Studentet.info
« 1 ... 29 30 31 (32) 33 34 35 ... 214 »
Lajme : Falsifikime dhe aktivitete klandestine qė rrėnojnė USHT-nė
Kyqur 18-08-2009 2:32:23 (1573 Lexime)

TETOVĖ, 17 GUSHT - Struktura udhėheqėse paralele e USHT-sė e drejtuar nga prof.dr. Agim Vela ka akuzuar udhėheqėsinė aktuale nė kėtė universitet pėr organizimin e aktiviteteve klandestine, duke falsifikuar shkresat e Drejtorisė sė Seminarit tė Albanologjisė

“Njėfarė drejtorie fantom e vetėquajtur e Seminarit te Albanologjisė nė mėnyrė klandestine u ka shpėrndarė njėfarė ftese disa institucioneve dhe individėve gjoja pėr organizimin e SEMINARIT III NDĖRKOMBĖTAR TĖ ALBANOLOGJISĖ, nga data 23 deri 28 shtator 2009 nė Shkup, tė nėnshkruar nga njė person ilegjitim Dr.sc Fehari Ramadani.

Mė shumė...

Lajme : Sot fillon regjistrimi nėpėr universitetet shtetėrore
Kyqur 17-08-2009 0:33:19 (1304 Lexime)


SHKUP, 17 GUSHT - Sot fillon afati i parė i regjistrimeve nėpėr universitetet shtetėrore. Nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės bėjnė tė ditur se pėr kėtė vit akademik ka 23 mijė e 558 vende tė lira nė 63 fakultete tė 5 universiteteve shtetėrore nė vend. Prej tyre 14 mijė e 578 vende pėr studentėt e rregullt, 6208 nė kuotėn e vetėfinancimit dhe 2 mijė e 772 vende tė lira pėr studentėt, tė cilėt me korrespodencė do tė vijojnė studimet. Universiteti Shtetėror i Tetovės disponon me 4 mijė e 360 vende tė lira nė 12 fakultete. Kėtu studentėt do tė mund t’i dorėzojnė dokumentet deri tė premten. Nė universitetin e Shtipit afati i parė pėrmbyllet tė mėrkurėn ndėrsa nė atė tė Shkupit, Manastirit dhe tė Ohrit afati pėr dorėzim tė dokumenteve zgjatė dy ditė.


Lajme : Tė mos manipulohen studentėt me tė pavėrteta
Kyqur 14-08-2009 5:48:26 (1597 Lexime)


Reagim lidhur me informacionin tė botuar nė tė pėrditshmen “LAJM” mė datė 14.08.2009: “Asllani kryetarė i Parlamentit Studentėve”.

Bordi drejtues I Parlamentit tė Studentėve tė USHT-sė reagon ashpėr lidhur me ngjarjet e djeshme mirė tė kurdisura nga qarqe tė caktuara tė cilat zgjedhin organe nė kohėn kur Universiteti Shtetėrorė I Tetovės nuk punon pėr arsye se ende ėshtė kohė e pushimeve. Me vet faktin qė jemi nė pushime dhe nuk ėshtė kohė pune strukturat e ashtuquajtura kėshilli iniciativ pėr ndryshime mundohet tė manipuloj me studentėt dhe opinionin e gjerė kinse nė mbledhjen e mbajtur mė datė 13.08.2009 nė amfiteatrin e USHT-sė ėshtė zgjedhur I ashtu quajturi kryetar I PS-USHT-sė.

Mė shumė...

Lajme : Asllani, kryetar i Parlamentit Studentor
Kyqur 14-08-2009 5:44:41 (1824 Lexime)


Tetovė, 13 gusht – Nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės (USHT) pritet tė publikohet pėrbėrja e re e Parlamentit studentor. Burime Brenda USHT-sė bėjnė tė ditur se Kėshilli iniciativė pėr ndryshime nė USHT ka mbajtur njė mbledhje me pėrgjegjės tė grupeve dhe fakulteteve. Nga kjo mbledhje kanė dalė dhe emrat e ri tė cilėt do tė udhėheqin Parlamentin Studentor tė USHT-sė.

Mė shumė...

Lajme : Reagim ndaj shkrimit me titull “Vazhdojnė konsolidimet e organeve legjitime tė USHT-sė” publikuar nė LAJM mė 28 korrik 2009
Kyqur 29-07-2009 3:14:44 (1554 Lexime)

VETĖM VAZHDONI SI KENI FILLUAR, SHUMĖ SHPEJT DO TA SHKATĖRRONI USHT-nė

E nderuara Zyra pėr informim e rektorit tė padukshėm, docent Agron Reka dhe ju udhėheqės “legjitim” tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės.
E quani veten zyrė pėr informim e Universitetit Shtetėror tė Tetovės, ju ,qė tashmė njė muaj nuk keni publikuar asnjė artikull rreth ndonjė aktiviteti shkencor apo akademik tė USHT-sė! Ju qė keni shndėrruar faqen elektronike tė universitetit nė medium partiak dhe ku mbroni njė parti politike pėrkundrejt tjetrės! E ju na qenkeni organe legjitime, e qė keni depolitizuar universitetin dhe vazhdoni konsolidimet?!!!

Mė shumė...

Opinione : Kur e liga ėshtė mė e fuqishme se sa e mira
Kyqur 28-07-2009 0:59:05 (1924 Lexime)


Nga Abdylnaser Sinani

Mendjelehtėsia dhe pandershmėria janė dy nga shtatė tė ligat mė tė mėdha tė cilat seriozisht e rėndojnė shoqėrinė moderne, tėrheqin vėmendjen rezultatet e hulumtimi mbi normat vlerat dhe mirėsjelljen, rishtas tė publikuara nga fondacioni "Xhozef Rauntri" nė shtypin ditor. Erozioni i vlerave morale dhe tė institucioneve, nė radhė tė parė, tė sistemit arsimor, po ashtu e shkatėrron jetėn e njerėzve.

Edhe sistemi i vlerave tona, ėshtė nė krizė, po aq edhe kriza nė arsim, janė rrezikuar vlerat dhe traditat tona kombėtare, kanunore dhe fetare.
Kur bėhet fjalė pėr punėt tona, pėr raportet brenda shqiptare nė Maqedoni, duket se ekziston njė ēėshtje njėkohėsisht edhe tepėr delicate edhe mjaftė me interes, dhe po aq e kontestuar, e cila buron nga pėrditshmėria jonė.

Mė shumė...

Lajme : Mashtroi studentėt pėr master
Kyqur 21-07-2009 3:03:36 (1570 Lexime)

TIRANĖ, 20 KORRIK - Aleksandėr Jorgoni, ish- pedagogu i Fakultetit tė Ekonomisė nė Tiranė, do tė pėrballet me Drejtėsinė nėn akuzėn e mashtrimit.

Jorgoni dyshohet se ka mashtruar dy studentė duke u marrė atyre shumėn prej 5.000 eurosh, me premtimin se do t’i ndihmonte tė vazhdonin masterin nė Itali, falė njė projekti bashkėpunimi mes Fakultetit tė Ekonomisė nė vendin tonė dhe atij tė Forlit, nė Bolonja.

Ai kishte hapur njė zyrė nė Tiranė, ku mundėsonte dėrgimin e studentėve pėr master. Nė fakt, dhjetėra studentė janė dėrguar nė Forli tė Bolonjės, mbi bazėn e marrėveshjeve tė rregullta dhe kanė vazhduar studimet e nivelit tė dytė krejt normalisht.

Mė shumė...

Opinione : RREGULLI I KAOSIT
Kyqur 20-07-2009 4:28:32 (1413 Lexime)


Nė qoftė se nuk jam pėr vetveten, kush do tė jetė pėr mua?

Nė qoftė se jam vetėm pėr veten, ēfarė jam unė?

Nė qoftė se jo tani-kur?METIN IZETI

Ka kohė qė kam menduar rreth teorisė sė drejtėsisė dhe kuptimit tė realitetit ekzistencial tė njeriut. Disaherė kam menduar se mos vallė kanė patur tė drejtė filozofėt bashkėkohorė kur janė munduar ta dhunojnė arsyen e tyre dhe ta shohin botėn si parafytyrim, ose lirinė si dėnim dhe vetėm nė atė mėnyrė tė arrijnė tė sqarojnė jonjerėzishmėrinė e njeriut. Ose fideistėt qė kėnaqen me konturat e vendosura nė aspekt tė paratrajtave vepruese tė njeriut vetėm e vetėm pėr t’iu shmangur pėrgjegjėsisė pėr kaosin.

Mė shumė...

Lajme : DEMANT
Kyqur 20-07-2009 1:11:16 (1409 Lexime)

Lidhur me lajmin e emituar nė TV Koha, e liferuar nga MIA dhe e botuar mė 16.07.2009 nė gazetat ditore “Lajm”, “Utrinski Vesnik”, “Vreme”, etj., gjoja se Gjykata Kushtetuese e R.M.-sė nė mbledhjen e fundit tė saj, ka hedhur posht kėrkesėn e Prof. Dr. Agim Vela pėr mbrojtje tė tė drejtave dhe lirive tė tij nė bazė tė pėrkatėsisė nacionale, fetare dhe politike, si dhe nė lidhje me shkarkimin e tij joligjor nga funksioni Rektor i Universitetit Shtetėror tė Tetovės.

Duam t`i qartėsojmė opinionit se kėrkesa e Prof. Dr. Agim Velės nuk ėshtė e refuzuar ose hedhur poshtė pėr shkak tė mungesės sė bazės ligjore.

Mė shumė...

Lajme : Rruga pėr nė autonomi universitare
Kyqur 20-07-2009 1:06:54 (2301 Lexime)


Dr. sc. Jeton SHASIVARI

Nėse para 15 vitesh prioritet i shqiptarėve ishte zyrtarizimi me ligj i UT-sė gjė qė u realizua me miratimin e ligjit pėr tė nė v. 2004, sot, kanė evoluar prioritetet sepse nevojė jetike e shoqėrisė shqiptare ėshtė sigurimi i autonomisė sė kėtij institucioni tė lartė arsimor dhe shkencor sepse njė universitet o ėshtė autonom o nuk ėshtė fare universitet.

Pra, nėse para 15 vitesh shqiptarėt kishin nevojė pėr universitet sot, pas 15 vitesh ata kanė nevojė pėr njė autonomi universitare tė tipit amerikan dhe europian.

Nė dy raste, USHT shėrbeu si njė arenė e pėrplasjeve politike midis dy partive mė tė mėdha shqiptare, qė assesi s’po e kuptojnė se nėse njė universitet ėshtė shtetėror kjo nuk domethėnė se ai universitet ėshtė pushtetėror.

Mė shumė...

« 1 ... 29 30 31 (32) 33 34 35 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio