Studentet.info
« 1 2 (3) 4 5 6 ... 214 »
Lajme : Studentėt kėrkojnė shkarkimin e Hamdi Sylejmanit
Kyqur 14-11-2012 4:31:24 (1867 Lexime)


Studentėt e Fakultetit tė Ndėrtimtarisė dhe Arkitekturės (FNA), i janė drejtuar mė njė kėrkesė rektorit Ibrahim Gashi dhe Dekanatit tė Fakultetit tė Ndėrtimtarisė dhe Arkitekturės, pėr tė larguar nga puna profesorin Hamdi Sylejmani, i cili ėshtė ligjėrues i rregullt i lėndės “Konstruksionet e Betonit”dhe “Bazat e Betonit te Armuar”.

Arsyetimi i studentėve ėshtė ai se ky profesorė ėshtė i pakualikfikuar pėr tė qenė profesor, pasi nuk i plotėson kushtet tė cilat janė tė caktuara me statutin e Universitetit tė Prishtinės.

Mė shumė...

Lajme : REPUBLIKA E GREQISĖ NUK NJEH EMRIN E SHTETIT TĖ MAQEDONISĖ POR NJEH DIPLOMAT E UNIVERSITETIT NDĖRKOMBĖTAR TĖ STRUGĖS
Kyqur 29-10-2012 3:31:32 (1236 Lexime)


Me standardizimin dhe sistemin iluminant tė vlerave akademike, Universiteti Ndėrkombėtar i Strugės fiton sė fundmi edhe njohjen e diplomave tė tij, si nivelin studimor Bachelor, ashtu edhe atė Master nga vetė ORGANIZATA NDĖRDISIPLINORE E NJOHJES SĖ TITUJVE AKADEMIKĖ DHE INFORMIMIT (D.O.A.T.A.P.), ATHINĖ, REPUBLIKA E GREQISĖ.

Me njohjen e diplomės sė studentit tė Universitetit Ndėrkombėtar tė Strugės, ‘Juristit tė diplomuar’ Vasil Papa, do tė kuptohet haptazi sesi mėnjanohėn persiatjet pėr njohjen e emrit tė Maqedonisė nga Greqia, duke u fokusuar kah progresit shkencor dhe njohur vetė diplomat e Universitetit Ndėrkombėtar tė Strugės nė Maqedoni nga D.O.A.T.A.P. nė Greqi:

Mė shumė...

Lajme : Studentet e USHT ankohen pėr maltretim nga njėsiti “Alfa”
Kyqur 19-10-2012 1:25:06 (1246 Lexime)


Njė grup studentesh shqiptare nga Shkupi kanė shprehur shqetėsime lidhur me maltretimin e tyre nga njėsiti policor “Alfa” nė autostradėn Shkup – Tetovė nė afėrsi tė Sarajit.

Studentet e Fakultetit tė Artit Muzikor nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės (USHT) theksojnė se ngjarja tronditėse i ka ndodhur mbrėmė kur furgoni me tė cilin po udhėtonin ishte ndaluar nga tre pjesėtarė policor “Alfa” nė afėrsi tė Sarajit, pas kalimit tė pikės sė pagesės rrugore nė Gllumovė.

Mė shumė...

Opinione : Rejtingjet pas krizės qeveritare
Kyqur 12-10-2012 2:19:37 (1638 Lexime)


Robert NESIMI

Pas njė kohe mė tė gjatė dhe pas serisė sė momenteve tė rėndėsishme politike nė shtet, javėn e kaluar instituti “Pavel Shatev” doli me njė anketė, ku mes tjerash jep edhe pėrkrahjen e partive politike nė rast tė zgjedhjeve tė parakohshme. Natyrisht rezultatet e kėsaj ankete, ashtu si tė anketave tjera, duhet tė merren me rezervė tė madhe, posaēėrisht kur dihet se kemi tė bėjmė me institut tė themeluar nga partia nė pushtet. Por kjo nuk do tė thotė se anketa nuk mund tė analizohet. Gabimi, gjegjėsisht animi, i anketuesit mund tė matet pėrafėrsisht nėse krahasojmė rezultatet e zgjedhjeve tė 2011 me anketėn qė ka bėrė ky institut atėherė.

Mė shumė...

Opinione : Kush e ka radhėn?
Kyqur 05-10-2012 2:34:40 (1523 Lexime)


QASHIF BAKIU


Atėherė kur ēiftelitė nuk bėjnė zė, atėherė kur dielli ndriēon ftoht, atėherė kur edhe engjėjt lėshojnė mallkim..., dhe jetė shuhen. Edhe plisat e ēallamit bien nėn hijen e mortit. Dhe Fusheja vrapon tė hyp mbi varr pėr tė thurur vargjet e radhės mbi tragjedinė e tė tjerėve. Tė tjerėt tė strukur nėn gunat e tyre, me kokėn poshtė e me ego tė thyer, duke menduar: Kush e ka radhėn?!
Kjo pyetje na pėrshkoi tė gjithėve, troket ne plazmėn e ēdo familje shqiptare, edhe pse askush nuk dėshiron ta pranoj, edhe pse ēdo kush nė vetvete thotė “larg nesh o zot”.

Mė shumė...

Lajme : Rektori nė largim rehaton besnikėt e vet
Kyqur 28-09-2012 1:12:05 (1182 Lexime)


Prishtinė, 27 shtator – Nė muajin e fundit tė mandatit prej rektori tė Universitetit tė Prishtinės, Mujė Rugova ka ndėrmarrė njė sėrė vendimesh pėr tė akomoduar dhe avancuar njerėz luajalė tė tij nė pozita dhe pėr tė regjistruar studentė jashtėligjshėm. Kjo, pa shpallur konkurs dhe pavarėsisht kufizimeve nė vendimmarrje qė i kishte vėnė dy muaj mė parė Kėshilli Drejtues.

Mė shumė...

Opinione : iGov dhe iVar
Kyqur 25-09-2012 1:38:46 (1396 Lexime)


XHELAL NEZIRI

Nxjerrja ne shitje e modelit mė tė ri tė iPhone nga ana e kompanisė Apple ka shkaktuar rrėmujė nėpėr pikat e shitjes anembanė botės sė zhvilluar. Rreshta tė gjatė tė njerėzve tė apasionuar pas kėsaj marke tė celularit nuk kanė hezituar tė presin tėrė natėn qė nė mėngjes tė jenė ndėr tė parėt qė do tė prekin modelin e ri tė kėtij aparati komunikues. Mediat raportojnė se blerėsit nė Australi, Japoni, SHBA, nė vendet e BE-sė, nė Hong-Kong apo Singapor janė regjistruar edhe nė Internet pėr ta marrė telefonin iPhone 5 nė kohėn e caktuar. Brenda kėsaj jave do tė fillojė shitja e kėtyre celularėve edhe nė 22 vende tjera, qė mė pastaj tė jetė i kapshėm pėr tė gjithė tė interesuarit anembanė botės.

Mė shumė...

Lajme : "VENERON STRUGA NGA TĖ DIPLOMUARIT E UNIVERSITETIT NDĖRKOMBĖTAR TĖ STRUGĖS"
Kyqur 24-09-2012 2:18:41 (2035 Lexime)


Manifestimi i organizuar mbrėmjen e djeshme nė qytetin piktoresk tė Strugės, gjegjėsisht nė ambientet e Kinemasė sė qendės sė qytetit, vezulloi si kurrė ndonjėherė orėt 19:00 deri mė 21:30. Janė tė pakta aktivitetet e tilla, tė cilat gėlojnė furishėm qytetin e Strugės me pjesėmarrje nga vendi, rajoni dhe mė larg se kaq.

Ishte Ceremonia e Diplomimit, njė traditė e hermshme tashmė, e cila organizohet ēdo vit nga Universiteti Ndėrkombėtar i Strugės pėr graduimin solemn tė studentėve tė tij tė diplomuar. Si gjithmonė, ulėset e sallės sė madhe nuk e shuan urinė e pjesėmarrjes masive tė banorėve tė Strugės dhe miqve tė ftuar pėrtej Maqedonisė.

Mė shumė...

Opinione : Njė ditė “Talati” foli dy ditė...
Kyqur 18-09-2012 1:36:46 (1834 Lexime)Ylber JAHIU

Njė ditė njėri nga deputetėt shqiptar nga radhėt e BDi-sė kishte vendosur tė flasė disa orė radhazi dhe kjo ngjante me dėshirėn e atyre qė i hynė “betejės” pėr rekordin guinness. Sa shumė e shumė foli ky deputet sa qė pėrnjėherė u shua sikur ta shkyēje nga furnizuesi me rymė nga ku e merrte furnizimin pėr maratonėn e tij disa orėshe. Sigurisht, jo vetėm unė, por shumė nga bashkėqytetarėt tanė nuk e dėgjonin se ēfarė flet, por sa do tė flasė… Shumė nga ne u bėmė kurioz tė degjonim lajmet e tė mėsonim nėse ėshtė lodhur i “shkreti” Talat!

Mė shumė...

Opinione : Ndėrkombėtarėt si alibi
Kyqur 14-09-2012 13:09:48 (1306 Lexime)


Xhelal NEZIRI

Partitė shqiptare pėrherė fshihen pas ndėrkombėtarėve kur gjenden nė situata tė vėshtira politike. Kur duhet tė marrin ndonjė vendim qė shkon nė favor tė tyre personal, pra nė drejtim tė zgjatjes sė ėndrrės nė pushtet por qė paraprakisht e dinė se do tė reflektohet negativisht nė rejtingun e tyre nė opinion, atėherė kėrkojnė takime me pėrfaqėsuesit ndėrkombėtar. I kėrkojnė kėto takime pėr t’u marrė mendim ndėrkombėtarėve se ēfarė duhet tė bėjnė, kah duhet tė lėvizin dhe si duhet tė veprojnė. Thuajse i paguajnė ndėrkombėtarėt qė tė jenė kėshilltarė tė tyre politik. Kush e di se sa tė mjerrė duken nė sytė e diplomatėve tė huaj kėta politikanė qė kanė gjoja parti politike serioze, por qė s’mund tė marrin as edhe njė hap tė guximshėm qė nė planin afatgjatė do tė ishte dobiprurėse si pėr subjektin politik poashtu edhe pėr elektoratin qė e pėrfaqėsojnė.

Mė shumė...

« 1 2 (3) 4 5 6 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio