Studentet.info
« 1 2 3 (4) 5 6 7 ... 214 »
Lajme : Auditori e ēon UP-nė nė prokurori
Kyqur 13-09-2012 2:24:27 (1097 Lexime)


Prishtinė, 13 shtator – Drejtuesit e Universitetit tė Prishtinės do t’i japin llogari Kuvendit tė Kosovės nė njė seancė plenare pėr keqmenaxhimin, lėshime nė prokurim, pagat e dyfishta dhe sidomos dyshimin pėr shpenzimin e mbi 600 mijė eurove. Kėtė e ka kėrkuar Komisioni parlamentar pėr mbikėqyrje financiare, tė mėrkurėn, pas shqyrtimit tė raportit tė Auditorit tė Pėrgjithshėm pėr UP-nė, nė tė cilin janė evidentuar shumė shkelje. Auditori ka dhėnė opinionin e pakualifikuar pėr pasqyrat financiare tė UP-sė. Kur ka njė opinion tė tillė zakonisht Komisioni nuk e dėrgon raportin pėr diskutim nė Kuvend, mirėpo anėtarėt e kėtij komisioni me vota unanime kanė vendosur qė raporti tė diskutohet nė seancė plenare pėr shkak tė shumė shkeljeve tė identifikuara.

Mė shumė...

Lajme :  12 vjeē dhe ėshtė studenti mė i ri nė universitetin britanik
Kyqur 12-09-2012 4:15:12 (997 Lexime)


Ai ishte vetėm 8 vjeē kur kaloi provimin mė tė vėshtirė qė jepet nė Britani GCSE nė vitin 2009.

Xavier Gordon Brown, nga Haywards Heath nė Sussex,ėshtė studenti mė i ri pėr tė fituar njė A* nė matematikė dhe mund tė lexojė 2.000 shifrat e Pi.

Ai tani ėshtė duke studiuar strukturat abstrakte, gurėt vektorialė dhe mekanika Njutoniane nė kohėn e tij tė lirė, por ai sapo mbushi 12 vjeē muajin e kaluar.

Mė shumė...

Opinione : ”Njė fėmijė qė flen rritet, e njė popull qė flen vdes “
Kyqur 11-09-2012 1:07:55 (1201 Lexime)


Drilon Shaqiri

Pėrderisa qytetarėt maqedonas qė jetojnė nė kėtė shtet dhe gėzojnė shumė privilegje nga ana e shtetit, pėr ēdo ndryshim qė shkon nė dėm tė tyre ngritet nė protestė, qytetarėt shqiptarė tė kėtij shteti sikur janė futur nė gjumin e thellė dimėror .

Organizohen protesta tė ndryshme, nga asociacione dhe organizata joqeveritare, nga student e pensionistė, nga bujq, blegtorė e tė papunė, organizohen edhe nga “ branitella “ ndėrkaq shqiptarėt sjanė asgjė kundi!!! Thua vallė aq nė terezi i kemi punėt?! Thua vallė neve nuk kemi asnjė problem?!

Mė shumė...

Lajme : USHT mbron Serafim Tomovskin
Kyqur 04-09-2012 12:10:45 (1107 Lexime)


Universiteti Shtetėror i Tetovės mbron prorektorin Serafim Tomovski. Nga USHT as sot nuk pranuan tė prononcohen rreth skandalit ‘Tomovski’, por thanė se nėse vlerėsojnė se kjo ėshtė e nevojshme kėtė do ta bėjnė pėrmes njė komunikate pėr media. Nga ky universitet gjithashtu nuk mohuan nėse Serafim Tomovski nė mėnyrė joligjore ushtron funksionin e prorektorit duke pasur parasysh faktin se nė vitin 2005 ka marrė vendimin pėr pensionim.

Mė shumė...

Lajme : Kolegjet reklamohen si universitete, shkelin ligjin
Kyqur 28-08-2012 2:13:53 (1081 Lexime)


Prishtinė, 28 gusht – Disa nga bartėsit privatė tė arsimit tė lartė nė Kosovė, nė reklamat e tyre pėr tė pranuar studentė tė rinj e cilėsojnė veten si universitete ose kolegje universitare, pavarėsisht se ato, duke u bazuar nė Ligjin pėr arsimin e lartė tė Republikės sė Kosovės, nuk i plotėsojnė kushtet pėr diēka tė tillė, shkruan sot “Koha Ditore”. Ky ligj saktėson se emėrtimi “Universitet” mund t’i jepet vetėm atij bartėsi tė akredituar tė arsimit tė lartė, qė ka ofruar kurse apo programe tė akredituara pėr sė paku pesė vjet, nė tė paktėn pesė fusha studimi, sikurse pėrcaktohet nė akt nėnligjor tė Ministrisė dhe i cili ka nxjerrė tė paktėn nga njė tė diplomuar me doktoratė tė akredituar nė secilin nga kėto programe studimi.

Mė shumė...

Lajme : Universitetet shqiptare, mė tė dobėtat nė botė
Kyqur 23-08-2012 3:27:10 (1609 Lexime)


“Harvard University” vazhdon tė mbetet universiteti mė i mirė nė botė ndėrsa SHBA vazhdon tė mbetet vendi me universitetit mė cilėsore. Nė listėn e publikuar nga “Ranking Web of World Universities”, pas Harvardit renditet “Massachusetts Institute of Technology” dhe pas tij “Stanford University”.

Top lista ėshtė “pushtuar” nga universitet amerikane dhe vetėm “Universidade de Sao Paulo USP” i Brazili ėshtė pozicionuar nė vendin e 15-tė. Mė pas pėrveē aty amerikane nė vendet e parė bėn pjesė njė universitet britanik (University of Oxford), Sėiss Federal Institute of Technology Zurich, University of Toronto. Universiteti mė i mirė Italian ėshtė ai i Bolonjės.

Mė shumė...

Opinione : Rinia shqiptare diskriminohet, pasiviteti vazhdon
Kyqur 22-08-2012 2:46:56 (1534 Lexime)


Tė ndodhur nė Muajin e Shenjtė tė Ramazanit ku aktivitetet fetare dhe shpirtėrore janė nė rritje, edhe skena politike shqiptare nė kėtė periudhė gjithashtu ėshtė mė aktive se kurdoherė mė parė, falė zgjedhjeve lokale qė i kemi shumė afėr. Si duket, vera e kėtij viti karakterizohet me njė dinamizėm tė theksuar tė aktiviteteve nė shumė sfera dhe nga shumė kategori shoqėrore. Shumėkush kėsaj vere ka pasur dhe ka bėrė diēka konkrete nė tė mirė tė vetvetes dhe rrethit ku jetojnė.

Mė shumė...

Opinione : Arsimi shqiptar nė Maqedoni-Degradimi si pasojė e partizimit tė skajshėm
Kyqur 15-08-2012 1:45:30 (1096 Lexime)


Xhelal Zejneli

Rezultatet e maturės shtetėrore nė Maqedoni nga lėnda e gjuhės shqipe dhe e letėrsisė, pėr shkak tė mėnyrės se si realizohet provimi, as prej sė largu nuk janė tregues objektivė dhe tė saktė tė cilėsisė sė arsimit shqiptar nė Maqedoni.

Mė shumė...

Opinione : Funksionari 2
Kyqur 10-08-2012 5:54:26 (1466 Lexime)


Xhelal NEZIRI

Eh sa dėshiroj ta shoh se cili funksionar i jonė, i koduar nga organet hetuese amerikane si "Funksionari 2" na ka vjedhė tėrė kohėn, bile edhe na ka kėrkuar votėn? A mė e keqja ėshtė se sėrish ja kemi dhėnė. E kemi votuar sėrish qė tė na vjedhė sėrish. E kur jemi te vjedhjet aktuale nėpėrmjet faturave, lind njė pyetje tjetėr: pse dy partitė nė pushtet (ajo maqedonase dhe shqiptare) mbrojnė monopolin e EVN-sė nė tregun energjetik tė vendit? A kanė marrė miliona euro nga EVN-ja edhe pėr kėtė "mision" tė rrjepjes sė qytetarėve?

Mė shumė...

Opinione : “Komandantėt e UĒK-sė prej sot quhen terrorist”
Kyqur 08-08-2012 1:32:03 (1267 Lexime)


Besim Jashari

“Komandant e UĒK-sė u bėnė terrorist, po, po terrorist, tė gjithė me radhė pa pėrjashtim, por edhe Ali Ahmeti tashmė u bė terrorist”. Me fjalė tė tjera tė mos keqkuptohemi ky nuk ėshtė konstatimi im dhe nėnvlerėsimin e kontributit tė komandantėve tė UĒK-sė nuk e bėj unė, e bėn Ministri Fatmir Besimi si rrjedhojė e pėrkuljes sė tij pėrpara vrasėsve dhe atyre qė bėnė gjenocid ndaj shqiptarėve tė malėsisė sė Karadakut, Haraqinės, Porojit e Lubotenit, nė konfliktin e vitit 2001-it, “Branitellat” e rėnė.

Mė shumė...

« 1 2 3 (4) 5 6 7 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio