Studentet.info
« 1 ... 198 199 200 (201) 202 203 204 ... 214 »
Lajme : FILLOJNĖ PĖRGADITJET PĖR TĖ DIPLOMUARIT NĖ USHT
Kyqur 23-02-2005 5:54:28 (2431 Lexime)


Studentėt me uniformė festive gjatė marrjes sė diplomave

TETOVĖ, 23 SHKURT- Studentėt qė do diplomohen nė Universitetin Shtetėror nė Tetovė dhe pėr disa studentė qė janė diplomuar kėtė vit, nė mėnyrė festive do tė marrin diploma nė njė ceromoni festive tė cilėn do ta organizojė rektorati i USHT-sė kėtė vendim e ka marrė Senati i Universitetit Shtetėror nė Tetovė, nė njėrėn nga mbledhjet e fundit tė realizuar kėtė vit.
Sipas sekretarit tė pėrgjitshėm Bashkim Slemani me kėtė vendim Universiteti Shtetėror i Tetovės do tė ndėrroj imazhin e deritanishėm dhe do tė inkurajojė studentėt pėr pėrkushtim sa mė tė madh tė tyre gjatė studimeve.

Mė shumė...

Lajme : PARALAJMĖRIM GREVE ME AFAT TĖ PACAKTUAR
Kyqur 21-02-2005 8:35:35 (1559 Lexime)


Erė greve nė UP


PRISHTINĖ- 21 SHKURT- “Pėrmirėsimi substancial i tė ardhurave tė punonjėsve tė UP-sė” ėshtė e vetmja kėrkesė e dalė nga Sindikata e Fakultetit tė Shkencave Matematike Natyrore (FSHMN). Punonjėsit e kėtij fakulteti sot bėnė grevė duke filluar nė oren 13:00 dhe vazhduan pėr gjysmė ore rresht. “Qėllimi i kėsaj greve njėditore ėshtė qė tė njoftohen tė gjitha institucionet e Kosovės, se nėse nuk pėrmbushet pozita materiale e punonjėsve tė UP-sė nė njė afat tė shkurtėr, do tė pasoj greva me afat tė pacaktuar” thuhej nė paralajmėrimin qė bėnė Sindikata e FSHMN.

Mė shumė...

Lajme : Gara studentore
Kyqur 21-02-2005 8:33:30 (1627 Lexime)


ORGANIZATAT STUDENTORE PĖRGATITEN PĖR FORMIMIN E PARLAMENTIT STUDENTOR TĖ UP-sė

PRISHTINĖ- 21 SHKURT- Rektori i Universitetit tė Prishtinės i ka hequr tė gjitha procedurat buroktratike qė ishin trashėguar nga paraardhėsit e tij pėr licencimin e organizatave studentore, kėshtu qė sot mjafton vetėm njė kėrkesė nė rektorat pėr tė marrė emrin organizatė studentore. Tė inkurajuar nga vendimi i rektorit, nė njėrėn anė, dhe organizimi i zgjedhjeve pėr Parlamentin Studentor, nė anėn tjetėr, ka bėrė qė Universiteti i Prishtinės tani pėr tani ti ketė pesė organizata studentore, ku shumė nga to u licencuan nga rektorati i UP-sė ditėve tė fundit.

Mė shumė...

Lajme : Lobing nė Parlament pėr pjesėmarrje nė reformat e arsimit tė lartė
Kyqur 21-02-2005 4:03:12 (1537 Lexime)


Qeveria Studentore nė Shqipėri ka vendosur t’i kėrkojė reformat nė arsim


Tiranė, 21 SHKURT- Parlamentit krijimin e ligjeve tė cilat mundėsojnė pjesėmarrjen e studentėve nė procesin e reformave tė arsimit tė lartė. Reforma qė deri tani janė bėrė vetėm nga specialistė qė kanė mbaruar studimet e larta, pa dėgjuar propozimet e atyre qė janė pėr momentin duke studiuar nėpėr shkollat e larta shqiptare dhe ideja ėshtė hedhur gjatė njė takimi katėrditor me pėrfaqėsues tė studentėve nga gjithė Evropa Juglindore, i cili kishte pėr qėllim ngritjen e njė rrjeti tė pėrbashkėt pune dhe shkėmbimi eksperiencash

Mė shumė...

Lajme : PETICION
Kyqur 19-02-2005 4:49:33 (1976 Lexime)


Peticion i studentėve pėr shkarkimin e Presidentit dhe Zv. Rektorit Grek nė Universitetin New Yorkut nė Tiranė


Ne Universitetin e New Yorkut ne Tirane posti me i larte mbahet nga nje Grek Elias Foutsis - President i ketij Universiteti, dhe po ashtu Zv. Rektor eshte nje tjeter Grek Kostantinos Gioukomos. Sic shihet Z.Pashko qe eshte ne Postin a Rektorit mban nje post formal dhe sa per publicitet. Z. Pashko eshte vene ne mes nga dy Greket te cilet e drejtojne Pashkon sic i duhet atyre. Vendimet me te rendesishme per kete Universitet merren nga dy Greket.

Mė shumė...

Lajme : UP U JEP DIPLOMA QEVERITARĖVE
Kyqur 18-02-2005 9:21:50 (9353 Lexime)


A DO TĖ PAJISET ZV-KRYEMINISTRI I KOSOVĖS ME DIPLOMĖ FAKULTETI?!

PRISHTINĖ, 18 SHKURT- Studenti 55 vjeqarė, tani zv-kryeministėr i Kosovės, Adem Salihaj, do tė nėnshtrohet provimit me shkrim pėr tė mbrojtur temėn e diplomės, tė premtėn nė orėn 10:00, nė lėndėn "Formim Letrar" te prof. Fadil Raka, nė sallėn nr. 83 tė Fakultetit Filologjik nė Prishtinė. Kėtė e ka pohuar edhe vetė zv-kryeministri duke thėnė se "kjo ėshtė ēėshtje private dhe se mbrojtja e temės sė diplomės nuk do tė jetė e hapur pėr media".

Mė shumė...

Lajme : PĖRKUJTOHĖN STUDENTĖT DĖSHMORĖ TĖ UP-sė
Kyqur 18-02-2005 9:16:12 (2087 Lexime)


STUDENTĖT LANĖ LIBRIN PĖR TĖ RROKUR PUSHKĖN E LIRISĖ

PRISHTINĖ- 18 SHKURT- “Studentėt lanė librin pėt t’iu bashkangjitur luftės mė pushkėn e lirisė. Shpesh nė akademi pėrkujtimore po manifestohet politikė, por sado qė kėtė gjė mundohet dikush ta bėjė, dėshmorėt nė asnjė mėnyrė askush nuk mund t’i politizoi, tė paktėn kėtė nuk do ta lejojmė ne, sepse kjo na dhėmbė dhe lėndon shumė”, vuri nė spikamė Xhavit Hajdari kryetarė i SHFD-UĒK-sė.

Unioni i Studentėve tė UP-sė dhe Shoqata e Familjeve tė Dėshmorėve tė UĒK-sė, tė martėn kanė organizuar njė akademi pėrkujtimore nė ditėn kurė Universiteti i Prishtinės shėnoi 35 vjetorin, pėr tė pėrkujtuar kėshtu studentėt dėshmorė tė kėtij universiteti.

Mė shumė...

Lajme : STUDENTĖT INKURAJOHEN NGA REKTORI BAJRAMI
Kyqur 17-02-2005 8:39:59 (1550 Lexime)


Shpresa e fundit njė marsi

Tetovė, 17 SHKURT- Rektori I UP-sė Arsim Bajrami u ėshtė zotuar studentėve se tė gjitha provimet qė I kanė dhėnė nė UT do tė pranohen nė UP pėr faktin se kėto universitete zotėrojnė marrėveshje ndėruniversitare pėr kėtė ēėshtje

Studentėt tė cilėt nė bazė tė marrėveshjes ndėrministrore tė arritur nė Ohėr duhej tė transferoheshin nė Universitetin e Prishtinės, realizuan dje njė takim me rektorin e Up-sė prof .Dr Arsim Bajramin, me tė cilin biseduan rreth fatit tė tyre. Kėrkesat e studentėve tė Ut-sė nga Kosova janė pėrsėritur nė kėtė takim me rektorin e UP-sė.

Mė shumė...

Lajme : THEMELOHET UNIONI I STUDENTĖVE SHQIPTARĖ
Kyqur 16-02-2005 11:01:35 (1908 Lexime)


Bashkohen studentėt shqiptarė tė tė gjitha viseve

Prishtinė, 16 SHKURT- Studentėt shqiptarė tė tė gjitha viseve janė bashkuar nė njė organizatė tė re studentore e cila ėshtė promovuar nė fillim tė javės nė Prishtinė. Petrit Nimani, ėshtė zgjedhur kryetar i kėsaj organizate gjithėkombėtare studentore.
“Atė ēfarė nuk arritėn ta bėjnė asnjė organizatė studentore e bėmė ne, duke mbledhur nė kėtė promovim tė gjitha organizatat studentore nga tė gjitha universitetet shqiptare dhe pos kėsaj edhe organizata tjera rinore”, ka deklaruar Nimani pėr redaksinė tonė.

Mė shumė...

Lajme : Fillon semestri i dytė nė USHT
Kyqur 16-02-2005 4:13:34 (1921 Lexime)

Masat qė do ta pėrmirėsojnė imazhin e USHT-sė

Tetovė, 16 SHKURT- Nė vitin akademik 2004/05, nė Universitetin Shteror tė Tetovės, ndjekin studimet 10226 studentė, ndėrsa vetėm 1100 prej tyre nuk janė shtetas tė Maqedonisė.

Universiteti i Tetovės deri nė fund tė semestrit do tė jetė nė nivel tė dy Universiteteve nė Maqedoni dhe nė nivel tė universiteteve evropiane.
“Themelet e sistemit qė jemi duke hedhur, duke krijuar rend, disiplinė dhe kushte shumė tė mira pėr stafin dhe studentėt e Universitetit Shtetror tė Tetovės do tė ēojnė nė pėrmisimin e imazhit dhe standardeve tė kėtij institucioni tė lartė arsimor tė shqiptarėve nė nė Maqedoni”, deklaroi Sekretari gjeneral i USHT-sė, Bashkim Selmani nė ditėn e parė tė fillimit tė semestrit.

Mė shumė...

« 1 ... 198 199 200 (201) 202 203 204 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio