Studentet.info
« 1 ... 202 203 204 (205) 206 207 208 ... 214 »
Lajme : NĖ UNIVERSITETIN E PRISHTINĖS
Kyqur 17-01-2005 9:59:56 (1745 Lexime)


Edhe njė Magjistre nė fushėn e ekonomisė

PRISHTINĖ Mė 15 janar 2005, nė Fakultetin e Ekonomisė nė Prishtinė, nė praninė e shumė dashamirėsve dhe miqėve, znj.Merale Fetahi mbrojti me sukeses temėn e magjistraturės me temė “Bilanci i Pagesave nė IRJM-sė dhe nė disa vende ballkanike” nė lėminė e Drejtimit financiar. Kjo mbrojet e temės u vlerėsua lartė nga komisioni nė pėrbėrje tė mentorit prof.dr. Skender Berisha, prof.dr Sabahudin Komoni – kryetar si dhe prof.dr Gazmend Luboteni-antar.
Znj.Merale Fetahi, mbaroi fakultetin Ekonomik nė Universitetin e Tetovės, dhe ishte njė ndėr studentet mė tė dalluara nė kėtė fakultet. Me magjistrimin e znj.Merale nė kėtė lėmi i shtohet edhe njė kuadėr nė fushėn e ekonomisė e cila do tė jap kontributin e saj nė kėtė fushė. Me kėtė rast znj.Merale urojė qė tė nė tė ardhmėn tė rritet numėri i kuadrove cilėsor qė bashkarisht tė kontribuaojnė nė kėtė lėmi, pėr sfidime tė suksesshme.


Nga: MONITOR


Lajme : Pas marėveshjes me liderin e BDI-sė Ali Ahmetin
Kyqur 16-01-2005 14:04:53 (1985 Lexime)


Studentėt e UT-sė sot e ndėrprenė grevėn dy mujore


TETOVĖ, 16 JANAR-Studentėt e Fakultetit tė Mjekėsisė dhe Stomatoligjisė nė Universitetin e Tetovės (UT) sot nė orėt e pasditės e ndėrprenė grevėn dymujore pas marėveshjes sė aritur me liderin e Bashkimit Demokratik pėr Integrim (BDI), i cili u premtoi studentėve se asnjė prej tyre nuk do tė ngelet nė rrugė. Gjatė solemnitetit tė nėnshkrimit tė kėsaj marėveshje Ahmeti tha se studentėt do tė transferohen nė Prishtinė, Tiranė dhe Shkup dhe asnjėri prej tyre nuk do tė ngelet pa satus. Kreu i partisė shqiptare nė pushtet Ali Ahmeti ėshtė zotuar se do tė jetėsohet nė tėrėsi marrėveshja e firmosur njė javė mė parė nė Ohėr mes ministrave tė Arsimit tė Maqedonisė, Kosovės dhe atij tė Shqiperisė, pėr transferin e studentėve nga Tetova nė Universitetin e Shkupit, Prishtinės dhe atė tė Tiranės.

Mė shumė...

Lajme : Guri Murraj tregon se ka dalė nga ngujimi katėr mujor
Kyqur 16-01-2005 8:27:15 (1789 Lexime)


“Po pėrgatitem qė tė jap provimet”

Studenti: Tani do i kthehem shkollės e pėr kėtė falėnderoj policinė

TIRANĖ (16 JANAR)Guri Murraj ka filluar tė lexojė dhe tė pėrgatitet pėr provime. Njė ditė pasi personi qė e kėrcėnonte ėshtė arrestuar, studenti i Ekonomikut i ėshtė kthyer normalitetit.

Duke bėrė shaka, ai thotė: “Mė parė isha i ngujuar nga kėrcėnimet, tani do tė rri mbyllur nė shtėpi se mė duhet tė mėsoj”. Nė njė intervistė pėr “Panoramėn”, Murraj tregon se si e mėsoi lajmin pėr arrestimin e kėrcėnuesit, falėnderimi i tij pėr policinė e Tiranės dhe rikthimi nė jetėn normale.

“Si e mėsuat lajmin pėr arrestimin e kėrcėnuesit tuaj?
Mė njoftuan ata tė policisė qė nė darkė dhe mė thanė se e kishin arrestuar nė njė fshat tė Lushnjės, nė shtėpinė e motrės sė tij. Madje mėsova se ndodhej dhe nė burgun e Tiranės. Nė mėngjes, menjėherė shkova dhe mora gazetėn “Panorama” ku e pashė edhe nė foto.


Mė shumė...

Lajme : Demir Lleshi u kap nga policia e Tiranės, ai dyshohet pėr rrėmbimin e studetit
Kyqur 15-01-2005 15:21:07 (2016 Lexime)


Pranga kėrcėnuesit tė studentit tė ngujuar

TIRANĖ (15 JANAR)Policia arreston personin qė rrėmbeu dhe kėrcėnonte studentin e Ekonomikut. Demir Lleshi, 31 vjeē ėshtė arrestuar dje nga policia e Tiranės, pasi akuzohet pėr pengmarrje dhe kėrcėnim personi.

Lleshi ėshtė i dyshuari kryesor, pėr rrėmbimin nė 14 tetor tė vitit qė shkoi tė studentit Guri Murraj dhe mbajtjen e tij nėn kėrcėnimin e armėve pėr 2 orė. Burime nga policia thanė se ai ishte dėnuar edhe mė parė, pėrsėri pėr kėrcėnime ndaj familjes Murraj. Tė njėjtat burime shpjeguan se i kėrkuari ishte fshehur jashtė Tiranės, gjatė kohės qė policia e kishte shpallur atė nė kėrkim. Ndėrkohė qė policia kriminale e kryeqytetit, kishte arritur tė identifikonte vendndodhjen e tij. Dje inspektorėt e krimeve tė Komisariatit Nr.3 kanė bėrė edhe arrestimin e tė dyshuarit. Sipas policisė, ai ndodhet aktualisht nė qelitė e paraburgimit tė Drejtorisė sė Policisė sė Tiranės.

Mė shumė...

Lajme : Matematikani i RI
Kyqur 15-01-2005 12:46:32 (3019 Lexime)


Matematikani me mesataren 10,00 do tė doktorojė nė SHBA


Si nxėnės i viti tė katėrt tė gjimnazit, nė garat republikane merr ēmimin e parė dhe fiton tė drejtėn pėr tė marrė pjesė nė Olimpiadėn internacionale nė matematikė (eveniment kryesor botėror nga lėnda e matematikės) nė vitin 1999, ku stoliset me medaljen e bronxtė. Njė sukses tė tillė nuk ka arritur askush nė rajonin e Pollogut e ndoshta edhe nė tėrė vendin. Diplomon pėr diē mė tepėr se katėr vjet dhe menjėherė pas diplomimit punėsohet si asistent nė UEJL. Mė 17 janar, vetėm njė vit pas diplomimit, do tė niset pėr nė Amerikė ku do t'i vijojė studimet postdiplomike.

Mė shumė...

Lajme : Ēelnik Ēapollari, babai i Ornela Ēapollarit
Kyqur 15-01-2005 6:40:44 (3211 Lexime)


“Nėse ka vrarė Suelėn, tė vriste veten”

POGRADEC (15 JANAR) Nuk e beson kurrsesi se vajza e tij ka vrarė shoqen e saj tė dhomės, nė konviktin e vajzave nė Universitetin “Fan Noli” nė Korēė, por thotė se nėse “Ornela e ka vrarė shoqen, mė mirė tė vriste edhe veten”. Ēelnik Ēapollari, babai i Ornela Ēapollarit, studentes sė akuzuar pėr vrasjen e shoqes sė saj tė dhomės, Suela Sina, ka dhėnė dje njė intervistė ekskluzive pėr gazetėn “Shekulli”, ndėrsa ka shprehur ngushėllimet pėr familjen e studentes sė vrarė dhe u ka kėrkuar falje publike nėse vajza e tij ėshtė me tė vėrtetė autore e krimit.

Mė shumė...

Lajme : Tefta Dosti u filmua duke i marrė 500 eurot e fundit njė biznesmeni
Kyqur 15-01-2005 6:35:09 (1528 Lexime)

Pranga kryeekonomistes sė qytetit Studenti, mori 2500 euro rryshfet

TIRANĖ (15 JANAR)- Prokuroria e kryeqytetit arreston Tefta Dostin, kryetaren e degės ekonomike tė trajtimit tė studentėve numėr 1, me akuzėn e mitmarrjes. Pas firmosjes sė urdhėr-arrestit nga organi i akuzės sė Tiranės, policia ka bėrė menjėhere ekzekutimin e tij. Tefta Dosti akuzohet nga prokuroria pėr veprėn penale tė mitmarrjes. Denoncimi pėr Dostin ishte bėrė publikisht disa ditė mė parė nga emisioni “Fiks Fare”. Nė kėtė emision, ajo ishte filmuar duke marrė njė ryshfet prej 500 eurosh, ndėrkohė qė 2000 euro tė tjera i kishte marrė disa ditė mė parė. Lajmi ėshtė pohuar dje nga burimet zyrtare tė prokurorisė shqiptare. Sipas tyre, Tefta Dosti rrezikon njė dėnim nga tre deri nė dhjetė vjet heqje lirie.

Mė shumė...

Lajme : Koment nga Botuesi i FAKTIT EMIN AZEMI
Kyqur 14-01-2005 14:32:38 (1782 Lexime)

Kjo nuk ėshtė mė Grevė!

EMIN AZEMI

(14 JANAR) Kriza e studentėve tė Fakultetit tė Mjekėsisė Stomatologjisė dhe Farmacisė, tė Universitetit tė Tetovės ka hyrė nė njė fazė tė ēuditėshme. Pėr problemet e krijuara nė kėtė fakultet sdtudentėt mė sė paku janė fajtor. Fajin ndoshta duhet kėrkuar tek ato struktura tė kėtij universiteti tė cilat nuk iu pėrmbajtėn kritereve arsimore-shkencore pėr hapjen e njė fakullteti tė tillė.

Mė shumė...

Lajme : KOMUNIKAT E UNIVERSITETI SHTETĖROR TĖ TETOVĖS
Kyqur 14-01-2005 11:28:49 (1738 Lexime)


Rektorati kėrkon nga studentėt tė respektojn urdhėrin e Pollozhanit

Nė bazė tė shkresės nr.12.61/1 tė datės 13.01.2005 tė Ministrisė sė arsimit dhe Shkencės sė Maqedonisė drejtuar Universitetit shtetėror tė Tetovės lidhur me realizimin e Marrėveshjes dhe hartimin e listave pėr transferin e studentėve tė Fakultetit tė Mjekėsisė tė UT-sė.

Kėshilli i Rektoratit tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės lėshon kėtė:


KOMUNIKATĖ

- Njoftohen studentėt e fakultetit tė Mjekėsisė dhe tė Stomatologjisė qė ta zbatojnė nė pėrpikshmėri Urdhėresėn e Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės sė Maqedonisė.

- Komisoni profesional i USHt-sė, tė siguroje dokumentacionet e nevojshme tė studentėve tė Mejkėsisė dhe Stomatologjisė sipas marrėveshjes sė nėnshkruar mes tri ministrive.

Mė shumė...

Lajme : Rrengu i hetuesve qė solli pohimin e krimit nga Ornela
Kyqur 14-01-2005 6:51:34 (2269 Lexime)


Kurthi i hetuesve pėr studenten vrasėse

KORĒĖ (14 JANAR)- “Suela ėshtė mirė dhe ndodhet nė spital. Madje ajo tė ka kėrkuar dhe dėshiron te takohet me ty”. Ky rreng i pėrdorur nga grupi hetimor i policisė sė Korēės ka bėrė qė Ornela Ēapollari tė pohojė “po unė e qėllova Suelėn”. Pas kėtij pohimi tė Ornela Ēapollarit, studentes 21-vjeēare, qė ėshtė arrestuar nėn akuzėn e vrasjes sė shoqes sė saj tė dhomės, Suela Sina, kanė filluar dhe pyetjet e njėpasnjėshme tė grupit hetimor Kėto pyetje janė finalizuar dhe me gjetjen e armės, vendndodhjen e sė cilės, sipas burimeve tė sigurta tė policisė, e ka treguar vetė studentja e akuzuar pėr vrasje. Madje ajo ka treguar dhe identitetin e personit qė i kishte dhėnė armėn tip pistoletė, me tė cilėn ajo akuzohet se qėlloi pėr vdekje shoqen e saj tė ngushtė.

Mė shumė...

« 1 ... 202 203 204 (205) 206 207 208 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio