Studentet.info
« 1 ... 203 204 205 (206) 207 208 209 ... 214 »
Lajme : shqiptarja ne harvard
Kyqur 14-01-2005 6:37:00 (3625 Lexime)


“Jeta ime nė Universitetin e Harvardit”

TIRANĖ (14 JANAR)Borana ėshtė 18-vjeēarja shqiptare qė studion nė universitetin mė tė mirė tė botės, nė Harvardin e famshėm, nė shkollėn e ėndrrave pėr shumė njėrėz.

Ambicien e saj e ka treguar duke iu bėrė sfidė kėrkesave dhe gjithnjė ėshtė ndier e barabartė me fituesit e tjerė. Nė njė intervistė pėr gazetėn “Panorama”, me modesti e singeritet Borana Toska ka treguar rrugėn e saj nga Tirana nė Norvegji dhe mė pas nė Amerikė, pėr ku nuk e ka ndalur as fakti se atje mund tė ketė edhe mė tė zotė se ajo. Pėr mė tepėr, nuk i ėshtė trembur konkurrimit nė universitetin amerikan ku, siē thotė me shaka, “edhe Dante Aligieri do tė frikėsohej”. Ndėr tė tjera ajo tregon mundėsitė qė ofron universiteti numėr njė nė botė, thotė se ndihet e lumtur qė tashmė ėshtė pjesė e njė shkolle qė mund tė t’i bejė ėndrrat realitet. Amerika nuk e ka tjetėrsuar Boranėn, qė ruan ende ngrohtėsinė shqiptare. Ajo flet shpesh me nėnėn, mė shumė se shoqja amerikane e dhomės. Borana thotė se Shqipėria do ta ndiejė ndikimin e saj, por ende nuk e di se si, pasi ėshtė akoma vetėm njė studente. Edhe pse studion nė “shkollėn e ėndrrave”, ajo nuk e harron asnjėherė Shqipėrinė. “Hyrja ime nė Harvard mishėron fitoren e njė njeriu tė thjeshtė, e tė paprivilegjuar”, thotė pa u druajtur. Sipas saj, njė njeri i punės dhe i vendosur mund ta kapė majėn.

Mė shumė...

Lajme : 
Kyqur 13-01-2005 11:14:59 (1780 Lexime)


Studentėt e UT-sė do ta paguajnė transferin

TETOVĖ, (13 JANAR) -Pėrfaqėsus tė kėshillit grevsit tė Fakultetit tė Mjekėsisė dhe Stomatologjisė nė Universitetin e Tetovės (UT) tė mėrkurėn nė mbrėmje janė takuar me liderin e BDI-sė Ali Ahmetin dhe me ministrin e Asrimit dhe Shekncės Aziz Pollozhanin.
"Ky takim ndodhi pas refuzimit te marreveshjes nga ana e ne grevisteve pasi qė nuk u pajtuam me disa pika tė sajė. Ne kėtė takim z. Ahmeti dhe z. Pollozhani iu prezentuan nga ne defektet, pėrkatesisht mangėsitė e marrėveshjes ndėrministrore tė realizuar ne Oher ndėrmjet Ministrave tė Arsimit tė Maqedonisė, Shqipėrisė dhe Kosovės" deklaroi pėrfaqėsusi i kėshilllit grevsit Besnik Krasniqi.

Mė shumė...

Lajme : 
Kyqur 13-01-2005 11:12:38 (1628 Lexime)


Vendorėt marin kompetencat nė UEJL, ndėrkombėtarėt mbykqyrės

TETOVĖ, 13 JANAR-Univesriteti i Evropės Juglinodre nė Tetovės (UEJL) vitin 2005 e ka filluar me njė organizim sm plotėsisht tė ri, ku ėshtė bėrė transferimi i kompenetnacave nga stafi ndėrkombėtarė nė atė vendorė. Ndėrkombėtarėt tani e tutje do tė ketė rol mbikqyrės, kurse universiteti sipas planit pėr zhvllim qė ėshtė miratuar nga Bodri universitarė do tė fianasohet me mjete vetanake.
Zėdhėnsi i UEJL-sė Burim Sadiku tha se transferimi i kompetencave nga ndėrkombėtarėt tek vendorėt ėshtė privelegj por edhe pėrgjegjėsi e madhe sepse tani e tutje gjithēka do tė jetė nė duart e vendorėve.

Mė shumė...

Lajme : 
Kyqur 13-01-2005 10:23:32 (1504 Lexime)


Pollozhani: Urgjentisht tė hartohen listat e studentėve

TETOVĖ (13 JANAR) Ministria e Arsimit dhe e Shkencės dėrgoi sot letėr nė Universitetin shtetėror tė Tetovės nga i cili kėrkon qė tė sigurohen dokumentet e nevojshme pėr transferimin e studentėve nga Fakulteti i Mjekėsisė pranė Universitetit tė Tetovės nė Fakultetin pėrkatės nė Tiranė, nė Prishtinė dhe nė Shkup.

Marrėveshjen pėr transferin e studentėve tė mjekėsisė tė Universitetit tė Tetovės, ministritė e arsimit dhe shkencės tė Maqedonisė, Shqipėrisė dhe tė Kosovės e kanė arritur mė 8 janar tė vitit 2005.

Mė shumė...

Lajme : 
Kyqur 13-01-2005 8:30:11 (1516 Lexime)


“DEKLARATA E MINISTRIT ĖSHTĖ SKANDALOZE”

TETOVĖ (13 JANAR) Studentėt nė njė komunikatė pėr mjetet e informimit thonė se Ministri duhet tė pyes liderin e tij Ali Ahmetin dhe se ata nė kėrkesėn e tyre nuk kanė kėrkuar transferim nė Shkup.

Studentėt grevistė nėpėrmjet njė komunikate pėr media e kanė quajtur skandaloze deklaratėn e Ministrit tė Arsimit Aziz Pollozhani ku thuhej se “pėr dėshtimin e marrėveshjes pėrgjegjėsi do tė kenė ata qė pengojnė zbatimin e saj”.
Nė kėtė komunikatė studentėt kanė deklaruar tė kundėrtėn qė u ka thėnė ministri atyre duke e quajtur atė pra Ministrin tė pandėrgjegjshėm dhe fajin pėr gjithė kėto problem ia kanė hudhur atij.

Mė shumė...

Lajme : 
Kyqur 13-01-2005 4:13:02 (5366 Lexime)


Pistoleta qė vrau studenten, e pėrdorur nė krime tė tjera

KORĒĖ- (13 JANAR)Pistoleta me tė cilėn u qėllua pėr vdekje studentja 20-vjeēare Suela Sina ėshtė pėrdorur dhe nė krime tė tjera tė bujshme nė rajonin e Korēės tė cilat ende nuk janė zbardhur. Burimet thanė pėr gazetėn se nė dhomėn e konviktit tė vajzave tė Universitetit “Fan Noli”, nė Korēė, ku tre ditė mė parė u gjend e vrarė studentja nga Pėrrenjasi, u gjet plumbi dhe gėzhoja e armės pistoletė, me tė cilėn u ekzekutua ajo. Gjatė hetimit dhe krahasimit tė tyre me ato qė janė gjetur edhe nė krime tė tjera, mėsohet se ka rezultuar njė fakt interesant pėr policinė kriminale. Studentja Ornela Ēapollari, e akuzuar pėr vrasjen e shoqes sė saj, duke mohuar kryerjen e krimit nuk ka pranuar tė japė asnjė shpegim rreth faktit se ku e ka gjetur armėn. Edhe pse vazja e akuzuar ėshtė pėrballur me faktin se ekspertėt kanė vėrtetuar se nė dorezėn e pistoletės janė gjetur gjurmėt e gishtave tė saj deri dje pasdite ajo nuk ka dhėnė asnjė shpjegim rreth kėtij fakti.

Mė shumė...

Lajme : 
Kyqur 12-01-2005 15:23:38 (1514 Lexime)


KOMUNIKATĖ

TETOVĖ 13 JANAR
Bazuar nė shqyrtimin e pikave tė rendit tė ditės tė mbledhjes sė Senatit tė USHT-sė, Senati solli kėto konkluzione:

1.Senati i USHT-ės e pranon nė tėrėsi Marrėveshjen e arritur mes tri Ministrive tė Arsimit, tė Maqedonisė, tė Shqipėrisė dhe tė Kosovės.

2.Senati i USHT miratoi tė gjitha vendimet e kėshillave Mėsimor Shkencorė tė Fakulteteve dhe tė Kėshillit tė Rektoratit.

3.Senati shqyrtoi raportin e Komisionit profesional tė Universitetit, tė ngritur nga Kėshilli i Rektoratit, pėr konstatimin e pasqyrės reale dhe statusit tė studentėve tė mjekėsisė dhe stomatologjisė nė pėrputhshmėri me Marrveshjen e arritur nga ministritė.

Mė shumė...

Lajme : Fillojn studimet Postdiplomike
Kyqur 12-01-2005 14:59:33 (2403 Lexime)


NĖ UEJL DO TĖ FILLOJNĖ STUDIMET POSTDIPLOMIKE

TETOVĖ (13 JANAR)Universiteti I Europės Juglindore nė Tetovė ka bėrė njė strategji pune dhe fillimisht ka njė departament I cili merret me pėrgatitjen dhe bėn planifikimin strategjik tė hapjes sė studimeve tė ciklit tė dytė sipas procesit tė Bolonjės qė janė studime postdiplomike. Kjo do tė fillojė qė nga tetori I kėtij viti konfirmuan nė UEJL. Do tė ketė disa drejtime postdiplomike, drejtime tė magjistraturės tė nivelit nacional dhe magjistratura ndėrkombėtare. Nė UEJL thanė se magjistratura vendore do tė bėhet nga stafi akademik vendorė me tė cilėn tanimė disponon ky universitet nė tė gjitha Fakultetet, ndėrsa sa I pėrketė magjistraturave ndėrkombėtare sipas planeve qė ka ky universitet janė magjistratura qė janė tė pėrbashkėta me njė universitet nė Amerikė, nė Europė dhe universiteti I Evropės Juglindore.

Mė shumė...

Lajme : 
Kyqur 12-01-2005 11:24:27 (2385 Lexime)


Procesi gjygjsorė ndaj dy studentėve do tė fillojė tė hėnėn!

TETOVĖ, (12 JANAR) -Procesi gjygjėsore ndaj dy studėtėve tė Univesritetit tė Tetovės Valon Azemi dhe Florent Saiti me siguri do tė fillojė nė fillim tė javės sė arėdhshme, kur pritet tė pėrfundojė procedura e hetuesisė, deklaroi pėr "redaksinė", gjykatėsi hetues nė Gjykatėn Themelore tė Tetovės Nehat Ismaili.
Sipas Ismailit, fjalėn e fundit pėr rastin e kėtyre studėtėve do ta ketė Prekuroria Publike e cila duhet tė konfirmojė fajsinė apo pafajsinė e tyre pėr veprata me tė cilat i ngarkon aktakauza.

Mė shumė...

Lajme : 
Kyqur 12-01-2005 8:14:16 (3738 Lexime)


Letra qė tradhtoi studenten vrasėse

KORĒĖ-(12 JANAR) “Babi unė e bėra”. Njė letėr me pėrmbajtje tė tillė, por tė papėrfunduar, ka gjetur policia nė dhomėn e konviktit ku dy ditė mė parė u gjet e vrarė studentja nga Pėrrenjasi Suela Sina, ndėrsa si autore e kėtij krimi ėshtė arrestuar shoqja e saj e ngushtė, Ornela Ēapollari nga Pogradeci. Nė letėr shkruhej dhe emri i studentit Ilir Cena, djalit qė u bė shkak pėr xhelozinė mes dy vajzave qė pėrfundoi nė pėrgjakje. Fjalėt e shkruara nė letėr mė tepėr i ngjanin njė shkaravine. Kjo dėshmon se letra ėshtė shkruar nė kushtet e njė tronditjeje psiqike, por ato ėshte deshifruar mirė nga grupi hetimor i cili dyshon se letra ėshtė shkruar nga autorja e akuzuar e ngjarjes pėr tė improvizuar njė skenė sikur shoqja e saj e ngushtė ishte vetėvrarė, ndėrkohė qė njė pistė e tillė lidhur me vdekjen e studentes Suela Sina, ėshtė pėrjashtuar nė mėnyrė kategorike nga policia. Grupi i hetimit nuk pėrjashton dhe mundėsinė se letra ėshtė shkruar nga viktima, para vrasjes, nėn presionin e Ornelės. “Letra ėshtė dėrguar pėr ekspertizė, por ne dyshojmė se ajo ėshtė shkruar nga studentja Ornela Ēapollari, e akuzuar si autore e krimit”,- thanė pėr gazetėn burime zyrtare nga grupi hetimor. Sipas tyre, autorja e akuzuar e ka paramenduar mirė krimin.

Mė shumė...

« 1 ... 203 204 205 (206) 207 208 209 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio