Studentet.info
« 1 ... 197 198 199 (200) 201 202 203 ... 214 »
Lajme : Akademi Solemne nė UT
Kyqur 04-03-2005 4:19:50 (1588 Lexime)


Festė e arsimit shqip nė Maqedoni

Tetovė, 4 MARS- Universititi Shtetėror i Tetovės sot nė orėn 12 do tė mbajė akademi solemne me rastin e legalizimit tė tij. Solemniteti do tė mbahet nė objektin e ri tė USHT-sė ish konvikti i qytetit nė afėrsinė e shkollės sė mesme tė Bujqėsisė. Nė kėtė solemnitet janė tė ftuar personalitete nga jeta shoqėrore, politike, kulturore, bashkėpuntor tė universiteteve, rektorėt e tė gjitha universiteteve tė rajonit dhe shumė instuticione ndėrkombėtare.

Mė shumė...

Lajme : Decentralizim pėr financat e Universiteteve
Kyqur 04-03-2005 4:06:41 (1336 Lexime)


Meta: Decentralizim pėr financat e Universiteteve

TIRANĖ, 4 MARS– Lėvizja Socialiste pėr Integrim ka organizuar forumin e hapur pėr sistemin arsimor. Gjatė fjalės sė tij, kryetari Ilir Meta ėshtė shprehur se LSI ėshtė pėr njė decentralizim tė plotė financiar tė Universitetit dhe arsimit parauniversitar, pasi centralizimi financiar vazhdon tė pėrdoret si njė mjet pėr politizimin e universitetit dhe tė shkollės. “Jemi tė angazhuar qė investimet nė sektorin e arsimit tė zenė nė buxhetin e shtetit atė vend, qė zenė kėto investime nė vendet mė tė zhvilluara tė rajonit tonė”, -u shpreh Meta.
Nė kėtė aktivitet, ku merrnin pjesė profesorati i Universiteteve, mėsues dhe specialistė, ekspertė tė fushave tė edukimit Meta ka shpalosur edhe pikat e programit tė LSI-sė pėr arsimin.

Mė shumė...

Lajme : Shoqata e ndėrtuesve durrsakė ka premtuar ndihmė pėr studentėt mė nė nevojė
Kyqur 04-03-2005 4:00:05 (1603 Lexime)


Biznesi sponsorizon bursat e 43 studentėve

DURRĖS, 4 MARS- Shoqata e ndėrtuesve durrsakė ka premtuar se do tė sponsorizojė bursat pėr 43 studentė durrsakė. Nė njė takim tė zhvilluar dje nė mjediset e bashkisė sė qytetit tė Durrėsit, pėrfaqėsues tė shoqatės sė ndėrtuesve durrsakė thanė se se do tė sponsorizojnė bursat pėr 43 studentė durrsakė, tė cilėt e kanė mė tė nevojshme kėtė ndihmė. Aktualisht vetėm 27 studentė pėrfitojnė bursė nga buxheti i shtetit. Sipas kryetarit tė shoqatės sė ndėrtuesve, Romeo Sherko, pėr njė pjesė tė studentėve do tė paguhet bursė e plotė, ndėrkohė qė pėr kontigjentin tjetėr do tė paguhet gjysmė burse.

Mė shumė...

Lajme : Universiteti i Prishtinės
Kyqur 03-03-2005 10:30:04 (1559 Lexime)


U miratua Strategjia e Financimit Suplementar tė UP-sė

Prishtinė, 3 MARS-Senati i Universitetit tė Prishtinės me shumicė votash miratoi Strategjinė e Financimit Suplementar tė Universitetit, qė mundėson ngritjen substanciale tė pagave tė personelit akademik dhe administrativ tė universitetit. Implementimi i kėsaj strategjie me sistem tė qėndrueshėm do tė fillojė nga 1 korriku i kėtij viti, ndėrsa deri mė kėtė datė, duke filluar nga java e ardhshme tė gjithė profesorėt e UP, do t’i marrin pagat e kėrkuara tė cilat do tė sillen prej 500 deri nė 1 mijė Euro, tha rektori i UP-sė Arsim Bajrami, pas prezantimit tė kėsaj Strategjie para Senatit tė UP-sė.

Mė shumė...

Lajme : U REALIZUA PREMTIMI I REKTORIT ARSIM BAJRAMI
Kyqur 02-03-2005 9:25:17 (1553 Lexime)


Studentėt e UT-sė pranohen solemnisht nė UP

Prishtinė, 2 MARS- Nė amfiteatrin e Fakultetit tė Mjekėsisė tė UP-sė, ėshtė bėrė dje pranimi solemn i studentėve tė Fakultetit tė Mjekėsisė tė UT-sė, tė cilėt nė bazė tė marrėveshjes ndėrministrore tė arritur nė Ohėr, duhej tė transferoheshin nė UP.
Nė kėtė solemnitet kanė marrė pjesė rektori i Universitetit tė Prishinės Asim Bajrami, ai i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, Nexhbedin Beadini dhe dekani i Fakultetit tė Mjekėsisė i UP-sė Bajram Nura.

Mė shumė...

Lajme : Fatmir Petushi kishte lėnė njė letėr
Kyqur 01-03-2005 3:47:14 (1639 Lexime)


E refuzoi studentja, vret veten 33- vjeēari

FIER 1 MARS- - "Njė ditė ti do ta marrėsh nė dorė kėtė letėr dhe do tė mėsosh se tė desha aq shumė sa tė jetoj pa ty ėshtė e pamundur". Kėto kanė qenė fjalėt qė 33-vjeēari Fatmir Petushi, nga fshati Sheq Marinėz, komuna Seman, ka shkruar nė njė letėr dhe mė pas i ka dhėnė fund jetės me njė plumb pistolete. Ngjarja ka ndodhur nė orėt e vona tė sė dielės, nė fshatin Topojė tė komunės Seman, ku dhe banonte banonte vajza qė kishte refuzuar dashurinė e 33-vjeēarit. Policia e Fierit qė shkoi nė vendngjarje tha se Petushi ėshtė vetėvrarė me njė plumb pistolete, nė kushtet e depresionit Burimet thanė pėr gazetėn se lidhur me ketė rast tė vetėvrasjes ėshtė marrė nė pyetje dhe studentja qė dashuronte viktima.

Mė shumė...

Lajme : AHMETI DHE HARADINAJ BĖJNĖ MARRĖVESHJE XHENTILMENĖSH
Kyqur 01-03-2005 3:29:53 (1653 Lexime)


Ngelin nė rrugė 33 studentė

Prishtinė, 1 MARS-Marrėveshja e nėnshkruar nė mes tre ministrave tė Arsimi tė Maqedonisė, Kosovės dhe Shqipėrisė pėr transferimin e studentėve tė ish-Fakultetit tė Mjekėsisė sė UT-sė ēuditėrisht ka lėnė nė harresė 33 studentė. Edhe pse enkas pėr kėtė ēėshtje, ditė mė parė ishte nė Kosovė z. Ali Ahmeti, ai nuk arriti tė marr garanci me shkrim pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė tyre nga z. Ramush Haradinaj, por megjithatė kryeministri i premtoi se problemi i transferimit tė tyre ėshtė punė e kryer.

Mė shumė...

Lajme : Ngrejnė Kolegjin e Profesorėve
Kyqur 27-02-2005 5:31:15 (1497 Lexime)


Universitetet shqiptare ngrejnė Kolegjin e Profesorėve

Tiranė, 27 SHKURT- Universitetet shqiptare kanė ngritur dje Kolegjin e Profesorėve. Njė strukturė krejt e re, i pėrbėrė nga 7 anėtarė, nė krye tė sė cilės ėshtė vendosur shefi i profesoritati tė Universitetit Politeknik tė Tiranės, Ismail Hoxha. Ky i fundit ka qenė edhe kryetari i grevės sė pedagogėve, grevė qė u zhvillua nė fund tė vitit tė kaluar dhe qė solli rritjen e pagave.
“Kolegji do tė jetė njė strukturė e pavarur qė do tė pėrpiqet tė zgjidhė probleme nga mė tė ndryshmet. Duke filluar qė nga bisedimet me qeverinė e deri te mitėmarrja”,-tha Hoxha

Mė shumė...

Lajme : Senati i Universitetit tė Tiranės vendosi tė heqė kufizimin e tė drejtės sė stud
Kyqur 26-02-2005 7:48:48 (1874 Lexime)


Tani student pėr gjithė jetėn

Studentėt do tė kenė tė drejtėn e studimit, gjatė gjithė jetės.

Tiranė, 26 SHKURT- Edhe nėse njė student, nuk arrin tė marrė tė gjitha provimet nė sezon, apo ėshtė i detyruar tė ripėrsėrisė vitin akademik pėr mė shumė se dy vjet, askush nuk ia heq mė tė drejtėn pėr t'iu rikthyer studimeve tė tij. Senati i Universitetit tė Tiranės, nė mbledhjen e fundit, vendosi qė tė shfuqizojė pikėn 15 tė rregullores, qė u hiqte tė drejtėn e shkollės sė lartė studentėve qė ngeleshin dy vjet nė stazh.
Ata do tė vazhdojnė tė quhen pėrsėritės, nė bazė tė rregullores, por mund tė pėrfundojnė shkollėn pavarėsisht nga mosha qė kanė.


Mė shumė...

Lajme : Universiteti Musliman
Kyqur 26-02-2005 6:25:06 (1647 Lexime)


"Si do tė hapet Universiteti Musliman"

Shqipėri, 26 SHKURT- Gjatė njė konference pėr shtyp ditėn e djeshme, Komuniteti Mysliman ka bėrė tė ditur se ėshtė pėrgatitur platforma organizative dhe dokumentacioni pėr hapjen e Universitetit tė parė Islamik nė Shqipėri. Kėshtu platforma organizative dhe dokumentacioni kanė tė bėjnė me korrespondencėn me tė gjitha institucionet duke filluar qė nga Ministria e Arsimit dhe e Shkencės. Nėnkryetari i Komunitetit Mysliman Bledar Myftari theksoi dje se ky komunitet nė bashkėpunim edhe me Komitetin Shtetėror pėr Kultet po vazhdojnė studimin pėr tė plotėsuar tė gjitha procedurat ligjore pėr kėtė gjė

Mė shumė...

« 1 ... 197 198 199 (200) 201 202 203 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio