Studentet.info
« 1 ... 28 29 30 (31) 32 33 34 ... 214 »
Lajme : USHT s’e di objektin e vet nė Shkup
Kyqur 27-08-2009 3:00:04 (2274 Lexime)


TETOVĖ, 27 GUSHT - Fakultetet e disperzuara tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT), nė Shkup, Kėrēovė, Kumanovė, Gostivar dhe Strugė rrezikojnė tė dėshtojnė nėse deri nė fillimin e vitit akademik nuk sigurohen objekte dhe nėse nė ato nuk krijohen kushtet e nevojshme.

Nė konkursin e USHT-sė pėr vitin akademik 2009/2010, paralajmėrohet qė nė rast tė mos sigurimit tė kushteve, ligjėratat do tė kthehen nė Tetovė.

"Tė gjithė kandidatėt e interesuar tė cilėt dėshirojnė ta mėsojnė nė fakultet e disperzuara tė USHT-sė, do tė vijojnė mėsimin vetėm nėse sigurohen kushte adekuate pėr disperzim normal dhe kualitativ tė programeve studimore.

Mė shumė...

Lajme : Universitetet si po i joshin studentėt
Kyqur 26-08-2009 7:39:32 (1597 Lexime)

SHKUP, 26 GUSHT - Kanė mbetur edhe pak kohė deri nė fillim tė vitit tė ri akademik, ndėrsa universitetet po bėjnė ēmos pėr tė tėrhequr sa mė shumė studentė, duke ofruar kushte, programe studimore , cilėsi dhe oferta tė tjera.

Nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės pas ndėrhyrjes sė Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės dhe instalimit tė udhėheqjes sė re, nuk janė shpalosur oferta dhe programe tė reja, pėrveē se gjendjes kaotike tė krijuar nė kėtė institucion me shkarkime tė dekanėve, largimin e njė numri tė tė punėsuarėve me kontrata tė skaduara si dhe probleme tė tjera, sidomos me planin e disperzimit tė disa fakulteteve nė disa qytete jashtė Tetovės

Mė shumė...

Lajme : Qyteti Studenti "shpėton" nga shtėpitė me qira
Kyqur 26-08-2009 5:21:50 (1936 Lexime)

TIRANĖ, 26 GUSHT - Numri mė i madh i studentėve, qė pritet tė pranohen kėtė vit nė auditorėt e Universitetit tė Tiranės, duket se nuk do tė vėrė nė vėshtirėsi drejtuesit e kėtij kompleksi bujtinash pėr sistemimin e tė rinjve. Kjo edhe pėr shkak tė njė tendence qė po vėrehet vitin e fundit, jetesa nė shtėpi me qira. Janė tė shumtė tė rinjtė nga rrethet qė jetėn studentore nė kryeqytet vendosin tė mos e kalojnė nė godinat e Qytetit Studenti, por nė shtėpi me qira, veēanėrisht sa mė pranė fakulteteve ku studiojnė.

Mė shumė...

Lajme : Sot mbahet testi i dytė kombėtar i maturės shtetėrore
Kyqur 26-08-2009 5:20:09 (2271 Lexime)

PRISHTINĖ, 26 GUSHT - Sot mbahet testi i dytė kombėtar i maturės shtetėrore, tė cilit pritet t’u nėnshtrohen 13 mijė e 500 maturantė. Maturantėt duhet tė japin pėrgjigje tė sakta nė tė paktėn 50% tė pyetjeve pėr tė fituar tė drejtėn pėr shkollim tė lartė.

Mė shumė...

Lajme : USHT, plotėsohen 60 pėr qind e vendeve tė lira
Kyqur 26-08-2009 5:17:55 (1640 Lexime)

TETOVĖ, 26 GUSHT - Nė Universitetin Shtetėrorė tė Tetovės (USHT) u publikuan listat e para tė studentėve qė kanė plotėsuar kushtet dhe janė regjistruar nė fakultetet e USHT-sė, ndėrsa kjo listė siē bėjnė tė ditur nga zyra pėr informim e saj, nuk ėshtė pėrfundimtare dhe regjistrimi do vazhdojė edhe gjatė ditėve nė vijim. “Deri mė tani janė plotėsuar mbi 60 pėr qind e vendeve tė parapara me konkurs, regjistrimi do tė vazhdojė, do tė ketė afat tė dytė dhe tė tretė pėr ato fakultete dhe drejtime ku do tė ketė vende tė lira”, tha Selam Sulejmani.

Mė shumė...

Lajme : Liman Kurtishi mbron Serafim Tomovski-n
Kyqur 24-08-2009 2:03:31 (3189 Lexime)


TETOVĖ, 22 GUSHT - Ligjėruesit dhe dekanėt e USHT-sė kanė mbetur tė shtangur kur tė premten kanė parė qė nė xhirollogaritė e tyre ka arritur vetėm gjysma e rrogės e cila sipas burimeve brenda USHT-sė nė tė kaluar vinte edhe me vonesė prej deri nė 15 ditė.

“Pėr muajin Korrik kemi marrė vetėm gjysmėn e rrogės, jam konsultuar edhe me kolegėt dhe mė thanė qė kjo ka ndodh edhe me dekanėt dhe ligjėruesit e tjerė.

Nuk e dimė dhe askush s’na tregon pse ndodh kjo, por pėrgjegjėsinė duhet ta mbajė Serafim Tomovski I cili pėr disa vite me radhė udhėheq me financat e USHT-sė dhe askush s’ka guxim as ti kėrkoj llogari.

Mė shumė...

Lajme :  Qeveria shqiptare, ndihmė nxėnėses nga Shkupi qė kėrkoi bursė
Kyqur 21-08-2009 6:58:51 (1864 Lexime)


TIRANĖ, 21 GUSHT - Kabineti i kryeministrit shqiptar Sali Berisha siguroi bursė studimi pėr nxėnėsen e talentuar nga Shkupi, Arjeta Alili, tė cilės i`u refuzua njė bursė shkollimi nga ana e Ministrisė sė Arsimit tė Maqedonisė.

Nxėnėsja Arjeta Alili, pas refuzimit nga institucionet arsimore maqedonase, kėrkoi ndihmėn e Qeverisė shqiptare dhe kryeministrit Berisha pėr tė ndihmuar shkollimin e saj. Disa ditė pas publikimit tė lajmit, ka reaguar edhe kabineti i kryeministrit Berisha, duke njoftuar familjen Alili se "qeveria shqiptare ka vendosur tė marrė masa pėr tė mos lėnė pa studime vajzėn nga Maqedonia qė kėrkoi nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė, bursė studimi".

Mė shumė...

Lajme : “Branitellat” studijojnė falas nė USHT
Kyqur 21-08-2009 2:10:59 (1470 Lexime)


TETOVĖ, 21 GUSHT - Shoqata pėr mbrojtjen dhe afirmimin e identitetit kombėtarė “Illyricum Libertas” me seli nė Tetovė, sjell njė dokument nga viti 2004, i cili vėrteton se pjesėtarėt e armatės dhe policisė maqedonase, “pjesėmarrės nė veprimet luftarake tė vitit 2001, nė tė ashtu quajturin ‘rajone tė krizės’”, gjatė regjistrimit dhe vazhdimit tė studimeve nė USHT, janė tė liruar nga tė gjitha pagesat dhe shpenzimet pėr studim.

“Ėshtė e pafalshėm dhe e papranueshme qė masakruesit e shqiptarėve tė IRJM gjatė themelimit tė UT si dhe gjatė luftės sė armatosur tė vitit 2001, tė studiojnė pa pagesė nė institucionin kundėr tė cilit luftuan nė tė kaluarėn” deklaron Valon Kurtishi, kryetar i Iliricum Libertas.

Mė shumė...

Lajme : Reagim ndaj shkrimit "Falsifikime dhe aktivitete klandestine qė rrėnojnė USHT-sė"
Kyqur 20-08-2009 2:33:17 (1188 Lexime)

Tė shkarkuarit nga postet drejtuese nė USHT, nga ana e Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės, me Vendimin e datės 2 korrik 2009, edhe mė tej nuk kanė tė ndalur me shpifjet dhe broēkullat e ndryshme nėpėr media. Kėsaj radhe, kėta njerėz duke parė se nuk gjetėn asgjė tė jashtėligjshme nė emėrimin e strukturės sė re udhėheqėse tė USHT-sė dhe funksionimit tė kėtij institucioni tė lartė arsimor, janė hedhur nė sulm kundėr Seminarit Ndėrkombėtar tė Albanologjisė, tė cilin e organizon USHT-ja, si dhe drejtorisė sė re tė kėtij Seminari, tė emėruar nga Kėshilli i Rektoratit tė USHT-sė, mė 30 korrik 2009.

Mė shumė...

Lajme : SHBA, protestė kundėr deportimit tė studentes shqiptare
Kyqur 18-08-2009 6:36:26 (1473 Lexime)


DETROIT18 GUSHT - Mė shumė se 100 persona kanė protestuar tė hėnėn nė mbrėmje nė kishen Shpresa e Komunitetit nė Detroit, tė SHBA-sė, kundėr deportimit nė Shqipėri tė studentes shqiptare Herta Llusho 19 vjec.

Media amerikane bėn tė ditur se studentja, bashkė me familjen kishte shkruar nė SHBA me vize turistike nė vitin 2001. Mė pas asaj i ėshtė mohuar kėrkesa pėr azil politik dhe tashme Llusho me nėnėn e saj duhet tė largohen nga Amerika drejt Shqipėrisė. Afati pėr largimin e saj ėshtė dita e nesėrme, e mėrkurė 19 gusht 2009. Vetė vajza ne nje video ne Youtube shpreh pėrse duhet tė qėndrojė nė SHBA.

Mė shumė...

« 1 ... 28 29 30 (31) 32 33 34 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio