Studentet.info
« 1 ... 31 32 33 (34) 35 36 37 ... 214 »
Lajme : Asistentėt dhe magjistrat e dhunshėm zėvendėsojnė doktorėt e shkencave
Kyqur 07-07-2009 6:05:58 (3030 Lexime)


TETOVĖ, 6 KORRIK - Rektori i dhunshėm i USHT-sė, Agron Reka, tė hėnėn ka emėruar stafin e ri tė prorektorėve dhe dekanėve tė fakulteteve gjegjėse. Nga lista tashmė e publikuar e prorektorėve dhe dekanėve shihet qartė se kemi tė bėjmė me njė degradim tė kėtyre funksioneve. Nė krahasim me bartėsit e ligjshėm tė kėtyre funksioneve, tė emėruarit nga rektori i dhunshėm kanė tituj shkencor mė tė ulėt.

Nė tė gjitha kėto funksione kemi degradim tė titullit shkencor. Kjo listė e prorektorėve dhe dekanėve tregon qartė pėr kualitetin e personave tė emėruar, qė as pėr sė afėrmi nuk mund tė krahasohet me bartėsit legjitim tė kėtyre funksioneve.

Shembull eklatant i kėtij degradimi tė dhunshėm ėshtė emėrimi pa thirrje akademike dhe shkencore i Azis Pollozhanit si prorektor pėr marrėdhėnie ndėrkombėtare, si dhe pensionisti 72 vjeēar, Prof. Dr. Serafim Tomovski, i cili ėshtė emėruar prorektor pėr ēėshtje financiare.

Mė shumė...

Lajme : Osman Kadriu: Ėshtė shkelur autonomia e USHT-sė
Kyqur 06-07-2009 13:54:18 (3143 Lexime)


SHKUP, 6 KORRIK - Prorektori i Universitetit FON dhe eksperti i ēėshtjeve juridike, prof.dr Osman Kadriu ka theksuar se ėshtė e qartė se nė USHT ėshtė cenuar autonomia e universitetit me ndėrhyrjen e tillė tė Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės

Prorektori i Universitetit FON nė Shkup, prof.dr. Osman Kadriu pėr agjencinė e lajmeve INA ka theksuar se janė krijuar paqartėsi tė mėdha sa i pėrket zhvillimeve tė fundit nė USHT.

“Mendoj se ėshtė e qartė se cėnohet autonomia e Universitetit. Ndėrsa nė anėn tjetėr, me kohė ėshtė dashur tė ndėrhyjė Qeveria pas kontrolleve tė inspektorėve pėr keqpėrdorime dhe jo nė kėtė formė kur paraqiten tani me masa administrative”, ka theksuar Osman Kadriu. Sipas tij, nė kėtė situatė qė ėshtė nė USHT rrugėdalja ėshtė shumė e vėshtirė. “Nė kėtė fazė kemi involvim tė strukturave shtetėrore, mosmarrėveshje tė partive qė janė kyēur drejtpėrdrejt me problemin dhe qė garojnė pėr tė kontrolluar universitetin. Por nga gjithė kjo situatė, viktima janė studentėt”, theksoi prorektori i FON-it, prof.dr. Osman Kadriu.


Lajme : Rektori Vela pėrgėnjeshtron dezinformatat pėr pranim-dorėzimin
Kyqur 06-07-2009 11:28:34 (1384 Lexime)


TETOVĖ, 6 KORRIK - Rektori i USHT-sė, Prof. Dr.Agim Vela ka demantuar tė hėnėn pretendimet e rektorit tė dhunshėm nė USHT, se gjoja ka bėrė pranim- dorėzimin e detyrės.

Nė njė deklaratė pėr media, rektori Agim Vela, ka sqaruar se mė 06.07.2009 bashkė me avokatin dhe pėrfaqėsuesen e OSBE-sė ka shkuar nė zyrėn e tij dhe ka marrė sendet personale.

Sipas rektorit Vela, ky veprim ėshtė keqpėrdorur nga rektori i dhunshėm si pranim-dorėzim. “Kėrkoj qė tė mos manipulohet opinioni me dezinformata tė kėtilla”, thuhet nė demantin e rektorit tė USHT-sė, Agim Vela


Lajme : USHT-ja radhitet nė vendin e dytė nė Maqedoni nė ranglistėn e universiteteve botėrore
Kyqur 06-07-2009 2:27:31 (1185 Lexime)


Universiteti Shtetėror i Tetovės radhitet nė vendin e dytė nė Maqedoni pėr nga cilėsia e kėrkimeve dhe publikimeve shkencore dhe pėr nga kualiteti i standardeve tė vendosura nė procesin arsimor. Ky rangim ėshtė bėrė nga grupi mė i madh hulumtues ” Consejo Superior de Investigaciones Cientificas (CSUIC), i cili pėr metodologji ka Parimet e Institucioneve tė Arsimit tė Lartė nė Berlin ( BPHEI).

Universiteti Shtetėror i Tetovės rangohet nė vendin 3991 nga gjithsej 6000 universitete botėrore . Deri para 3 vitesh ky universitet nuk gjendej nė ranglistėn e universiteteve botėrore . Kjo arritje ėshtė rezultat i menaxhimit tė suksesshėm gjatė periudhės nga tetori i vitit 2006 deri nė fillim tė korrikut tė vitit 2009 nga ana e ish- rektorit tė USHT-sė, Prof.Dr. Sadi Bexhitit dhe rektorit aktual Prof.Dr. Agim Vela si dhe stafit akademik.

Universitetet tjera tė Maqedonisė siē ėshtė ai i “Shėn Kirili dhe Metodi” ėshtė ranguar nė vendin 2072, ndėrsa ai i Evropės Juglindore gjendet nė vendin e 5951.

Sa i pėrket universiteteve tė vendeve fqinje, siē ėshtė Kosova dhe Shqipėria, Universiteti i Prishtinės ėshtė ranguar nė vendin 4452, ndėrsa Universiteti i Tiranės nuk kualifikohet ndėr 6000 universitetet mė tė mira nė botė.


Lajme : Prof. DR. Agim VELA zgjidhet rektor i USHT-sė pėr 4 vitet e ardhėshme
Kyqur 04-07-2009 7:56:30 (3542 Lexime)


TETOVĖ, 4 KORRIK - Nė ambientet e Fakultetit tė Shkencave tė Mjekėsisė u mbajt mbledhja e Drejtorisė sė Rektoratit, kurse mė orėn 9.00 ėshtė mbajtur edhe mbledhja e Senatit tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės. Nė mbledhjen e Drejtorisė sė Rektoratit dhe Senatit u shqyrtua Aktvendimi nr. 12- 4847/1 me datė 02.07.2009 i Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės, si dhe Miratimi i propozimit pėr zgjedhje tė Rektorit tė USHT-sė.Drejtoria e Rektoratit dhe Senati i USHT-sė debatuan lidhur me kėtė Aktvendim tė Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės, ku konstatuan se ėshtė bėrė shkelje e Kushtetutės, Ligjit pėr arsimin sipėror dhe Statutin e Universitetit Shtetėror tė Tetovės. Aktvendimi nė fjalė ka afat pėr ankesė 15 ditė nga dita e pranimit, gjė e cila nuk ėshtė respektuar nga ana e personit tė caktuar nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės, pėr shkak se Dr. Agron Reka nuk ka thirrje mėsimorė
shkencore tė profesorit ordinar siē e parasheh neni 53 i Ligjit pėr Arsimin sipėror (Gazeta zyrtare e RM nr. 35/08). Dr. Agron Reka nė Rektoratin e USHT-sė ka hyrė me dhunė dhe forcat policore dhe militant tė BDI-sė, me ē'rast me dhune ėshtė marrė zyra e Sekretarit dhe ēelėsi i zyrės prej Sekretarit tė pėrgjithshėm tė USHT- sė, si dhe nė mėnyrė tė njėjtė ėshtė thyer brava e derės sė zyrės sė Rektorit dhe ėshtė hyrė pa prezencėn e Rektorit Prof. Dr. Agim Vela, nė tė njėjtėn mėnyrė ėshtė hyrė nė zyrėn e Prorektorit pėr Arsim.

Mė shumė...

Lajme : Vela: Ndėrhyrje e dhunshme me motive politike
Kyqur 03-07-2009 6:03:37 (1316 Lexime)


TETOVĖ, 3 KORRIK - Tė premten, nė njė konferencė pėr shtyp jashtė zyrave tė rektoratit, rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, Prof.Dr Agim Vela ka reaguar ndaj ndėrhyrjes sė djeshme tė dhunshme tė Ministrisė sė Arsimit dhe shkencės sė RM-sė nė USHT.

Vendimin pėr shkarkimin e udhėheqėsisė sė universitetit dhe marrjen e dhunshme tė rektoratit nga ana e personave joakademik, rektori Vela e ka quajtur si shkelje flagrante tė tė gjitha akteve pozitive nė Maqedoni.

“Nuk ka dyshim se kėto veprime janė kryekėput politike,tė pajustifikueshme, pėr ēfarė edhe kemi paralajmėruar me kohė opinionin pėr presionet e vazhdueshme qė nė vazhdimėsi i janė bėrė USHT-sė dhe organeve tė tij”, tha ai.

Sipas tij, Ministri i Arsimit dhe Shkencės sė RM-sė ka shkelur tė gjitha procedurat ligjore, duke dorėzuar Vendimin nė dorė “u.d. Rektorit tė ri Agron Reka” dhe pa njoftuar mė asnjė formė paraprakisht Universitetin.

Mė shumė...

Lajme : Ministria e Arsimit shkarkoi udhėheqėsinė e USHT-sė
Kyqur 03-07-2009 0:55:20 (1340 Lexime)


TETOVĖ, 2 KORRIK - Shkarkohet nga detyra e tėrė struktura udhėheqėse e Universitetit Shtetėror tė Tetovės. Ministria e Arsimit, pėrmes njė komunikate, ka njoftuar se shkarkimet janė bėrė pasi janė vėrejtur shumė parregullsi nė punėn e kėtij universiteti.
Vendimi ėshtė marrė nė pėrputhje me Ligjin pėr arsim sipėror, me ē’rast u ndėrpritet mandati tė gjithė anėtarėve tė Senatit tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės. Gjithashtu MASH ka abroguar tė gjitha vendimet e marra nga Senati nė periudhėn e kaluar. Kjo do tė thotė se nė tė njėjtėn kohė nga detyra ėshtė shkarkuar edhe rektori aktual i USHT-sė Agim Vela.

Mė shumė...

Lajme : Nė Akademinė Diplomatike Shqiptare pėrfundoi Trajnimi pėr protokoll
Kyqur 27-06-2009 13:59:10 (1407 Lexime)


TETOVĖ, 27 QERSHOR - Nė Qendrėn rajonale tė Akademisė Diplomatike Shqiptare nė Tetovė pėrfundoi trajnimi njė mujor pėr Protokoll.

Nė njė ceremoni tė organizuar nė ambientet e Hotel Tivolit nė Tetovė nė mėnyrė solemne u shpėrndanė certifikatat e para pėr trajnimin e kryer pėr protokoll.

Nė emėr tė Akademisė Diplomatike Shqiptare pėrshėndeti Arsim Sinani I cili uroi qė kjo tė jetė njė nismė e mbarė dhe njė dritare pėr tė dal kuadro sa mė tė pėrgatitura profesinalisht. ADSH-ja tha Sinani me sukses sot po e nxjerr gjeneratėn e parė tė trajnuar pė protokoll. Sic e dimė ne kemi shumė probleme me menaxhimin nė pėrditshmėri kėshtuqė kjo do tu ndihmojė sadopak kolegėve tanė qė tė mund detyrat e pėrditshme nė vendin e vetė tė punės ti kryejmė mė me sukses.

Mė shumė...

Lajme : UNIVERSITETI NDERKOMBETARE NE STRUGE JEP DIPLOMAT E PARA AMERIKANE NE MAQEDONI
Kyqur 25-06-2009 2:52:19 (5812 Lexime)


STRUGĖ, 26 QERSHOR - Universiteti Nderkombėtarė nė Strugė si insitutucion i lartė arsimor nė Maqedoni dhe nė tė njėjtėn kohė si njė insititucion mjaft i ri dhe mjaft me perspektiv krenohet me tė diplomuarit e parė tė kėtij Universiteti nė programet Bachelor nė katėr fakultet tė cilėt funksionojnė nė kėtė Universitet sic janė: Fakulteti Ekonomik me dy drejtime Ekonomi dhe Biznes dhe drejtimi tjeter Marketing- Menaxhmenti Financiar; Fakulteti Juridik me dy drejtime: Jurisprudence dhe Kriminalistike; Fakulteti i Shkencave Politike me drejtimin: Diplomaci dhe Marrdhenieve Nderkombetare dhe Fakulteti i Teknologjise Informative.

Mė shumė...

Opinione : Studentėt e universiteteve private mes shpresės dhe frikės
Kyqur 24-06-2009 1:48:56 (1706 Lexime)

Abdullah Klinaku

Pluralizmi dhe demokratizimi i vendit u pėrcoll me disa parregullsi, me emocion, eufori, pasim dhe pėrqafim tė dukurive pa njė seleksionim tė duhur. Pėrveē qė u thye monizmi nė partitė politike, biznese, kompani, monizmi u thye edhe nė organizimin arsimor nė Kosovė.

Pas luftės filloj hapja e shumė universiteteve private, ku brenda tyre studiuan disa dhjetėra mijėra studentė. Hapja e universiteteve private u shndėrrua pothuajse nė dukuri, prandaj, nė problemet e tilla ku dėmtohen qytetarėt, duhet tė kemi qasje sa mė racionale, konstruktive dhe tė japim ide produktive.

Mė shumė...

« 1 ... 31 32 33 (34) 35 36 37 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio