Studentet.info
« 1 ... 33 34 35 (36) 37 38 39 ... 214 »
Lajme : Erhard Busek nderohet me titullin "Doctor Honoris Causa" nga UP
Kyqur 02-06-2009 5:03:57 (1126 Lexime)


PRISHTINĖ, 2 QERSHOR - Universiteti i Prishtinės i ka ndarė titullin "Doctor Honoris Causa", Dr. Erhard Busekut, rektorit tė Universitetit tė Shkencave tė Aplikuara tė Salcburgut, siē theksohet "pėr meritat dhe kontributin e jashtėzakonshėm pėr promovimin dhe mbrojtjen e imazhit tė Universitetit tė Prishtinės nė sferėn ndėrkombėtare, si dhe pėr angazhimin dhe kontributin e tij dhėnė pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės".

Mė shumė...

Lajme : USHT dhe Kryqi i Kuq organizuan aksion pėr dhurim gjaku
Kyqur 01-06-2009 0:19:19 (1668 Lexime)


TETOVĖ, 31 MAJ - Universiteti Shtetėror i Tetovės sėrish i ėshtė pėrgjigjur pozitivisht kėrkesės sė Kryqit tė Kuq pėr organizimin e dhurimit tė gjakut nė objektet e Universitetit. Njė numėr i konsiderueshėm i stafit akademik dhe administrativ si dhe studentė kanė shprehur gatishmėri pėr dhurim gjaku, nė objektin e Rektoratit tė USHT-sė.

Aksioni pėr dhurimin e gjakut u organizua nga Kryqi i Kuq dhe Zyra pėr informim e Universitetit Shtetėror tė Tetovės.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt kthehen nga Tirana, nuk ishte rast helmimi
Kyqur 29-05-2009 6:19:56 (1436 Lexime)

TIRANĖ, 29 MAJ - Mjeket infeksioniste nė Tiranė deklarojnė se studentėt nga Maqedonia nuk janė helmuar nga ushqimi qė kanė konsumuar. Sipas shefit te sherbimit ne spitalin infektiv ne QSUT, Dhimiter Kraja, simpotmat qė kanė shfaqur studentet, nuk kane qene te nje helmi, por tė ardhura si pasojė e njė pėrzierje ushqimesh dhe pijesh te ftohta, e deri tek ato alkoolike.

"Kishim te benim me nje sindrome i themi ne dispeptik te siperm. Dmth crregullime qe lidhen kryesisht me rendime ne stomak, me mosdeshire per te ngrene, tharje goje, dhe nuk u konstatua asnje shenje klinike qe te mbeshteste idene e nje helmimi ushqimor, as te vjella, as temperature. Kjo mendojme qe te jete nje kompleks crregullimi nga ushqimet e ngrena ne vende te ndryshme qe nuk i suporton kollaj nje njeri, te haje mengjesin ketu, dreken atje, paraditen, pasditen, pirja e lengjeve te ndryshme te ftohta", tha Dhimiter Kraja, shef i sherbimit te infektivit ne QSUT.

Mė shumė...

Lajme : Tiranė, helmohen nga ushqimi studentėt nga Maqedonia
Kyqur 29-05-2009 1:49:23 (1213 Lexime)

TIRANĖ, 29 MAJ - Rreth 30 studentė, shumica prej tyre shqiptarė tė Maqedonisė, janė shtruar nė Spitalin Ushtarak dhe Qendrėn Spitalore Universitare “Nėnė Tereza” nė Tiranė, pas helmimit nga ushqimi.

Studėntėt ishin tė organizuar pėr tė vizituar Tiranėn, ndėrsa gjatė mbrėmjes sė tė enjtes kanė shfaqur shqetėsime afėr stadiumit kombėtar “Qemal Stafa” nė kryeqytetin e Shqipėrisė. Dyshohet se gjendja e tyre ėshtė rėnduar pas konsumimit tė ushqimit.

Sipas mjekėve, qė u referohet televizioni 'ALSAT' nė Tiranė, disa prej studentėve janė paraqitur nė gjendje tė rėndė, ndėrsa pėr shkak tė numrit tė madh, tė rasteve tė paraqitura nė Spitalin Ushtarak, njė pjesė e tyre ėshtė transferuar nė Qendrėn Spitalore.

Menjeherė pas lajmit, policia e Tiranės ka deklaruar se po heton pėr shkaqet e helmimit tė grupit tė studentėve nga Maqedonia. Ende nuk dihet identiteti i tyre.

Ardi Pulaj


Lajme : Koncert vjetori i studentėve tė Artit muzikor
Kyqur 28-05-2009 2:57:34 (1296 Lexime)


TETOVĖ, 27 MAJ - Nėn organizimin e programit studimor tė Artit muzikor pranė Fakultetit tė Arteve tė USHT-sė, studentėt e kėtij drejtimi u prezantuan nė Koncertin vjetor, nė hapėsirat e Rektoratit tė USHT-sė. Nė koncert ishin tė pranishėm stafi akademik i USHT-sė, studentė e prindėr.

Programi artistik pėrfshiu disa pika muzikore tė drejtimeve teorike dhe vokalo-instrumental, si duet klarinetėsh, trio harqesh, duo klarinet-kitarė dhe disa pika tė korit tė Fakultetit, respektivisht USHT-sė, nėn drejtimin e dirigjentit, prof. Arifikmet Xhemaili. Koncerti vjetor i artit muzikor tanimė ėshtė tradicional dhe organizohet pikėrisht nė kėtė periudhė, pak para pėrfundimit tė vitit akademik. Koncerti u organizua nga shefi i programit studimor tė Artit muzikor, doc.mr Zylqifli Ziba.


Lajme : Vizitė nga Universiteti JAMK – Finlandė
Kyqur 28-05-2009 2:55:31 (1429 Lexime)


TETOVĖ, 27 MAJ - Njė delegacion nga Universiteti JAMK – Finlandė (Jyvaskylan Ammattikorkeakoulu) i udhėhequr nga prof. dr. Eila Latvala dhe Msc. Pirjo Walden qėndroi pėr vizitė pune nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės, ku u prit nga u.d. Rektori I USHT-sė, prof. dr. Agim Vela dhe pėrgjegjės tė drejtimeve tė Fakultetit tė Shkencave tė Mjekėsisė pranė USHT-sė.

Mė shumė...

Lajme : Gazetaria, nuk ka nevojė pėr pushim
Kyqur 27-05-2009 8:05:21 (3037 Lexime)


TETOVĖ, 27 MAJ - Nė prag tė pėrfundimit tė vitit akademik 2008/2009, studentėt e katedrės sė gazetarisė nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės, kanė dalur me njė konferencė shtypi, pėr tė sqaruar, sikurse thanė “njėherė e mire, konfuzionet, shtrembėrimet, madje edhe shpifjet qė po bėhen ndaj drejtimit tė gazetarisė”. Shkas pėr kėtė, thanė se ėshtė bėrė njė emision televiziv, ku sipas gazetarėve tė ardhshėm, ėshtė paragjykuar stafi mėsimdhėnės dhe ėshtė sugjeruar qė drejtimi i gazetarisė tė pushojė ndonjė vit. “Brenga e madhe e jona buron nė atė qė sesi ka mundėsi qė dikush tė paragjykojė stafin e gazetarisė dhe tė japė sugjerime pėr ta mbyllur pėr njė vit kėtė drejtim studimor”, tha Agron Vrangalla, student i vitit tė parė nė drejtimin e gazetarisė. Kėto tendenca, sipas tij, rrezikojnė autonominė dhe tė ardhmen e studentėve tė gazetarisė.

Mė shumė...

Lajme : USHT-sė i kthehen 10 milionė denarė
Kyqur 26-05-2009 7:29:30 (1051 Lexime)

Shkup, 25 maj - Protesta e studentėve tė Universitetit Shtetėrorė tė Tetovės dhe reagimet e opozitės kanė dhėnė efektet e para pozitive. Pas protestės, Qeveria e Maqedonisė nė seancėn e fundit shqyrtoi rebalancin e buxhetit pėr vitin 2009, nė tė cilėn ėshtė vendosur qė pėr investime kapitale, USHT-sė ti shtohen 10 milionė denarė. Me kėtė rast, zėvendėskryeministri Abdylaqim Ademi ėshtė zotuar se nuk do tė ketė shkurtime tė buxhetit pėr investime kapitale nė USHT, ndėrsa vlera e pėrgjithshme e kėtyre investimeve do tė kapė shifrėn prej 50 milionė denarėsh.

"Qeveria nė seancėn e fundit vendosi qė Universitetit Shtetėror tė Tetovės tė mos i shkurtohet buxheti nė investimet kapitale, konkretisht nė pjesėn e investimeve kapitale pėr USHT do tė ketė 50 milionė denarė.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt e Shkupit protuestuan pėr studime falas
Kyqur 21-05-2009 13:57:17 (1292 Lexime)


SHKUP, 21 MAJ - Njė grup studentėsh tė Universitetit tė Shkupit protestuan nė sheshin e Universitetit duke kėrkuar heqjen e pagesės pėr studime tė studentėve. Studentėt kėrkuan studime falas si pėr studentėt qė finansohen nga shteti, eshtu edhe pėr studentėt qė paguajnė pėr studimet e tyre. Pagesa e studimeve nis nga 200 deri nė 1 200 euro.
"Ekzistojnė shumė familje qė nuk kanė finansa qė t'i lėshojnė familjet e tyre tė shkollohen pasiqė tatimet qė paguajmė njė pjesė shkon nė arsimin e lartė qė do tė thotė ne nuk kėrkojmė falas pasiqė megjithatė ka para pėr kėtė", tha njė student.

Mė shumė...

Lajme : Studentet e USHT-sė kėrkuan trajtim tė barabart!
Kyqur 21-05-2009 13:52:29 (2195 Lexime)


TETOVĖ, 21 MAJ - Studentėt e Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT), protestuan tė enjten pėr “ti thėnė Jo mbylljen graduale tė USHT-sė,”, sikurse u shpreh Gadaf Uzeiri, kryetari i Parlamentit studentor. Nė krye tė protestės ishte vėnė prof. dr. Fadil Sulejmani, rektori i parė i Universitetit tė Tetovės, i cili iu bashkėngjit grupit studentėve qė te Rektorati ku edhe nisi marshimi. ”Kėrkojmė rishqyrtimin e buxhetit tė vitit 2009, duke respektuar kritere ligjore si numrin e studentėve, fakulteteve, programeve studimore, tė punėsuarve dhe gjendjen infrastrukturore”, tha ai.

Studentėt, gjithashtu kėrkuan hapjen e vendeve tė punės pėr profesorė dhe stafin administrativ e teknik, bazuar nė kėrkesat ligjore, si dhe ndėrprerjen e pasioneve pėrmes dėrgimit tė inspektorėve financiar, qė sipas studentėve nuk vizitojnė asnjė universitet tjetėr shtetėror pėrveē se USHT-nė.

Mė shumė...

« 1 ... 33 34 35 (36) 37 38 39 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio