Studentet.info
« 1 ... 25 26 27 (28) 29 30 31 ... 214 »
Opinione : Mjaftė doktoruam, le tė mėsojmė pak
Kyqur 21-10-2009 3:36:55 (1829 Lexime)


Kim MEHMETI

Njeriu i paarsimuar sheh qartė dhe njeh vetėm vetvete dhe gjerat rreth tij, gjysmė i arsimuari nuk e sheh vetėm atė qė shikon por edhe hijet qė i duken se ecin pranė tij, ndėrsa i arsimuari i mirėfilltė nuk e lodh shikimin me gjėrat qė ka pranė vetes, por donė t’i sheh largėsitė, jeton me bindjen se gjithmonė do mbetet vetėm njė nxėnės qė duhet tė mėsojė. Por, mes kėtyre tri kategorive, ekziston edhe njė grup tjetėr i tė arsimuarve, njė lloj i ri i tyre qė e pollėn dy dekadat e demokracisė, e numri i tė cilėve u rritė nė pėrmasa tė turpshme mes shqiptarėve tė Maqedonisė: shkencėtarėt me tituj doktorėsh e magjistrash e qė kėto tituj i morėn duke mbrojtur temat shkencore nė vendkalimin kufitar tė Qafė - Thanės.

Mė shumė...

Lajme : Demant: Kolegji Dardania
Kyqur 19-10-2009 6:11:27 (5453 Lexime)


PRISHTINE, 19 TETOR - Nė mbledhjen e Rektoratit tė Kolegjit "DARDANIA", tė datės 15.10.2009 perveē ēėshtjeve tjera nga veprimtaria mėsimore e shkencore e Kolegjit, u bisedua edhe pėr Letrėn - PAMFLET e cila nė mėnyre tinzare e dorė pas dorė po qarkullon.

Nė mbledhje morėn pjesė edhe Pėrgjegjėsit e Departamenteve nė emrin e tė cilėve po shpeėndahet letra. Ata, pasi u njoftuan me pėrmbajtjen e letrės njėzėrit deklaruan si me poshtė:

Rektorati dhe Pėrgjegjėsit e Departamenteve tė Kolegjit "DARDANIA" janė thellėsisht tė indinjuar me manipulim tė emrave tė shėnuar nė Letrėn-Pamflet dhe me pėrmbajtjen trilluese tė saj".

Nga se u tha, ne - Pėrgjegjesit e Kolegjit "DARDANIA" distancohemi nga pėrmbajtja e Letrės.

Letren-Pamflet e konsiderojmė qėllimkeqe, tė trilluar, tė pa bazė dhe si tė tillė, e hedhim poshtė.

Mė shumė...

Opinione : Universiteti i Prizrenit, paradigmė e fushatave zgjedhore tė partive politike
Kyqur 15-10-2009 4:35:41 (2255 Lexime)

Arbėr A. Rexhaj

Pas njė heshtje tė gjatė institucionale, nė qytetin e Prizrenit u bė e domosdoshme themelimi i njė zėri qytetarė pėr tė kėrkuar tė drejtėn tonė legjitime dhe institucionale tė fushėn e arsimit, atė tė themelimit tė Universitetit Publik tė Prizrenit.

Kjo heshtje ka tė bėj kryesisht pėr shkak se nė qytetin e Prizrenit nuk ėshtė punuar asgjė sa i pėrket themelimit tė Universitetit tė Prizrenit, sepse kjo ēėshtje iu ėshtė lėnė “politikave ditore” dhe rastėsisė politike.

Mė shumė...

Opinione : Prizreni - qyteti i “dy” universiteteve publike
Kyqur 15-10-2009 4:34:50 (1567 Lexime)

Adnan Abrashi

“Universitetet nuk themelohen me vendime, por me ligj” (Enver Hoxhaj, ministėr aktual i Arsimit)

Vendimi i fundit i Qeverisė sė Hashim Thaēit pėr formimin e Universitetit tė Prizrenit, sa ka qenė sihariq i mirėpritur dhe i mirėseardhur pėr qytetarė e tij, aq i ka bėrė edhe skeptik ata. Sepse, sikur ėshtė bėrė zakon nė dy zgjedhjet e fundit, pėr ta fituar sa mė shumė besimin e elektoratit tė kėtij qyteti, gjatė ēdo fushate parazgjedhore, partitė politike nė pushtet, gjithmonė si karrem e pėrdornin kėtė truk tė mashtrimit politik.

Mė shumė...

Lajme : Burs: Pohimet e Ismailit janė gėnjeshtra
Kyqur 14-10-2009 0:19:15 (1616 Lexime)


TETOVĖ, 14 TETOR - Pas akuzave tė njė dite mė parė tė Ymer Ismailit drejtuar Michel Bursit dhe dy profesorėve tė UEJL-it, Zamir Dika dhe Jonuz Abdullait, sot Alsat-M siguroi prononcimin e Michel Bursit, i cili pohimet e Ismailit i quan gėnjeshtra. Burs thotė se nuk bėhet fjalė pėr hakmarrje pėr shkak tė mos pranimit tė projektit ‘Lidershipi dhe puna rinore nė komunitet’.

‘Ai asnjėherė nuk mė ka kėrkuar tė shkruaj ndonjė parathėnie, ai nuk mė kėrkuar asgjė pėr kėtė libėr dhe nuk kam pasur asnjė ide, deri para dy javėsh kur pash librin dhe emrin tim nė kornizė. Ai ka keqpėrdorur emrin tim’, theksoi profesor Burs.

Mė shumė...

Lajme : Nė ndėrtesėn e Rektoratit tė UP vendoset njė granatė dore
Kyqur 13-10-2009 6:43:50 (1131 Lexime)

PRISHTINĖ, 13 TETOR - Njė granatė dore ėshtė vendosur nė Rektoratin e Universitetit tė Prishtinės, ka njoftuar policia. Njėsitet e KFOR-it, rreth mesditės po punonin pėr ēmontimin e mjetit shpėrthyes, pėr tė cilin ende nuk dihet se nga kush ka mundur tė vendoset. ...

“Rreth orės 08:00 nė mėngjes policia ėshtė informuar pėr njė mjet shpėrthyes nė Rektorat. Policia ka shkuar menjėherė dhe e ka kuptuar qė bėhet fjalė pėr njė granatė dore”, tha zėdhėnėsi i policisė pėr rajonin e Prishtinės, Agron Borovci.

Mė shumė...

Opinione : Mjaft mė
Kyqur 13-10-2009 4:41:18 (1307 Lexime)Dr. Selver JASHARI

Ishte njė herė koha kur shqiptarėt sakrifikonin ēdo gjė pėr njė tė ardhme mė tė mirė pėr gjeneratat e reja nė vijim. Njė ndėr sakrificat e mėdha ishte edhe mundi i madh i mijėra patriotėve tanė nė tė kaluarėn pėr avancimin e shkollimit nė gjuhėn shqipe. Siē e dimė, e gjithė kjo nuk ishte e lehtė fare. U nevojit shumė mund, shumė gjak, shumė tortura nėpėr stacione policore dhe burgje sllave dhe shumė e shumė vuajtje tė pashembullta. Kisha fatin dhe nderin qė edhe unė, si i ri, me shumė shokė tė jemi pjesė e njė lėvizje tė madhe qė tė kontribuojmė sadopak nė realizimin e kėrkesave legjitime tė popullit tonė nė kėto ane. Si i ri vėrejta se shumė bashkėqytetarė tė mi nė Kumanovė bėnė shumė pėr hapjen dhe financimin e njė Universiteti nė gjuhėn shqipe. Nuk ishte me rėndėsi se kush dhe sa po kontribuon, sa ishte me rėndėsi se njerėzit (edhe pse rrezikoheshin nga UDB-ja), punonin tej mase nė tė gjitha aspektet qė nevojitej.

Mė shumė...

Lajme : Parathėnia e vjedhur?! Ismaili me akuza ndaj Burs
Kyqur 13-10-2009 0:03:27 (1476 Lexime)


SHKUP, 12 TETOR - Ymer Ismaili ka ngritur kallėzim penal kundėr Michel Burs, pėr shpifje dhe ofendim. Burs ditė mė parė akuzoi Ismailin se ka keqpėrdorur emrin e tij nė parathėnien e librit “Terminologjia politike dhe manipulimi nė media”.

Ndėrkohė sot Ismaili pėr ALSAT tregoi se: “pasi skicėn ideore e kam pėrkthyer nė gjuhėn angleze, ia kam dėrguar Michel Bursit nė Stamboll dhe mė datė 7 qershor tė vitti 2006, kam marrė pėrgjigje pozitive nga adresa e e-mailit mbourse@gmail.com nė ora 14:48 minuta.

Ky ka qenė kushti qė unė tė vazhdoj hulumtimet nė dizertacionin tim”.

Mė shumė...

Lajme : Falsifikohet “Doctor Honoris Causa” pėr kryeministrin Berisha
Kyqur 09-10-2009 3:21:24 (2443 Lexime)


PRISHTINĖ, 9 TETOR – Universiteti qė i ka dhėnė gjithmonė frymėzim kryeministrit shqiptar Sali Berisha, e ka pajisur atė me njė diplomė false, ka shkruar sot e pėrditshmja kosovare "Koha Ditore". Sipas gazetės, kjo ka ndodhur tė martėn nė ceremoninė e laureimit tė Berishės me titullin “Doctor Honoris Causa”, nė tė cilėn deklaroi se Universiteti i Prishtinės ėshtė Harvardi, Sorbona dhe Kembrigji i lirive tė tij.
Diploma qė i ėshtė ndarė, e qė dėshmon kėtė titull nderi tė Universitetit, nuk ėshtė ajo qė bartė vulėn apostile, dhe e cila ėshtė firmosur nga ish-rektori Enver Hasani, menjėherė pasi pėrbėrja e vjetėr e Senatit mė 22 janar tė 2008-s vendosi ta laureojė me kėtė titull kryeministrin shqiptar.

Por, i ėshtė dhėnė njė tjetėr, qė ndryshon nė pėrmbajtje. Njė qė nuk ka vulė apositile, qė ka njė arsyeshmėri diēka mė ndryshe se origjinalja, dhe me datė tjetėr nga ajo kur ėshtė marrė vendimi. Kjo mbanė firmėn e rektorit tė tanishėm Mujė Rugova, tė cilėn e ka hedhur mė 6 tetor.

Mė shumė...

Lajme : Ismaili akuzohet se ka falsifikuar parathėnien e librit tė vetė
Kyqur 08-10-2009 7:48:29 (3252 Lexime)


SHKUP, 8 TETOR- Ish dekani i Fakultetit tė shkencave dhe teknologjive tė komunikimit nė Universitetin e Evropės Juglindore, Michel Burs, akuzon profesorin e tė njėjtit fakultet Ymer Ismailin se ka shkruar nė emėr tė tij parathėnien e librit “Terminologjia Politike dhe Manipulimi nė Media”.

Ish-dekani Bours mes tjerash ne reagimin e tij thotė: “Unė nė fakt nuk kam qenė asnjėherė i informuar pėr kėtė shkrim e aq mė pak me idetė tė cilat autori Ymer Ismaili propozon.

Sa pėr informim, unė nuk e njoh gjuhėn shqipe dhe si rrjedhojė nuk mund tė bashkėpunoj me autorin Ymer Ismaili, i cili nuk ėshtė as anglishfolės e as frengjishtfolės. Dua shumė qartė tė deklaroj se unė distancohem fuqimisht nga libri.”

Mė shumė...

« 1 ... 25 26 27 (28) 29 30 31 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio