Studentet.info
« 1 ... 196 197 198 (199) 200 201 202 ... 214 »
Lajme : Nė konferencėn kombėtare tė arsimit tė lartė
Kyqur 17-03-2005 5:03:36 (1442 Lexime)


Studentėt, vitin tjetėr pikė nė vend tė notės

Tiranė, 17 MARS-Viti i ri akademik 2005-2006 do tė jetė njė vit nėn fuqinė e Kartės sė Bolonjės. Dhe kėshtu do tė jetė edhe pėr vitet qė pasojnė. Pėrpos dyshimeve dhe frikės, universitetet shqiptare deklarojnė se janė gati tė presin ndryshimet, po ashtu edhe Ministria e Arsimit. Pohimi ka qenė mė i prerė dje, nė ditėn e parė tė konferencės kombėtare tė arsimit tė lartė, e cila u vėrtit vetėm rreth Kartės sė Bolonjės, njė dokument mbarevropian qė ėshtė firmosur nga Shqipėria shtatorin e vitit 2003. “Nė fund tė kėtij viti akademik (maj-qershor 2005) do tė kemi gati planet e reja mėsimore, strukturat dhe tekstet.

Mė shumė...

Lajme : Rasti Haredinaj
Kyqur 14-03-2005 5:22:25 (1596 Lexime)


Aktakuza ndajė kryeminstrit Ramush Haradinaj dhe shokve te ti, elaborat ēubrilloviqėsh


Prishtinė, 13 MARS-Lajmi pėr ngritjen e aktakuzės ndaj kryeministrit tė Kosovės, z. Ramush Haradinaj nga Tribunali i Hagės, na ka tronditur thellė neve studentėve nė Prishtinė, Tetovė Presheves dhe Tiranė. E vėmė nė dijeni Gjykatėn e Hagės, se Unioni i Studentėve Shqiptarė gjithmonė do tė jetė nė mbrojtje tė vlerave tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe komandantit legjendar, Adem Jasharit, si dhe nė pėrkrahje tė komandantit dinjitoz e kryeministrit tė palodhur, z. Ramush Haradinaj sė bashku me shokėt e tij. Z. Haradinaj rrjedh prej njė familje me traditė kombėtare ku pjesėmarrja familjare nė luftėn e UĒK-sė ishte nder pėr ne dhe pėr kombin.

Mė shumė...

Lajme : RASTI HARADINAJ
Kyqur 11-03-2005 11:23:23 (1528 Lexime)


ORGANIZATAT STUDENTORE MĖ QĖNDRIME TĖ NDRYSHME RRETH PROTESTAVE

Prishtinė-11 Mars- Pos protestės sė 8 marsit e organizuar nga Unioni i Pavarur i Studentėve tė UP-sė, nuk pat ndonjė protestė tjetėr mbėshtetėse ndaj ēlirimtarėve, e nė veqanti z. Haradinaj.
Sipas z. Sejdi Hoxha, kryetarė i UPSUP-sė “statuti i kėsaj organizate lejon organizimin e protestave tė kėtij lloji dhe se ne jemi duke shqyrtuar mundėsitė pėr organizimin e njė proteste pėr rastin Haradinaj”. Organizatat tjera studentore kundėrshtojnė mbajtjen e protestave studentore pėr njė ēėshtje qė mė shumė lidhet me politikė se sa me arsim tė lartė.

Mė shumė...

Lajme : RASTI HARADINAJ
Kyqur 11-03-2005 11:17:59 (1458 Lexime)


UP: HARADINAJ TĖ MBROHET NĖ LIRI, MASHT: SYQELTĖSI DHE REND NĖ PUNĖ

Prishtinė, 11 MARS- Udhėheqėsit e UP-sė nėpėrmjet njė komunikate, akuzėn ndaj z. Haradinaj dhe pjesėtarėve tė tjerė tė UĒK-sė e shohin si “njė tendencė tė inkriminimit tė luftės sė UĒK-sė”.
“UP shprehė rrespekt pėr qėndrimin dinjitoz dhe patriotik tė kryeministrit tė Kosovės dhe beson se para tė sė drejtės ndėrkombėtare, ai do tė dijė ta mbrojė pafajsinė e tijė dhe luften e drejtė tė popullit tė Kosovės pėr liri tė udhėhequr nga UĒK-ja” thuhej nė kėtė komunikatė shtypi tė UP-sė. Rektori i kėtij universiteti Arsim Bajrami ka kėrkuar nga institucionet vendore dhe ndėrkombėtare qė tė sigurojnė mbrojtjen e Ramush Haradinajt nė liri.

Mė shumė...

Lajme : STUDENTĖT NĖ PĖRKRAHJE TĖ KRYEMINISTRIT
Kyqur 11-03-2005 7:36:49 (1528 Lexime)


KUNDĖRSHTOJMĖ ASHPĖR PROVOKIMET E TRIBUNALIT TĖ HAGĖS

PRISHTINĖ- 11 MARS- Unioni i Pavarur i Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės, mbrėmė ka organizuar njė protestė me anė tė sė cilės ka shprehur pakėnaqėsinė e studentėve kundrejt akuzes sė ngritur nga Gjykata e Hagės ndaj Ramush Haradinajt, kryeministėr i Kosovės dhe ish-pjesėtarėve tė tjerė tė UĒK-sė. Protesta filloj nė orėn 21:00 nė tė cilėn morėn pjesė mė se 700 studentė.

Mė shumė...

Lajme : Sipas rektorit tė UT-sė, Shezai Rokaj, diplomat do tė shoqėrohen me nje shtojcė
Kyqur 10-03-2005 3:29:37 (3357 Lexime)


Diplomat, me njė shtojcė karakteristikash tė studentit


Shtojca ėshtė njė biografi kurrikulare, ku pėrshkruhen aftėsitė e studentit dhe pėrgatitja gjatė viteve

Tiranė, 10 MARS-Nė kuadėr tė procesit tė Bolonjės, studentėt shqiptarė nė diplomat e tyre, krahas notave tė zakonshme dhe vlerėsimit ndėrkombėtar, bėrė me kredite do tė kenė edhe njė shtojcė diplome. Suplement, qė do tė nisė aplikimin me studentėt aktualė tė viteve tė para, tė cilėt nė kohėn e marrjes sė diplomės do tė kenė edhe shtojcėn, ose portofolin bibliografik kurrikular.

Mė shumė...

Lajme : Pėrkrahje edhe studentėt
Kyqur 09-03-2005 4:23:10 (1632 Lexime)


Studentėt solidarizohen me Haradinajn

Prishtinė, 9 MARS-Disa qindra studentė tė Universitetit tė Prishtinės kanė defiluar mbrėmė nė mėnyrė tė qetė dhe paqėsore qendrės sė Prishtinės duke shprehur kėshtu pakėnaqėsinė e tyre lidhur me ngritjen e aktakuzės kundėr ish kryeministrit Ramush Haradinaj nga Tribunali i Hagės. Ata kanė thėnė se do tė vazhdojnė me protesta tė qeta pėr ti treguar botės se nė Kosovė respketohet rendi dhe ligji. (RTK)


Lajme : Rudina Xhunga promovon librin e vet
Kyqur 07-03-2005 9:51:47 (2815 Lexime)


"Sikur Ana"

Tetove, 7 MARS- "Sikur Ana" ėshtė titulli i librit mė tė ri qė sjell para lexuesve publicisjtja dhe gazetarja e mirėnjohur nga Shqipria Rudina Xhunga. Ky libėr sot u promovua edhe para lexuesve tetovarė, konkretisht nė amnfiteatrin e vogėl tė Universitetit tė Evropės Juglindore nė Tetovė nė praninė e njė numri tė madh krijuesve dhe stundėtėve nga Maqedonia
Romani "Sikur Ana" trajton temėn e dashurisė amėnore, pėrkatėsisht sfondi I tij ėshtė te fajdet, revoltat dhe mbrapshtėsia qė sollėn trazirat e vitit 1997 nė Shqipari.

Mė shumė...

Lajme : AKADEMI SOLEMNE ME RASTIN E ZYRTARIZIMIT TĖ UT-sė
Kyqur 04-03-2005 10:24:53 (1635 Lexime)


Universiteti i Tetovės kurorėzoi njė 10-vjeēar historik

Tetovė, 4 MARS- Nė njė akademi solemne, nė sallėn e objektit tė ri ėshtė festuar sot zyrtarizimi i Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT). Nė kėtė akademi solemne kanė marrė pjesė personalitete tė shquara tė politikės dhe arsimit nga Maqedonia, Shqipėria dhe Kosova. Tė ftuar nė kėtė solemnitet ishin edhe kryetari i Parlamentit tė Maqedonisė, Lupēo Jordanovski, lideri i BDI-sė Ali Ahmeti, ish - kryetari i Shqipėrisė Rexhep Mejdani, zėvendėskryeministri i Shqipėrisė Namik Dokle, ministri i Arsimit tė Maqedonisė Aziz Pollozhani, rektorėt e tė gjitha universiteteve nė vend dhe ato tė Tiranės dhe Prishtinės, Donato Kiarini shefi i delegacionit tė Komisionit Evropian, ambasadori i Shqipėrisė, deputetė tė BDI-sė etj.

Mė shumė...

Lajme : Nė Gjykatė pėr veshjen muslimane
Kyqur 04-03-2005 7:01:03 (1894 Lexime)


Studentja qė mbrohet nė gjyq pėr veshjen muslimane

Angli, 4 MARS- Njė studente muslimane me origjinė nga Bangladeshi ka aritur tė fitoj tė mbaj veshje tradicionale tė besimit musliman.
Gjykata e apelti anglez ka hedhur poshtė njė vendim tė gjykatės duke i dhėnė tė drjetė Shabina Begum e cila ishte pėrjashtuar nga Liceu “Denbigh” i Litounit sepse kishte refuzuar tė vishte shalwar kamez (ēorap edhe fund).

Mė shumė...

« 1 ... 196 197 198 (199) 200 201 202 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio