Studentet.info
« 1 ... 22 23 24 (25) 26 27 28 ... 214 »
Lajme : Nikolla Todorov: Agron Reka rektor i dyshimt
Kyqur 27-01-2010 3:00:26 (2072 Lexime)


SHKUP, 27 JANAR - Ministri kontrovers I arsimit dhe shkencės Nikolla Todorov nė vend tė dėrgimit tė urimit nė adresė tė rektorit tė sapo zgjedhur tė USHT-sė, Agron Reka, ai ka paralajmėruar ngritje tė procedurės pėr shqyrtimin e verifikimin e zgjedhjes sė tij nė krye tė kėtij institucioni tė lartė arsimor nė gjuhėn shqipe. “Kam siguruar informacione pėr zgjedhje e tij, mirėpo edhe mė tej nuk jam njohur mė detajisht me rastin. Sigurisht do tė verifikojė informacione. Nėse do tė vėrtetohet paligjshmėria dhe parregullsia atėherė do tė kėrkojė pėrgjegjėsi” Ka theksuar ministri Todorov, para shkuarjes sė tij nė Beograd, nė njė konferencė pėr arsim.

Mė shumė...

Lajme : Bashkėpunim mes Universitetit tė Prishtinės dhe Shkupit
Kyqur 21-01-2010 8:52:35 (1420 Lexime)


SHKUP, 21 JANAR - Nė njė takim tė pėrbashkėt rektori i Universitetit 'Shėn Kirili dhe Metodi', priti sot rektorin e Universitetit tė Prishtinės. Qėllimi i takimit ishte pėrforcimi i bashkėpunimit mes dy universiteteve. Rektori i Universitetit tė Prishtinės, Mujė Rugova theksoi se ky bashkėpunim do tė jetė mundėsi e mirė pėr afrimin e dy popujve e veēanėrisht tė pjesės shqiptare nė Maqedoni. Nga ana tjetėr Rektori i Universitetit tė ‘Shėn Kirili dhe Metodi’, deklaroi se me kėtė iniciativė do tė tregojnė rrugėn e vėrtetė se si duhet tė bashkėpunojnė njerėzit nė rajon. Ky ishte takimi i parė mes rektorėve tė dy universiteteve, tė Prishtinės edhe atij tė Shkupit. Ndėrkohė rektori Rugova informoi edhe pėr takimin mes rektorėve tė universiteteve shqiptare nė rajon qė do tė mbahet kėtė fundjavė nė Strugė.

Mė shumė...

Lajme : Studentėve nė konvikte u pikon tavani
Kyqur 08-01-2010 17:19:19 (2282 Lexime)

TIRANĖ, 7 JANAR - Studentėt e Mjekėsisė dhe tė Inxhinierisė sė Ndėrtimit i luten Zotit tė mos bjerė shi qė tė mos depėrtojė nė dhomat e konvikteve tė Qytetit Studenti Nr.2. Moti i lagėsht i ditėve tė fundit ka depėrtuar sidomos nė konviktet e Mjekėsisė dhe tė Inxhinierisė sė Ndėrtimit duke “ngjyrosur” muret e dhomave tė godinave qė janė veshur nga lagėshtira. Ndėrkohė qė nė disa dhoma vėrehen suva tė rėna mbi dysheme, nė disa tė tjera mund tė konstatosh edhe pika shiu qė bien nga tavani mbi shtretėrit ku banuesit e kėsaj qendre flenė. Studentėt janė ankuar vazhdimisht pėr kushtet qė ofrojnė kėto ambiente e megjithatė, deri tani gjithēka ka mbetur po njėsoj.

Sistemi ngrohės mungon plotėsisht nė konviktet e studentėve, me pėrjashtim tė njė godine ku edhe aty nuk ka funksionuar asnjėherė. Pėr pasojė studentėt janė tė detyruar tė pėrdorin rezistenca ngrohėse. Secila nga dhomat e konvikteve ėshtė e pajisur me lavaman, por pėr fat tė keq, siē shprehen vetė studentėt, ato nuk ofrojnė ujė tė ngrohtė.

Mė shumė...

Lajme : Gjeniu 14-vjeēar nė Universitetin e Cambridget
Kyqur 08-01-2010 16:49:37 (1940 Lexime)


Gjeniu i matematikės, Arran Fernandez, i cili ka vetėm 14-vjet, i ėshtė ofruar njė vend nė Universitetin e famshėm tė Cambridget. Nėse e pranon kėtė ofertė, Arran do tė bėhet studenti mė i ri nė kėtė universitet nė 230 vitet e fundit.

Arran, i cili jeton bashkė me babanė e tij nė Surrey tė Britanisė sė Madhe, ėshtė treguar shumė i suksesshėm nė testin e vitit tė kaluar. I ka mbetur vetėm edhe provimi i fizikės, tė cilin po ashtu synon tė kalojė me notėn mė tė lartė.

Ky test zakonisht ėshtė i dedikuar pėr 18-vjeēarėt, mirėpo gjeniu i vogėl ėshtė pėrgatitur nė shtėpinė e tij – dhe ka dėshmuar se bėhet fjalė pėr njė gjeni tė vėrtetė.

Mė shumė...

Intervista : Alajdin ABAZI: Shteti nuk e trajton drejt UEJL-nė
Kyqur 05-01-2010 8:26:04 (1919 Lexime)


Ka vite qė UEJL po mbahet me mjetet vetanake, pasi prej 2005-ės u ndėrprenė donacionet e KE-sė pėr rroga, infrastrukturė dhe funksionimin nė pėrgjithėsi tė Universitetit, kurse nuk financoheni as nga shteti. Edhe sa kohė mund t'ia dilni tė funksiononi kėshtu?
ABAZI:
Ėshtė e vėrtetė se deri nė vitin 2004, pėrveē investimeve qė realizoheshin nga mjetet e donatorėve, si SHBA dhe shtetet evropiane, kohė pas kohe kishim pėrkrahje financiare edhe nė realizimin e programeve akademike, kurse pjesa financiare, kompensohej pėrmes projekteve tė ndryshme. Nga atėherė kanė vazhduar disa projekte edhe mė tutje, qė kontribuonin nė ngritjen e kapaciteteve tė institucionit tonė, por nuk kemi pasur mjete tė veēanta pėr infrastrukturėn e Universitetit. Strategjia jonė ka dy shtylla kryesore: sigurimin e cilėsisė dhe qėndrueshmėrinė afatgjate financiare. Ne, deri mė tani, vetėm me tė ardhurat qė krijohen nga pagesat pėr shkollim tė studentėve dhe prej shėrbimeve tė tjera (projekte vendore dhe ndėrkombėtare), qė realizohen nė Universitet, kemi siguruar njė qėndrueshmėri financiare afatshkurtėr dhe afatmesme. Ēėshtja themelore kur jemi te financimi ėshtė mungesa e financimit tė Fakultetit tė Administrimit Publik dhe Shkencave Politike si dhe Fakultetit tė Gjuhėve, Kulturave dhe Komunikimit nga buxheti i Republikės sė Maqedonisė, edhe pse statusi i UEJL-sė edhe me Ligjin pėr arsim tė lartė ėshtė universitet privat-publik jofitimprurės. Kėta dy fakultete po e ngarkojnė pjesėn tjetėr tė Universitetit. Ne, shpresojmė se sė shpejti, Ministria e Arsimit do ta vendosė edhe Universitetin tonė nė Buxhetin e Republikės sė Maqedonisė dhe me kėtė do tė mundėsohet njė zhvillim edhe mė i hovshėm i UEJL.

Mė shumė...

Intervista : Agron REKA: Tė gjithė mė bėjnė vėrejtje pėr dekanėt
Kyqur 04-01-2010 4:28:25 (2828 Lexime)


Mė 2 janar pėrfundon afati i Juaj si ushtrues i detyrės sė rektorit tė USHT-sė. A keni bėrė pėrgatitjet pėr shpalljen e Konkursit pėr zgjedhjen e rektorit?
REKA:
Puna e Universitetit nuk ėshtė ēėshtje qė duhet tė ketė trajtim medial. Aspektet organizative janė ēėshtje qė duhet tė kenė trajtim institucional. Universiteti ėshtė njė hallkė nė kuadėr tė sistemit tė arsimit tė lartė dhe vetė sistemit tė shtetit, prandaj trajtimi organizativ dhe funksional i Universitetit duhet tė jetė institucional. Ne na intereson qė pėrpara organeve tė shtetit, tė jemi nė rregull. Veprimet tė jenė nė harmoni me Statutin e Universitetit Shtetėror tė Tetovės dhe Ligjin pėr Arsim tė Lartė tė Republikės sė Maqedonisė. Deri mė tani ėshtė bėrė zgjedhja e kėshillave mėsimoreshkencore tė Fakulteteve dhe Senati i USHT-sė. Pėr konstituimin e kėshillave mėsimorė-shkencorė si dhe pėr konstituimin e Senatit, Ministrisė sė Arsimit i ėshtė dėrguar shkresė nė datė 22 dhjetor tė vitit 2009. Disa organe tjera tė Universitetit, si dhe fakulteteve janė nė fazėn e zgjedhjeve. Dekanėt, Kėshilli i Rektoratit, Prorektorėt dhe Rektori sė shpejti do ti nėnshtrohen zgjedhjeve, konform kushteve dhe procedurave tė parapara me Ligjin pėr Arsim tė Lartė dhe Statutit tė Universitetit.

Mė shumė...

Intervista :  Agim VELA: Klanet politike po shkatėrrojnė USHT-nė
Kyqur 04-01-2010 4:24:05 (2661 Lexime)


Po bėhen gashtė muaj, prej se nuk jeni rektor i USHTsė dhe pėrsėri pretendoni nė kėtė post. Pėrse?
VELA:
Me vendim e datės 2 korrik tė ministrit tė Arsimit dhe Shkencės, u suspendua Senati i USHT-sė pa asnjė arsye dhe bazė ligjore. Sot, gjashtė muaj pas, ėshtė mė se e qartė se nė rastin e USHT-sė, kanė dėshtuar plotėsisht institucionet e thirrura pėr mbrojtjen e ligjshmėrisė nė Maqedoni. Tė gjitha aktet ligjore qė mundėsojnė funksionimin autonom tė USHT-sė janė shkelur me rastin e shkarkimit tonė. Fakti qė ministri solli njė vendim joligjor dhe jokushtetues, i cili do tė hynte nė fuqi pas 2 javėve pasi u shqyrtua ankesa jonė, tregon qartė se qėllimi i atij vendimi ka qenė instalimi i njė klani tė mbėshtetur politikisht. Nė mėnyrė transparente dhe nė pėrputhje me ligjet, Senati i USHT-sė ka bėrė zgjedhjen e rektorit mė 3 korrik dhe, ligjėrisht ai vendim ėshtė ende nė fuqi. Pra, unė bashkė me prorektorėt, dekanėt dhe pėrgjegjėsit e programeve studimore dhe tė njėsive tjera organizative, jemi organe legjitime tė Universitetit. Gjithsesi, ne tė drejtėn tonė do ta ndjekim nė mėnyrė ligjore dhe nė pėrputhje me standardet evropiane.

Mė shumė...

Lajme : UEJL; Profesorėt s’i lėnė studentėt tė magjistrojnė
Kyqur 30-12-2009 7:24:41 (2561 Lexime)


SHKUP, 30 DHJETOR - Universiteti i Evropės Juglindore (UEJL) nuk ka nxjerr asnjė magjistėr tė shkencave juridike. Edhe pse shkalla e tretė e studimeve nė fakultetin juridik tė kėtij universiteti ka nis qė nė vitin 2006, deri mė tani nga ky universitet nuk ka dal asnjė magjistėr i juridikut. Sipas kandidatėve pėr mastėr, shkaktarė kanė qenė kllapa tė ndryshme tė profesorėve tė cilėt i kanė zvarritur punėt pėr marrjen e temės sė magjistraturės. Kandidatėt tė cilėt dėshirojnė tė mbeten anonim, thonė pėr “Lajm” se kanė pritur me muaj tė tėrė pėr tė caktuar temėn e magjistraturės, edhe pse i kanė pas mbaruar tė gjitha provimet e shkallės sė tretė. “Jo vetėm unė, por edhe kolegėt e mi kemi pritur nga tre - katėr muaj pėr tė na e caktuar temėn e magjistraturės.

Mė shumė...

Opinione : USHT e Kumanovės si mėhalla Rexhepovite
Kyqur 23-12-2009 14:09:17 (2084 Lexime)

Senat Ferati


USHT-ja para disa ditėsh festoi solemnisht 15 vjetorin e themelimit tė vetė dhe me kėtė institucion krenohen tė gjithė shqiptarėt e Maqedonisė dhe mė gjerė, por nuk mund tė mburremi me atė se si po zhvillohen punėt me menaxhimin e tij aktualisht!
Ky institucion, kur u themelua, me sukses i pėrballoi sfidat e ballafaqimit me rezistencėn politike maqedonase dhe me opstrukcionet qė i imponoheshin nga strukturat qeverisėse, por vazhdimisht po dėshton kur po pėrballet me presionet politike qė vijnė nga partitė politike shqiptare kur i ndėrrojnė rolet nė pushtetet! USHT-ja ende nuk e ka gjetur formulėn se si tė shpėtojė nga kthetrat e vasalitetit partiak.

Mė shumė...

Lajme : Doktoron nė moshėn 93-vjeēare
Kyqur 21-12-2009 16:55:34 (1463 Lexime)


Njė italiane e quajtur Adriana Jannilli, e lindur nė vitin 1916, kohė mė parė ka mbrojtur doktoraturėn, ndėrsa pas doktoraturės ka regjistruar fakultetin e kriminalistikės, bėn tė ditur revista gjermane Der Spiegel.
Doktoresha mė e vjetėr nė botė, disertacionin e doktoraturės e ka mbrojtur me sukses nė fushėn e dhunės ndaj grave.

Mentori i saj, Alessandro Bondi, profesor nė Universitetin e Urbinit, pėr nga mosha ka mundur tė jetė nip i saj. Ndėrsa Jannilli ka marrė notėn mė tė mirė tė mundshme.

Mė shumė...

« 1 ... 22 23 24 (25) 26 27 28 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio