Studentet.info
« 1 ... 200 201 202 (203) 204 205 206 ... 214 »
Lajme : STUDENTĖT KOSOVARĖ TĖ UT-SĖ, KANĖ MBETUR NĖ RRUGĖ
Kyqur 07-02-2005 18:07:43 (1717 Lexime)


STUDENTĖT E UT-SĖ INJOROHEN NGA INSTITUCIONET KOSOVARE

TETOVĖ, 08 SHKURT Ministria e Arsimit Shkencės dhe Teknologjisė sė Kosovės, pėr mė shumė se njė muaj i mbanė nė sirtarė listat e studentėve tė UT-sė tė cilėt duhet tė transferohen nė UP.
Kėto lista Ministria e Arsimit tė Maqedonisė, pasi ka bėrė tė gjitha proceduart e nevojshme i’a ka dorzuar MASHT-sė sė Kosovės, ndėrsa ky institucion qeveritar nuk i’a ka dorzuar universitetit tė Prishtinės dhe fakultetit tė Mjekėsisė.
Mos dorzimi I kėtyre listave sipas studentėve do tė krijoj shumė probleme dhe ka mundėsi qė shumica e tyre tė humbin vitin.

Mė shumė...

Lajme : Takim mes Rektorėve Arsim Bajrami dhe Shezai Rrokaj
Kyqur 07-02-2005 11:56:23 (1449 Lexime)
Rektori Bajrami takoi homologun e tij nga Shqipėria

PRISHTINĖ, 07 SHKURT- Rektori i Universitetit tė Prishtinės Arsim Bajrami me bashkėpunėtor sot u takua me rektorin e Universitetit tė Tiranės Shezai Rrokaj dhe me disa rektorė tė tjerė tė Universiteteve Shqiptare.

Nė takimin e sotėm u bisedua pėr vazhdimin e bashkėpunimit institucional nė mes universiteteve tona dhe u pėrkrah nisma e rektorit tė Universitetit tė Prishtinės pėr unifikimin e standardeve universitare drejt krijimit tė Zonės sė Arsimit tė Lartė.

Mė shumė...

Lajme : Flet rektori i Universitetit tė Tiranė, Shezai Rrokaj, pėr ndryshimet nė shkolla
Kyqur 07-02-2005 11:20:18 (2215 Lexime)

“Tre vjet shkollė, dy vjet specializim”

Intervist: me rektorin e Universitetit tė Tiranė, Shezai Rrokaj, pėr ndryshimet nė shkollat e larta

Rrokaj: Do tė hedhim poshtė sistemin e vjetėr arsimor rus

Studimet nė shkollat e larta do tė zgjasin vetėm tre vjet. Sipas rektorit tė Universitetit tė Tiranės, Shezai Rrokaj, duke filluar nga viti shkollor 2005-2006, nė tė gjitha fakultetet e kėtij universiteti do tė zbatohet sistemi 3+2 dhe 3+3.

Pas pėrfundimit tė tre viteve tė para tė studimit, qė do tė bėjnė pjesė nė njohuritė e pėrgjithshme, studentėt do tė kenė mundėsi tė marrin diplomėn e arsimit tė lartė. Mė pas, cilido student qė ka dėshirė tė vazhdojė studimet pėr master, ose specializim tė mėtejshėm dhe doktoraturė, duhet tė vazhdojė nga 2 deri nė 3 vjet kurse tė veēanta pranė fakulteteve pėrkatėse. Sipas burimeve nga ministria e Arsimit dhe e Shkencės, kjo reformė do tė mundėsojė specializimin e shpejtė tė studentėve, duke i bėrė ata tė aftė pėr tregun e punės. Kėto dhe ndryshime tė tjera, qė kanė filluar tė pėrfshijnė shkollat e larta, i sqaron nė njė intervistė pėr gazetėn “Panorama” rektori i UT-sė, Shezai Rrokaj.

Mė shumė...

Lajme : Historia e rrallė e Ilir Miles, njė studenti tė arkitekturės
Kyqur 05-02-2005 4:26:40 (2015 Lexime)

Studenti: Mė hoqėn dushet, drejtoria tė mė japė 221 euro

TIRANĖ, 05 SHKURT- Ndodh edhe kėshtu. Pėr herė tė parė nė Shqipėri, njė student i kėrkon drejtorisė sė konviktit ku jeton ta dėmshpėrblejė pėr mungesėn e shėrbimeve. Ilir Mile, student nė vitin e katėrt tė arkitekturės, nė Fakultetin e Inxhinierisė sė Ndėrtimit nė Tiranė, i ka kėrkuar drejtorisė sė ndėrmarrjes numėr 2 tė trajtimit tė studentėve t’i paguajė 221 euro sepse ka hequr dushet gjatė ditėve tė festave tė fundvitit. Ndėrsa drejtori i kėsaj tė fundit, Bekim Mataj, thotė se kjo ėshtė diēka krejt e palogjikshme. Dhe se s’ka ndėrmend t’i paguajė paratė.

Mė shumė...

Lajme : Kryekomisari Arqile Kosta ėshtė lėnė nė burg deri nė pėrfundim tė hetimeve
Kyqur 05-02-2005 4:23:56 (2258 Lexime)

Pedagogu: Tė arrestohet edhe studenti

TIRANĖ, 05 SHKURT – “Tė arrestohet edhe studenti qė i dha para pedagogut tė Akademisė sė Rendit”. Avokati i Arqile Kostės, Saimir Visha, ka kundėrshtuar dje akuzėn e korrupsionit pasiv ngritur ndaj klientit tė tij nga Prokuroria e Tiranės. Visha i kujtoi dje Gjykatės sė Tiranės, nė caktimin e masės sė sigurimit tė Kostės se me ligjin e ri, nė rastin e njė korrupsioni arrestohet ai qė merr, por edhe ai qė jep mitė. Madje, Visha tha dje pėr “Shekullin” se denoncimi i studentit Alket Zeneli, nuk duhet tė qendrojė, pasi sipas mbrojtjes ky student ka qenė mė parė nė ndjekje penale pėr falsifikim.

Mė shumė...

Lajme : Marrėveshje mes Universiteteve
Kyqur 04-02-2005 8:39:08 (1471 Lexime)

U nėnshkrua marrėveshja e bashkėpunimit mes Universitetit tė Prishtinės dhe Universitetit Irlandez

PRISHTINĖ, 04 SHKURT- Universiteti i Prishtinės, Universiteti Kombėtar Irlandez - Gallway dhe Qendra Ndėrkombėtare pėr Zhvillim tė Ndėrrmarjeve dhe Komuniteteve (International Centre for Community and Enterprise Development - ICCED), kanė nėnshkruar sot njė marrėveshje bashkėpunimi.

Mė shumė...

Lajme : Kamerat spiune filmuan momentin kur po i merrte paratė studentit
Kyqur 02-02-2005 7:01:50 (2093 Lexime)


Njėqind dollarė njė notė kaluese pėr studentėt

TIRANĖ, 02 SHKURT Njėqind dollarė. Kaq ishte “taksa” e vendosur nga pedagogu i Akademisė sė Rendit, Arqile Kosta, nė kėmbim tė njė note kaluese pėr studentėt e tij, oficerėt e ardhshėm tė Policisė sė Shtetit. Shkėmbimi i rryshfetit nga studenti tek pedagogu i lėndės “Marrėdhėniet me Jashtė” ėshtė fiksuar nga kamerat e Shėrbimit tė Kontrollit tė Brendshėm, tė vendosura nė Akademinė e Rendit pas dyshimeve se kryekomisari Kosta merrte rryshfet nga studentėt, pėr t’i kaluar nė provim. Hetimet e nisura qė prej fillimit tė vitit tė ri akademik kanė pėrfunduar dje, me prangosjen nė kushtet e flagrancės tė pedagogut tė Akademisė sė Rendit Publik. Burime zyrtare tė Ministrisė sė Rendit pohojnė pėr “Shekullin” se Arqile Kosta akuzohet pėr mitmarrje, akuzė kjo e pranuar prej tij pas arrestimit.

Mė shumė...

Lajme : Universiteti i Prishtinės injoron studentėt e UT-sė nga Kosova
Kyqur 02-02-2005 6:43:22 (2459 Lexime)


Marrėveshja pėr transfer nuk respektohet nė Prishtinė

PRISHTNINĖ, 02 SHKURT- Studenėt qė duhet tė transferohen nė Prishtinė, nėpėrmjet njė komunikate pėr media janė shprehur tė shqetsuar seriozishtė me transferin e tyre, pėr shkak se ai ende nuk ka filluar. ”Pėrderisa nė Tiranė dhe nė Shkup tashmė ka filluar procedura e transferimit, kėtu nė Prishtinė kjo gjė ende nuk ka ndodhur, dhe arsyet pėr kėtė ne ende nuk i dimė”- thuhet nė komunikatėn e ish studentėve grevizt.

Mė shumė...

Lajme : Nė Universitetin e Europės Juglindore
Kyqur 31-01-2005 14:12:21 (1472 Lexime)


Studentėt e UEJL-sė pėrgatiten pėr provime

TETOVĖ 01 SHKURT- Studentėt e Universitetit tė Europės Juglindore, do tė poėrfundojnė brenda javės ligjeratat pėr kėtė semestėr dhe do tė kenė afėrsisht 10 ditė kohė parapėrgatitje pėr provimet qė mė pas do tė zgjasin rreth dy javė – konfirmuan autopritetet e kėtij institucioni tė lartė arsimorė.” Do tė jetė njė mundėsi qė studentėt tanė tė pėrgatiten sa mė mirė gjatė kėsaj periudhe qė do tu shėrbejė pėr tė lexuar materiale tė ndryshme rreth provimeve tė cilėt duhet t’u nėnshtrohen studentėt” tha pėr redaksin Burim Sadiku- shefi I zyrės pėr informim nė UEJL.

Mė shumė...

Lajme : ORS-ja kėrcėnon udhėheqejn e Rektoratit tė Universitetit tė Prishtinės
Kyqur 31-01-2005 3:16:24 (1444 Lexime)

Organizata e Re Studentore kėrcėnon me bojkot tė mėsimit

PRISHTINĖ, 31 JANAR- Nėse Universiteti i Prishtinės nuk heq dorė nga veprimet qė dėmtojnė interesat e studentėve, atėherė semestri i dytė mund tė sjellė bojkotim tė procesit mėsimor, njoftuan udhėheqėsit e Organizatės sė Re Studentore nė konferencėn e djeshme me gazetarė.
Drejtuesit e organizatės sė re studentore kėrcėnuan me bojkotim tė procesit mėsimor nėse Universiteti i Prishtinės nuk ndryshon qasjen ndaj studentėve.

Mė shumė...

« 1 ... 200 201 202 (203) 204 205 206 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio