Studentet.info
« 1 ... 30 31 32 (33) 34 35 36 ... 214 »
Opinione : Mė dhemb kur hesht...
Kyqur 14-07-2009 14:12:21 (2089 Lexime)


Nga: Salajdin SALIHU

Mė sugjeroni heshtjen sepse "Reka na qenka i vendosur"; sepse tė del pėr hair nėse shtiresh, nuk flet, aktron shurdhin e qorrin.

Mė thoni tė ushtroj ketmanin, kėtė mjeshtri heshtjeje, shtirjeje, fshehjeje mendimesh dhe ngufatjeje tė ēdo reagimi tė brendshėm, sepse kam familje, fėmijė dhe nuk kam as votėr. Mė thoni tė mos yshtem nga sinjalet e fundqenies pėr tė shprehur mospajtimin ndaj kolonializmit klasik.

Mė thoni tė hesht sepse na qenka koha e tė fortėve tė mėhallėve, katundeve, qyteteve... e atyre qė duan tė na imponojnė njė ultima racio, njė mendjengushtėsi tė frikshme.

Mė shumė...

Intervista : Vela: E vėrteta ėshtė nė anėn tonė
Kyqur 13-07-2009 15:05:50 (3554 Lexime)


Profesori Agim Vela, pohon se nė emėr tė mbrojtjes sė ligjit, Qeveria dhe udhėheqėsia e re e USHTsė ėshtė duke shkelur pikėrisht Ligjin pėr arsim sipėror dhe autonominė e USHT-sė. Kėtė e
argumenton me disa shembuj tė emėrimeve tė reja nė organet e USHT-sė, qė sipas tij, bėhen nė
kundėrshtim me tė gjitha normat qė rregullojnė
funksionimin e universiteteve nė vend dhe nė botė.


Bisedoi: Urim HASIPI

KOHA: Z. Vela, kohė mė parė me njė vendim tė MASH-it, ju dhe Senati i USHT-sė u suspenduat nga detyra. Kėtė vendim ju nuk e keni miratuar. A mund tė na thoni cilat janė argumentet qė shkojnė nė favorin tuaj dhe pse e kontestoni udhėheqėsinė e re?

VELA:
Me pėrgjegjėsi tė plotė konstatoj se Vendimi i MASH-it pėr suspendimin e Senatit dhe Organeve udhėheqėse tė USHT-sė ėshtė veprim tėrėsisht politik, antiligjor dhe mbi tė gjitha antikushtetues. Vendimi i ministrit Stojanovski, tashmė i tėrhequr nga Qeveria, pėr pretekst ka disa "parregullsi", qė janė absurde, jofaktike dhe pa baza ligjore. Vendimi dhunon autonominė e universitetit, tė garantuar me nenin 46 tė Kushtetutės sė RM-sė dhe nenin 2 tė Ligjit pėr arsim tė lartė. MASH nė asnjė mėnyrė nuk mund tė pezulloj Senatin e USHT-sė. Atė mund ta bėj vetėm Parlamenti i RM-sė, edhe atė nė rrethana skajshmėrish tė jashtėzakonshme. Nė USHT me vite shėnohen vetėm progrese e nuk ka asgjė tė jashtėzakonshme. Mė tej, vendimi sillet njė ditė para pėrfundimit tė procedurės pėr zgjedhje tė Rektorit tė USHT-sė, tė sjellur nga Senati i USHT-sė dhe Drejtoria e Rektoratit, me njė transparencė tė lartė dhe nė pajtueshmėri me Ligjin pėr arsim tė lartė dhe Statutin e USHT-sė, duke cėnuar kėshtu drejtpėrdrejtė autonominė e universitetit, organet e tij dhe institucionin e konkursit.

Mė shumė...

Opinione : SMS Rektori
Kyqur 13-07-2009 2:41:18 (1634 Lexime)

Nga Blerim Shala

Demokracia po pėrparon nė Kosovė. Pėrditė e mė shumė. Duke bėrė adaptimin, ose pėrshtatjen e saj, tė demokracisė pra, me mjetet bashkėkohore tė komunikimit.

Imazhi i rremė, ose imitimi i demokracisė dhe i vendimmarrjes ėshtė ky: Me votat e fshehta, instanca e mandatuar pėr kėtė gjė, Kėshilli Drejtues, javėn e kaluar, bėri pėrzgjedhjen e Rektorit tė ri tė Universitetit publik tė Prishtinės.

Gjendja reale, apo, vendimmarrja e mirėfilltė ėshtė kjo: Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, nė shoqėri tė disa ministrave, pa pasur kurrfarė tė drejte pėr t’u marrė me kėtė ēėshtje, nė njė ndejė joformale pra, u pėrcaktua pėr kandidatin e tij tė preferuar, i cili, pėr mė shumė, ėshtė anėtar i mekanizmit partiak tė PDK-sė.

Vendimi i tij, pastaj, iu komunikua atyre qė kinse me votėn e tyre zgjodhėn Rektorin e Universitetit publik tė Prishtinės, pėrmes SMS-it.

Mė shumė...

Intervista : Vela: E kanė okupuar dhe degraduar USHT-nė
Kyqur 11-07-2009 3:51:53 (3757 Lexime)


Prof.dr. Agim Vela i shumė respektuar si njė shkenctarė i rallė shqiptarė nga Maqedonia nė lėminė e mjekėsisė nė Intervistėn eksluzive pėr tė pėrditshmen “24 orė” thėkson se nuk pret gjė nga ministri i ri i Arsimit dhe Shkencės, Nikolla Todorov, i cili vjen pas dorėheqjes sė ministrit tė deritanishėm Pero Stojanovskit. Rektori Vela thekson se pret pėrgjigje konkrtete nga drejtetėsia, por edhe nga interesimi i shtuar i faktorit ndėrkombėtarė, qė ka shprehur keqardhje pėr gjendjen e krijuar nė USHT. Rektori aktual qė kėmbėngul se ai ėshtė legal nė krye tė udhėheqjes sė USHT-sė pas emėrimit nga Ministria e Arsimit tė Agron Rekės, pėr ushtrues detyre tė rektorit.

Intervistoi: Urim SALIHU

Mė shumė...

Lajme : Jeton Shasivari, doktoron nė shkencat juridike
Kyqur 09-07-2009 13:35:35 (4739 Lexime)


TETOVĖ, 9 KORRIK - Procesi i zgjedhjeve si element thelbor i demokracisė pėrfaqėsuese me vėshtrim tė posaēėm nė republikėn e Maqedonisė, ishte tema e disertacionit tė doktoraturės tė magjistrit Jeton Shasivari i cili tani e tutje ėshtė doktor i shkencave juridike. Tema nė fjalė flet rreth mbindėrtimit tė mėtejshėm tė kornizės ligjore tė zgjedhjeve nė Maqedoni me modelin mė tė pėrshtatshėm zgjedhor, natyrėn e mandatit tė deputetit, njėsitė zgjedhore, administrimin zgjedhor, theksoi Shasivari.
Ai tha se modeli zgjedhor ėshtė bėrė duke marrė pėr bazė hulumtimin karahsues tė modeleve zgjedhore tė vendeve tė njohura si Norvegjia, Gjermania, Spanja, Danimarka, Suedia Austria, Holanda dhe Greqia.

Mė shumė...

Lajme : Universiteti i Prishtinės bėhet me rektor tė imponuar nga Qeveria
Kyqur 09-07-2009 2:23:02 (4842 Lexime)


Prishtinė, 9 korrik – Kimisti Mujė Rugova ėshtė zgjedhur tė martėn rektor i Universitetit tė Prishtinės, nė njė proces formal votimi qė ėshtė parė pasdite nė Kėshillin Drejtues, por qė ėshtė diktuar krejtėsisht nga Qeveria.
Tetė nga nėntė anėtarėt e Kėshillit e kanė dhėnė votėn pėr Rugovėn, meqė paraprakisht kryeministri Hashim Thaēi ishte pėrcaktuar pėr kėtė kandidat, ka shkruar e pėrditshmja "Koha Ditore". Kjo pasi, sipas burimeve nė tė cilat thirret kjo gazetė, paraditen e sė martės ishte e paqartė nėse nėntė anėtarėt e organit qė e zgjedh rektorin duhej dhėnė votėn pėr Myzafere Limanin, tė cilėn e mbėshteste ish-rektori Enver Hasani dhe zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi, apo pėr Isa Elezajn, qė e mbėshteste ministri i Arsimit, Enver Hoxhaj.
Deri pak orė para votimit as qė ishte nė agjendė zgjedhja e tre nga pesė kandidatėt pėr rektorė, tė pėrfshirė nė listėn e ngushtė: Selim Dacin, Shyqyri Galicėn dhe Mujė Rugovėn.

Mė shumė...

Opinione : Marifeti I BDI-sė nė USHT!
Kyqur 08-07-2009 15:51:29 (1855 Lexime)


Urim Hasipi

Ngjarjet e fundit nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės sheshuan edhe njė herė dobėsinė e partisė shqiptare nė pushtet, e cila tregoi se ka forcė vetėm pėr tė ndėrhyrė nė kurriz tė shqiptarėve dhe asgjė mė tepėr.Po kjo parti (BDI) shkurtazi ua bėri tė qartė shqiptarėve se –Skam asgjė pėr tė bėrė pėr tė mirėn tuaj- por mund vetėm tė ushtroj forcėn e shtetin kundėr jush., sepse ditėn e marifetit USHT-ja I ngjante kampit policor e jo njė universitreti.

Pjesėmarrja e kėsaj partie nė qeveri pak a shumė u bė e qartė se kėsaj radhe do tė ketė pushtet vetėm pėr tė ndruar funksionarė dhe emėruar tjetėr dhe asgjė mė tepėr. Nėse nuk gaboj BDI dhe ministrat e saj mė shumė se 9 muaj nuk kanė pėruar asnjė projekt kaptial nė viset shqiptare. Asnjė prerje shiriti, asnjė investim apo punėsim nuk kemi parė qė nėntė muaj.

Mė shumė...

Lajme : DEMANT
Kyqur 08-07-2009 12:13:55 (1355 Lexime)


Udhėheqėsia e paligjshme e Universitetit Shtetėror tė Tetovės vazhdon tė plasojė dezinformata, me tė vetmin qėllim qė tė krijojė huti tek opinioni.

Informojmė opinionin se deklarata e dhėnė nė media nga zėdhėnsja e paligjshme e USHT-sė Valdrina Fetai, pėr gjoja borxhin qė ka USHT-ja, ėshtė njė dezinformatė e kulluar dhe njė tentim pėr tė manipuluar me opinionin.
Kjo dezinformatė vėrtetohet edhe nga vetė deklarata e zėdhėnėses, nga se nė njėrėn anė e quan borxh, ndėrsa nė anėn tjetėr thotė se janė paguar tė punėsuarit me kontratė.

Informojmė opinionin se Universiteti Shtetėror i Tetovės ka paguar nė mėnyrė korrekte gjithė stafin akademik dhe punėtorėt teknik-administrativ qė kanė qenė tė angazhuar me kontratė nė vepėr.

Mė shumė...

Lajme : Ministri i Arsimit nė Maqedoni Pero Stojanovski jep dorėheqje
Kyqur 08-07-2009 5:29:47 (1476 Lexime)


SHKUP, 8 KORRIK - Jozyrtarisht mėsohet se ministri i Arsimit dhe Shkencės, Pero Stojanovski ka dhėnė dorėheqje, ndėrkohė qė qeveria akoma nuk e ėshtė prononcuar.

Tashmė gjatė kohė spekulohet se nė qeveri ka pakėnaqėsi pėr punėn e tij. Kulmi i kėsaj pakėnaqėsie ka tė bėjė me faktin se Gjyqi kushtetues pėr njė kohė tė shkurt ka rrėzuar futjen tė mėsim besimit nė procesin arsimor dhe tė testeve eksterne.

Mė shumė...

Lajme : Vela: Si do t`a rikthejė drejtėsinė nė USHT
Kyqur 08-07-2009 5:18:11 (1308 Lexime)


TETOVĖ, 8 KORRIK - Rektori i zgjedhur nga senati dhe qė pretendon bindshėm se ėshtė vetėm ai si udhėheqės ligjor nė postin e rektorit tė USHT-sė, prof.dr. Agim Vela nė njė bisedė pėr “24 orė” ka dhėnė detaje lidhur me zhvillimet mė tė reja rreth universitetit shtetėror, pas ndėrhyrjes sė ministrisė sė Arsimit, por edhe pas emėrimeve tė sė hėnės tė prorektorėve dhe dekanėve nga ana e ushtruesit tė caktuar qeveritar pėr rektorė, Agron Rekės. Rektori Vela ka bėrė tė ditur se po vazhdon betejėn ligjore pėr tė rikthyer tė drejtėn dhe tė vėrtetėn e shkelur nė USHT.

“Situata ėshtė e tendosur nė universitet, pėr shkak se akoma kemi praninė tė forcave tė rendit, ndėrsa tė gjitha zyrat e dekanėve janė hapur nė mėnyrė tė dhunshme dhe janė demoluar. Ne po bėhemi gati pėr ankesat nė Gjykatėn Administrative, Kushtetuese dhe do tė shfrytėzohen tė gjitha rrugėt ligjore rreth kėtyre zhvillimeve”, ka sqaruar rektori i USHT-sė, prof.dr Agim Vela, i cili thekson se nė bazė tė normale ligjore ai ėshtė rektori i plotėfuqishėm i votuar nga shumica e senatit.

Mė shumė...

« 1 ... 30 31 32 (33) 34 35 36 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio