Studentet.info
« 1 ... 32 33 34 (35) 36 37 38 ... 214 »
Opinione : Zotėri Thaēi, bėjeni Enver Hasanin edhe njė herė Rektor tė UP-sė!
Kyqur 23-06-2009 3:08:04 (1389 Lexime)

Shkėlzen Gashi

Pas vendosjes sė profesor Enver Hasanit nė krye tė Rektoratit tė Universitetit tė Prishtinės (UP), Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, atėbotė Kryetar i PDK-sė, u pat takuar me profesor Hasanin pėr t’ia ‘uruar’ postin e rektorit. Pas takimit, Thaēi pat deklaruar para gazetarėve se zgjedhja e profesor Hasanit nė krye tė UP-sė ėshtė bėrė me konsesusin e tė gjitha forcave relevante politike. Ē’ėshtė e vėrteta, zgjedhja e profesor Hasanit nė krye tė UP-sė qe bėrė edhe pėrmes kėrcėnimeve dhe kėtė, sikur tė kishte guxim qytetar, do tė duhej ta thoshte publikisht dhe zėshėm njėri prej tė kėrcėnuarve, z. Basri Ēapriqi.

Mė shumė...

Lajme : USHT mori pjesė nė takimin ndėrkombėtar tė universiteteve nė Isparta tė Turqisė
Kyqur 18-06-2009 0:12:01 (1742 Lexime)


TURQI, 17 QERSHOR - Nėn organizimin e Universitetit tė Thrakisė dhe Universitetit Sulejman Demirel dhe me sponzorim nga Asociacioni Ndėrkombėtar i Universiteteve (IAU) dhe Agjencioni ndėrkombėtar turk i bashkėpunimit dhe zhvillimit (TIKA), nė Isparta tė Turqisė, mė 10, 11 dhe 12 qershor 2009 u organizua takim ndėrkombėtar me temė “Trendet e arsimit tė lartė nė Ballkan” nė kuadėr tė Asociacionit tė Universiteteve Ballkanike. Nė kėtė takim morėn pjesė rektorė tė mbi 50 universitete nga Turqia, Italia, Austria, Maqedonia, Shqipėria, Kosova,Bullgaria, Serbia, Bosna e Hercegovina, Mali i Zi etj.

Mė shumė...

Lajme : Mbledhje komemorative kushtuar jetės dhe veprės sė prof. dr. Ali Vishkos
Kyqur 18-06-2009 0:08:39 (2428 Lexime)

Tė shtunėn, mė 13 qershor 2009, nė Amfiteatrin e Rektoratit tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės u mbajt mbledhje komemorative kushtuar jetės dhe veprės sė profesorit Ali Vishko. Tė pranishėm ishin miqtė e shumtė tė prof. Vishkos, familjarė, profesorė e intelektualė nga mė shumė qytete shqiptare. Me kėtė rast, prorektori prof. dr. Fejzulla Shabani u shpreh: “Profesor Ali Vishko me punėn e tij tė palodhshme kontribuoi nė shumė sfera, ndėrsa njė kontribut tė madh dha edhe nė themelimin e katedrės sė historisė nė Universitetin e Tetovės shumė vite mė parė”. Referatin pėr jetėn dhe veprėn e Ali Vishkos e lexoi prof. dr. Nebi Dervishi i cili theksoi se si popull, mburremi qė patėm njė koleg, arsimtar dhe punėtor tė palodshėm shkencor.

Mė shumė...

Lajme : 500 mijė euro pėr disperzimin e USHT-sė
Kyqur 12-06-2009 1:48:45 (1234 Lexime)

SHKUP, 11 QERSHOR - Qeveria, duket e vendosur tė shtrijė arsimin e lartė publik nė tė gjithė Maqedoninė. Pėr disperzimin e fakulteteve tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT) edhe pse nuk ka njė pėlqim nga Senati i USHT-sė, Qeveria ka nxjerr konkurset pėr regjistrimin e studentėve tė USHT-sė nė Shkup, Kėrēove dhe Strugė, krahas atyre sė ka qenė e planifikuar tė regjistrohen nė Kumanove dhe Gostivar. Janė piketuar edhe objekte, ku planifikohet tė vendosen studimet e disperzuara tė USHT-sė, ndėrsa tė martėn, nė mbledhjen e Qeverisė ėshtė sjellė vendi, qė tė ndahen 500 mijė euro pėr adaptimin e atyre objekteve.

Mė shumė...

Opinione : Arsimi domosdoshmėri pėr zhvillim
Kyqur 12-06-2009 1:41:34 (1211 Lexime)

Nga Ilir KALEMAJ

Gazeta Libertas,

Nė njė shkrim influencial te prestigjiozja New York Times, analisti dhe intelektuali i mirėnjohur Nikolas Kristof, bėnte njė analizė tė statistikave qė nxirrnin hebrenjtė aziatikėt dhe afro-karaibeanėt amerikanė si grupet me pėrqindjen mė tė lartė tė viteve tė shkollimit dhe nivelin mė tė lartė tė edukimit nė pėrgjithėsi. Bazuar te libri i Ricard Nisbett, ‘Inteligjenca dhe sesi arrihet’, ku autori psikolog, pas testeve tė kryera arrin nė pėrfundimin se nuk ėshtė gjenetika qe pėrcakton shkallėn e inteligjencės, Kristofi nxjerr konkluzionin qė vecoria e grupeve tė sipėrpėrmendura konsiston nė faktin qė kėto grupe insistojnė dhe i japin mė tepėr rėndėsi dhe dedikim procesit edukues. Jo rastėsisht edhe rezultatet i kanė mė tė larta.

Mė shumė...

Lajme : Akademi solemne pėr nder tė 131 vjetorit tė Lidhjes sė Prizrenit – 10 qershor 1878
Kyqur 12-06-2009 1:35:02 (1757 Lexime)


TETOVĖ, 11 QERSHOR - Nėn organizimin e programit studimor tė Historisė pranė Universitetit Shtetėror tė Tetovės u organizua Akademi solemne pėr nder tė 131 vjetorit tė Lidhjes sė Prizrenit -10 qershor 1878. Akademinė e shpalli tė hapur pėrgjegjėsi i programit studimor tė historisė, doc.dr. Vebi Xhemaili, i cili potencoi rėndėsinė e kėsaj date historike pėr popullin shqiptar si dhe rėndėsinė e shėnimit tė pėrvjetorit nga Universiteti Shtetėror i Tetovės, si institucion i vetėm nė Maqedoni qė shėnon kėtė datė. Tė pranishėm nė Akademi ishin prorektori pėr studime pasdiplomike dhe arsim, prof. dr. Fejzulla Shabani, profesorė e studentė tė katedrės sė historisė etj. Akademia u pėrcoll me disa pika instrumentale nga studentėt e artit muzikor dhe recitale. Referatin kryesor e kishte pėrgatitur doc. dr. Nebi Dervishi. Nė vijim gjendet referati i plotė i lexuar nė Akademinė solemne:

Mė shumė...

Lajme : Ekspozita vjetore e studentėve tė Artit figurativ
Kyqur 12-06-2009 1:32:52 (1478 Lexime)


TETOVĖ, 10 QERSHOR - Studentėt e drejtimeve tė pikturės, skulpturės, grafikės, dizajnit grafik dhe drejtimi arsimo ekspozuan punimet e tyre nė Ekspozitėn vjetore tė Fakultetit tė Arteve tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės. Kėtė vit, ekspozita e studentėve tė artit figurativ ishte pėrmbyllja e ciklit tė prezantimit tė punės njė vjeēare tė tė gjithė studentėve tė Fakultetit tė arteve. Ditė mė parė u organizua koncert i studentėve tė artit muzikor.

Ekspozitėn e shpalli tė hapur dekani i Arteve, doc. Safet Spahiu i cili u shpreh: “Prezantimi ngėrthen tre programet studimor, atė tė artit figurativ, artit muzikor dhe artit dramatik. Ēdo vit prezantohemi ndryshe dhe kemi punime tė reja si dhe talentė tė rinj.” Ndėrkohė, kėshilli organizativ i ekspozitės i pėrbėrė nga profesorė e studentė shpalli edhe punimet mė tė mira. Studenti Began Dehari u shpall si studenti me punimin mė tė mirė nė pikturė.

Mė shumė...

Lajme : Matura, kusht pėr regjistrim nė fakultete
Kyqur 11-06-2009 1:11:00 (1366 Lexime)

Shkup, 9 qershor - Tė enjten dhe tė shtunėn do tė testohet nė dy lėndėt eksterne gjenerata e dytė e maturantėve, tė cilėt kalojnė maturėn shtetėrore. Rreth 17 mijė ose 75 pėr qind e nxėnėsve qė pėrfundojnė shkollimin e mesėm, janė paraqitur pėr tė kaluar maturėn, e cila ėshtė kusht pėr regjistrim nė fakultete. Lėndėt dhe kriteret janė tė njėjta sikurse vitin e kaluar. Nxėnėsit do tė testohen nė dy lėndė eksterne qė do t'i vlerėsojė Byroja pėr Zhvillimin e Arsimit (BZHA). Njėri provim ėshtė i detyrueshėm nė gjuhė amtare, si gjuhė maqedonase, shqipe apo turke, ndėrsa lėnda e dytė eksterne ėshtė lėndė zgjedhore, konkretisht matematikė ose gjuhė e huaj, si gjuhė angleze, gjermane, franceze ose ruse. Kėtė vit, nė gjuhė amtare do tė testohen 17.528 kandidatė, nė gjuhė tė huaj 12.728, ndėrsa matematikė 4.627 maturantė.

Mė shumė...

Lajme : Ministria gjen hapėsirat, USHT s'dinė gjė
Kyqur 11-06-2009 1:10:18 (1564 Lexime)

Shkup, 9 QERSHOR- Ministria e Arsimit ka gjetur hapėsirat pėr drejtimet e Universitetit Shtetėror tė Tetovės qė pritet tė disperzohen nė Shkup, Kėrēovė dhe Strugė. Propozimi pėr hapėsirat i ėshtė dorėzuar Qeverisė, nga e cila tani pritet miratimi pėrfundimtar. Agim Rushiti, pėrgjegjės i arsimit tė lartė nė MASH, thotė se propozimi pėr hapėsirat ngėrthen edhe ēdo program studimor pėr secilin drejtim.
Objekti i shkollės fillore pėr nxėnės me tė meta "Idnina" nė lagjen Veri tė Shkupit ėshtė njėri ndėr objektet e parapara pėr disperzimin e drejtimeve tė USHT-sė nė Shkup, derisa pėr nxėnėsit me tė meta, ėshtė paraparė transferimi nė Entin Republikan tė Fėmijėve.
Ndėrkohė, siē tregon Rushiti, pėr programet e disperzuara tė USHT-sė nė Kėrēovė, ėshtė propozuar Shtėpia e Kulturės nė kėtė qytet, derisa Fakulteti i Ekonomisė nė Strugė ėshtė propozuar tė funksionojė nė pushimoren pėr fėmijė.

Mė shumė...

Lajme : Zbarkojnė nė Shkup artet e USHT-sė
Kyqur 03-06-2009 0:46:10 (1808 Lexime)

SHKUP, 2 MAJ - Artistėt nė diplomim tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT) do tė shpalosin, tė martėn, nė galerinė nacionale “Ēifte hamam” tė Shkupit punimet e tyre tė diplomės. 29 absolventė tė Fakultetit tė Arteve Pamore (FAP) pėr herė tė parė do tė pėrforcojnė me veprat e diplomės nė kryeqendrėn e Maqedonisė, aty ku sikurse thonė profesorėt zhvillohet kultura dhe gjen hapėsirėn pėr t’iu eksponuar masės sė gjerė.

“E gjithė infrastruktura kulturore ndodhet nė Shkup dhe, prandaj vendosėm qė t’ia sjellim nė kryeqytet i ekspozitėn e absolventet e artit figurativ”, thotė profesori Reshat Ahmeti. Klasa e tij, bashkė me atė tė profesorėve Safet Spahiu dhe Ilirian Beqirit, do tė shėnojnė gjeneratėn e parė tė artistėve akademikė tė USHT-sė, qė zbarkojė nė Shkup pėr tė t’i treguar publikut kryeqytetas vlerat artistike dhe shkallėn e profesionalizmit, qė kanė arritur tė konsumojnė gjatė viteve tė studimit, nė Reēicė tė vogėl, ku aktualisht gjendet FAP-it.

Mė shumė...

« 1 ... 32 33 34 (35) 36 37 38 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio