Studentet.info
« 1 ... 201 202 203 (204) 205 206 207 ... 214 »
Lajme : Sekretari i USHT-sė shpėrndau aktvendimet
Kyqur 30-01-2005 10:45:17 (2086 Lexime)

Sekretari gjeneral i Universitetit Shtetror tė Tetovės Bashkim Selmani shpėrndau aktvendimet pėr admnistratorėt

TETOVĖ, 30 JANAR- Nė mėnyrė solemne sot Sekteratri gjeneral i Universitetit Shtetror tė Tetovės Bashkim Selmani shpėrndau aktvendimet pėr admnistratorėt dhe puntorėt teknik tė kėtij universiteti.
Bėhet fjalė pėr 20 aktvendime pėr punė, tė cilat miratuara nga kėshilli amė i univesitetit nė pajtueshmėri me ligjin pėr marėdhėnie pune nė Republikėn e Maqedonisė. Admnistratorėt dhe presoneli teknik duke filluar nga nesėr do tė vendsen nėpėr vendet e tyre tė punės, konkretisht nė Fakultetin jurdik, ekonomik, Fakultetin e Shkencave matematiko-natyrore dhe fakultetin e shkencave humane ku pėrfshihen 12 degė, pėrkatėisht fakultete.

Mė shumė...

Lajme : Ministria e Arsimut finsnaon njė projket kapital nė USHT
Kyqur 30-01-2005 10:41:29 (1634 Lexime)

Rektorati i USHT-sė do tė transferohet nė objkete tė reja


TETOVĖ, 30 JANAR-Rektorati dhe adminsitrata e Universitetit Shtetror tė Tetovės brenda njė kohe tė shkurtėr do tė transferohet nė objkete tė reja, tė cilat gjenden nė afrėsi tė shkollės sė mesme tė bujqėsisė nė Tetovė. Hapsirat e reja tė rektorarit do tė vendosen nė ish konviktin e shkollės sė bujqėsisė, kurse pallati aktual I rektoratit do tė jetė nė dispozicion tė studentėvve.
Sekterari gjeneral i Universitetit Shtetror tė Tetovės Bashkim Sulejmani tha se ky projket ėshtė i ndarė nė dy faza . Faza e parė parasheh vendosejn e rektoratit dhe iniatnacave mė tė larta tė universitetit nė kėtė objket, ndėrsa faza e dytė parasheh vendosjen e Qendrės politeknike nė kėto objkete.

Mė shumė...

Lajme : Tane Akdanam ka denoncuar nė polici
Kyqur 28-01-2005 9:36:04 (1597 Lexime)

Keqtrajtohet pas njė grindjeje studenti turk

TIRANĖ- 28 JANAR- Njė student turk ėshtė keqtrajtuar pas njė grindjeje tė ēastit nė rrugėn “Komuna e Parisit” nė Tiranė. Tane Akdanam, studenti i cili punonte njėkohėsisht me studimet nė njė restorant turk, ėshtė bėrė viktimė e njė grindjeje pėr motive banale nė mjediset e punės, ku edhe ėshtė dėmtuar. Pasi ka marrė mjekim nė spital, Akdanam ka denoncuar dhunėn e ushtruar ndaj tij nė mjediset e komisariatit numėr 2 nė Tiranė. Pas kėtij denoncimi janė vėnė nė lėvizje agjentėt e policisė kriminale, tė cilėt kanė zbuluar edhe autorin e kėsaj ngjarjeje. “Leonard Bilali ėshtė ndaluar pėr keqtrajtimin e shtetasit turk, ngjarje kjo e ndodhur pesė ditė mė parė. Por autori ėshtė lėnė nė detyrim paraqitjeje, pasi vepra e kryer prej tij nuk ishte e rėndė”,-pohuan pėr “Shekullin” burime nga komisariati numėr 2 i Tiranės.

Mė shumė...

Lajme : Ndihma pėr UEJL-nė
Kyqur 27-01-2005 11:14:59 (1626 Lexime)


Qeveria Franceze ndihmon Universitetin e Evropės JugLindore

TETOVĖ 27 JANAR- Qeveria franceze nė bashkėpunim me rektorin e UEJL-sė promovuan projektin shumė tė rėndėshishėm pėr studentėt qė studijojnė nė kėtė fakultet. Nė promovimin e tij Rektori I UEJL-sė Alejdin Abazi theksoi se projekti ka tė bėjė mė botimin e librave pėr studentėt qė studjijojnė nė kėtė universitet. Nė ceromoninė e zhvilluar u prezantuan pesė veprat e para tė pėrkthyera nė dy gjuhė, shqip dhe maqedonisht. Abazi theksoi gjithashtu se qeveria franceze e ka ndihmuar UEJL-in nė shumė drjetime, duke dėrguar edhe profesorė pėr tė ligjeruar. Vetėm vitin e kaluar kanė ardhur 21 profesorė.
Nė kėtė ceromoni ishin tė pranishėm ambasadorja e Francės Veronique Bujon Barre, profesorė tė katedrave tė ndryshme, studentė etj.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt tė dėshpruar nė UEJL
Kyqur 27-01-2005 10:32:38 (1576 Lexime)

Studentėt tė dėshpruar nga administrata

TETOVĖ, 27 JANAR- Shumė studentė kanė hasur gabime tė shumta nė transkriptat gjė qė ka shkaktuar nervozizėm veēanrisht tek ata qė janė nė pėrfundim tė studimeve. Tė pėrqendruar nė rregullimin e transkriptave, ata humbin mjaft kohė ndėrkohė qė nuk dinė ku duhet tė adresohen pėr kėtė ēėshtje.
Nė administratė studentėve u thonė se nuk janė nė dijeni dhe nuk mbajnė pėrgjegjėsi pėr situatėn. Pedagogėt nga ana e tyre ndėrhyjnė nė administratė pėr tė gjetur zgjidhje e qetėsuar studentėt. Nuk mungojnė rasttet kur provimi ėshtė nė fakultet, ēka I detyron studentėt ta ndjekin lėndėn edhe njė here. Por ndodh edhe qė lėnda nuk egziston mė nė planprogram.

Mė shumė...

Lajme : NĖ FRYMEN E REFORMAVE NĖ ARSIMIN E LARTĖ
Kyqur 21-01-2005 11:58:22 (1460 Lexime)

Ekspert gjerman tė Arsimit qėndrojnė nė UT

TETOVĖ, 21 JANAR- Njė ekip gjerman ekspertėsh nė fushėn e arsimit ka qėndruar dje nė Universitetin shtetėrorė tė Tetovės ndėrsa nė ekipin nė fjalė bėnin pjesė profesorė tė universiteteve mė eminente nė Gjermani. Ekspertėt nė fjalė janė tė angazhuar nė disa projekte konkrete nė vend pėr avancimin e arsimit superiorė.
Ministria e Arsimit dhe shkencės nė njė komunikatė pėr media ka njoftuar se ėshtė duke u punuar nė krijimin e Qendrės Politeknike nė Universitetitn e Tetovės. Kjo qendėr themelohet me pėrkrahjen e Konferencės gjermane tė Rektorėve. Objekti i qendrės Politeknike do tė jetė nė afėrsi tė Shkupit ndėrsa mėsimi do tė zhvillohen nė gjyhėn Maqedonase dhe nė gjuhėn Shiqipe.

Mė shumė...

Lajme : BASHKĖPUNIM I NGUSHTĖ UEJL – UNIVERSITETI I INDIANĖS
Kyqur 21-01-2005 11:54:41 (1483 Lexime)

"Vazhdojnė donacionet e USAID pėr UEJL-nė"

TETOVĖ, 21 JANAR- Rektori I Universitetit tė Europės Juglindore nė Tetovė z. Alajdin Abazi ka shpallur brenda kėsaj jave Programin Ndėrlidhės tė Arsimit tė Lartė me Universitetin e Indianės. Shefi I zyrės pėr informim I kėtij institucioni tė lartė arsimorė Burim Sadiku I tha Faktit se Programi I ri ėshtė me vlerė prej 1.8 milion dollarė, tė cilat janė tė donuara nga Agjencia Amerikane pėr Zhvillim Ndėrkombėtarė, e cila ėshtė nėn-degė e Ambasadės Amerikane , agjenci kjo qė nė vazhdimėsi ka finansuar projekte tė ndryshme nė UEJL.
Programi I ri e mbėshtet Fakultetin e Administratės sė Biznesit dhe Fakultetin e Shkencave dhe Teknologjive tė Komunikimit.

Mė shumė...

Lajme : Incident nė Fakultetin e Manastirit
Kyqur 17-01-2005 15:34:45 (1659 Lexime)


Profesori sulmon studenten pasi nuk i ka pasur punėt mirė me babain e saj


Manastir, 17 janar - “Profesori Boris Angelovski nga Fakulteti i qytetit tė Manastirit, mė 14 janar, nė kabinetin e tij mė sulmoi fizikisht dhe ma gėrvishti krahun e djathtė, kurse gjatė gjithė semestrit nuk mė lejon ta jap provimin e fundit sepse ėshtė fjalosur me babain tim, i cili poashtu ėshtė professor i fakultetit”, ka thėnė studentja e vitit tė katėrt, Jasminka Hristovska.

Nga ana tjetėr, profesori Angelovski ka deklaruar se vetėm e ka shtyrė pak studenten nga kabineti i tij sepse e ka nėnēmuar verbalisht. Ai ka thėnė se kjo studente nuk mund tė kalojė provimin e vitit tė katėrt sepse nuk ka pastruar provimet nga viti i dytė.

Mė shumė...

Lajme : NĖ SHKUP HAPET UNIVERSITETI DYJAVOR NDĖRKOMBĖTAR DIMĖROR
Kyqur 17-01-2005 14:58:49 (1935 Lexime)


180 student nga vendi dhe bota shkėmbejnė pėrvoja pėr reformat e arsimit


Shkup, 17 janar-Nė organizim tė Shoqatės sė stėrvitjes akademike (Akademic Training Associacion ATA) nga Mbretėria holandeze, sot nė Fakultetin Juridik nė Shkup u hap Universiteti ndėrkombėtar dimėror Maqedonia 2005, i cili do tė zgjasė deri mė 28 janar.Bėhet fjalė pėr pilot-projekt i cili nė dy javėt e ardhshme nė Shkup do tė grumbullojė 180 studentė nga vendi dhe nga vendet e huaja. Ata do tė dėgjojnė ligjėrata tė profesorėve nga pėrbėrja e pėrzier maqedono-ndėrkombėtare dhe tetė lėndė nė katėr sfera - administrata e biznesit, ekonomisė, juridikut dhe administratės publike.
"Universiteti dimėror ėshtė vendosur si instrument pėr shkėmbimin e pėrvojave dhe tė aspekteve nga reformat nė procesin arsimor tė cilat janė nė pėrputhje tė eurintegrimeve. Praktika e vendosur e hapjes sė njė tipi tė kėtillė tė universitetit nė rajon nėnkupton mobilitet mė tė madh tė studentėve.

Mė shumė...

Lajme : Njė ditė pas pėrfundimit tė grevės nė UT
Kyqur 17-01-2005 13:06:23 (1617 Lexime)


Studentėt i dorėzuan dosjet e tyre nė Ministrinė e Arsimit

TETOVĖ, 17 JANAR-Njė ditė pas ndėrprerjes sė grevės, studentėt e Fakultetit tė Mjekėisė dhe Stomatologjisė nė Univesritetin Shtetrorė tė Tetovės (USHT) i kanė dorėzuar dosjet e tyre te grupet puneuse pėr tė filluar procedurėn e transferimit nė universitetin e Prsihtinės, Tiranės dhe Shkupit.
Grupet punėuse tė Ministrisė sė Arsimit tė Maqedonisė kanė mbledhur dokumentacionin e duhur nga studentėt dhe prietet qė pas dy ditėve tė shpallet lista se cilėt student do tė transferohen nė Trianė, pėraktėsisht Prishtinė dhe Shkup. Antėrėt e ish Kėshillit grevsit u shprehėn tė kėnaqur nga puna e grupit punues dhe njoftuan se transferimi i studentėve mund tė fillojė nė fund tė kėsaj jave. "Nėse gjithēka shkon sipas planit transferimi do tė fillojė nė afatin e paraparė mė sė vonti deri nė fund tė kėsaj jave me qėllim qė studentėt tė fillojnė me kohė semestrin e dytė nė univesritet ku do tė transferohen" thanė ato.

Mė shumė...

« 1 ... 201 202 203 (204) 205 206 207 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio