Studentet.info
Lajme : MINISTRIN POLLOZHANI ZOTOHET SĖRISH PĖR ANGAZHIM MAKSIMAL
Kyqur 25-12-2004 8:59:09 (1947 Lexime)


JANARI AFATI I FUNDIT PĖR TRANSFERIM TĖ STUDENTĖVE

TETOVĖ (25 DHJETOR)Problemi me studentėt e mjeksisė sė UT-sė ėshtė shumė kompleks, sipas Ministrit tė Arsimit, pasi aty janė shkelur tė gjitha normat kur janė pranuar studentėt e mjeksisė. “Kėto pranime kanė rėnduar shumė edhe raportet ndėr universitare”- tha Pollozhani

Ministri I Arsimit Aziz Pollozhani gjatė qendrimit nė Tetovė, ka folur ekskluzivishtė pėr ne nė lidhje me problemin e UT-sė dhe nė veēanti pėr grevėn dhe zgjidhjen e problemit tė studentėve tė mjeksisė dhe stomatologjisė. Ai ka premtuar se deri nė fund tė kėtijė viti do tė zgjidhet problemi I studentėve, duke kėrkuar angazhim serioz nga tė gjithė dhe veēanarishtė nga studentėt.

Mė shumė...

Lajme : DĖSHTON MARVESHJA PĖR TRANSFERIN E STUDENTĖVE NĖ PRISHTINĖ
Kyqur 22-12-2004 4:45:59 (1853 Lexime)


5 MILON EURO, OSE ASNJĖ STUDENT NUK DO TĖ SHKEL NĖ PRISHTINĖ!

TETOVĖ (22 DHJETOR)Takimi nė Prishtinė ka qenė mjaft destruktiv pėrderisa z.Rexhaj i ka bėrė tė ditur rektorit Beadini se sa kohė qė ėshtė ai nė kėtė post nuk do tė ketė transfer, ndėrsa kjo mund tė arrihet atėherė kur z.Rexhaj nuk do tė jetė mė nė kėtė detyrė. Rektori Beadini, bashkė me grupin punues nga Maqedonia e kanė lėshuar mbledhjen, pasi kanė vėrejtur mospėrfilljen e skajshme tė zyrtarėve tė Kosovės pėr kėrkesat e studentėve

Mė shumė...

Lajme : LETĖR e hapur drejtuar ministrit tė arsimit AZIZ Pllozhani
Kyqur 21-12-2004 16:59:53 (1658 Lexime)Cila ėshtė e vėrteta e Fakultetit tė Mjekėsis?

(22 DHJETOR)Ne fort mirė dimė edhe pėr tė tjerėt, tė cilėt hapėn Fakultetin e Mjekėsisė dhe e lanė nė gjysmė tė rrugės. Ėshtė pėr t’u habitur kur njė “senat” I plotė I cili e votoi hapjen e Fakultetit tė Mjekėsisė sot po hesht! Heshtin ‘senatorėt” sikur nuk ndodhė asgjė!

Kėshilli i prindėrve tė studentėve tė
Fakultetit tė Mjekėsisė dhe Stomatologjisė

Pasojnė nėnshkrimet


Lajme : Mbrėmje Folklorike nė UEJL
Kyqur 21-12-2004 16:53:57 (1997 Lexime)


DUHET TĖ RRUHEN VLERAT E FOLKLORIT SHQIPTARĖ

TETOVĖ (22 DHJETOR)Amfiteatri I madh nė UEJL u mbush plot me studentė nė mbrėmje kur po mbahej njė Akademi Solemne” Folklori shqiptarė ndėr shekuj” organizuar nga Unioni I Studentėve dhe Vjollca Istrefi. Njė manifestim I tillė qė kishte pėr qėllim ruajtjen e vlerave burimore tė folklorit , vinte nė njė moment kur edhe gjeneratat e reja duhet tė ruajnė traditėn dhe pėr sė afėrmi tė ndjekin njė program tė pasur artistic me shumė elemente tė ndryshme tė natyrės shqiptare.
“ E pamė tė rėndėsishme dhe nė tė njėjtėn kohė tė nevojshme tė organizojmė njė Akademi tė kėtillė, sepse organizime tė kėtilla si edhe aktivitete tė tjera tė kėtij lloji dhe tė llojeve tjera tė ndryshme I mungojnė universitetit tonė” tha z. Istrefi.

Mė shumė...

Lajme : INICIATIVĖ e "ESA" NĖ TETOVĖ
Kyqur 21-12-2004 16:49:41 (1726 Lexime)


Projket pėr pėrkrahjen e studentėve tė UEJL-sė dhe USHT-sė

TETOVĖ (22 DHJETOR)Me ketė Projket pėr tė parėn herė jepet mundėsia qė studentėt qė kamė para mbarimit tė fakultetit tė fillojnė me bizneset e tyre qė tė kenė mundėsi rė zhvillojnė idetė para se tė futen nė ujėrat e biznesit

Nga data 20 e dhjetorit tė kė tij viti filloi tė realizohet nė Tetovė projekti “STARTBIZ”, i cili ėshtė garė pėr pėrgatitje tė biznes planit mė tė mire tė bazuar nė biznes ide tė qėndrueshme apo inovim, ku garojnė studentė tė viteve tė treta dhe tė katėrta tė drejtimit tė ekonomisė nga UEJL dhe tė USHT .

Mė shumė...

Lajme : MARVESHJET DUHET TĖ PĖRSHPEJTOHEN
Kyqur 20-12-2004 15:52:47 (1415 Lexime)


STUDENTĖT NGA MAQEDONIA NĖ SHKUP, NGA KOSOVA DHE SHQIPĖRIA, ASGJĖ KONKRETE

TETOVĖ (21 DHJETOR)Gjatė qendrimit tonė, nė mesin e studentėve grevist, mėsuam se Ali Ahmeti, ka kėrkuar nga Shoqata e Mjekėve dhe stomatologėve qė tė paraqesin realishtė numrin e kuadrova qė janė shtetas tė Maqedonisė, si kushtė pėr fillim e bisedimve pėr legalizmin e fakultetit tė Mjekėsisė dhe Stomatologjisė

Rektori i Univertsitetit tė Tetovės, ka aritur marveshje me rektorin e Universitetit tė Shkupit, pėr transferė tė studentėve tė mjeksisė dhe stomatologjisė nga Tetova nė Shkup. Studentėt qė janė shtetas tė Maqedonisė qė kanė aritur kushtin tė kalojnė nė vitin vijues, kanė mundėsi tė transferohen nė fakultetet pėrkatėse nė Shkup.

Kushtet pėr transferė nė Shkup
Index-i i Universitetit tė Tetovės, ēartifikata e notave mbrenda viteve qė ka qenė studentė, diploma dhe dėftesat e shkollės sė mesme, shtetėsia e Maqedonisė, janė kėto kushtet qė duhet tė plotėsoj njė student pėr tė bėrė transferė nė Universitetin e Shkupit.

Mė shumė...

Lajme : Vdiq studenti nė Ploni
Kyqur 20-12-2004 13:34:10 (1609 Lexime)

U pėrkujtua studenti Laureat Pllana

PRISHTINĖ (20 DHJETOR) Studentėt e fakultetit juridik pėrkujtuan shokun e tyre Laureat Pllana i cili vdiq nga sėmundja e zemrės.

Laureati vdiq nė njė spital nė Poloni ku ishte shtrirė pėr t’u mjekuar. Rektori i Universitetit tė Prishtinės tha se Laureati ishte gjithmonė inspirim pėr profesorėt qė tė punojnė dhe bashkėpunojnė mė shumė me studentėt. Varrimi i Laureatit u bė nė varrezat e Prishtinės.

Nga: REDAKSIA


Lajme : Studentet grevistėt takohen me pėrfaqėsuesin e Bashkimit Evropian
Kyqur 20-12-2004 11:03:33 (1792 Lexime)


Ndėrkombtarėt nuk kanė shuar Fakultetin e Mjekėsisė

TETOVĖ (20 DHJETOR)Studentėt grevstė tė Mjeksisė dhe Stomatologjisė, janė vizituar nga shumė institucione dhe nga shumė persona public gjatė gjithė kohės qė ata janė nė grevė.
Cdonjėri prej pėrfaqėsuesve tė institucionve qė kanė marrė pjesė nė legalizimin e UT-sė, nuk ka pranuar qė ka marrė vendim pėr mbyllje tė Fakultetit tė Mjekėsisė.
Nė kohėn kur studentėt hyrėn nė grevė, rektori I UT-sė, Beadini, dhe pėrfaqėsues tė Ministrisė sė Arsimit u kanė thėnė studentėve se ndėrkombėtarėt janė ata qė kanė vendosur qė tė shuhet Fakulteti I Mjekėsisė, pėr shkak tė mungesės sė kushteve. Studentėt kanė sqaruar temėn e bisedimeve ndėrmjet kėshillit grevist, rektorit tė UT-sė dhe pėrfaqėsuesit tė Bashkimit Europian pėr UT-nė.Studentėt thanė se Bashkimi Europian ka luajtur njė rol shumė konstruktiv pėr zgjidhjen e problemit tė pėrgjithshėm tė UT dhe vecanėrisht tė Fakultetit tė Mjekėsisė

Mė shumė...

Lajme : studentėt presin shpėtim
Kyqur 20-12-2004 10:49:44 (1432 Lexime)


A DO TĖ NDĖRPRITET GREVA E STUDENTĖVE TĖ MJEKĖSISĖ

TETOVĖ (20 DHJETOR)Grupet punuese tė Ministrisė sė Arsimit tė tė dy vendeve dhe grupet punuese tė tė dy Universiteteve, para njė jave kanė filluar punėn nė realizimin e kėsaj marrėveshjeje qė do tė zgjidhte problemin.

Pas njė muaj tė tėrrė greve dhe pas njė sėrė takimesh, konsultimesh, protestash dhe variantėsh pėr tė gjetur rrugėt e zgjidhjes, duket se dita e sotme ėshtė mė shpresėdhėnėse pėr studentėt, kur pritet qė tė rezultojė me nėnshkrimin e njė marrėveshjeje ndėrqeveritare ndėrmjet Ministrit tė Arsimit Aziz Pollozhani dhe homologut tė tij nga Kosova Arsimit Agim Veliu. Kjo marrėveshje pritet tė hapė rrugė pėr tė vazhduar studimet mbi 500 studentė nga Kosova nė Universitetin e Prishtinės.

Mė shumė...

Lajme : Universiteti i Tiranės, sa para mblodhi gjatė 2004-ės
Kyqur 20-12-2004 5:06:04 (2727 Lexime)


Universiteti i Tiranės, sa para mblodhi gjatė 2004-ės

TIRANĖ (20 DHJETOR) Universitetet publike shqiptare dėrgojnė ēdo vit qindra milionė lekė nė buxhetin e shtetit. Pėrveē kėsaj, ato pėrballojnė vetė me paratė e tyre njė pjesė tė mirė tė investimeve, pagesave pėr masterat, specializimeve tė pedagogėve dhe mjetet kancelarike.
Vetėm universiteti i Tiranės, mė i madhi nė vend, ka mbledhur gjatė 10 muajve tė parė tė kėtij viti, 4 miliardė e 600 milionė lekė tė vjetra. Njė pjesė e mirė e kėtyre parave, sipas kancelarit tė universitetit, Hysen Hoda, ka shkuar nė buxhetin e shtetit. “Shuma qė na lejoi qeveria tė mbanim nga tė ardhurat e realizuara vetė (tė ardhurat dytėsore) ishte 310 milionė”-thotė ai.

Mė shumė...

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio