Studentet.info
« 1 ... 205 206 207 (208) 209 210 211 ... 214 »
Lajme : Mister motivet e vrasjes. Autori i krimit i pėrgjigjet policisė:
Kyqur 08-01-2005 14:08:55 (2279 Lexime)


Studenti i Akademisė Ushtarake vritet nga kushėriri

KUKĖS- Kishte shkuar nė klubin e fshatit pėr t’u pėrshėndetur me miqtė e tij, pasi sot do tė nisej nė Tiranė, ku studionte nė Akademinė Ushtarake, por ėshtė qėlluar pėr vdekje nga kushėriri i tij, pėr motive ende tė panjohura. Armir Qemal Basha, 21 vjeē, banues nė fshatin Shtiqen, student nė Akademinė Ushtarake “Skėnderbej”, ėshtė qėlluar pėr vdekje me armė automatike nga Elez Mehmet Basha, 31 vjeē. Ngjarja ka ndodhur nė lokalin e fshatin Shtiqen, nė mbrėmjen e djeshme.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt e Mjekėsisė dhe stomatologjisė filluan me dorėzimin e indekasave
Kyqur 07-01-2005 11:14:46 (2263 Lexime)


Dorėzohen mbi 340 indekse-grevės i afrohet fundi!

TETOVĖ, (7 JANAR)-Studentėt grvesit tė Fakultetit tė Mjekėsisė dhe Stomatologjisė nė Univesritetin e Tetovės prej dje kanė filluar tė dorėzojnė indeksat nė kėtė universitet pėr tė verifikuar numrin e saktė tė studentėve dhe nėse tė njetėt i plotėsojnė kushtet pėr transfer nė Universitin e Triranės, Prishtinės dhe tė Shkupit.
Antari i kėshillit grevsit Besnik Krasniqi tha se deri mė tani indekast e tyre i kanė parashtruar 340 studentė.
"Deri mė tani gjithēka shkon sipas planit dhe studentėt nė kohė i dorėzojnė indekaset e tyre nė kėshillin grevsit. Besojm se deri nesėr do ta pėrfundojmė kėtė punė sepse presim edhe 200 student tjerė qė ti dorėzojnė indekset e tyre" theksoi Krasniqi.
Ai u bėri thirje edhe studentėve tjerė qė me kohė tė parashtrojnė kėrkėsat deri te kėshilli grevsit sepse pėr ato student qė nuk do tė parashtrojnė indekast nuk do tė mbajė llogari askush.

Mė shumė...

Lajme : Shoqata Amerikane e Matematikes shpall njė shqiptare studentet mė tė mirė
Kyqur 06-01-2005 7:09:25 (4119 Lexime)Shoqata Amerikane e Matematikes shpall nje shqiptare studenten me te mire per vitin 2004

Nju Jork - SHBA (06.Janarė)-Ēmimin "04 Trjitzinsky Awards" nė Matematik, pėr studentėt me te dallur ne Amerike, e fiton edhe njė studente shqiptare : Blerta Shtylla

" Lafayette College" Easton(Pennsylvania): Shoqata Amerikane e Matematikės, "American Mathematical Society", ka formuar njė ēmim me vleftė 24 mijė dollarė amerikan, dedikuar 10 studentėve mė tė mirė tė vitit, nė lėndėn e matematikės. Ky ēmim ndahet nga fondi i pėrbashkėt "Waldemar J. Trjitzinsky Memorial Fund". Dhe ėshtė bėrė i mundėshėm nga dy emra tė njohur tė matematikės nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, Waldemar J., Barbara G. dhe Juliette Trjitzinsky.

Mė shumė...

Lajme : Studenėt pajtohen me propozimin e Ali Ahmetit
Kyqur 05-01-2005 8:26:44 (1650 Lexime)


Aktivizohen grupet punuese pėr transferin e studentėve


TETOVĖ (06.Janarė)- “Nese eventualisht grupet punuese nga Shqipėria dhe Kosova nuk do tė pranojnė shifrat qė na janė premtuar verbalisht nga z.Nano dhe z.Haradinaj atėherė unė do tė kėrkoj nga tė dy kryeministrat qė ti ēėndrojne pas marrėveshjes qė kohė mė parė bėmė” ka deklaruar Ali Ahmeti, nė takimin me studentėt e kėshillit grevistė

Kėshilli grevistė i studentėve tė Universitetit tė Tetovės, dje ka realizuar njė tjetėr takim me liderin e BDI-sė Ali Ahmeti. Takimi ėshtė realizuar me qėllim qė studentėt tė sigurohen me shkrim pėr transferin e tyre tė mundshėm. Ali Ahmeti, u ka thėnė studentėve qė sė bashku ata dhe ai, duhet tė fillojnė me zgjedhjen e problemit.

Mė shumė...

Lajme : MARVESHJA QĖ OFROJNĖ PRISHTINA DHE TIRANA E PA PRANUERSHME
Kyqur 04-01-2005 7:02:46 (1617 Lexime)


NANO DHE HAREDINAJ TALLEN ME ALI AHMETIN DHE STUDENTĖT


TETOVĖ (05. Janarė)-Nė bisedėn telefonike nė prani tė studentėve dy kryeministrat I kanė premtuar Ali Ahmetit se do tė pranojnė tė gjith studentėt e mjeksisė, ndėrsa tė nesėrmen konfirmimi me shkrim nga kėto dy institucione ka qenė krejtėsishtė I kundėrtė nga ajo qė kanė premtuar njė ditė mė parė.

Pėrpjekjet e liderit tė BDI-sė Ali Ahmetit pėr tė gjetur zgjidhje fatlume pėr studenėt e mjeksisė dhe stomatologjisė rezulltojnjė tė pasukseshme, pėr shkak se dy kryeministrat, ai I Shqipėrisė dhe veēanarishtė ai I Kosovės, nuk mbajnė fjalėn e dhėnė.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt shpresojn te lideri i BDI-sė
Kyqur 03-01-2005 15:13:32 (1565 Lexime)S’DUAM ZGJEDHJE PARCIALE

TETOVĖ (03.JANARĖ)Greva e studentėve tė fakultetit tė mjeksisė dhe stomatologjisė e filluar mė 16 nėntor 2004 vazhdon ende me qė studentėt nuk pranojnė asnjė zgjidhje deklerative nga e cila mund tė pėsojnė vetė ata. Gjatė protestave 4 ditėshe, gjithė kohės me kėmbėngulsi kėrkonin dorheqjen e rektorit, senatit dhe ministrit tė arsimit duke i hudhur shpresat tek kryetari i BDI-sė Ali Ahmeti i cili ėshtė zotuar se do tė angazhohet me tė gjitha mundėsitė dhe se problemin nė fjalė do ta zgjedh.

Mė shumė...

Lajme : Arihet marveshja per transferimin e studentėve
Kyqur 31-12-2004 6:46:53 (1500 Lexime)Ali Ahmeti deklaron se ėshtė aritur marveshja pėr transferimin e studentėve


TETOVĖ (31 DHJETOR)Kryetari i Bashkimit Demokratik pėr Integrim, Ali Ahmeti, mbrėmė ka deklaruar pėr redaksin , se ėshtė arritur marrėveshja ndėrmjet institucioneve tė Maqedonisė, Kosovės dhe tė Shqipėrisė, pėr transferin e studentėve tė Fakultetit tė Mjekėsisė dhe atij tė Stomatologjisė, nga Tetova nė Universitetin e Shkupit, tė Prishtinės dhe atij tė Tiranės


Lajme : Me kėrkesė tė Prekurorisė Publike
Kyqur 30-12-2004 14:07:42 (1703 Lexime)


PĖR SHKAQE SIGURIE STUDENTET E ARESTUAR TRANSFEROHEN NĖ BURGUN E TETOVĖS

TETOVĖ (31 DHJETOR)-Dy studentėt arestuar tė Universitetit Shtetrorė tė Tetovės sot janė tranfesreuar nga banesa e tyre pėr nė burgun e Tetovės ku tani e tutje do tė vuajnė masėn e paraburgimit prej 20 ditėve deri nė hapjen e procesit gjygjėsorė. Kėshtu ka vendosur nė mbledhjen e sotme Kėshilli penal pranė Gjykatės Themelore tė Tetovės pas ankesės sė Prekurorisė publike qė studentėt Valon Azemi dhe Florent Saiti nga Bujanoci, masėn e paraburgimit tė mos ta vuajnė nė banesėn e tyre nė rrugėn e "Ilindenit" por tė njetėt tė transferohen nė burg.

Mė shumė...

Lajme : NDĖRPRITET PĖR 3 DITĖ GREVA E STUDENTĖVE
Kyqur 30-12-2004 14:03:32 (1406 Lexime)


STUDENĖT KĖRKOJNĖ PĖRKRAHJE

TETOVĖ (31 DHJETOR)Edhe gjatė ditės sė djeshme, studenėt grevistė tė UT-sė, kanė marshuar rrugėve tė Tetovės. Nė magjistralen Tetovė- Shkup, studenėt kanė paralajmėruar ndėrprerjen e grevės pėr tre ditė, pėr shkak tė festave, dhe kanė paralajmėrur vazhdimin e tyre pas tre ditėsh.
Gjatė marshim nėpėr rrugėt e Tetovės, studentėt kanė shpėrndarė fletushka ku kėrkohej largimi I rektorit Nexhbedin Beadini.
“Poshtė Nexha”, ka qenė titulli I fletushkave qė kanė shpėrndarė studenėt. Nė ato fletushka thuhej se rektori Beadini ėshtė shkaktari kryesor I problemit tė tyre.
Parullat qė kanė brohoritur studenėt gjatė marshimit nėpėr rrugėt e Tetovės kanė qenė tė njejta si ditėn e mėparshme. Njė parllulė e re qė ėshtė brohoritur mė shumė dje ka qenė “duam pėrkrahje” dhe “kush nuk na pėrkrah nuk ėshtė shqiptar” (H.A)


Lajme : Vetėm ky variant ėshtė I pranueshėm
Kyqur 30-12-2004 13:47:42 (1500 Lexime)


KĖSHILLI KĖRKON ZYRTARIZIMIN E FAKULTETIT TĖ DRAMĖS

TETOVĖ (31 DHJETOR)-Kėshilli pėr njohjen e diplomave dhe zyrtarizimin e Fakultetit tė Dramės dega e aktrimit ka konfirmuar tė enjten nė njė konferencė pėr shtyp se do tė qėndrojnė pas varianit tė parė qė Fakulteti I tyre tė zyrtarizohet dhe tė njihen sa mė shpejt diplomat e tyre. Ata nė takimin qė kanė mbajtur me profesorėt kanė ardhur nė pėrfundim se do tė kėmbėngulin qė kjo cėshtje tė zgjidhet nė favor tė tyre duke hedhur poshtė variantin tjetėr atė tė kalimit tė klasave tė cilat aktualisht studjojnė nė Tetovė pėr nė Shkup, bashkė me profesorėt e tyre qė kėto studentė tė diplomojnė nė Universitetin “ Shėn Kirili dhe Metodi”. Muzafer Etemi kryetar I Kėshillit tha se nė Tetovė ekzistojnė kushte dhe me njė pėrpjekje tė vogėl gjėrat mund tė rregullohen duke shfrytėzuar nė qendrėn kulturore skenėn dhe sallat qė janė aty.

Mė shumė...

« 1 ... 205 206 207 (208) 209 210 211 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio