Studentet.info
« 1 ... 26 27 28 (29) 30 31 32 ... 214 »
Lajme : Zihen studentėt
Kyqur 08-10-2009 6:27:42 (1598 Lexime)

Tetovė, 7 tetor - Pas reagimeve tė njė dite mė parė tė redaksisė sė shkarkuar tė revistės sė studentėve "Studenti", akuzave u ėshtė kundėrpėrgjigjur Parlamenti studentor i USHT-sė. Sipas sekretarit Miftar Emini, "njė grup i personave qė edhe mė tej thirren nė emėr tė studentėve, edhe pse vetė deklarojnė se janė tė diplomuar", gjatė ditės sė martė ka keqpėrdorur hapėsirat para hyrjes nė ambientet e USHT-sė, pėr tė akuzuar Rektoratin e kėtij universiteti si dhe udhėheqėsit e Parlamentit Studentor tė USHT-sė.

Mė shumė...

Lajme : Edhe dekan nė Kumanovė edhe prodekan nė FON
Kyqur 08-10-2009 6:26:44 (3607 Lexime)


KUMANOVĖ, 8 TETOR- Nė pėrpjekje pėr tė vendosur rregullin dhe ligjin nė Fakultetin e Administratės sė Biznesit (FAB) nė Kumanovė, Universiteti Shtetėror i Tetovės po shkon nė shkele tė tjera tė Ligjit pėr arsim tė lartė tė dhe Statutit tė saj. Edhe pse njė ditė mė parė nga zėdhėnėsi i USHT-sė, Selam Sulejmani, u theksua se nė Kumanovė, gjithēka ėshtė nė rregull, tani nė postin e u.d. sė dekanit nė FAB-it, USHT ka emėruar prodekanin e Universitetit "FON" nė Shkup, pra tė njė universiteti dhe fakulteti krejt tjetėr nga USHT-ja.

Konkretisht prodekani i Fakultetit pėr Detektivė dhe Siguri, prof.dr.Metush Sulejmani ėshtė emėruar ushtrues i detyrės sė dekanit tė FAB-it, nė Kumanovė. Ky vendim, i Kėshillit tė Rektoratit tė USHT-sė ėshtė sjellė tė dielėn, edhe pse emėrimi nė poste udhėheqėse i profesorėve qė kanė marrėdhėnie tė rregullta pune nė njė institucion tjetėr ėshtė nė kundėrshtim me Statutin dhe Ligjin pėr arsim tė lartė.

Mė shumė...

Lajme : Fakulteti pa asnjė tė punėsuar
Kyqur 07-10-2009 4:47:27 (4546 Lexime)


KUMANOVĖ, 6 TETOR- Nė Fakultetin e Administratės sė Biznesit (FAB) me seli nė Kumanovė, ėshtė tepėr alarmante situata me kuadrin e angazhuar nė kėtė fakultet tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT). FAB qė kėtė vit numėron mbi 800 studentė, nė programet studimore tė Administratės Publike dhe Administratė Biznesin dhe qė ėshtė nė vitin e dytė tė funksionimit tė tij, nuk ka as edhe njė tė punėsuar me marrėdhėnie tė rregullit pune. Dekani, doc.dr.Naser Rrahimi dhe vėllai i tij, dr.Sunaj Rrahimi, deri vjet ishin tė vetmit profesorė me vendim pune edhe atė, marrėdhėnie tė punės e kishin tė lidhur nė fakultete tjera tė USHT-sė dhe jo nė FAB-in. Kjo ėshtė nė kundėrshtim tė plotė me Ligjin, qė e vendosė nė diskutim edhe ligjshmėrinė e postit tė dekanit. E, po ti shtosh kėtij elementi edhe jo kualifikimin e nevojshėm tė pjesės dėrmuese tė atyre qė u ligjėrojnė studentėve, situata bėhet tej mase alarmante.

Mė shumė...

Lajme : Akademia Diplomatike Shqiptare shėnoi njėvjetorin
Kyqur 07-10-2009 4:45:08 (2310 Lexime)


Tetovė, 6 tetor - Aty ku hapet njė akademi aty mbyllet njė burg. Aty ku hapet njė akademi mbyllet njė kazino. Kėshtu tha nė mes tjerash ambasadori Lisen Bashkurti i cili njėherėsh ėshtė edhe kryetari i Qendrės Rajonale tė Akademisė Diplomatike Shqiptare, nė fjalimin e tij gjatė ceremonisė sė funksionimit njėvjeēar tė ADSH-sė nė Maqedoni.

Me kėtė rast ambasadori Bashkurti ndau edhe diploma pėr specializantėt e rinj. Nė fjalimin e tij para tė pranishmėve ai theksoi se Akademia shqiptare nė Maqedoni, nuk nxit urrejtje, por misioni i saj ėshtė qė tė promovojė paqen nė vend dhe nė rajon.

Mė shumė...

Opinione : Zėri i studentėve, njė lajm i mirė
Kyqur 07-10-2009 4:38:36 (1475 Lexime)


Nga: Shkėlzen HALIMI

Ėshtė hera e parė nė Maqedoni qė studentėt shqiptarė fillojnė tė mendojnė dhe tė vendosin pėr fatin e tyre. Ata kanė ngritur zėrin kundėr parregullsive, abuzimeve, por edhe kėrkojnė kualitet tė mirėfilltė nė procesin edukativo-mėsimor.

E gjithė kjo padyshim se duhet tė trajtohet si njė lajm i mirė, si njė shenjė se megjithatė, askush mė nga profesorėt, sidomos ata qė kanė vlera tė dyshimta, nuk mund tė tallen me brezin e ri, i cili tashmė e ka kuptuar tė vėrtetėn se nė tė investon dikush dhe se ky investim jo vetėm qė duhet tė arsyetohet, por edhe tė materializohet nė tė ardhmen e tyre qė edhe ashtu ėshtė mė shumė pikėpyetje.

Mė shumė...

Opinione : Letėr e hapur Ali Ahmetit: Populli shqiptar nuk meriton tallje
Kyqur 07-10-2009 4:12:45 (2196 Lexime)

I nderuari Kryetar i BDI-se z. Ali Ahmeti, fillimisht shfrytezoj rastin fju pergezoj per perpjekjet fisnike te bera ne interes te kauzes kombetare, e njekohesisht ua bej me dije se permes kesaj shkrese, nuk kam per gel¬lirn qe punet apo problemet individuale t'i rangoj me eta te pergjithshmet qe e preokupojne popullaten, por une ndjej per obligim moral dhe intelektual t' ju perkujtoj se na si etnikum (de facto) jashteinstitucional nuk kemi asnje mundesi tjeter, por vetem te bejme nga nje paraqitje, apo komunikate te kohe pas koheshrne te ngjajshme si kjo, qe sado pak te perkujtojme, se edhe problemet individuale ne menyre indirekte gradualisht reflektohen, pasi qe individet e bejne teresine kombetare, per te cilen jemi te obliguar te implikohemi te gjithe na, me apo pa dashje, andaj aktiviteti juaj kujtoj se nuk duhet te limitohet apo redukohet edhe me tutje, ngase na rruge dhe vend tjeter nuk kemi per te shprehur brengat apo plasuar te njejtat qe na preokupojne.

Mė shumė...

Opinione : Rektori i Vlorės dhe aleanca e mediokėrve
Kyqur 06-10-2009 13:53:01 (1331 Lexime)

Nga Fitim Zekthi

Mediokrit gjithherė kanė jetuar nė njė aleancė tė thellė mes tyre, pavarėsisht mungesės sė respektit ndaj njėri-tjetrit. Ėshtė tipar i karakterit, dhe nė ēastin mė tė parė qė shfaqet dikush qė mendon mė lart, mė me kthjelltėsi, apo bėn diēka mė tė ēmuar, atėherė ndaj tij nisin sulmet.

Shkencat sociale kanė shpjeguar shumėēka mbi kėto sjellje, duke dhėnė edhe shkaqet. Universiteti i Vlorės ėshtė shndėrruar kėto ditė nė njė prej dėshmive mė tė qashtėrta tė kėtyre tė kėtyre gjakimeve. Njė grup prej 800 tė rinjsh kanė fituar tė drejtėn tė nisin studimet nė kėtė universitet, por ata nuk janė lejuar tė regjistrohen nga autoritetet e universitetit pėr shkak tė notės sė tyre mesatare tė shkollės sė mesme.

Mė shumė...

Lajme : Politizohet revista “Studenti” e USHT-sė
Kyqur 06-10-2009 13:43:17 (1655 Lexime)

TETOVĖ, 6 TETOR - Redaksia e deritanishme e revistės studentore tė USHT-sė “Studenti” ka reaguar ndaj shkarkimit tė tyre dhe emrimit tė njė redaksie tė re dhe fshierjes sė revistės nga ėeb faqja e zyrtare e USHT-sė. “Pas njė viti pune intensive arritėm tė nxjerrim numrin e parė tė revistės “STUDENTI” dhe pas 10 vjet heshtje dhe torture tė kėsaj reviste. Pikėrisht pas 6 gjashtė numrave tė daljes sė kėsaj reviste, shpėrndarjes nė tė gjithė universitetin falas, publikimin nė ėeb faqe tė USHT-sė nė formėn PDF, kjo revistė tani mė ėshtė hequr nga ėeb faqja zyrtare e USHT-sė”, tha Ylber Jahiu, ish kryeredaktor i Studentit.

Mė shumė...

Lajme : Shkarkohet dekani i Fakultetit tė administratės nė Kumanovė
Kyqur 06-10-2009 13:39:14 (1246 Lexime)


KUMANOVĖ, 6 TETOR - Rektorati i Universitetit Shtetėror tė Tetovės nė mbledhjen e sotme ka shkarkuar nga detyra dekanin e Fakultetit tė biznes administratės nė Kumanovė, Naser Rahimin dhe nė vend tė tij ka emėruar Metush Sulejmanin. Ky vendim sipas rektoratit ėshtė sjellur pėr shkak tė siē thuhet menaxhimit jo tė mirė me kėtė fakultet tė disperzuar tė USHT-sė. Vendimi ka pasuar pas pėrlasjeve tė shumta qė ndodhėn ditėve tė fundit nė kėtė fakultet dhe akuzave pėr punėsimin e shumė kuadrove pa tituj shkencor dhe pa pėrgaditjen e duhur profesionale.

Mė shumė...

Lajme : Shaska lan duart me studentėt, pėrgjegjėsia i kalon senatit
Kyqur 06-10-2009 2:20:24 (996 Lexime)

VLORĖ, 6 TETOR - Njė pėrplasje deklaratash me shumatore zero ka shpėtuar rektorin e universitetit "Ismail Qemali" tė Vlorės nga pėrgjegjėsia pėr mosregjistrimin e 161 kandidatėve pėr studentė dhe e ka kaluar kėtė pėrgjegjėsi te senati i Universitetit, duke e shpėrndarė nė aq copa tė vogla sa tė mos i rėndojė askujt.

Ajo qė nga rektori dhe stafi akademik serviret si vendimmarrje e sinqertė, ndėrsa nga 161 kandidatėt e refuzuar dhe familjarėt e tyre si njė manovėr e ulėt, u zhvillua dje nė harkun e pak orėve.

Rektori Tanush Shaska nxori njė urdhėr me anė tė tė cilit mbante tė hapura sportelet e regjistrimit deri nė orėn 17:00 tė pasdites sė djeshme, ekskluzivisht pėr ata kandidatė pėr studentė qė kanė dalė fitues nga provimet e Maturės Shtetėrore, por kanė mesatare tė shkollės sė mesme mė tė ulėt se 6.

Mė shumė...

« 1 ... 26 27 28 (29) 30 31 32 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio