Studentet.info
« 1 ... 209 210 211 (212) 213 214 »
Lajme : ARSIM BAJRAMI ARSYETON MOS ARDHJEN ME PUNĖ TĖ TIJA TĖ SHUMTA
Kyqur 09-12-2004 15:56:33 (1507 Lexime)


Arsim Bajrami shtyn vizitėn me studentėt

Nė takimin qė ai vetė e ka caktuar Rektori I Universitetit tė Prishtinės Arsim Bajrami, dje nė njė bisedė telefonike me studentėt grevistė i ka njoftuar ata se nuk ka mundėsi tė vijė nė Tetovė. Rektori I UP-sė mos ardhjen e tijė nė Universitetin e Tetovės e ka arsyetuar me aktivitetet e shumta dhe punėn e ngjeshur tė tijė nė Prishtinė. “ Tė Premten ne ora 13:00, do tė jemė nė Tetovė” u ka thėnė rektori I UP-sė studentėve grevistė. Studenėt janė tė habitur me faktin se pėrse ne te njejten ditė po dhe nė tė njejtėn orė Ministri Pollozhani ka shkuar nė Kosove ndersa Rektori i UP-se Arsim Bajrami nė Tetovė”.
Studentėt e mjeksisė kanė bllokuar e dekanatin alternativ nė shtėpinė e Ali Beut tė fakultetit tė mjeksisė dhe stomatologjisė.

Nga: Halit AJDINI (Fakti)


Lajme : ZHGITJA DHE PAQARTĖSITĖ NGA PLAN-PROJEKTI II KA REVOLTUAR STUDENTĖT
Kyqur 09-12-2004 15:43:01 (1658 Lexime)


FILLOJNĖ MASAT RADIKALE TĖ STUDENTĖVE GREVISTĖ

TETOVĖ (10 Dhjetor)-Plani i pėrjashton studentėt tė cilėt nuk kanė kap kushtin pėr vitin vijues. Studentėt thonė se “nuk mund tė na bindė askush me kėtė plan, qė ti lėmė nė rrugė kolegėt tanė qė nuk kanė aritur tė kapin kushtin

Studentėt e mjeksisė dhe stomatologjisė kanė vendosur qė tė marin hapa mė radikale nėse nuk realizohen pikė pėr pikė kėrkesat e tyre. Rektori i UT-sė, prof. Nexhbedin Beadini sė bashku me grupin punues tė ekspertėve nga rektorati dhe ministria I kanė njoftuar studentėt me plan-projektin pėr transfer kolektiv tė propozuar nga Ministria e Arsimit e RM-sė. Ky plan-program pėr transfer pritet ti dėrgohet kryeministrit tė Kosoavės Ramush Haradinajt, dhe institucioneve tjera nė Kosovė. Ky plan do tė dėrgohet personalishtė nga Ministri I Arsimit Aziz Pollozhani
Plani I pėrjashton studentėt tė cilėt nuk kanė kap kushtin pėr vitin vijues. Studentėt thonė se “nuk mund tė na bindė askush me kėtė plan, qė ti lėmė nė rrugė kolegėt tanė qė nuk kanė aritur tė kapin kushtin.

Mė shumė...

Lajme : TAKIM I RI MES REKTORIT BEADINI DHE STUDENTĖVE
Kyqur 08-12-2004 15:06:38 (1454 Lexime)
NE NUK PAGUAJM PĖR TRANSFERIN
KĖTĖ TA BĖJ UNIVERSITETI I TETOVĖS


TETOVĖ 9 DHJETOR-Antari i kėshillit grevistė u shpreh se nė takimin me rektorin Beadini janė njoftuar se “studentėt e viteve tė dyta nga Maqedonia duhet te shkojne ne Universitetin e Shkupit. Me kėtė vendim nuk jemi pajtuar sepse askush nuk do te transferohet pa vullnetin e tij”- tha Krasniqi

Rektori i Univeristetit tė Tetovės Nexhbedin Beadini dje ka vizituar studentėt grevistė dhe ka njoftuar ata se ka sinjale tė mira nga Tirana. Rektor i Universitetit te Tiranės Shezai Rokaj i ka konfirmuar rektorit tė UT-sė se mund tė pranoj nė Fakultetin e Mjekesise sė Universitetit tė Tiranės 50 studentė, por qė tė gjithe duhet te kthehen pėr njė vitė pas. Plani programi i kėtyre universiteteve nuk ėshtė i pėrafėrt, ka sqaruar Rokaj shkakun se pėrse nuk kanė mundėsi studentėt e UT-sė tė vazhdojnė nė vitet ku kanė mbertur, sqaroi Besnik Krasniqi, nja nga antarėt e kėshillit grevist.

Mė shumė...

Lajme : Matoshi: Jordanovski - tutor i Ministrisė sė Arsimit
Kyqur 08-12-2004 14:16:36 (1612 Lexime)


Matoshi:sa mjete janė harxhuar deri mė tani?

Deputeti i PDSH-sė, Ruzhdi Matoshi i nxitur nga gjendja e rėndė e studentėve grevistė tė Universitetit tė Tetovės, tė cilėve nuk u njihet e drejta e vazhdimit tė studimeve nė Universitetin e ri nė Tetovė pėr shkak tė moslegalizimit tė fakulteteve, tė cilat egzistonin nė Universitetin e Tetovės (tashmė tė shuar me ligj nga qeverisja LSDM-BDI-PLD), nė proceduralen e tij nga foltorja e Parlamentit kėrkoi qė rendi i ditės sė mbledhjes sė Kuvendit tė Maqedonisė tė plotėsohet edhe me njė pikė tė re, qė ka tė bėjė me njė informatė, tė cilėn duhet ta japė ministri i Arsimit, Aziz Pollozhani lidhur me gjendjen momentale tė arsimit sipėror nė gjuhėn shqipe, mė konkretisht, rreth implementimit tė Ligjit pėr themelimin e Universitetit tė ri nė Tetovė.

Mė shumė...

Lajme : Sheti shqiptar arin marėveshje me petagogėt e arsimit tė lartė
Kyqur 08-12-2004 11:40:49 (1642 Lexime)


Profesorėt univesritarė pranojnė tė punojnė me pagė prej 90 mijė lekėsh

TIRANĖ, 8 DHJETOR-Pikėrisht kur ndėrprerja e bojkotit u mohua me tone zemėrimi dhe negociatat me qeverinė u rrezikuan seriozisht, protesta masive nė auditore mori njė kthesė tė menjėhershme. Dje pasi pėrfaqėsuesit e qeverisė, kreu i komisionit qeveritar pėr ēėshtjet e grevės Marko Bello, ministrat Malaj dhe Memushi, Sekretari i Pėrgjithshėm i Kėshillit tė Ministrave, zbritėn nė Universitet dhe bisedimeve me pedagogėt grevistė u deklarua se kėrkesat e profesoratit kishin marrė zgjidhje. Gjė qė kėtė radhė u konfirmua dhe nga vetė pedagogėt

Mė shumė...

Lajme : Prezentohen pesė vepra nė gjuhėn shqipe dhe atė maqedone
Kyqur 07-12-2004 16:45:45 (1656 Lexime)


Prezentohen pesė vepra nė gjuhėn shqipe dhe atė maqedone

VAZHDON NDIHMA FRANCEZE PĖR UEJL-NĖ


TETOVĖ (7 Dhjetor)-Rektori Abazi shprehu falemenderime pėr Ambasadėn Franceze pėr pėrkushtimin e madh dhe pėrkrahjen e madhe qė I kanė dhėnė universitetit nė kėtė projekt

Mė shumė...

Lajme : Pas vizitave tė Ahmetit dhe Beadinit nė Prishtinė dhe Tiranė
Kyqur 07-12-2004 10:48:53 (1571 Lexime)


Pas vizitave tė Ahmetit dhe Beadinit nė Prishtinė dhe Tiranė

Sinjale pozitive pėr ardhmėrinė e studentėve grevist

Studentėt e mjeksisė qė kanė hyrė nė grevė para 21 ditėsh, kanė shumė rezerva pėr transferimin e tyre pėr shkak tė deklaratės sė Peteresenit I cili ka thėnė se “do tė krijojmė komisione pėr tė shqyrtuar mundėsinė e transferimit”.
Vizita e rektorit Beadini nė Tiranė e Ali Ahmetit nė Prishtinė dhe deklaratat e kryeadminstratorit tė Kosovės Hans Jesen Petersen ka sjellur shumė shumė shpresė por dhe shumė paqartėsi te studentėt grevistė tė UT-sė tė cilėt kanė hyrė nė javėn e katėrt tė protestės sė tyre.

Mė shumė...

Lajme : SHTOHEN KOKĖDHEMBJET PĖR BEADININ DHE POLLOZHANIN
Kyqur 07-12-2004 10:24:19 (1467 Lexime)


SHTOHEN KOKĖDHEMBJET PĖR BEADININ DHE POLLOZHANIN
Kėrkohet edhe ZYRTARIZIMI i FAKULTETIT TĖ DRAMĖS

“Kėrkesėn e njėjtė do t’ia dėrgojnė edhe liderit tė BDI-sė z. Ali Ahmeti qė ky Fakultet tė zyrtarizohet dhe diplomat e studentėve tė cilėt dolėn nga ky fakultet tė njihen. Kudo qė paraqitemi me certifikatat qė I kemi marrė nga ky Fakultet nuk njihen ato” u shprehėn anėtarėt e kėshillit nė konferencėn pėr shtyp

Mė shumė...

Lajme : Pėr gjetjen e njė zgjidhjeje tė grevės sė studentėve tė UT-sė
Kyqur 07-12-2004 10:03:43 (3209 Lexime)Pėr gjetjen e njė zgjidhjeje tė grevės sė studentėve tė UT-sė

Ahmeti nė Prishtinė, Beadini nė Tiranė

Rektori Beadini prej tė enjtes gjendet ne konferencėn e rektorve tė ballkanit qė ėshtė duke u mbajtur nė Tiranė, ndėrsa janė paralajmėruar edhe takime tė tij me kryeministrin e Shqipėrisė Fatos Nano

Vizitėn e z. Ali Ahmetit bėrė Kosovės studentėt e mjeksisė dhe stomatologjisė nė Universitetin e Tetovės e shohim si njė lėvizje positive. Ndėrsa ata akoma vazzhdojnė grevėn pėr gjetjen e njė zgjidhje tė statusit tė tyre, gjegjėsishtė transferimin e tyre nė universitet simotra.

Mė shumė...

Lajme : TURPI I VITIT PĖR INSTUTICIONET E KOSOVĖS
Kyqur 07-12-2004 4:40:11 (1943 Lexime)


TURPI I VITIT PĖR INSTUTICIONET E KOSOVĖS

Universiteti i Beogradit:
“Nuk i lėmė nė rrugė studentėt tanė”

Rektori I Universitetit tė Beogradit me njė deklaratė zyrtare dhėnė radiotelevizionit tė Sėrbisė (RTS) ka shprehur vullnet qė tė pranojė tė gjithė studentėt e Mjekėsisė dhe Stomatologjisė nga Universiteti I Tetovės.
Jemi njoftuar pėr gjendjen e rėndė tė studentėve tė Mjekėsisė nė Universitetin e Tetovės dhe u bėjėm thirje atyre qė tė vijnė nė Universitetin e Beogradit qė tė vazhdojnė studimet pa asnjė problem.
Shteti ynė nuk do t’I lėrė nė rrugė studentėt nga Kosova, pasi ata janė qytetarė tė sėrbisė”, ka deklaruar rektori I Universitetit tė Beogradit pėr RTS-nė.
Studentėt e Mjekėsisė dhe Stomatologjisė janė habitur me kėtė vendim tė instuticioneve tė Beogradit. Ata e kanė komentuar si vendim politik deklaratėn e rektorit tė UB-sė
‘Ky ėshtė vendim politik, mirpo nė anėn tjetėr turpėron instuticionet kosovare.
Ėshtė turp I vitit pėr instuticionet e Kosovės” deklaruan Nehat Mustafa dhe Besnik Krasniqi anėtarė tė kėshillit grevist.


Halit AJDINI


« 1 ... 209 210 211 (212) 213 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio