Studentet.info
« 1 ... 206 207 208 (209) 210 211 212 ... 214 »
Lajme : KOMUNIKATĖ E SENATIT TĖ UTSH-SĖ
Kyqur 30-12-2004 13:21:28 (1491 Lexime)

Kėrkohet ndėrpreja e grevės sė studentėve

TETOVĖ (30 DHJETOR)Senati i Universitetit Shtetėror i Tetovės mė 29 Dhjetor 2004 mbajti mbledhje nė pėrbėrje tė zgjeruar me Kėshillin e rektoratit nė tė cilėn u diskutua nė mėnyrė tė hollėsishme situata e krijuar nė USHT pėr shkak tė grevės sė studentėve tė Fakultetit tė mjekėsisė dhe bllokimit tė hapėsirave tė universitetit. Pas njė diskutimi tė gjatė mbi kėtė gjendje tė rėndė, senati nė lidhje me problemin deri tani tė pazgjedhur tė studentėve tė mjekėsisė dhe stomatologjisė, nxori disa konkulzione.
Senati i Universitetit tė USHT-sė miratoi angazhimet e deritanishme tė rektoratit dhe Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės sė RM-sė.

Mė shumė...

Lajme : Vazhdojnė bllokadat e rrugėve nė Tetovė
Kyqur 28-12-2004 15:50:36 (2089 Lexime)

.
STUDENTĖT KĖRKOJNĖ DORĖHEQJEN E E REKTORIT BEADINI

TETOVĖ (29 DHJETOR)-Bashkim Gllareva kryetar I kėshillit grevist tė studentėve, ka ftuar dje studentėt qė edhe mė tej tu bėjnė ballė atyre qė mbyllin fakultete e hapin varre , mbyllin shkolla e hapin burgje. Marshi I studentėve forma me e re e protestės sė studentėve tė mjeksisė dhe stomatologjisė nė UT, sipas Gllarevės do tė vazhdojė deri nė realizimin e kėrkesave tė tyre

Edhe gjatė ditės sė djeshme studentėt e Fakultetit tė Mjekėsisė dhe Stomatologjisė, tė Universitetit tė Tetovės, kanė bllokuar magjistralen Tetovė-Shkup, dhe trekėndėshin qė lidh Gostivarin me Shkupin dhe Tetovėn me fshatrat e komunės sė Zhelinės.

Mė shumė...

Lajme : Kėshilli I studentėve tė artit dramatik
Kyqur 28-12-2004 15:36:46 (1639 Lexime)

Shqyrtohet propozimi i ministrit

TETOVĖ (29 DHJETOR)-Pėrfaqėsuesit e Kėshillit tė studentėve tė diplomuar nė fakultetin e dramės dega e aktrimit kanė zhvilluar nė fillim tė kėsaj jave njė takim me ministrin e Arsimit tė Maqedonisė Azis Pollozhanin nė tė cilin ėshtė biseduar pėr mundėsitė apo modalitetet tė cilėt mund tė jenė tė zbatueshme pėr tu zgjidhur problemi I studentėve tė kėtij Fakulteti tė cilėt anuluan protestat e paralajmėruara pėr tė hėnėn. Ky Kėshill kėrkon legalizim tė kėtij Fakulteti dhe njohjen e diplomave.Kryetari I Kėshillit tė studentėve Muzafer Etemi I konfirmoi redaksisė sone pėr njė takim tė tillė . Ai tha se sipas prononcimit tė ministrit ky problem mund tė zgjidhet nė dy mėnyra.

Mė shumė...

Lajme : Shtohen pikėpyetjet rrethė incidentit tė sė premtes nė Tetovė
Kyqur 28-12-2004 9:18:22 (2386 Lexime)

Mbetet ende mister vrasja e studentit Liridon Dėrmaku

TETOVĖ (28 DHJETOR)Aksioni I njėsisė speciale tė policisė “Tigrat” nė Tetovė, vazhdon tė mbetet njė mister me shumė pikėpyetje. Pėr tė sqaruar tėrė kėto dje njė ekip I “Fakti”-t ishte nė terren, nė vendin e incidentit tė pėrgjakshėm, ku jeta ishte kthyer nė normalitet port ė gjithė vazhdonin te jenė tė shqetėsuar nga tėrė ajo qė kanė pėrjetuar.
Aksioni I policisė nė nė rrugėn “Ilindenska” nė Tetovė ka zgjatur diku mbi 5 orė, ndėrsa, dėshmitarėt flasin pėr keqtrajtime nga ana e policisė tė qytetarėve tė rastit qė janė ndodhur nė dhe afėr ndėrtesės ku ėshtė kryer vrasja.

Mė shumė...

Lajme : NĖ SHENJĖ PROTESTE PĖR VRASJEN E NJĖ STUDENTI DHE ARRESTIMIN E DY TĖ TJERVE
Kyqur 28-12-2004 5:28:09 (1872 Lexime)


STUDENTĖT E UT-SĖ BLLOKUAN MAGJISTRALEN TETOVĖ-SHKUP


TETOVĖ (28 DHJETOR)Gjatė marshimit studentėt e mjeksisė dhe tė stomatologjisė kanė brohoritur parulla ku kėrkohej dorheqja e Ministrit tė Arsimit Aziz Pollozhani, dorheqja e rektorit dhe kryetarit tė Senatit tė UT-sė

Studentėt e mjeksisė dhe stomatologjisė tė pėrkrahur nga njė numėr i madhė studentėsh tė Universitetit tė Tetovės dhe qytetarėve tė tjerė, kanė bllokuar magjistralen Tetovė-Gostivar-Shkup, nė shenjė proteste pėr vrasjen e kolegut tė tyre Liridon Demaku, dhe arestimin e dy kolegėve tė tjerė.

Mė shumė...

Lajme : Drama e dy jetimeve, Esmeralda Lilollari dhe Elvana Stambolliu. Endrra e vetme
Kyqur 27-12-2004 16:47:41 (1791 Lexime)


Dy studente jetime me ėndrrėn pėr t’iu shėrbyer tė braktisurve

ELBASAN (28 DHJETOR)- Tė rritur nė jetimoren e Elbasanit tani janė studente dhe ėndrra e tyre e vetme ėshtė qė t’u shėrbejnė fėmijėve tė braktisur qė rriten nė kėtė institucion. Janė Esmeralda Lilollari dhe Elvana Stambolliu, tė dyja studente nė vitin e dytė nė Universitetin "Aleksandėr Xhuvani" nė Elbasan. Esmeralda studion nė fakultetin ekonomik, ndėrsa Elvana nė fakultetin e gjuhėve tė huaja, dega anglisht..Kanė qenė fare tė vogla kur hynė nė jetimoren e Elbasanit. “Pa pėrkujdesjen e krerėve tė shoqatės sė jetimėve, vėllezėrve e motrave kėtu, ne sot do tė ishim rrugėve, ndoshta nuk do tė ishim gjallė.

Mė shumė...

Lajme : REDAKSIA JO GJITHĖHERĖ PAJTOHET ME PIKĖPAMJET E AUTORĖVE
Kyqur 27-12-2004 11:06:58 (1597 Lexime)


STUDENĖT GREVISTĖ TĖ MJEKSISĖ DHE STOMATOLOGJISĖ NĖ UNIVERSITETIN E TETOVĖS

LETĖR E HAPUR

Drejtuar:Ministrave tė Arsimit tė Maqedonisė, Kosovės, dhe Shqipėrisė

Tė nderuar ministra tė lartpėrmendur, vendosėm qė me anė tė kėsaj letre tė hapur t'u drejtohemi nė gjuhėn tė cilėn e flasim ne studentėt e grevistė - atė shqipe, e me shumė dėshirė, por nė pamundėsi (meqė nuk i njohim) ju kishim drejtuar nė gjuhėn Maqedonse, Serbe apo Greke sepse ndoshta do ju shkonte pėr shtati. Ju drejtohemi me gjuhėn e arsyes tė cilė dinė ta flasin vetėm studentėt e jo nė gjuhėn e politikės sepse ende nuk e kemi mėsuar dhe nuk e kuptojmė, qfarė nuk kuptojmė se tre Ministritė e udhėhequra nga "shqipėtarėt" nuk mund tė zgjidhin ēėshtjen e 541 studentėve qė po ashtu janė shqipėtarė.

Mė shumė...

Lajme : Press konferencė e kėshillit grevist tė studentėve tė UT-sė
Kyqur 27-12-2004 9:38:21 (1864 Lexime)


Dėnohen vrasjet dhe arrestimet e studentėve

TETOVĖ (27 DHJETOR)“Vrasja dhe kidnapimi flagrant i kolegėve Liridonit, pėrkatėsisht Florentit dhe Valonit duke studiuar ėshtė njė mbulim tendencioz i njėsive speciale vrastare maqedonase qė u bėhet akteve tė tilla kriminele, plaēkitėse tė tyre, kundėr dijes shqipe dhe shqiptarėve” tha dje nė Tetovė Lavdrim Mehmeti antarė i kėshillit grevist tė studentėve.

Studentėt e fakultetit tė mjeksisė dhe stomatologjisė nė Univeristetin e Tetovės qė tanimė njė muajn e gjysėm janė nė grevė, dje kanė mbajtur njė konferencė pėr shtyp nė tė cilėn kanė shpalosur planet e tyre tė mėtutjkeshme dhe kanė publikuar formėn e masave radikale tė protestės qė patėn paralajmėruar.

Mė shumė...

Lajme : Kristina Zefi, e lindur nė ditėn e Krishtlindjes, vuante nga sėmundja e zemrės
Kyqur 27-12-2004 8:04:58 (1755 Lexime)

Studentja 21- vjeēare vdes ditėn e lindjes

SHQIPĖRI (27 DHJETOR) Vdes nė ditėn e lindjes studentja 21- vjeēare. Dita e lindjes dhe e vdekjes sė studentes Kristina Zefi pėrkonte me natėn e lindjes sė Krishtit. Tė afėrmit e 21-vjeēares nga fshati Fang, nxėnėse nė degėn e mėsuesisė nė Universitetin e Shkodrės, kanė rrėfyer dje pėr gazetėn historinė e dhimbshme tė kėsaj vdekjeje tragjike. Vajza e re sapo kishte mbėrritur nė shtėpi nga Shkodra kishte filluar pėrgatitjet pėr tė kremtuar natėn e Lindjes sė Krishtit dhe ditėlindjen e saj.

Mė shumė...

Lajme : Studenti i UT Humbi jeten
Kyqur 26-12-2004 8:51:13 (2167 Lexime)

HUMBI JETĖN LIRIDON DĖRMAKU STUDENTET I FAKULTETIT TĖ FARMACISĖ NĖ UT

TETOVĖ (26 DHJETOR)Vrasja e studentit Liridon Dėrmaku nga Dardana e Kosovės ka tronditur thellė tė gjithė studentėt e Universitetit tė Tetovės. Nė njė konferencė me gazetarė qė mbajtėn sot nė Tetove ,studentet e Farmacise thanė se kolegu i tyre i ndjerė nga Dardana ka qenė ndėr studentėt mė tė dalluar tė kėtij fakulteti. Duke hedhur poshtė pohimet e Ministrise per Punė tė Brendshme tė Maqedonisė, ata thanė se Liridoni ka qenė student i rregullt i Universitetit dhe nuk ka patur kurrfarė lidhjesh me grupe tė armatosura.

Mė shumė...

« 1 ... 206 207 208 (209) 210 211 212 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio