kjo risi nė fakultet nuk ėshtė mirėpritur nga studentėt, dhe ėshtė reflektuar tejet negativisht, sidomos tek gjeneratat e vjetra. Ndėrsa dekanati mendon se kjo ėshtė bėrė me qėllim tė tejkalimit tė gjendjės jo tė kėnaqshme tė studimeve nė kėtė fakultet. Ndryshe, faza e parė e eksperimentimit tė tij ka filluar. Eksperimenti nė fjalė po aplikohet tek studentėt e tranferuar nga Universiteti i Tetovės.

Mė shumė...

Lajme : Arsim Bajrami nė Kuvdenin e Tretė
Kyqur 29-03-2005 4:32:41 (1697 Lexime)


Rektori Bajrami merr pjesė nė Kuvendin e Tretė tė Institucioneve tė Arsimit tė Lartė tė Evropės

Prishtinė, 29 MARS-Rektori i Universitetit tė Prishtinės Arsim Bajrami me bashkėpunėtorė, sot , udhėton pėr nė Glasgow, me qėllim tė pjesėmarrjes nė Kuvendin e Tretė tė Institucioneve tė Arsimit tė Lartė tė Evropės, i cili do tė mbahet prej datės 31 mars deri 2 prill 2005. Ky Kuvend organizohet nga Asociacioni i Universiteteve Evropiane (EUA) dhe ka njė rėndėsi tė veēantė pėr faktin se pas katėr vitesh tė themelimit tė EUA-sė nė Salamanka, mė 31 mars 2005 do tė zgjidhet Kryetari dhe Bordi i ri pėr vitet 2005-2009.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt e UT-sė
Kyqur 28-03-2005 15:18:06 (1443 Lexime)

Studentėt e UT tė pakėnaqur me procesin e transnferimit nė Universitetin e Prishtinės

Prishtinė, 28 mars - Studentėt e Fakultetit tė Mjekėsisė sė Universitetit tė Tetovės qė duhet tė transferohen nė Fakultetin e Mjekėsisė sė Universitetit tė Prishtinės kėrkojnė zbatimin e plotė e tė shpejtė tė marrėveshjes pėr transferim. Nė shenjė pakėnaqėsie me vonesėn e procesit tė transferimit, ata paralajmėruan pėr nesėr njė protestė para dekanatit tė Fakultetit tė Mjekėsisė, para rektoratit tė Universitetit tė Prishtinės dhe para Ministrisė sė Arsimit, Shkencės e Teknologjisė, nė Prishtinė."Nga Ministria e arsimit kėrkojmė qė zotimet qė i kanė marrė nė bazė tė marrėveshjes sė Ohrit t'i realizojnė sa mė shpejt, ndėrsa nga rektorati i Universitet tė Prishtinės kėrkojmė qė mėnjėherė tė na jepet ndonjė indeks apo dokuemnt relevant, i cili garanton statusin e studentit. Ndėrkaq, nga dekanati kėrkojmė njė trajtim mė tė mirė dhe njė qasje mė tė mirė ndaj nesh" tha Besnik Krasniqi- anėtar i Kėshillit tė studentėve tė transferuar.

Mė shumė...

Lajme : Fushata nė ushtri
Kyqur 26-03-2005 15:31:06 (1580 Lexime)


Studentėt e Akademisė “Skėnderbej” dhurojnė gjak

Tiranė 26 MARS-“Ėshtė mė e pakta qė mund tė bėj pėr ata fėmijė qė vuajnė”. Kėshtu ėshtė shprehur dje njė nga studentėt qė kanė pranuar plot dėshirė tė japin gjak pėr ata qė kanė aq shumė nevojė. I imėt nė fytyrė, por goxha i gjatė, veshur me rrobėn ushtarake, tregon se dhuron gjak pėr herė tė parė. Por pas kėsaj, nuk do ta ketė problem tė japė sėrish, nėse do tė jetė e nevojshme. Nė radhėn e humanizmit janė reshtuar dje nė ambientet e shkollės, nė njė sallė tė improvizuar me shtretėr e qė mbante aromė spital, mė shumė se 27 djem tė rinj.

Mė shumė...

Lajme : Hoxha: Presim deri nė 31 mars. Mė pas, do tė pėrkrahim me grevė administratėn
Kyqur 26-03-2005 6:46:37 (1712 Lexime)

Universitetet, paralajmėrojnė grevėn nė prill

Tiranė, 26 MARS- Universitetet shqiptare kanė paralajmėruar nisjen e njė greve tė re. Nė themel tė sė cilės qėndron mosplotėsimi i njė prej kėrkesave tė grevės sė kaluar: rritja e pagės sė personelit tė administratės. I cili, nė tė gjitha universitetet shqiptare nuk i kalon tė 1000 vetėt, por qė ende nuk ka pėrfituar ndonjė shtesė page me vendim qeverie. Ndryshe nga ē’ndodhi me pedagogėt.
Fillimin e mundshėm tė grevės e ka deklaruar dje kryetari i komisionit tė grevės sė pedagogėve, Ismail Hoxha. “Presim vetėm fundin e marsit. Nėse qeveria nuk miraton rritjen e pagave tė administratės sė universiteteve, ne do tė pėrdorim tė gjitha opsionet e mundshme, njė prej tė cilave ėshtė edhe greva”.

Mė shumė...

Lajme : Konferenca e parė kosovare studentore
Kyqur 25-03-2005 13:21:07 (1408 Lexime)

Vazhdoi punimet "Konferenca e parė kosovare studentore mbi ēėshtjet sociale"

Prishtinė, 25 MARS- Vazhdoi punimet "Konferenca e parė kosovare studentore mbi ēėshtjet sociale". Qėllimi i organizimit tė kėsaj konferenceje ėshtė inkuadrimi i tė rinjėve nė zgjidhjen e problemeve qė brengosin tė rinjtė Kosovarė, si arsimimi, punėsimi, abuzimi i duhanit, alkoolit, drogės dhe tė prostitucionit.
Tė rinjtė kosovarė kėrkojnė mbėshtetje mė tė madhe nė vendimmarrje lidhur me kėto ēėshtje. (RTK)


« 1 ... 193 194 195 (196) 197 198 199 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio