Studentet.info
« 1 ... 27 28 29 (30) 31 32 33 ... 214 »
Lajme : Profesorėt, roje nate
Kyqur 06-10-2009 2:10:07 (1287 Lexime)


PRISHTINĖ, 6 TETOR - “Tė premten nė ora 13 kemi mbajtur njė mbledhje urgjente me drejtorėt e shkollave, ku ėshtė thėnė se duhet tė ketė kujdestari nėpėr shkolla pėr 24 orė”, ka thėnė zyrtari nė Drejtorinė Komunale tė Arsimit, Adem Muhaxhiri, i cili nuk ka mundur tė komentojė mė shumė, ndėrsa drejtori i kėsaj drejtorie gjendej nė njė udhėtim zyrtar.

Burime tė konfirmuara mirė thonė se ka qenė njė urdhėresė gojore nga Ministria e Arsimit tė Kosovės pėr njė kujdes tė shtuar rreth objekteve mėsimore, e nxitur nga rasti i helmimit tė nxėnėsve nė Fushė-Kosovė. Kėtė urdhėresė drejtorėt e shkollave nė komunėn e Ferizajt e kanė kuptuar nė mėnyra tė ndryshme dhe kėshtu edhe kanė vepruar. Ndėrsa nė shumicėn e shkollave barrėn pėr kėtė kujdestari ua kanė ngarkuar punėtorėve teknikė, nė Shkollėn e Mesme Bujqėsore “Zenel Hajdini”, profesorėt qė nga e premtja bėjnė kujdestari gjithė natėn.

Mė shumė...

Lajme : Vlorė, akademiket: Jo studentėt me mesatare 6
Kyqur 05-10-2009 6:34:59 (1007 Lexime)

VLORĖ, 5 TETOR - Pas njoftimit tė nxjerrė njė ditė mė parė, pėr afatin e regjistrimeve deri nė pasditen e sė dielės, pėr maturantėt me mesatare nėn 6, nga Rektori i Universitetit tė Vlorės “Ismail Qemali”, Tanush Shaska, i menjėhershėm ka qėnė reagimi nga stafi akademik, i cili pėrmes njė deklarate pėr shtyp e ka kundėrshtuar kėtė vendim. Ndėrkohė, kundėrshtimi i bėrė ka vėrtetuar edhe njė herė qė stafi akademik i qėndron vendimit tė marrė nė maj tė vitit 2008, ku heq tė drejtėn e maturantėve me mesatare nėn 6, duke rėnė ndesh me urėdhėresėn e fundit tė Rektorit.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt e Vlorės, MASH shtyn edhe me 24 orė regjistrimin
Kyqur 05-10-2009 6:33:21 (1028 Lexime)

TIRANE, 5 TETOR -Ministria e Arsimit dhe Shkencės ka vendosur sot qė tė shtyjė edhe pėr 24 orė afatin e regjistrimit tė studentėve nė Universitetin e Vlorės.

Vendimi erdhi pėr t’iu dhėnė mundėsinė tė gjithė kandidatėve me mesataren 6 qė tė regjisterohen. Sekretaritė mėsimore sipas udhėzimit do tė mbyllen nesėr nė orėn 18:00.

Mė shumė...

Lajme : Mundėsi falas pėr njė vit nė SHBA
Kyqur 05-10-2009 6:03:42 (1128 Lexime)


TETOVĖ, 5 TETOR - Nxėnėsit e shkollave fillore dhe tė mesme nė Tetovė do tė kenė mundėsi tė vijojnė njė vit shkollor nė shkollat e drejtimeve adekuate nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės (SHBA), falė programi "YES" qė tė hėnėn do tė prezantohet nė Kėndin Amerikan nė Tetovė. "Janė tė ftuar tė gjithė nxėnėsit e shkollave tė mesme tė Tetovės qė tė njoftohen nė hollėsi pėr programin e shkėmbimit tė nxėnėsve, "YES". Pėr kushtet dhe pėr tė gjitha informacionet e nevojshme pėr aplikim dhe pėr mėsim njėvjeēar nė SHBA pjesėmarrėsit do tė njoftohen nga pėrfaqėsuesit e vet Kėshillit Amerikan pėr Edukim Ndėrkombėtar" thotė Gėzim Sulejmani, koordinator i kėndit amerikan nė Tetovė.

Mė shumė...

Lajme : Tronditet USHT-ja nė Kumanovė, akuza pėr abuzime trishtuese!
Kyqur 05-10-2009 5:51:51 (3245 Lexime)


KUMANOVĖ, 5 TETOR - Fakulteti i Administratė Biznesit tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT) qė vjet u themelua nė Kumanovė, ėshtė tronditur nga njė sėrė akuzash pėr keqpėrdorim tė atij institucioni pėr llogari tė partisė shqiptare nė pushtet dhe abuzimeve tė ngjashme qė shkojnė nė dėm tė studentėve dhe vetė institucionit. Kėta akuza tė rėnda janė ngritur nga Kėshilli Studentor i Fakultetit tė Administratė Biznesit (FAB), tė cilėt thonė se "abuzimet po marrin pėrmasa trishtuese" dhe se keqpėrdorimet qė bėhen nė Fakultetin e USHT-sė nė Kumanovė, po e njollosin atė institucion dhe pengojnė realizimin e normal tė procesit tė studimeve.

Mė shumė...

Lajme : Marshojnė edhe studentėt e Strugės
Kyqur 04-10-2009 12:29:20 (1674 Lexime)


STRUGĖ, 1 TETOR - Unioni I studentėve tė Universitetit Ndėrkombėtar nė Strugė pėrkrah dhe mbėshtet tė gjithė institucionet dhe organizatat tė cilat janė kundėr botimit tė enciklopedisė sė re tė maqedonisė.

Pėr ne, kjo nuk ėshtė enciklopedi por ėshtė FALSIFIKOPEDI. Sepse ky botim ėshtė I bazuar nė fakte jo shkencore dhe ėshtė tendecioz me frymėzim nacionalist dhe aq me shume shkon deri nė shovenizėm dhe fondamentalizėm. Duke patur parsysh dhe faktin qė persona tė kualifikuar dhe jo kopetent janė autor tė kėtij botimi si pėrshembull nje sociolog ka shkruar mbi tė dhėnat historike apo njė doctor shkence nė fushėn e Unionit Europian gjen tė dhėna mbi preardhjen e popullit shqipėtar bėn tė gjykosh qė kjo enciklopedi ėshtė thjesht njė mjet me tė cilėn rriten dhe krijohen frustacione pa fund, jo vetėm nga shqipėtarėt por edhe nga qytetarėt e tjerė bile edhe maqedonėsit qė kanė tendencė integrimin e ketij vendi nė organizatėn Euro Atlantike

Mė shumė...

Lajme : Komuna e Tetovės jep 12 bursa pėr studime nė Universitetin Ballkanik
Kyqur 25-09-2009 7:31:37 (1803 Lexime)


TETOVĖ, 25 SHTATOR - Komuna e Tetovės do tė sponsorojė12 studentė nga Tetova , tė cilėt do tė studiojnė nė Universitetin Ndėrkombėtar Ballkanik. Ky ka qenė epilogu i takimit tė sė premtes mes kryetarit tė Komunės sė Tetovės, Prof.Dr. Sadi Bexhetit dhe rektorit tė Universitetit Ballkanik, Huner Sencan. Nė kėtė takim ka marrė pjesė edhe anėtari i bordit tė kėtij universiteti, Qenan Mazllami.

Mė shumė...

Lajme : FON gėzon studentėt e Gostivarit
Kyqur 18-09-2009 8:24:43 (2677 Lexime)

Gostivar, 17 shtator - Universiteti FON nėpėrmjet bashkėpunimit me Komunėn e Gostivarit do tė ndajė 5 bursa studentore pėr studentėt e ardhshme tė kėtij universiteti qė tani mė ėshtė shtrirė edhe nė kėtė qytet.

"Bursat janė tė plota dhe tre vjeēare. Pra studentėt me fat qė do tė pėrfitojnė nga ky bashkėpunim mes komunės sė Gostivarit dhe Universitetit FON, do tė kenė tė mbuluara shpenzimet pėr studimet trevjeēare, gjegjėsisht bursa me vlerė tė pėrgjithshme prej 6 mijė euro", bėn me dije, Zeqirja Idrizi, pėrgjegjės i Universitetit FON nė Gostivar.

Tė gjithė maturantėt e interesuar, dokumentet do tė mund tė dorėzojnė nė Qendrėn pėr Shėrbime Komunale pranė Komunės sė Gostivarit, ndėrkaq periudha e aplikimit vijon nga data 15 deri mė 25 shtator tė kėtij viti.

Mė shumė...

Lajme : “Alb-Shkenca” tuboi 400 studiues
Kyqur 03-09-2009 3:01:56 (1334 Lexime)

TETOVĖ, 3 SHTATOR - “Studiuesit shqiptarė nė rrjedhat e shkencės botėrore” ishte tema e takimit ndėrkombėtar tė studiuesve shqiptarė Alb-Shkenca qė u mbajt nė Universitetin e Evropės Juglindore (UEJL). Takimi u organizua me nismė tė Institutit Alb-shkenca, ndėrsa organizimin kryesor tė kėtij takimi pėr kėtė vit e mori pėrsipėr UEJL-ja. Qėllimi i kėtij takimi ėshtė tė mundėsojė bashkėpunimin, kėmbimin e pėrvojės dhe publikimin e arritjeve tė fundit tė shkencės shqiptare, krijimin e njė terreni tė pėrshtatshėm pėr forcimin e lidhjeve ndėrmjet universiteteve dhe institucioneve akademike e shkencore shqiptare e tė huaja, pėrmes projekteve tė pėrbashkėta.

Mė shumė...

Lajme : Partitė “djegin” studentėt
Kyqur 31-08-2009 2:12:14 (1523 Lexime)

TETOVĖ, 31 GUSHT - Rinia studentore e cila paraqet njė potencial kadrovik dhe polik shumė pak pėrdoret pėr kėtė qėllim, ndėrsa ata keqpėrdoren nga partitė politike pėr politika ditore dhe interesa tė ngushta partiake ose individuale. Kėshtu vlerėsojnė ekspertėt politik tė cilėt gjithashtu shohin sinjale tė vetėdijesimit tė studentėve tė cilėt, sipas tyre, kanė filluar tė kritikojnė politikėn dhe shndėrrohen vetė nė njė potencial politik. Sipas Naser Ziberit, kyēja e rinisė nė pėrgjithėsi dhe nė veēanti e studentėve nė jetėn politike ėshtė fenomen pozitiv nė shoqėri. “Mendoj se partitė politike bėjnė shumė pak pėr aktivizimin e kėsaj pjese tė popullatės, sidomos rinisė studentore.

Mė shumė...

« 1 ... 27 28 29 (30) 31 32 33 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio