Studentet.info
« 1 ... 20 21 22 (23) 24 25 26 ... 214 »
Lajme : Minjtė hėngrėn provimet e studentėve nė Nepal
Kyqur 22-04-2010 6:04:12 (1296 Lexime)


Napal, 22 PRILL - Minjtė e uritur pėr njohuri hėngrėn provimet pėrfundimtare tė studentėve nga Nepali nė Universitetin e Katmandusė.

Studentėve nervozė, tė cilėt po prisnin rezultatet e provimeve pėrfundimtare, u thanė se ka ardhur deri tek njė “komplikim i paparashikueshėm” pasi provimet e tyre ishin hėngėr nga minjtė, njofton AFP.

Qindra provime tė pakontrolluara nga universiteti mė i vjetėr i Katmandusė janė dorėzuar nė stacionin lokal tė policisė pėr t’i ruajtur nė njė vend mė tė sigurt. Pėr fat, ose fatkeqėsi tė studentėve, policia provimet i futi nė njė hapėsirė pėrplot minj.

Mė shumė...

Opinione : Participimi dhe heshtja e USHT-sė
Kyqur 21-04-2010 7:41:15 (1746 Lexime)


Nga: Laura PAPRANIKU

Qeveria tanimė ka bėrė tė ditura politikat e reja financiare nė arsimin e lartė, respektivisht vendimin pėr uljen e tarifave tė studimit, tė cilat nė pjesėn e studimeve me vetėfinancim prej vitit akademik 2010/2011 do tė zbresin deri nė masėn 60 pėr qind. Kjo ulje drastike e ēmimeve tė studimit, e cila ka nė vete edhe implikimet politike po tė kemi parasysh zėrat pėr zgjedhje tė parakohshme, kuptohet se ėshtė mirėpritur nga qytetarėt, e sidomos prindėrit tė cilėt pėr tė regjistruar fėmijėt e tyre, nė kuotėn e vetėfinancimit, nuk do tė paguajnė mė nga 1200 dhe 2000 euro nė fakultetet e mjekėsisė nė Shkup dhe Tetovė, por vetėm 800 euro.

Mė shumė...

Lajme : Pritje madhėshtore pėr presidentin Topi
Kyqur 16-04-2010 3:52:46 (1356 Lexime)


TETOVĖ, 15 PRILL - Presidenti i Republikės, Prof. Dr. Bamir Topi u prit sot nė Tetovė nga Kryetari i Komunės sė Tetovės, Sadi Bexheti, ndėrkohė qė nė rrugėt e qytetit qindra qytetarė tetovarė pėrshėndetėn Kreun e Shtetit dhe nė hare e me dashamirėsi i uruan ngrohtėsisht mirėseardhjen.

Zoti Bexheti e falenderoi Presidentin e Republikės pėr kėtė vizitė tė rėndėsishme nė qytetin e Tetovės, i cili pėr herė tė parė pret zyrtarisht Kryetarin e Shtetit shqiptar. Kryetari i Bashkisė sė Tetovės i shprehu gjithashtu Presidentit Topi mirėnjohjen pėr mbėshtetjen e shtetit shqiptar ndaj Maqedonisė nė rrugėn e saj tė anėtarėsimit nė NATO dhe nė Bashkimin Evropian.

Mė shumė...

Lajme : Studentet e Cambridget mėsojnė striptiz para provimeve
Kyqur 12-04-2010 6:06:49 (1170 Lexime)


ANGLI, 12 PRILL - Studentet e Universitetit tė njohur Cambridge do tė mėsojnė tė vallėzojnė striptiz, nė mėnyrė qė tė pėrballojnė mė lehtė stresin para provimeve, shkruajnė mediat britanike.

Orėt e vallėzimit do tė mbahen nė “Blue Room” legjendare ku janė organizuar debate tė shumta tė burrėshtetasve botėrorė siē janė Winston Churchil, Dalaj Lama etj.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt e USHT-sė ankohen, diplomojnė pa asnjė orė praktike!
Kyqur 09-04-2010 9:55:35 (1378 Lexime)


TETOVĖ, 8 PRILL - Studentet e vitit tė katėrt tė gjeografisė nė USHT, shprehėn sot revoltėn pėr moszbatimin e plotė tė plan-programit tė tyre mėsimor. Studentėt theksojnė se me gjithė kėrkesėn e parashtruar nė rektorat, me datė 22 mars 2010, me tė cilėn kėrkojnė zbatimin e pjesės praktike siē ėshtė e parashikuar nė programin mėsimor, iniciativa e tyre ka hasur nė veshė tė shurdhėr. Sipas tyre, gjatė 4 viteve tė studimit, nuk ėshtė zhvilluar asnjė orė praktike. Por, nga pėrgjegjėsit e fakultetit, askush nuk i tregua i gatshėm t’i kundėrpėrgjigjej situatės. Megjithatė sipas burimeve, zyra pėr informim e USHT-sė, ėshtė e qėndrimit se reagimi i gjoja dy studentėve, ėshtė i paarsyeshėm dhe i pabazė.

Mė shumė...

Lajme : Profesorėt nga USHT-ja reagojnė me letėr drejturar kryemnistrit.
Kyqur 06-04-2010 10:55:24 (1614 Lexime)


SHKUP, 6 PRILL - Me letėr deri te kryeministri , ish rektori i USHT-sė dhe profesorėt kėrkojnė ndrimin e rektorit aktual Agron Rekė-s dhe tė gjithė dekanėve nė USHT pėrshkak sė janė zgjedhur nė mėnyrė jo ligjore.Nė vend se tė zgjidhen nga ana e Senatit tė universitetit ato janė zgedhur me dekretin administrativ tė ministrisė thuhet nė letrėn drejtuar kryeministrit. Me atė , sipas rektorit tė ndruar Agim Vela janė bėrė shkelje tė autonomisė sė universitetit.

“Nė kėtė moment nė USHT qeveris njė kaos nė fakultet , nepotizėm dhe sjellje joprosefisionale” tha Agim Vela.
Jo vetėm letra e profesorėve, por edhe vendimi i Inspektoratit tė Arsimit e konfirmon se rektori Agron Reka u zgjodh nė mėnyrė tė paligjshme, por edhe pas dy muajsh tė vendimit tė inspektoratit, Senati i universitetit nuk e sankcionoj rektorin dhe tė zgjedhurit dekanėt e ri. Ndrimet dyshohen se politika nė mėnyrė tė dhunshme bastisi universitetin dhe shtrembėrojnė procesin arsimor.

Mė shumė...

Lajme : Nė Shkodėr studentet djegin flamurin grek
Kyqur 29-03-2010 7:42:04 (2119 Lexime)


SHKODĖR, 29 MARS - Studentėt e universitetit Luigj Gurakuqi nė qytetin e Shkodrės janė mbledhur tė hėnėn paradite pėr tė protestuar ndaj videos skandal ku ushtarėt greke lėshojnė thirrje antishqiptare nė paradėn e 25 marsit, Ditės sė pavarėsisė sė Greqisė.
Dhjetėra studentė janė mbledhur para rektoratit tė universitetit dhe mė pas me flamuj shqiptarė nė duar dhe nė shpatulla kanė marshuar nėpėr rrugėt kryesore tė qytetit pėr tu ndalur nė sheshin “Luigj Gurakuqi”.

Tė rinjtė janė ndalur nė rreth rrotullimin, ku valėviten flamujt e tė gjithė vendeve anėtare tė NATO-s. Nė shenjė proteste studentėt kanė hequr flamurin grek nga grupi i flamujve tė NATO-s dhe i kanė vėnė flakėn.

Mė shumė...

Lajme : Shqipėria dhe Belgjika marrin presidencėn e radhės pėr Procesin e Bolonjės
Kyqur 16-03-2010 7:37:17 (1165 Lexime)


TIRANĖ, 16 MARS - Shqipėria dhe Belgjika marrin presidencėn e radhės pėr Procesin e Bolonjės nė muajin shtator, bėri tė ditur Ministria e Arsimit dhe Shkencės.

Nė kuadėr tė kėtij procesi, Ministri i Arsimit, Myqerem Tafaj, i cili mori pjesė dy ditė mė parė nė takimin e 47 ministrave tė Arsimit nė Vjenė, ka kėrkuar dhe ka lobuar fort pėr liberalizimin e vizave pėr studentėt shqiptarė e pėr tė gjithė shqiptarėt.

Ai ka kėrkuar edhe aderimin e Kosovės dhe tė vendeve tė tjera aspirante nė Procesin e Bolonjės.

Si rrjedhojė e Procesit tė Bolonjės, arsimi parauniversitar dhe ai i lartė nė Shqipėri nė kėto vite i ėshtė nėnshtruar reformave tė thella.

Mė shumė...

Opinione : "ECOLOG” nė analogjinė ,,Hanibal Ante Portas” pėr gazetarin gjerman!
Kyqur 16-03-2010 7:33:03 (1722 Lexime)


Prof. Dr.Abdylmenaf Bexheti

Nuk duhet tė jesh njohės i thellė i historisė sė vjetėr pėr tė deshifrua sinonimin e fjalisė romake ,,Hanibal Ante Portas”-qė pėrdoret sa herė qė duhet tė paralajmėrohet njė frikė pėr ardhje tė njė rreziku tė madh! Perandori luftarak Hanibal qė nė kohėn e perandorisė romake ishte njė armik i tmerrshėm qė shfaqej pėrpara portave tė Romės me mė shumė efekt psikologjik nga frika se sa nga paraqitja e vet Hanibalit.

Sadoqė kjo simetri krahasimore mund tė duket e ekzagjeruar tendenca mbetet shume realiste duke patur parasysh trendin e rritjes sė korporatės shumkombėshe ,,ECOLOG” me seli nė Dusseldorf tė Gjermanisė, por me shumė degė tė sajė (entitete formale tė biznesit) nė pikat strategjike tė biznesit planetar. Kjo korporatė sot ka gjithsej 2.410 tė punėsuar nga 25 kombe (dhe shtete) tė ndryshme tė botės. Rritja e biznesit tė saj si nė parametra tė pjesėmarrjes nė tregun e shėrbimeve logjistike pėr forcat ushtarake dhe aq mė tepėr nė parametrat material dhe financiar pėrgjatė vitit 2009 sigurisht qė do tė shqetėsojė shpirtrat e konkurrencės dhe bile do tė motivojė spiunazhin industrial.

Mė shumė...

Opinione : Kriza universitare dhe doktoraturat politike
Kyqur 15-03-2010 9:04:39 (1373 Lexime)


Nga AFRIM KRASNIQI

Lajmi se kryetarja e Parlamentit, kryetarja e Gjykatės sė Lartė, ministri i Drejtėsisė, Prokurorja e Pėrgjithshme, disa deputetė dhe njė numėr i madh zyrtarėsh tė lartė nė sistemin gjyqėsor, ekzekutiv apo administratėn shtetėrore kanė aplikuar pėr mbrojtje doktorature pranė Universitetit tė Tiranės, i parė nė aspektin formal, ėshtė njė lajm pozitiv. Secili prej tyre duhet vlerėsuar pėr kėtė akt, sepse formalisht, ėshtė gjest pozitiv kur politika dhe vendimmarrja kėrkon mė shumė dije. Nė fund tė fundit ne gjithnjė kemi dėshiruar qė vendimmarrėsit tanė, sidomos ata nė krye tė institucioneve kushtetuese, tė kenė formimin e duhur profesional dhe kualifikimin e pėrvojave shkencore e akademike. Ndaj formalisht, ku politikanėt merren me librat, kemi mė shumė shanse qė minimalisht vendimet e tyre tė mos vijnė nga padija, por nga mendimi alternativ. Pėr mė tepėr, Shqipėria ka vuajtur shumė nga udhėheqjet politike tė pakualifikuara, breza politike dhe ekzekutive qė erdhėn nė poste pėr shkak tė meritave luftarake, njohjeve personale apo besnikėrisė ndaj partisė. Nė dekadėn e fundit tė sistemit komunist, mė shume se njė e treta e Byrosė Politike ishte pa arsim tė lartė, dy tė tretat pa njohuri tė njė gjuhe tė huaj perėndimore dhe 90% e tyre pa formim minimal nė konceptet shkencore te politikes, funksionimit dhe administrimit tė shtetit modern.

Mė shumė...

« 1 ... 20 21 22 (23) 24 25 26 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio