Studentet.info
« 1 ... 18 19 20 (21) 22 23 24 ... 214 »
Lajme : USHT po rrezikon vetė disperzimin
Kyqur 30-06-2010 4:34:33 (1038 Lexime)


Mund tė ndodhė tė vjen shtatori dhe USHT tė mos ketė objekt tė siguruar nė Shkup. Kėshtu paralajmėron zėvendėsministrja e Arsimit, Lindita Qazimi, e cila ka thėnė se USHT nuk duhet tė amnistojė veten nga faji qė ka me disperzimin e fakulteteve nė qytete tjera, e sidomos nė Shkup. “Askush nuk mund ta amnistojė prej fajit USHT-nė qė gjithė kėtė kohė nuk ka ndėrmarrė asnjė hap pėr sigurimin e objektit nė Shkup”, deklaron Qazimi


Shkup, 28 qershor - Rreziku pėr dėshtimin e zgjerimit tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT) nė Shkup po ndjehet edhe nė Ministrinė e Arsimit dhe Shkencės, Mirėpo, jo pėr faj tė MASH-it sikurse thotė zėvendėsministrja Lindita Qazimi, por pėr shkak tė zvarritjes sė punėve nga ana e vetė institucionit tė USHT-sė, sikurse vėren ajo.

Mė shumė...

Lajme : Rrezikohet zgjerimi i USHT-sė nė Shkup
Kyqur 29-06-2010 2:34:36 (1129 Lexime)

Shkup, 27 qershor - Nuk kanė lėvizur pėr asnjė centimetėr punėt pėr sigurimin objektit tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT) nė Shkup. Gjithēka ka mbetur nė pikėn e para dy muajve, kur pėrfaqėsues tė pushtetit dhe USHT-sė ishin pajtuar qė pėr nevojat e USHT-sė nė Shkup, tė gjenden hapėsira tė denja pėr studim. Bile ishte gjetur edhe objekti i pėrshtatshėm, konkretisht godina e ish-ndėrmarrjes "Ilinden", e cila prej vitesh ėshtė pronė e "De Koka"-s. Mirėpo, gjėrat nuk kanė lėvizur edhe pėrkundėr gatishmėrisė sė krerėve tė USHT-sė qė tė vendoset nė kėtė objekt si dhe tė kėtyre tė fundit qė ta lėshojnė objektin me qira pėr nevojat e studentėve.

Mė shumė...

Lajme : UEJL, Honoris Causa pėr Alajdin Abazin
Kyqur 29-06-2010 2:11:35 (1108 Lexime)

TETOVĖ, 29 QERSHOR - Titullin honoris causa pėr vitin 2010, UEJL do t’ia ndaj rektorit tė parė tė kėtij universiteti akademik Alajdin Abazi.

Kėshtu ka vendosur Senati i Universitetit, nė mbledhjen, tė cilėn e udhėhoqi rektori i ri nė cilėsinė e prorektorit Prof. dr. Zamir Dika, e cila u mbajt tė mėrkurėn (23 qershor 2010), ku propozimi i bėrė nga kėshillat mėsimore - shkencore tė fakulteteve u miratua me aklamacion.

Titulli Honoris Causa, rektorit Alajdin Abazi, i jepet me motivacion pėr kontributin e veēantė tė dhėnė si rektor i UEJL, pėr reputacionin e krijuar kombėtar dhe ndėrkombėtar tė UEJL, pėr zhvillimin e arsimit tė lartė tė shqiptarėve nė Maqedoni, si dhe pėr kontributin e veēantė nė zhvillimin e mendimit shkencor nė Maqedoni dhe me gjerė .

Mė shumė...

Lajme : Universiteti i Strugės para mbylljes, USHT nė fazė kritike
Kyqur 21-06-2010 7:12:40 (4987 Lexime)


Ministri Nikolla Todorov tė hėnėn ka nėnshkruar paralajmėrimet pėr mbylljen e Universitetit Ndėrkombėtar nė Strugė dhe Kolegjit “New York” nė Shkup. Ata kanė 40 ditė afat t’i korrigjojnė mangėsitė, kurse prej javės sė ardhshme, nė fazė kritike do tė hyjė Universitetit Shtetėror i Tetovės dhe disa universitete tjera private.

Shkup, 21 qershor - Universiteti Ndėrkombėtar nė Strugė qė jozyrtarisht ka pronar kryetarin e Strugės, Ramiz Merko dhe Kolegji “New York” nė Shkup janė nė prag tė mbylljes. Nėse nė afatin prej 40 ditėve, kėta dy universitete private nuk korrigjojnė vėrejtjet e konstatuara prej Inspektoratit Shtetėror tė Arsimit (ISHA), tė njėjtėve do t’ju shqiptohet vendimi pėr ndalimin e pėrkohshėm tė veprimtarisė arsimore, respektivisht mbyllje tė pėrkohshme. Lajmin e kanė bėrė tė ditur vetė ministri i Arsimit dhe Shkencės, Nikolla Todorov dhe drejtori i ISHA-sė, Gjorgjii Arsov, tė cilėt kanė thėnė se inspektorėt arsimor gjatė mbikėqyrjes sė punėve nė shumė universitete publike dhe private, kanė konstatuar parregullsi tė shumta. Ndėrkohė, prej javės sė ardhshme paralajmėrojnė hapa pėr sanksionimin e parregullsive nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės dhe disa universitet tjera private.

Mė shumė...

Intervista : Zamir Dika : Do tė jemi universitet i gjeneratės sė tretė
Kyqur 21-06-2010 4:47:42 (1789 Lexime)


Kohė mė parė Bordi i Universitetit tė Evropės Juglindore (UEJL), ia dha besimin Profesor Zamir Dikės, qė nė katėr vitet e ardhshme ta drejtojė Universitetin.

Ai tha se misioni i universitetit do tė mbetet i njėjti, sa i takon pėrkushtimit pėr vazhdimin e promovimit tė arsimit tė lartė nė gjuhėn shqipe, nė tė njėjtėn kohė, duke qenė i hapur, pra shumėkulturor dhe me qasje shumėgjuhėsore nė mėsim dhe me fokus tė veēantė nė kultivimin e vlerave dhe standardeve ndėrkombėtare tė arsimit tė lartė.

“Universiteti deri tani ka qenė bartės i risive sa i takon pėrshtatshmėrisė me trendet mė tė reja tė arsimit tė lartė.

Planifikoj, qė edhe nė tė ardhmen tė vazhdojmė tė jemi lider sa i takon iniciativave tė reja”, tha Dika

Mė shumė...

Lajme : Cana vizitoi Tetovėn
Kyqur 19-06-2010 7:38:46 (1730 Lexime)


TETOVĖ, 19 QERSHOR - Futbollisti shqiptar me famė botėrore, Lorik Cana, tė premten ka vizituar komunėn e Tetovės, ku u prit nga kryetari Prof. Dr. Sadi Bexheti. Kjo ėshtė hera parė qė kapiteni kombėtares shqiptare viziton Tetovėn.
Cana, qė aktualisht ėshtė lojtar i ekipit anglez tė Sanderlendit dhe njėkohėsisht edhe lojtar i kombėtares shqiptare, pati njė bisedė konstruktive me kryetarin e komunės sė Tetovės, Prof. Dr. Sadi Bexheti nė lidhje me aktivitete sportive qė organizohen nė rajonin e komunės sė Tetovės.

Gjatė vizitės nė Tetovė, Cana u takua edhe me drejtuesit e dy klubeve mė tė mėdha tė futbollit nė qytet “Shkėndija” dhe “Renova”.

Pas kėsaj Cana i shoqėruar nga kryetari i komunės, kanė shėtitur nėpėr bulevardet e Tetovės, ai gjithashtu mori pjesė edhe nė turneun e futbollit nė fshatin Reēicė tė Vogėl.


Lajme : Gėzim Halilit i kthehet drita e syrit
Kyqur 17-06-2010 8:23:59 (1537 Lexime)


Pas dy muaj qėndrimi nė Gjermani,pas vizitave tė panumėrta nė klinikėn e Syve tė UNIVERSITATS KLINIKUM nė FREIBURG tė Gjermanisė,pas dy operacioneve tė njėpasnjėshme tė suksesshme ,Gėzim Halili kthehet nė Tetovė i gėzuar dhe i lumtur sepse tani atij i ėshtė kthyer drita e syve .
Familja Halili edhe njėherė falėnderon tė gjithė ata qė ndihmuan qė ky aksion tė pėrfundoj me shumė sukses:

Kryetarin e Komunės sė Tetovės Z. Sadi Bexheti dhe Kėshillin e Komunės sė Tetovės qė miratuan dhe ndihmuan me 290.000 denarė,Shkollėn Fillore MIGJENI nga Tetova qė ndihmoi me 750 euro,shumė persona te Tregu i Gjelbėrt nė Tetovė tė cilėt me vetėorganizim mblodhėn mbi 500 euro ,Sun and Stars nga Tetova qė ndihmoi me 500 euro , agjencinė e udhėtimeve Durmo Tours nga Gostivari qė ndihmoi me 500 euro dhe hoqi shpenzimet e udhėtimit pėr nė Gjermani pėr familjen 3 anėtarėshe. Falėnderojnė shumė individė,institucione dhe afaristė nga vendi e diaspora qė kanė kontribuar me shuma tė ndryshme nė xhirollogarinė e tyre.

Mė shumė...

Lajme : Qyteti Studenti,aty ku thyhen tabutė pėr seksin
Kyqur 17-06-2010 6:03:05 (1903 Lexime)

TIRANĖ, 17 QERSHOR - Jeta nė konvikt dhe larg familjes, padiskutim qė presupozon liri. Nė qytetin e studentėve, kjo liri nuk ka sesi tė mos lidhet me tė pasurin e njė apo disa tė dashurve gjatė viteve tė shkollės sė lartė. Nuk mund tė pėrjashtohet gjithashtu as njė ndryshim rrėnjėsor i stilit tė jetesės, nga ai i provincave apo qyteteve ku kanė jetuar mė parė, pėr t'ju pėrshtatur metropolit. Gjithēka padiskutim lidhet me personalitetin dhe karakterin e gjithsecilės, por ndonjėherė nevoja, e pse jo, edhe dėshira apo tė kuptuarit mbrapsht tė gjėrave, i kanė detyruar tė ndryshojnė kryekėput. Nė dhomat e 4000 vajzave, qė aktualisht banojnė sot nė Qytetin Studenti, historitė janė nga mė tė ndryshmet. Aty bashkėjetojnė nė mėnyrėn mė perfekte tabutė, parimet por edhe mungesa totale e tyre.

Mė shumė...

Opinione : Universitetet shqiptare, klasifikimi i munguar
Kyqur 17-06-2010 6:01:30 (1685 Lexime)

Prof. Dr. Arsen PROKO *

Ka vite qė nė vendin tonė diskutohen reformat e ndėrmarra nga Qeveritė pėr rritjen e nivelit tė universiteteve, cilėsisė sė mėsimdhėnies e nivelit tė kėrkimit shkencor, hapjen e universiteteve private apo atyre shtetėrore, “vend e pa vend” etj. Madje apriori aktorėt e faktorėt, sipas interesave, pėrpiqen tė bėjnė dhe vlerėsime tė pėrgjithshme, duke nxjerrė dhe “pėrfundime” se universitetet shtetėrore janė nė nivel mė tė lartė se ato private, apo e kundėrta, pa pėrmendur tregues sasiorė apo cilėsorė, e aq mė pak krahasuar kėto me standardet ndėrkombėtare (Frascati, UNESCO, OECD, Shangai, Time Higher Ranking, Webometrics, THES-QS etj.), duke e lėnė temėn e diskutimit gjithmonė tė hapur.

Mė shumė...

Lajme : Profesoresha ofron seks si kėrkim falje pėr krimet japoneze
Kyqur 17-06-2010 5:27:59 (1807 Lexime)


Profesoresha e historisė u ofroi marrėdhėnie seksuale studentėve kinezė si kėrkim falje pėr invazionin nė Kinė nė vitin 1837. Edhe pse edhe ajo vetė thotė se ky ėshtė vetėm njė “dėmshpėrblim simbolik” ajo e ka marrė seriozisht aksionin e saj.

24-vjeēarja Anri Suzuki, doktor i historisė, e cila ka specializuar me temėn e invazionit japonez nė Kinė, thotė se ndihet e turpėruar me atė se ēfarė ka bėrė kombi i saj nė tė kaluarėn.

“Mė duhet ta mėsoj njė mėsim nga historia dhe dėshiroj tė shėroj plagėt me trupin tim. Dėshiroj tė bėjė seks me studentėt kinezė tė cilėt studiojnė nė Japoni”, tha profesoresha.

Ajo ka thėnė se ky ėshtė vetėm njė “dėmshpėrblim simbolik” pėr krimet e shumta qė japonezėt i kryen nė Kinė.


« 1 ... 18 19 20 (21) 22 23 24 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio